kulak.gen.tr https://www.kulak.gen.tr Kulak, Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kulak.gen.tr Tue, 15 Sep 2015 00:00:00 +0000 Fri, 13 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Orta Kulak İltihabı Antibiyotik https://www.kulak.gen.tr/orta-kulak-iltihabi-antibiyotik.html Wed, 25 Jul 2018 07:31:21 +0000 Orta Kulak İltihabı Antibiyotik, Kulaktan sonra gelen kısım orta kulak adını alır. İçinde çekiç, örs ve üzengi kemikleri bulunur. Ayrıca kulakta geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunur.Bu kanalın bir diğer adına öst Orta Kulak İltihabı Antibiyotik, Kulaktan sonra gelen kısım orta kulak adını alır. İçinde çekiç, örs ve üzengi kemikleri bulunur. Ayrıca kulakta geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunur.Bu kanalın bir diğer adına östaki borusu adı verilir. Bu  borunun görevi basıncı dengeleyip hava geçişini sağlamaktır.

Orta kulak iltihabı; akut ve kronik diye ikiye ayrılır:
Akut iltihap: Soğuk algınlığı ve  boğaz enfeksiyonu rahatsızlığından dolayı östaki borusunun şişip kapanmasından dolayı bakteriler orta kulakta birikir.Kronik iltihap ise:Uzun süren ve bazen kendini tekrarlayabilen hastalıktır.Yılın ilk altı ayı üç defa orta kulak iltihabı geçiren bir kişi bu hastalığa kronik olarak geçiriyor demektir.Bir diğer çeşidi Seröz orta kulak iltihabında ise orta kulakta sıvı toplanıp östaki borusu kapanır.Bu sıvı altı haftadan uzun süreli kulakta bulunur. En fazla çocuklarda görülür. Sebebi ise östaki borusunun kısa ve yatay olmasından kaynaklanır. Eğer uzun süreli orta kulak iltihapları tedavi edilemez ise kulak zarı delinmelerine yol açabilir.

Orta kulak iltihabı antibiyotik kullanımı: İlk etapta kullanılan antibiyotikler geniş spektrumlu  antibiyotiklerdir. Mikrobun hangi enfeksiyon tarafından yapıldığı ve hangi antibiyotiğin etkili olacağı belirlenerek tedaviye başlanılmalıdır.Bunun için kültür denilen bir deney yapılıp mikrop türü belirlenir ve antibiyogram denilen bir başka test ile de o mikroba hangi antibiyotik kullanması daha  doğru olmaktadır. Unutulmamalıdır ki birine uygulanan antibiyotik tedavisi diğer hastaya da aynı iyileşme sürecini sağlamayacaktır. Mikrop ve antibiyotik uyumu kişiden kişiye göre değişir. Modern toplumda antibiyotiklerin kullanılmasından dolayı kulak enfeksiyonunun görülme sıklığı oldukça azalmıştır. Ülkemizde genellikle polikliniklerde hekim başına düşen hasta sayısı fazla olması sebebiyle her bireye ayrı ayrı kültür deneyi yapılmadığı için herkese aynı antibiyotik çeşidi reçetelere yazılmaktadır. Bu da yanlış tedavi olmakta ve bununla birlikte  olması gerekenden fazla antibiyotik kullanımı gözlenmektedir. Hastalığın düzelmesi sonucu kişinin kendiliğinden antibiyotiği bırakması bakteriyel direnç gelişmesini doğurur.

Orta kulak iltihabında kullanılan sık antibiyotikten biri Amoklavin isimli ilaçtır. Amoklavin geniş spekturumlu mikrop ve bakterilere karşı etkili güçlü bir antibiyotiktir. Beyaz kaplı, hafif şiş, kokusuzdur. er bir kutuda 10-14-20 tane şeklinde bulunur. Günde iki kez 625 mg şeklinde kullanılmaktadır. Tablet çiğnenmeden yutulur. Böbrek ve karaciğer hastasıysanız dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Eğer ilacın size ağır ve hafif geldiğini gözlemlediyseniz mutlaka doktora başvurmalısınız.

Antibiyotiğin yan etkileri:
 • Deri üzeri kaşıntı alerjik reaksiyon
 • Dil ve dudak çevresinde oluşan şişlik, Nefes almada oluşan zorluk
 • Diş renginde sararma
 • Taşikardi, Bulanık görme, Halsizlik 
 • Ciltte morluk, damarda iltihaplanma, Kanlı ishal, Genital bölge kaşınması..vs
]]>
Kulak Emarı https://www.kulak.gen.tr/kulak-emari.html Wed, 25 Jul 2018 19:56:11 +0000 Kulak emarı, kişilerin kulaklarındaki problemlerin kısa sürede anlaşılması için yapılan teknolojik bir yöntemdir. Tamamen hastalığın teşhisine yönelik yapılan bir yöntemdir. Radyasyonsuz ve zararsız bir görüntüleme tekni Kulak emarı, kişilerin kulaklarındaki problemlerin kısa sürede anlaşılması için yapılan teknolojik bir yöntemdir. Tamamen hastalığın teşhisine yönelik yapılan bir yöntemdir. Radyasyonsuz ve zararsız bir görüntüleme tekniğidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte modern cihazlar yardımı ile kısa sürede çekilmektedir. Çekim süresi  kullanılan cihaza göre değişiklik gösterebilir. Yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Uzman radyologlar tarafından çekilmektedir.

Kulak Emarı Neden Çekilir

Kulak ile ilgili tüm şikayetlerin cevap bulması için çekilmektedir. Kulak tümörü, kulak iltihabı, işitme kaybı, orta kulak rahatsızlıklarının gibi sağlık sorunlarının teşhisi için kulak emarı tercih edilmektedir. Doktorlar tedavi şekline ve sürecine çekilen emar sonucuna göre karar vermektedir. Daha çok iç kulak şikayetlerinden dolayı kulak emarı çekilmektedir. Kulak çınlamasından dolayı da kulak emarı çektirenler olabililmektedir. En ufak kulak problemlerinde sürekli emar çektirmek yerine doktorların tavsiyelerini uygulamak sağlık açısından daha önemlidir. Kulak ağrıları ve iltihapların anlaşılmasının yanında kulak tümörlerinin teşhisi içinde kulak emarı çekilmektedir. Sonuçları bir hafta içinde belli olmaktadır. Doktorlar emar sonucuna göre uygun tedaviye başlamaktadır. 

Kulak Emarı Nasıl Çekilir
Kulak emarı ilaçlı uygulama ile çekilir. Öncelikle hastanın kolundan veya elinden kateter adı verilen tüp takılır. Emar çekimi sırasında bu tüpten kontrast madde adı verilen ilaç verilecektir. Daha sonra varsa hastanın üzerindeki metal takı (yüzük, saat, bileklik, kolye v.b.) çıkarılır. Hastanın giysilerinin çıkarılmasına gerek yoktur. Üzerinde metal olmaması yeterlidir. Hasta sırt üstü yatırılır. Baş bölgesi emar makinasından içeri sokulur. Önce ilaçsız çekim yapılır. Daha sonra hastanın kolunda takılı olan tüpten ilaç verilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu uygulama 10-15 dakika sürer. Hastaya verilen ilacın hiçbir yan etkisi yoktur. 

Kulak emarı sonucu kısa sürede çıkmaktadır. Gelen sonuca göre doktor ilaçla tedaviye veya gerekiyorsa hastanın  ameliyat olmasına karar verir. Doktorun onayı ile tedavi süreci bu şekilde başlamış olur. Hastalar, kulak ağrısında veya kulak çınlamasında bile kulak emarını tercih edebilmektedirler. Radyasyon riski olmamasına ve kulak emarı çekim sürecinde herhangi bir sorun yaşanmamasına rağmen yinede en son çarelerden birisi kulak emarı çektirmek olmalıdır. Her kulak şikayetinde sürekli olarak kulak emarı çektirmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Doktorunuzun yönlendirmesini dikkate almanız ve ona göre hareket etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.
]]>
Soğan Suyu Kulak https://www.kulak.gen.tr/sogan-suyu-kulak.html Wed, 25 Jul 2018 23:15:58 +0000 Soğan suyu kulak ağrısı, kulak iltihaplanması gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.Kulak vücudumuzun önemli organlarından bir tanesidir. Vücut dengemiz kulak tarafından kontrol edilir. Kulağa herhang Soğan suyu kulak ağrısı, kulak iltihaplanması gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Kulak vücudumuzun önemli organlarından bir tanesidir. Vücut dengemiz kulak tarafından kontrol edilir. Kulağa herhangi bir zarar geldiğinde ciddi problemlerle karşılaşılabilir. Bu nedenle kulağımızı iyi korumamız gerekir.

Kulak ağrısı kulağın ortasındaki östaki borusunun tıkanması nedeniyle oluşur. Tıkanmalar orta kulak bölümüne saldıran virüs ve bakteriler, üşütme, soğuk algınlığı, aşırı yüksek sese maruz kalma gibi durumlarda, hava basıncı etkisi ve kulak iltihabı  durumlarında oluşur.

Orta kulak, kulak zarının hemen arkasındadır ve hava dolu küçük bir cep şeklindedir. Östaki borusu orta kulağın boğaza bağlanmasını sağlar. Ayrıca havanın orta kulağa girip çıkmasını düzenleyen ve böylece kulakta basınç oluşmasını engelleyen östaki borusudur. Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlar ve alerjiler mikropların östaki borusu tarafından orta kulağa ulaşmasına neden olur.  Biriken mikroplar orta kulakta enfeksiyona ve iltihap oluşmasına neden olur. İltihap kulak zarını baskılar ve esnek şekilde hareketini engeller. Kulak iltihapları kulak tıkanıklığı, şiddetli kulak ağrısı, bulantı ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Kulak iltihabı Tedavisi antibiyotikli kulak damlaları yada ağız yolu ile alınan antibiyotik ile yapılır. Ayrıca bitkisel yöntemler ile ağrı azaltılabilir.

Kulak İltihabını Azaltan Bitkisel Yöntemler

Kulağa Zeytinyağı Damlatmak: Şİddetli kulak ağrılarını hafifletmek için  1-2 yemek kaşığı zeytinyağını benmari usulü ılıtın.  Ilıttığınız zeytinyağından birkaç damla iltihaplı kulağınıza damlatınız. Zeytinyağının çok sıcak olamamasına dikkat edin. Bu yöntemi uygularken kulak zarının delik olmadığından emin olmak gerekmektedir.

Sıcak Kompres: Sıcak kompres en çok uygulanan yöntemlerdendir. pamuklu ve temiz bir havluyu sıcak buhara tutarak yada havluyu sıcak sudan geçip iyice sıkarak kompresi hazırlayın ve iltihaplı kulağın üzerine yerleştirin. Yada sıcak su dolu bir şişeyi havlunun içine sarıp kulağınızın üzerine tutabilirsiniz.

Sarımsak Suyu: Sarımsak doğal antibiyotiktir. Organik ve taze sarımsakları dövün. Parmak uçlarınız ile sıkarak suyunu bir kaşığa damlatın. Elde edilen 2 damla sarımsak suyunu kulağınıza damlatın.

Soğan Suyu: Soğan suyu kulak içerisinde birikmiş iltihabı akıtmak amaçlı kullanılır. İltihap aktıkça kulak ağrıları azalır. 1 soğan renelenip suyu kaseye aktarılır. Parmağınızı soğan suyuna batırıp kulağınızın arkasına masaj yapın. Bu işlemi günde en az 1 defa uygulayın. Gece yatmadan önce yaparsanız İltihabın yastığınıza aktığını fark edeceksiniz.

Yada küçük bir soğan rendelenip 10 dakika fırında ısıtılır. Isıtılan soğanın suyu bir kaseye çıkarılır. Çıkarılan soğan suyu kulak iltihabı olan kulağa 2-3 damla kadar damlatılır. Başınız yatık bir şekilde biraz bekledikten sonra başınızı diğer yana çevirerek iltihabın akmasını sağlayabilirsiniz.
]]>
Deniz Kulağı https://www.kulak.gen.tr/deniz-kulagi.html Thu, 26 Jul 2018 11:20:49 +0000 Deniz kulağı, kabuğu kulak şeklinde olduğu için bu deniz canlısına deniz kulağı ismi verilmiştir. Deniz kulağı bir deniz yumuşakçasıdır. Kabuğu kulak şeklinde, yassı, sert ve biraz spiral bir yapıdadır. İç yüzeyi sedef Deniz kulağı, kabuğu kulak şeklinde olduğu için bu deniz canlısına deniz kulağı ismi verilmiştir. Deniz kulağı bir deniz yumuşakçasıdır. Kabuğu kulak şeklinde, yassı, sert ve biraz spiral bir yapıdadır. İç yüzeyi sedefli bir tabaka ile kaplıdır. Kabuk ağzı geniş ve büyüktür. Deniz kulağının sol tarafında ise sıra halinde dizilmiş küçük sıralı delikler bulunur. Bir çift ktenidyum içerirler ve operkul yoktur. Ktenidyumlardan sağ taraftaki biraz daha küçüktür. Ayağın yanları saçaklıdır ve inci yapabilirler. Kayalıklara tutunarak yaşayan deniz kulağının boyu ülkemizde 4-5 cm iken dünyanın farklı bölgelerinde 30 cm ye ulaşabilmektedir. 

Deniz kulağı kullanım alanları, 
 • İç kısmı, Yemek olarak içinde bulunan yumuşak kısmı kullanılır. Deniz kulağı insan besini olarak ayakları sert bir şekilde vurulduktan sonra pişirilerek yemek yapılarak tüketilir. Deniz kulağı eti lezzetli olmasıyla beraber birkaç pişirme tekniğiyle pişirilir. 
 • Kabuk kısmı, Deniz kulağının kabuk kısmının sedefli yapısından dolayı dekorasyon ve takı malzemesi olarak kullanılır.
]]>
Kulak Deliğinin Şişmesi https://www.kulak.gen.tr/kulak-deliginin-sismesi.html Thu, 26 Jul 2018 18:06:11 +0000 Kulak deliğinin şişmesi: Kulak insanların beş duyu organından birsidir.Kulak sesleri işitmesini sağlayan organdır. Hem de erkeklerin ve bayanların dıştan görünüşünü takılarla süslediği görsel güzelliği tamamlayıcı yap Kulak deliğinin şişmesi: Kulak insanların beş duyu organından birsidir.Kulak sesleri işitmesini sağlayan organdır. Hem de erkeklerin ve bayanların dıştan görünüşünü takılarla süslediği görsel güzelliği tamamlayıcı yapıda bir organdır. Kulak memesinde yapılan delme işlemi ile kulağa takılan küpelerin insanlara kattığı o yüz güzelliği için bu işlem uygulanır. Kulak deliğinin şişmeside bu deldirme işleminden sonra meydana gelir.

Kulak deliği şişmesi nedenleri; 
 • Enfeksiyon
 •  Alerji
 • Hijyenik olmayan ortamlarda yapılan kulak deldirme işlemleri
 • Kulakta meydana gelen iltihaplanma kulak deliğinin şişmesine sebep olur. 
Kulak deliği şişmesi, bilinç siz bir şekilde rasgele delinen ve hiç temiz olmayan yerlerde yapılmasından dolayı olur. Belirtileri kızarıklık, sıvı akıntı oluşması ve kaşıntı  ile gösteren kulak deliğinde oluşan şişme gereken temizlik yapılmadığı için deliğin yapıldığı yerin enfeksiyon kapması nedeni ile iltihaplanması oluşur. Eski zaman da her yerde yapılabilen kulak memesi deldirme işlemi son yıllarda bir çok temiz olan yerlerde hatta hekimler de yapabilir. Deldirme işlemi gereken temiz yerlerde yapılmadığında deliğin olduğu kulak memesi kısmında yada kıkırdak kısımlarında olan enfeksiyon kişi farkına varmadığı takdirde yada dikkat etmediği zaman çok ağrılı bir zaman olabilir.

Kulak deliği şişmesi tanısı ve tedavisi: 

Son yıllarda en yaygın takı takma yöntemlerinden biri olacak çoklu küpe veya piersing takıları kulak organında bir çok enfeksiyonel sorunlara sebep olur. Kulak deliğinin şişmesi yani deldirme işlemi uygulandıktan sonra hemen takı takılmaması iyi olur. Aksi halde deliğin olduğu yerdeki yara iyileşmediği için kişinin kulağında yine şişme ve ağrıyan yaralar yani iltihaplar olur. Bu şekilde kulak memesinin dokularında bir ölme işlemi gerçekleşir ve aynı zamanda iltihapla birlikte kan toplamaya başlar bu şekilde öncelik le iltihabı ilaçlarla kurutmaya çalışmaktan önce oluşan iltihabın dışarı kanla beraber akıtılma işleminin yapılması gerekir. Kulak memesi deliği şişme işlemi olduğu anda en kısa zamanda bir doktora göstermek çok iyi olur. Muayene sonucu deliğin yapıldığı yer ve uygulanan aletin temiz olmadığından dolayı iltihaplanma olduğu tanısı ile hastaya ilk önce yapılacak şey iltihabın dışarı çıkarılmasını sağlamaktır. Daha sonrasında ise doktorunuzun vereceği antibiyotik ilaçlar ile kulak deliğindeki şişme yani enfeksiyon kuruyuncaya kadar devam etmeli ve ilaç bittikten sonra tekrar yani yeniden doktora muayeneye gidilmesi iyi olur. İltihabın kuruduğundan tamamen emin olduktan sonra hasta olan kişi ilaçları kullanmayı bırakabilir. Aksi halde içeride olan ve tam olarak kurutulamayan iltihaplanma tekrar edebilir. Ama tedavi zamanınca açılan kulak memesi deliği şişme ve iltihaplanma bittikten sonra delik kapanacağından tekrar delik açılması için kulak memesinin kendisini tamamen toplaması ve tekrar yapılacak olan kulak deldirme işlemi  doktorlar tarafından temiz olan yerlerde temiz olan aletler ile yapılması çok iyi olur. Daha sonra tekrar aynı tür bir sıkıntı yaşamamak için bu tür kulak deldirme işlemlerini rasgele yerlerde yaptırmamakta fayda vardır.   
]]>
Kulak Altında Ağrı https://www.kulak.gen.tr/kulak-altinda-agri.html Fri, 27 Jul 2018 03:36:12 +0000 Kulak Altında Ağrı, Kulağın alt kısmında veya arka kısmında hissedilen ağrı hemen, hemen çoğu kişinin yaşamış olduğu bir rahatsızlıktır. Kulak altında hissedilen bu ağrılar genellikle yağ bezesinden dolayı ağrı Kulak Altında Ağrı, Kulağın alt kısmında veya arka kısmında hissedilen ağrı hemen, hemen çoğu kişinin yaşamış olduğu bir rahatsızlıktır. Kulak altında hissedilen bu ağrılar genellikle yağ bezesinden dolayı ağrı yaptığı düşünülerek çokta önemsenmez. Kulak altında hissedilen ağrı genellikle beraberinde şişliği de getirmektedir. Kulak arkasında hissedilen bu ağrılar kimi zaman çok hafif sancılar biçiminde hissedilmekte iken kimi zaman da oldukça şiddetli ağrılar şeklinde hissedilir. Kulak altında hissedilen ağrı ve şişlik oldukça ciddi olan rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Boyun kısmında yer alan lenf bezleri vücuttaki lenfatik sistem adı verilen bağışıklık sisteminin en önemli parçasından birisidir. Bu lenf bezleri koltuk altı, kulak altı, çene, kulak arkası ve boyunda yer alır. Bulunan bu bezeler vücutta enfeksiyon meydana gelmesi sonucunda şişlikler şeklinde kendisini belli etmektedir. Bulunan bu bezelerin şişmesi vücutta bulunan mikroplar ile savaşacak olan hücrelerin miktarının çoğalması ile alakalıdır. 

Kulak Altında Ağrının Sebepleri Nelerdir

Kulak Altında Şişlik

Kulak alt bölgesinde oluşan şişlikler yanı sıra çok şiddetli ağrı ve kızarıklık da getiriyor ise bir an evvel KBB hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Kulak İltihabı

Kulak bölgesinde bakterilerin çoğalması sonrasında iltihap veya enfeksiyon oluşmaya başlar. Kulak iltihabı sonrasında kulak altında ağrı ve şişlikte olur. Oluşan bu şişlik çok fazla ağrı yapar. Kulak iltihabı yüzünden dolayı kulak altında hissedilen ağrı ve ağrının yanı sıra şişlikte var ise hiç vakit kaybetmeden bir uzmana gitmeniz gerekir.

Tükürük Bezleri Veya lenf Düğümü

En çok önemsenmesi gereken kulak altında ağrı ve şişlik tükürük bezleri veya lenf düğümünden kaynaklı olanıdır. Lenf düğümü ve bezlerinden dolayı hissedilen ağrı ve şişlikler çok ciddi hastalığın habercisi olur. Hissedilen ağrıların yanı sıra şişlikte olur

Yağ Bezesi

İltihaplanma haricinde kulak altında hissedilen ağrı yağ bezeleri yüzünden olabilir. Yağ bezeleri oldukça basit ve önemsiz ağrılara yol açar. Hiçbir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Yağ bezelerinden dolayı kulak altında hissedilen ağrılardan dolayı hiç korkuya kapılmayın. Eğer hissettiğiniz bu kulak altı ağrıları sizi çok rahatsız ediyor ise doktorunuza giderek gerekli olan bütün tetkikleri yaptırın.

]]>
Soğukta Kulak Ağrısı https://www.kulak.gen.tr/sogukta-kulak-agrisi.html Fri, 27 Jul 2018 12:41:57 +0000 Soğukta Kulak Ağrısı; Kulak ağrısı problemi birçok sebepten ötürü meydana gelebilir. Bu sebeplerin başında da aşırı soğuk havalar gelmektedir. Soğukta kulak ağrısı oluşumu durumu oldukça yaygın bir durum ol Soğukta Kulak Ağrısı; Kulak ağrısı problemi birçok sebepten ötürü meydana gelebilir. Bu sebeplerin başında da aşırı soğuk havalar gelmektedir. Soğukta kulak ağrısı oluşumu durumu oldukça yaygın bir durum olup bireylerin bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Zira bu durum kişinin hayatını doğrudan etkilemekte ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu sebepten ötürü soğuk havalara çıkarken daha temkinli davranmasında fayda vardır. Soğukta meydana gelen kulak ağrıları kulak kepçesinde bir takım hasarlara neden olmaktadır. Özellikle bu yapı kıkırdaktan oluşması sebebi ile soğuktan çok kolay bir şekilde etkilenmesi söz konusudur.

Soğukta oluşan bu kulak ağrılarının en temel sebebi ise kişinin kendisini korumaması ve kulağına gelen soğuk havaya karşı önlem almamasıdır. Aynı durum yüz ve çevresi için geçerlidir. Bu durum beraberinde yüz felci gibi tehlikeli hastalıkların da oluşmasına sebep olabilir. İşte tüm bu sorunlara maruz kalmamak adına soğuk havalarda daha dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde soğukta kulak ağrısı sorunu daha da ilerleyip geri dönüşü olmayan sorunların yaşanmasına yol açabilir. Burada hastaya büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Özellikle sert kış aylarında dışarı çıkarken temkinli davranmalıdır. Bu hususa dikkat etmemesi halinde soğukta kulak ağrısı sorunu ile karşılaşması söz konusudur.

Bu makalemizde sizlere soğukta kulak ağrısı sorununun en temel nedenini anlatacağız. Bunun ile birlikte bu soruna karşı hastaların ne şekilde hareket etmesi gerektiğini ve nasıl bir adım atacağı hususunda daha detaylı bilgi vereceğiz.

Soğukta Kulak Ağrısı Yaşanması

Soğuk havalarda insan metabolizma savunma mekanizması üretmeye başlar. Bu savunma mekanizması sayesinde beden kendisini dış etkenlere karşı koruyabilir. Ancak bazı durumlarda dış çevreden gelen sert havaların çetin olması sebebi ile olumsuz durumların yaşanması söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü de soğukta kulak ağrısı sorunu yaşanması mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken husus soğuk havaların doğrudan kulağa etki etmesini önlemektir. Aksi takdirde sadece kulak ağrısı sorunu yaşanmaz. Soğukta kulak ağrısı sorunun yanı sıra daha büyük tehlikelerin oluşması da mümkündür. Soğuk hava doğrudan kulaklara etki edeceğinden çok büyük sorunlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Soğukta Kulak Ağrısına Karşı Yapılması Gerekenler

Bir kimse soğuk sebebi ile birçok sorun ile karşılaşıyorsa mutlaka soğuğu önlemek adına birtakım önlemler alması gerekmektedir. Ancak bu durumun yanı sıra doğrudan kulağımızı etkileyen durumlar için ise kulağımızı soğuktan muhafaza edebilecek araçlar kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hasta soğukta kulak ağrısı yaşamaya devam etmesi halinde mutlaka uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışması gerekmektedir.

]]>
Kuzu Kulağı Mantarı https://www.kulak.gen.tr/kuzu-kulagi-mantari.html Fri, 27 Jul 2018 17:55:35 +0000 Kuzu kulağı mantarı; Ülkemizde bir çok mantar çeşitti vardır ve sevilerek tüketilmektedir. Kuzu kulağı mantarı da bu çeşitlerden biridir. Bir çok kişi tarafından kuzu göbeği mantarı olarak ta bilinmektedir. Oldukça Kuzu kulağı mantarı; Ülkemizde bir çok mantar çeşitti vardır ve sevilerek tüketilmektedir. Kuzu kulağı mantarı da bu çeşitlerden biridir. Bir çok kişi tarafından kuzu göbeği mantarı olarak ta bilinmektedir. Oldukça lezzetli ve şifalı bir mantar çeşitti olması ile birlikte bir çok kişi tarafından bilinmeyen ve tüketiminden korkulan bir mantardır. Oldukça az bulunan ve toroslarda görülen bir mantar çeşididir. Bu mantar çeşidini bilen birileri tarafından toplanıp dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Hem yaş hali hemde kuru hali tüketilebilen kuzu kulağı mantarı oldukça pahalı bir mantardır. Kuru kuzu kulağı mantarının kilosu 800 ile 1.000 TL arasında değişmektedir. Yaşı ise 70 ile 100 TL arasında değişmektedir. Mart veya nisan aylarında yağmurdan sonra görülen bu mantar oldukça da faydalı bir mantar çeşididir. Ayrıca çam ağaçları, elma ağaçları, meşe ağaçları, gürgen ve ceviz ağaçları diplerinde tek tek veya küçük guruplar halinde görülmektedir. Ülkemizden Belçika olmak üzere birçok ülkeye de ihraç edilen bir mantar çeşididir.  

Kuzu kulağı mantarının faydaları nelerdir;
 • Bu enfes mantarın içerisinde C vitamini, B1, B2 bol miktarda bulunmaktadır,
 • Ayrıca yüksek miktarda Kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi mineraller bulunmaktadır. 
 • Halsizliğe, güçsüzlüğe ve bitkinliğe iyi gelen bir mantar çeşididir. 
 • Gözlere parlaklık verir ve göz hastalıklarından korunmaya yardımcı olur,
 • Ayrıca zihni açar unutkanlığa faydalıdır,
 • Kansızlık ve anemi gibi hastalık çeşitlerine oldukça faydalı bir mantar çeşididir.
 • Protein değerleri et ile yarışan bir mantar çeşididir.
 • Kabızlık gibi bağırsak sorunlarına iyi gelir ve bağırsaklarının çalışmasını düzenler,
 • Cilde parlaklık verir ve yaşlanmayı geciktirir. 
 • Bağışıklılık sistemini güçlendirir ve mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Ayrıca iştah açar ve vücudun direncini arttırır.
Kuzu kulağı mantarının zararları nelerdir;
 • Kuzu kulağı mantarının zehirli türleri de bulunmaktadır. Bu nedenle bilen birlerinin toplamasında fayda vardır. Veya güvenilir ellerden almanın.
 • Kuzu kulağı mantarı bir öğünde fazlası ile tüketilmemelidir. Mideye zarar verebilir. 
 • Bu mantar çeşitti Alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle herhangi bir durumda dikkatli olunması gerekmektedir. 
 • Ayrıca yüksek kolesterol hastalarının da dikkat etmesi gereken bir mantar çeşididir. 
 • Her şeyde olduğu gibi kuzu kulağı mantarının da fazlası zararlıdır. Yukarıda bahsettiğimiz faydalarından yararlanmak için sık sık ve bol bol tüketmekten kaçınmak gerekir. 
]]>
Sol Kulak Yanması https://www.kulak.gen.tr/sol-kulak-yanmasi.html Sat, 28 Jul 2018 17:16:39 +0000 Sol kulak yanması; Kan dolaşımı esnasında  kanın hızlı ve yoğun bir şekilde sol kulakta bulunan damarlara doğru gelmesi nedeniyle sol kulakta yanma meydana gelmektedir. Stres ve heyecan yaptığınız zaman, sıcak ve acı g Sol kulak yanması; Kan dolaşımı esnasında  kanın hızlı ve yoğun bir şekilde sol kulakta bulunan damarlara doğru gelmesi nedeniyle sol kulakta yanma meydana gelmektedir. Stres ve heyecan yaptığınız zaman, sıcak ve acı gıdalar tüketildiği zaman sol kulak yanma sorunu yaşayabilirsiniz. Fakat sol kulak yanması her zaman bu kadar basit olaylardan meydana gelmeyebilir. Sol kulak yanması sorunu sürekli bir şekilde tekrar ediyorsa sinir hasar ve enfeksiyonel rahatsızlıklar baş da olmak üzere hastalıkların sebebi olabilir.

Sol kulak yanmasının sebepleri; 

Alerjik durum; Vücudunuzun alerjiyi tetikleyen yiyecek ve içeceklerle oluşan maddelere karşı vermiş olduğu tepkidir. Alerjiye neden olan maddeler her insanda farklılık gösterebilir. İnsan vücudunda meydana gelen alerjikler sonucunda sol kulak yanması meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü meydana gelen alerjik olayı engellemenin ilk yolu, alerjiye sebep olan maddelerin belirlenmesidir.  Belirlenen bu maddelerden uzak kalınmasıdır.

Travma etkenleri; Sol kulağınıza alınmış olduğunuz hasar ya da darbeler, sinirlerinize zarar verirse sol kulakta yanma meydana gelebilir.

Dış kulak yolu iltihabı; Kulak zarından dış kulağı ayıran bölüme dış kulak yolu denilmektedir. Dış kulak yolu iltihaplanmasın da sol kulak yanması yaşayabilirsiniz. Özellikle yüzme sporu yapan kişilerde dış kulak yoluna su kaçması sonucunda dış kulak iltihabı meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayı da sol kulak yanması yaşanmaktadır.

Güneş ya da kimyasal olan yanık; Sol kulağınızın uzun bir süre güneşe maruz kalması ya da bu kulak çevresinde kimyasal yanıklar sol kulak yanmasına neden olabilir.

Diyabetik nöropati; Sinirlerin zarar görmesi sonucunda sol kulak yanması meydana gelebilir. Şeker hastası olan insanlarda sol kulak yanma problemi daha fazla görülmektedir.

Sinüzit; Burun çevresindeki boşluklarda bulunan boşluklara da meydana gelen sinüzitlerin mikrop kapması durumunda sol kulak yanması meydana gelebilir. Burun çevresindeki iyi huylu tümörler soğuk algınlığı yada nezle nedeniyle enfeksiyon kaparlar ve bundan dolayı da sinüzit olur.Enfeksiyona bağlı olarak  sol kulakta yanma meydana gelebilir

Sol kulak yanmasının tedavisi; Sol kulak yanması birden çok hastalıklardan dolayı olabilir. Bu sol kulak yanması eğer enfeksiyon kapmasından gerçekleşiyorsa antibiyotik tedavisi başlatılır. Sol kulak yanması hangi nedenden olursa olsun bir an önce bir doktora giderek tedavi olmalısınız. 

]]>
Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı https://www.kulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-tikanikligi.html Sun, 29 Jul 2018 05:08:33 +0000 Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı; Kulak tıkanıkları bir çok kişide görülebilecek yaygın rahatsızlıklardandır. Fakat yetişkinlere oranla bebeklerde görülmesi kuşkusuz oldukça ciddi rahatsızlığa dönüşmektedir. Çünk Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı; Kulak tıkanıkları bir çok kişide görülebilecek yaygın rahatsızlıklardandır. Fakat yetişkinlere oranla bebeklerde görülmesi kuşkusuz oldukça ciddi rahatsızlığa dönüşmektedir. Çünkü bebeklerde olası bir rahatsızlıklarda kendilerini ifade edememekle birlikte sadece ağlayarak ağrıların olduğunu belirtirler. Tabi buda ebeveynleri oldukça yıpratan bir durumdur. Ve bebeklerinin kulak tıkanıklığı olduğunu anlamakta zorlanabilirler. Bizde sizler için bebeklerde kulak tıkanıklığının yaygın nedenlerini ve dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacak olursak

Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı Nedenleri
 • En yaygın nedenlerin başıda kulak kirleri gelmektedir. Özellikle bebeklerde kulaklarında oluşan kirlerin çoğalmasına bağlı olarak oluşan baskılarda bebeklerin kulaklarında ağrılara ve sancılara neden olabilir.
 • Bir diğer önemli neden ise, bebeğiniz ile uçak yolculuğu yapmış iseniz veya yüksek rakımlı mekanlarda bulunduğunuz durumlarda kulaklarda tıkanmalar meydana gelmektedir.
 • En dikkat edilmesi gereken neden ise kulaklarda iltihaplanmalara bağlı gerçekleşen tıkanmalardır. Burada teşhisi koyabilmeniz için bebeğinizin yastık rengi beyaz veya açık renkte olmalıdır. İltihaplanmalara bağlı gerçekleşen tıkanmalar, ağrı ve sancı yapması ile birlikte koyu sarı ile yeşilimsi bir renkte kulaklarında akıntılar meydana gelir. Bu şekilde bebeğiniz uyku esnasında oluşan kulak akıntıları takip edebilirsiniz.
Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak kulak tıkanmasına neden olan faktörü tespit etmelisiniz. Şöyle ki bebeğinizde kulak kirlerine bağlı olarak tıkanma gerçekleşmiş ise, siz kendiniz asla temizlemeye kalkışmamalısınız. Kulak kirleri temizlemede kulak zarlarına zarar verebilirsiniz. Doktor kontrolünde temizlenmeli ve doktor uygun gördüğü takdirde temizleme amaçlı kulak damlaları verebilir. Bebeğiniz uçakta veya yüksek rakımlı yerlerde hava basıncına bağlı olarak tıkanma gerçekleşmiş ise, kendiniz bebeğiniz ağzını açıp kapatarak östaki borusundan hava alışverişin tekrardan dengeli oluşmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bu sizin içinde geçerli böyle durumlarda yanınızda sakız bulundurmanızda fayda var, çenenizi oynattıkça ve sakızı çiğnendikçe geçecektir. Tıkanmalar iltihaplanmaya bağlı ise, direk antibiyotik tedavisi uygulanır tabi ki bebeğinizin durumuna göre oral olarak antibiyotiği kaldıracak düzeyde değil ise kulak enfeksiyonları için damlalar kullanılabilir. Böyle durumlarda dikkat etmeniz en önemli husus enfeksiyonu bebeğinizin kulaklarından atılana kadar sudan uzak tutmanız gerekecektir. Sık sık bebeğinizin kulaklarına su kaçması durumunda kulaklarda bulunan mikroplar hızla üreyecek ve tedavi süreci uzayacaktır.
]]>
Sol Kulak Altında Şişlik https://www.kulak.gen.tr/sol-kulak-altinda-sislik.html Sun, 29 Jul 2018 18:09:05 +0000 Sol Kulak Altında Şişlik, Normal yaşamda birçok sorun ile karşılaşabiliriz. Bu sorunlardan birisi de kulağımızda meydana gelen şişliklerdir. Özellikle de dış çevreden alınan bir takım darbeler bu şişlik ve morluklar Sol Kulak Altında Şişlik, Normal yaşamda birçok sorun ile karşılaşabiliriz. Bu sorunlardan birisi de kulağımızda meydana gelen şişliklerdir. Özellikle de dış çevreden alınan bir takım darbeler bu şişlik ve morlukların yaşanmasına neden olabilir. Kişi farkında olmadan dışarıdan bir darbe yemesi söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte bazı özel sebeplere bağlı olarak da kulağının altında şişlikler meydana gelebilir. Örneğin psikolojik bir sorundan ötürü sol kulak altında şişlik meydana gelme ihtimali söz konusudur. Bu durum bedenin herhangi bir yapısının bozulmasının diğer yapıları da olumsuz bir şekilde etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Burada bizim üzerinde duracağımız husus yaşanan kulak altı şişliklerinin sebeplerinin iyi tespit edilmesi konusudur.

Sol Kulak Altında Şişlik Oluşumunun Erken Tanısı

Öncelikle sol ya da sağ kulağın hemen alt bölgesinden meydana gelen şişliklerin nasıl ve hangi durumlarda meydana geldiğinin iyi araştırılması gerekir. Yaşanan bu şişlik durumunun yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi dış çevreden alınan bir darbe sonucunda mı yoksa psikolojik etkenlere bağlı olarak mı meydana geldiğini bilmek gerekir. Bu hususu bilmek sol kulak altında şişlik oluşumunun erken tanısının yapılmasında oldukça önemli bir husustur. Bunun ile birlikte sol kulak altında şişlik oluşması kişinin almış olduğu bir ilacın yan etkisi neticesinde de meydana gelebileceğini unutmamak gerekir. Tüm bu durumlara karşı erken önlem almak sağlığımız açısından oldukça önemli bir husustur. Hasta bu sayede kulağından oluşabilecek ileri düzeyde sorunların da önüne geçmiş olacaktır.

Sol Kulak Altında Şişlik Oluşumunun Nedenleri

Sol kulak altında şişlik oluşmasının en temel nedeni kişinin kulağının altına herhangi bir darbe alması neticesinde meydana gelir. Bunun ile birlikte aynı durum sağ kulağı için de geçerlidir. Bunun ile birlikte ortaya şişlikler ve morluklar çıkar. Bu durum akla gelebilecek en temel nedendir. Bunun yanı sıra kişinin psikolojik problemleri olması beraberinde bedenine yansıyabilir. Yani psikolojik sebepler beraberinde fizyolojik yapının hasar görmesine neden olabilir. Tüm bu sebeplerin yanı sıra son olarak sol kulak altında şişlik oluşumun bir diğer sebebi ise kişinin almış olduğu ilaçların yan etkisi sebebi ile oluşabilir. Tüm bu nedenler göz önünü alınarak gerekli tedbirlerin alınması kişinin sağlığını kurtaracaktır.

Sol Kulak Altında Şişlik Oluşmasına Karşı Yapılması Gerekenler

Bir kimse sol kulak altında şişlik oluştuğunu gördüğü zaman nasıl hareket etmesi gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Şişlik oluşan bölgeye buz tedavisi uygulaması gerekmektedir. Ardından ise doktora danışarak yaşanabilecek kulak işitme sorunlarını da araştırılması gerekir. Tüm bu durumlar etkili olmaması halinde ise ameliyat yoluna gitmesi gerekebilir. 

]]>
Kulakta Ses Gelmesi https://www.kulak.gen.tr/kulakta-ses-gelmesi.html Mon, 30 Jul 2018 17:10:26 +0000 Kulakta Ses Gelmesi,  Bu ses kulakta ses gelmesi rahatsızlığı olan kişinin duyabileceği seviyede ya da dışarıdan dahi duyulacak bir seviye de ise bu kulakta ses gelmesi rahatsızlığının çok fazla nedenleri olabilir. Kulakt Kulakta Ses Gelmesi,  Bu ses kulakta ses gelmesi rahatsızlığı olan kişinin duyabileceği seviyede ya da dışarıdan dahi duyulacak bir seviye de ise bu kulakta ses gelmesi rahatsızlığının çok fazla nedenleri olabilir. Kulakta ses gelmesi genel olarak patolojik bir olaydır.  Sağlıklı bir kişide kulakta ses gelmesi rahatsızlığı görülmez. Kulakta ses gelmesi rahatsızlığı yaşıyorsanız bu rahatsızlık kaşıntıya neden oluyor, karıncalanma rahatsızlığına sebep oluyor ve çınlamaya da benziyor ise ilk olarak bir doktora giderek tedavi olmalısınız. Çünkü bu kulakta ses gelme rahatsızlığı doktor kontrol yaparak anlayabilecek bir rahatsızlıktır.  

Kulakta Ses Gelmesi Hangi Nedenlerden Meydana Gelir

 • Çeneye alına bir darbeden dolayı da kulakta ses gelmesi rahatsızlığı meydana gelebilir.
 • Dişlerde oluşan rahatsızlıklarından da kulakta ses gelmesi rahatsızlığı oluşabilir.
 • Kulak içerisinde biriken mikrop ya da kulak içerisine bir şeylerin kaçmasından dolayı da kulakta ses gelmesi rahatsızlığı olabilir.
 • Orta kulakta bir hasar oluşmasından ya da orta kulakta iltihap oluşmasından da kulakta ses gelmesi rahatsızlığı meydana gelebilir.
 • Kulak yolunda bir damarın yırtılması ya da kulak yolunda bir tıkanmadan dolayı da kulakta ses gelmesi rahatsızlığı olabilir.
 • Kulak kemiklerinde bir hasar oluşmasından dolayı da kulakta ses gelmesi rahatsızlığı meydana gelebilir.
 • Tansiyon ve kalp hastalıkları da kulakta ses gelmesi rahatsızlığına sebep olabilir.
 • Kulağa aldığınız sert darbeden dolayı buradaki sinirlere ve damarlara zarar vererek kulakta ses gelmesi rahatsızlığına neden olabilir.
 • Çenede meydana gelecek sinirsel hastalıklarda kulakta ses gelmesi rahatsızlığına neden olabilir.

Kulakta Ses Gelme Tedavisi Yöntemleri

 • Dişlerinizi diş doktoruna giderek kontrol yaptırmalısınız.
 • Kulak yolunun filmini çektirmelisiniz ve kulak yolunu temizletmelisiniz.
 • Çene yapınızı ve damarlarınızı kontrol yaptırmalısınız.

Kulakta ses gelmesi rahatsızlığı insanların hafife almaması gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık başka hastalıkların habercisi olabileceğini unutmamak gerekir. Bu kulakta ses gelmesi rahatsızlığına yakalan kişiler hemen doktora giderek tedavi olmalıdır.]]>
Kulakta Egzama https://www.kulak.gen.tr/kulakta-egzama.html Tue, 31 Jul 2018 03:33:36 +0000 Kulakta Egzama, Egzama, vücudun her yerinde görülen bir cilt hastalığıdır. Egzama problemi vücudun her yerinde görüldüğü gibi kulaklarda da görülmektedir. Kulakta egzaması, çoğunlukla kuru cilde sahi
Kulakta Egzama, Egzama, vücudun her yerinde görülen bir cilt hastalığıdır. Egzama problemi vücudun her yerinde görüldüğü gibi kulaklarda da görülmektedir. Kulakta egzaması, çoğunlukla kuru cilde sahip olan bireylerde görülmektedir. Çoğunlukla müdahale edilmediği için büyüyen bir sorundur. Kulak egzaması zamtanında müdahale edilmediğinde hızla büyüyerek kısa bir zamanda çok büyük problemlere yol açmaktadır. Yaygın cilt rahatsızlıklarından biri olan kulak egzaması, en fazla çocuklarda görülen bir problemdir. Genellikle bireyin büyümesi ve ergenlik devresini bitirmesine yakın vaktinde kendiliğinden iyileşebilir. Ancak, diğer zamanlarda kulak egzamasının kendiliğinden iyileşmesini beklemek son derece yanlıştır. Kulak egzaması rahatsızlığının birçok sebebi bulunmaktadır. Farklı farklı sebeplerden dolayı meydana gelen kulak egzaması sorununun giderilmesi için yapılması gereken tedaviler çoğunlukla bu hastalığın sebebine göre değişiklikler göstermektedir. Kulak egzaması, yetişkin bireylerde gözlemlenirse bu durumun sebebi farklı olabilmektedir. Çoğunlukla çok fazla rahatsızlık vermeyen bu sorun, çok rahatsızlık vermemesi sebebiyle bireyler tarafından çok fazla önemli görülmemektedir. Bu durumda kulakta ortaya çıkan bu rahatsızlık çok daha büyüyerek problemlere sebep olabilir.

Kulakta egzama nedenleri: 

Genelde insanların duşta uzun süreli kalmaları sebebi ile oluşan kulak egzaması bireyin cildinde ortaya çıkan kuruluklar nedeni ile oluşmakta olabilir. Bu sebeple bilinmelidir ki, kulak egzaması görülen bireylerin uzun süren duşlardan kaçınması, problemin çözümünü de kolaylaştıracaktır. Uzun süreli alınan duş, kulak egzamasının yanında kuru cilt sorununa da neden olmaktadır. Bireyde görülen kuru cilt sorunu, özellikle kış aylarında farklı cilt hastalıklarını da ortaya çıkarmaktadır. Eğer bireyde görülen kulakta egzama rahatsızlığı kuru ciltten dolayı kaynaklanıyorsa, birey bu durumda düzenli olarak bölgede nemlendirici krem kullanarak bu gibi problemlerin önüne geçebilir. Nemlendiricilerin seçimi için hekim ile konuşulmalıdır. Kulakta egzaması bazen bireyin hijyenine ve yaşadığı ortama bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Özellikle iş sebebi ile sürekli olarak tozlu ya da kumlu yerlerde yaşayan insanlarda bu tür cilt problemlerinin görülmesi olasılığı fazladır. Ortamın verdiği zararın yanında sigara da kullanılıyorsa rahatsızlığın çoğalmasına neden olacaktır.

Kulakta egzama tedavisi:  

Egzama çoğu zaman bireyde şiddetli kaşıntılara sebep olarak bireyin bu durumdan rahatsız olmasına neden olmaktadır. Ancak bu durumda bireyin kesinlikle bu yerleri kaşımaması gerekmektedir. Aksi durumda egzama diğer bölgelere yayılma eğilimi göstermektedir. Bunun için egzamalı yerin kaşınmaması gerektiği unutulmamalıdır. Bunun yanında bireyde meydana gelen estetik sorunlar, çoğu egzamalı bireyde de sorun olmaktadır. Kulak egzaması özellikle kişilerin görünen yerlerinde olduğu için bu durum daha çok ön plana çıkmaktadır. Çoğunlukla bu gibi problemlerde hekimin verdiği ilaçların kullanılması ile rahatsızlık çözülmektedir. Lakin, bilinmesi gereken kulak egzaması, kullanılan ilaçlarla geçmiş gibi görülse de cilt altında varlığını sürdürebilmektedir. Bu sebeple kullanılması gereken ilaçların uzun süre kullanımı gerekmektedir. Bu durumda egzama tamamen ortadan kaldırılabilir. Aksi takdirde kulakta egzama iyileştikten sonra tekrar ortaya çıkabilir. 
]]>
Gliserin Kulak Damlası https://www.kulak.gen.tr/gliserin-kulak-damlasi.html Tue, 31 Jul 2018 05:25:28 +0000 Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinin daha rahat ve acı duymadan yapılmasında, gliserin kulak damlası tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlar. Bu tarz kulak damlaları ö Gliserin kulak damlası, kulak temizliğinin daha rahat ve acı duymadan yapılmasında, gliserin kulak damlası tercih edilmelidir. Kirleri yumuşatır ve hızlı bir şekilde sonuç almanızı sağlar. Bu tarz kulak damlaları özellikle açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gereken damlalardır. El ile kulak temizliği yapıldıktan sonra damlayı kullanabilirsiniz. Saklama koşullarını iyice öğrenmeniz gerekir. Kulağa soğuk olarak damlatılması uygun olamaz. Çok soğuk kulak damlası kullanırsanız başınız dönebilir yada bayılma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden saklama koşullarına mutlaka uyulması gerekmektedir.

Gliserinin içerisinde bitkisel ve hayvansal yağlar bulunmaktadır. Yüksek nemlendirme özelliğine sahiptir. Gliserin hacminin tam 4 katı suyu absorbe edilebilir. Gliserinin günümüzde bilinen yaklaşık 1500 farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Orta ve dış kulak enfeksiyonlarının neden olduğu şiddetli kulak ağrıları şikayetlerinde kulak içerisine birkaç damla gliserin damlatılmasının oldukça faydası vardır. Tabi bu yapılan işlemin mutlaka doktor kontrolünde ve onayı olması gereklidir. Ayrıca kulak kirinin temizliği içinde gliserin kulak damlası kullanılmaktadır. Orta ve dış kulak yolu zamanla kirlenir ya da iltihap ile tıkanmaktadır. Gliserin kulak damlası özellikle kulak kirini yumuşatmaktadır ve temizlenmesine yardımcı olur. Kulakta görülen kirlilikten dolayı tıkanma gibi şikayetlerin azalmasında etkilidir. Dış kulak iltihabı veya dış kulak egzaması gibi nedenlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kulak salgısı normal şartlarda dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda dış kulak yolunda birikerek tıkanıklığa yol açmaktadır. Kulak tıkanıklığı nedenleri;
 • Kişinin kulağını temizlemek için sert ve sivri cisimler sokması
 • Tozlu ve çok kirli ortamlarda bulunması
 • Dış kulak yolunda darlık nedeniyle kulak sıvısının dışarı atılamaması
 • Denizde yüzme veya duş sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi ve kulağı tıkamasıdır.
Kulaklarınızı sert cisimlerle kesinlikle temizlemeyin. Sivri cisimleri mutlaka kulağınıza sokmamalısınız. Şiddetli ağrı hissettiğinizde ve kulağınıza yabancı bir cisim kaçtığında mutlaka uzman bir  doktora başvurmalısınız. Kulak zarına zarar verirseniz duyma kaybı yaşamanıza neden olmaktadır. Gliserin kulak damlası ise doğal kulak temizliğini bizlere sağlar. Kullanım miktarına uygun olarak ve belirli bir süre boyunca uygulanmaktadır. Kulak sıvısını veya kirini temizlemede kullandığımız pamuklar kulak zarını delebilir veya zarar verebilirler. Kulak temizliğinde her zaman çok dikkatli olunması gerekir. Bilmeden yaptığınız yöntemler kulak temizlemede yarardan çok zarar getirebilir. Gliserin kulak damlasının doğal bir özelliği bulunmaktadır. Tamamen doğal olduğu için gliserin kulak damlasından yararlanabilirsiniz.

Gliserin kulak damlasını kullanırken nelere dikkat edilmeli;

Gliserin kulak damlası, doktorlar tarafından verilen ve kulakları temizletmeden önce yumuşatmak için kullanılmaktadır. Yumuşatıcı olarak da bilinmektedir. Günde üç kez ve 10 damla halinde kulaklara damlatılmaktadır. Mutlaka kullanım dozunu aşmamanız gerekir. Daha sonra da kirler yumuşatıldıktan sonra doktorunuza başvurmalısınız.

Gliserin kulak damlasını kullanırken baş dönmesi ya da işitme kaybı yaşayıp yaşamadığınızı kontrol etmelisiniz. Tarihi mutlaka not edin ve kullanım süresini aşmayın. Doktor tarafından önerilen doz miktarını mutlaka aşmamalısınız. Damlatıldıktan sonra ise 10 dakika pozisyon değiştirmeden, hareket etmeden beklemelisiniz.

Kulak damlası kullanmadan önce mutlaka uzman kulak burun boğaz doktoruna danışmalısınız. Doktora danışarak ve mutlaka uygun kullanım sürelerinde ve miktarlarda kullanmalısınız. 
]]>
Rüyada Kulak Kiri Görmek https://www.kulak.gen.tr/ruyada-kulak-kiri-gormek.html Tue, 31 Jul 2018 09:52:27 +0000 Rüyada Kulak Kiri Görmek, hayır, menfaat, kazanç ve zenginlik anlamına gelmektedir. Bu rüyayı gören kişinin kendine bol kazanç getiren işler yapacağına işaret eder. Rüyada kulak kiri görmek hayırlı işler yapacağına d Rüyada Kulak Kiri Görmek, hayır, menfaat, kazanç ve zenginlik anlamına gelmektedir. Bu rüyayı gören kişinin kendine bol kazanç getiren işler yapacağına işaret eder. Rüyada kulak kiri görmek hayırlı işler yapacağına da yorulur. Rüyayı gören kişinin hayatta rahat etmesini sağlayacak işler yapacağına ve bu işlerden fazla paralar kazanacağına işaret eder. 

Rüyada kulak kiri görmek yakın bir zaman içerisinde maddi ve manevi dertlerinden kurtulacağına işaret eder. Aynı zamanda rüyada kulak kiri görmek yeni bir işe gireceğine ve bu işin üstesinden sıkıntıya düşmeden, paniğe kapılmadan ve fazla zorluklarla karşılaşmadan üstesinden başarıyla geleceğine işaret eder. Hayatında çok başarılar elde edeceğine ve bu elde ettiği başarılardan dolayı da rüyayı gören kişinin yüksek yerlere geleceğine olarak yorumlanır. Rüyayı gören kişi bu yüksek mevkilere geldiğinden dolayı da fazla şekilde para kazanacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin neşesinin yerine geleceğine, keyfinin yerine geleceğine, hayatındaki olumsuz sorunların düzeleceğine işaret eder. Rüyada kulak kiri gören kişinin hayatındaki kötülükler ortadan kalkarak güzel günler göreceğine olarak yorumlanır. 

Rüyada kulak kiri görmek kendisine kalleşlik yapacak, belli etmeden hayinlik yapacak insanlara mani olacak anlamında yorumlanır. Bu kalleşlik ve hayinlik yapacak kişilere yardım ederek onlarında hayatta güzel ve huzurlu bir şekilde yaşamalarına sebep olacak diye yorumlanır. 

Rüyada kulak kiri görmek hiç beklemediği bazı yerlerden sevindirici haberler alacağına ve bu sevindirici haberlerle ise son derece sevineceği anlamına işaret eder.

 Bu rüyayı gören kişi eğer hasta ise şifa bulacak hayırlı işler yapacağına ve karşısına iyi bir doktor çıkarak hastalığını iyileştireceğine delalet eder. 

Rüyada kulak kiri görmek sevgilisi var ie gören kişini sevgilisinden ayrılacağına işaret eder. Bu rüyayı gören kişinin sevgilisinden ayrıldıktan sonra ilk etapta çok üzüleceğine ama sora o kişinin iyi bir kişi olmadığını ve ikiyüzlü olduğunu anlayarak ayrıldığına sevinecek olarak yorumlanır
]]>
Gentagut Kulak Damlası https://www.kulak.gen.tr/gentagut-kulak-damlasi.html Tue, 31 Jul 2018 12:22:50 +0000 Gentagut Kulak Damlası, Dış ve orta kulak rahatsızlıklarında, kullanılan ilaçlar hastalık bölgesine daha çabuk ulaşması ve daha etkili olması için, bazı ilaçlar kulak damlası biçiminde kullanılır. Kulak kanalının sonund Gentagut Kulak Damlası, Dış ve orta kulak rahatsızlıklarında, kullanılan ilaçlar hastalık bölgesine daha çabuk ulaşması ve daha etkili olması için, bazı ilaçlar kulak damlası biçiminde kullanılır. Kulak kanalının sonunda bulunan kulak zarı ve kulak zarından sonraki kısım ise orta kulaktır. Dış kulak yoluna damlatılan ilaçlar, kulak kanalı boyunca ilerler ve kulak zarında sonlanır. Kulak zarı sağlam olduğu müddetçe kulak damlaları sadece dış kulağı etkiler, orta kulağa ulaşamaz.

Endikasyon Bilgisi; Gentagut Kulak Damlasının etken maddesi Gentamisin sülfat'tır. Bu ilaç göz ve kulağa uygulanabilen bir ilaçtır. Kulak ve gözlerdeki bakteriyel iltihapların tedavisinde kullanılan bir çeşit antibiyotiktir. Bakteriler üzerinde öldürücü etkisi vardır. Kulak yolu iltihapları, iltihaplı kulak akıntıları, kulakta iltihap ile birlikte bulunan egzamalar, kulakta oluşan çıbanlar ve bakteriyel göz iltihaplarının tedavisinde kullanılır.

Uygulama; Gentagut Kulak Damlasını kulağınıza uygulayacaksanız, kulak yolunu temizleyip, kulağınız yukarı gelecek şekilde başınız yan olacak şekilde yatınız. Kulağınızı hafifçe geriye doğru çekip kulak kanalının açılmasını sağlayınız. Bu ilaç küçük yaştaki çocuklara uygulanacaksa kulak yolunu açmak için kulak memesini aşağıya doğru hafifçe çekmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği miktarda damlayı kulağa damlattık-tan sonra en az bir dakika kadar yatar vaziyette beklenilmelidir. Gözlerin ya da kulakların mikrop kapmaması için damlalığın ucunun arınık bir yerde korunması gerekir. Göze ya da gözlere uygulayacaksa, başı arkaya doğru hafifçe kaldırıp, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakarak, damla damlatılmalı ve ardından göz kapağı kapatılmalı. Damla damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırın ve yaklaşık 1 dakika kadar böyle bekleyin. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olursunuz. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatılacak ise, bu işlemi beş dakika arayla tekrarlanmalıdır. Ancak kulak rahatsızlığı için kullandığınız damlalığı göz, göz rahatsızlığı için kullandığınız damlalığı kulak rahatsızlığınız için kullanılmamalıdır. Bu durum mevcut olan hastalığın diğer alana taşımasına sebep olabilir.

Gentagut Kulak Damlası Yan Etkileri; Gözde geçici şişlik, yanma, kaşıntı, kızarıklık ve batma hissi yan etki olarak görülebilir.

Uyarılar; 
 • İlacı mutlaka doktor kontrolünde ve doktorunuzun bilmediği (Kulak zarında delinmesi gibi) rahatsızlıkları doktorunuza söyleyiniz. Böyle bir durumda ilacın kullanımı hasta için uygun olmayabilir. Damlalığın ucunu ellerinize, kulak ve gözleriniz dahil olmak üzere hiç bir yüzeyle temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık mikrop kaparsa gözlerde ve kulakta iltihap oluşabilir. Çünkü bu durum ciddi hasarlara sebep olabilmektedir. 
 • Bu ilaç yalnızca bakterilerin sebep olduğu iltihapların tedavisinde kullanılır. Eğer gözünüzde ya da kulağınızda mantar kaynaklı bir iltihap varsa bu ilacı kullanmayınız. 
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kesinlikle kullanmayınız. 
 • Kontak lensleriniz gözünüzde iken bu ilacı kullanmayınız. Kontak lens kullanıyorsanız tedavi süresince lens kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışmalısınız. Eğer doktorunuz tedavi sırasında kontak lensinizi kullanabileceğinizi söylüyorsa, ilacı uygulamadan önce kontak lenslerinizi yine de gözünüzden çıkarın ve ilacı uyguladıktan 15 dakika sonra kontak lenslerinizi takın. 
 • Göze uygulanan bu ilaç görmede bulanıklık yapabilmektedir. Bu yan etkiyi göz önünde bulundurarak dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız, bulanıklığın geçmesini bekleyiniz.
Gentagut Kulak Damlasının Kullanım Şekli; Doktorunuz bu ilacı nasıl  kullanmanızı önerdiyse buna uymalısınız. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyunuz.
]]>
Kulak Atması https://www.kulak.gen.tr/kulak-atmasi.html Tue, 31 Jul 2018 20:43:42 +0000 Kulak atması, kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak 3 bölgeden meydana gelir. İşitme görevini üstlenen kulak, dışarıdan almış olduğu sesleri sinirlere çevirerek, işitme-denge arasındaki işlevi sağlar. Kulak atması, kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olarak 3 bölgeden meydana gelir. İşitme görevini üstlenen kulak, dışarıdan almış olduğu sesleri sinirlere çevirerek, işitme-denge arasındaki işlevi sağlar. Dışarıdan gelen birçok sesin duyulması kulak tarafından gerçekleşir. Bazen kulakta nabız sesi şeklinde atma sesi duyulabilmektedir. Kulak atması daha çok kişi yatarken fark edilir. Kişi dinlenme halindeyken duyulan kulak atması, uyku kaçmasına sebep olarak yaşamı olumsuz şekilde etkileyebilir. Uğultu şeklinde algılanan kulak atması birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Kulak atması nedenleri

Damar genişlemesi: Farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen damar genişlemesi sebebiyle kulakta nabız atması gibi bir ses oluşabilir.

Boğaz iltihabı: Boğaz ya da burunda gelişen iltihap, kulakta atmaya yol açabilir. Ciddi bir problem olan iltihaplanma için bir sağlık kuruluşuna başvurularak sorunun tedavi edilmesi gerekir. İltihap tedavi edildiğinde kulak atması sorunu da ortadan kalkar.

Kulak iltihabı: Kulak atması sorununa yol açabilen en bilindik nedenleri arasındadır. Kulakta kir birikmesi ya da farklı nedenlerden dolayı kulak iltihabı oluşabilir. İltihaplanma nedeniyle nabız atışı şeklinde kulak atması hissedilir. İltihap kulakta kalıcı duyma kaybına yol açabilen bir sorundur ve ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Kulakta atma tedavisi

Kulakta atma tedavisi nedene yönelik yapılır. Problemi yaşayan kişinin sorunun neden kaynaklandığını anlamak için bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekir. Daha çok kulak iltihabı sebebiyle oluşan kulak atmasının nedeni tespit edilerek doktor uygun tedavi planıyla sorunun giderilmesini sağlayacaktır.

]]>
Kulak Zarı Çökmesi https://www.kulak.gen.tr/kulak-zari-cokmesi.html Wed, 01 Aug 2018 12:13:53 +0000 Kulak Zarı Çökmesi, kulak zarı çökmesi tedavi edilmemesi durumunda kalıcı işitsel kayıpların yaşanmasına neden olan bir rahatsızlık türüdür. Burun veya kulak bölgesinde meydana gelen çeşitli travmalar genellikle kula Kulak Zarı Çökmesi, kulak zarı çökmesi tedavi edilmemesi durumunda kalıcı işitsel kayıpların yaşanmasına neden olan bir rahatsızlık türüdür. Burun veya kulak bölgesinde meydana gelen çeşitli travmalar genellikle kulak zarı çökmesine neden olmaktadır. Ayrıca sinüzit gibi problemleri olan kişilerde de kulak zarı çökmesi vakalarına sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kulak zarı çökmesi her hastada aynı belirtilere sebep olmaz. Kimi zaman hastalık kendisini gizleyerek uzun süre fark edilmeyebilir. Çeşitli işitsel kayıplar yaşayan kişilerin bu nedenden dolayı kulak zarı çökmesi olasılığını göz önünde bulundurarak problemin tanısının konulması için doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Kulak zarı çökmesi belirtileri

Kulak zarı çökmesi, genel olarak orta kulakta hastayı rahatsız edecek boyutta vakum etkisinin oluşmasına neden olur. Bu vakum etkisi zamanla kulak zarının orta kulağa doğru çökmesine neden olmaktadır. Tıp dünyasında kulak zarı çökmesi olarak adlandırılan bu durum tedavi edilmediğinde kulak zarının yapısı bozulduğundan ötürü tedavisi mümkün olmayan sıkıntılar ortaya çıkabilir ve bu durumda işitme kayıplarının yaşanmasına neden olur. Bu yüzden hastaların kesinlikle bu tip belirtiler meydana geldiği zaman işitme kaybı yaşamamak adına tedavi sürecini başlatması gerekir.

Kulak zarı çökmesi oluşmaya başladığı zaman işitme kayıpları direkt olarak ortaya çıkmadığından dolayı insanlar bu durumu önemsemeyerek, tedavi sürecini erteler. Hastalık ileri boyutlara geldiğinde kulak zarının yapısı büyük oranda değiştiğinden dolayı beraberinde işitme kayıpları oluşur. Fasiyel sinirler çökme nedeniyle ciddi anlamda hasar görebileceğinden felç gelişme olasılığı artabilir. Kulak zarı çökmesi gerçekleştiğinde kulak zarını eski haline getirmek oldukça güç olur. Dolayısıyla kişide kalıcı işitme kaybı yaşanabilir. Bu nedenden dolayı her ne kadar basit bir hastalık olarak görülse de kulak zarı çökmesi belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren tedavi sürecine başlanmalıdır. Kulak zarı çökmesi ilk oluşmaya başladığı zamanlarda ağrılar olmaz ancak hastalık ilerlediğinde kulak çınlamasıyla birlikte çeşitli çekilmez ağrılar meydana gelebilir. Bu tip olaylarda tedavi sürecine devam ediliyorsa bu ağrılardan kurtulmak için ilgili doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekir.

Kulak zarı çökmesi neden olur

Kulak zarında meydana gelen bu çökme içeride hava alışverişini yapan östaki borusunda tıkanmaların oluşması nedeniyle meydana gelir. Kulakta ani bir şekilde oluşan darbeler kulak içinde vakum etkisinin oluşmasına neden olduğundan dolayı alınan darbelerin kulak zarında çökmeye sebep olacağı da bilinmektedir. Herhangi bir darbe olayından sonra kulakta işitsel kayıplar meydana gelmişse bu durum büyük ihtimalle kulak zarı çökmesi nedeniyle ortaya çıkmıştır. Östaki borusu tıkanıklığı sebebiyle bu sorun ile mücadele eden hastalarda östaki borusu açıldığında rahatsızlık bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda östaki borusundaki tıkanıklıkların yapılan çeşitli uygulamalar ile açılması pek de mümkün olmadığından dolayı ameliyat tercih edilir.

Kulak zarı çökmesi teşhis ve tedavisi

Kulak zarı çökmesi uzman doktor tarafından yapılan fiziki muayene ile rahatlıkla anlaşılabilir. İşitme kaybı testleriyle kulakta işitme sorunu olup olmadığı kontrol edilir. Bu tetkiklerden sonra tanı kesin olarak konularak uygun tedaviye başlanır.

Kulak zarı çökmesi tedavisinde genellikle tüp takma ameliyatı uygulanır. Kulak zarına makara biçiminde bir tüp takılır. Bu tüp dış ve orta kulağa açılır ve makara sayesinde kulakta basınç eşitlenir. Bu görev normal şartlarda kulakta östaki borusu tarafından gerçekleştirilir. Ancak östaki borusunun fonksiyonel olarak çalışmaması sonucu önce ilaç tedavisi daha sonra yardımcı tedaviler uygulanır. Eğer bir sonuç alınamazsa tüp takma ameliyatına başvurulabilir

]]>
Kulak Çınlaması Neye İşarettir https://www.kulak.gen.tr/kulak-cinlamasi-neye-isarettir.html Wed, 01 Aug 2018 15:08:55 +0000 Kulak çınlaması neye işarettir, Kişinin kulağında zaman zaman çıkan ya da sürekli olabilen, normalde olmayan bir sesten oluşmaktadır. Genellikle hastalar bunu zil sesi şeklinde tarif etmektedir. Çok kalın veya çok ince o Kulak çınlaması neye işarettir, Kişinin kulağında zaman zaman çıkan ya da sürekli olabilen, normalde olmayan bir sesten oluşmaktadır. Genellikle hastalar bunu zil sesi şeklinde tarif etmektedir. Çok kalın veya çok ince olabildiği gibi tek veya iki kulakta da olabilmektedir. Uzun süreli kulak çınlaması olduğunda bunun sebebini öğrenmek için mutlaka bir kulak doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Zira kulak çınlaması 10 ciddi hastalığın belirtisi olabilmektedir. Şeker hastalığından, tansiyona, tiroidden kolesterol, kulak enfeksiyon hastalığından tümör hastalığına kadar pek çok hastalık kulak çınlaması ile kendini belli etmektedir. Bu nedenle ‘’kulağım çınlıyor ‘’ deyip geçilmemeli, dikkatli bir gözlemle gerektiğinde zaman kaybetmeden Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmemiz gerekmektedir.  Kulak çınlaması çoğu zaman nedeni olmayan şekilde de çınlamaktadır. Kulak çınlamasının sebebini öğrenmek için KBB doktoruna danışılması gerekmektedir. Tuzun azaltılması, sigara, kahve, kola ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. 

Anevrizma

Damarlarda meydana gelen genişlemeler olarak tanımlanan anevrizma, özellikle baş ve boyun taraflarında ise kişide kulak çınlaması oluşmaktadır.

Tümörler

İşitme siniri kulaktan alınan sesi beyine götüren sinirdir. İşitme sinirinden meydana gelene tümöral oluşum özellikle tek taraflı çınlamaya yol açmaktadır. Sürekli oluşan çınlama, geçmek bilmeyen ve aniden ortaya çıkmış tek taraflı bir çınlamanın tedavisi için muayene olunması gerekmektedir. Kişinin sadece tek kulağında çınlama oluştuğu gibi işitme de problem yaşama ve baş dönmesi de olabilmektedir.

Metabolik hastalıklar

Kişide şeker hastalığı varsa, tansiyonunda an, yükselme veya aniden tansiyon düşmesi oluşuyorsa, kolesterol yüksekliği tiroid hastalığı varsa  mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıklar kişide kulak çınlamasına yol açmaktadır.

Kulak zarında delinme

Kulak zarında bir kaza sonucunda enfeksiyona bağlı veya yüksek sese karşı kulak zarı delinmesi meydana gelmektedir. Delinme varsa yine çınlama olabilmektedir. Akut bir zar delinmesi ise ve delik çok büyük değilse, erkenden teşhis edildiğinde, enfeksiyona yol açması engellenip kulak zarının kendisini yenilediği görülmektedir.

]]>
Kulak İçi https://www.kulak.gen.tr/kulak-ici.html Thu, 02 Aug 2018 13:49:40 +0000 Kulak İçi: İnsanda kulak organı iki tanedir. İki tane olmasının ana sebebi, sesin geldiği tarafın belirlenmesini sağlamasıdır. Bu sayede bireye, sesin geldiği tarafa göre hareket edip,  söyleşiler
Kulak İçi: İnsanda kulak organı iki tanedir. İki tane olmasının ana sebebi, sesin geldiği tarafın belirlenmesini sağlamasıdır. Bu sayede bireye, sesin geldiği tarafa göre hareket edip,  söyleşilerini sürdürebilir, kendini koruyabilir, komutları uygulayabilir olmasını sağlayarak yaşam ilgili önemi olabilecek bir görev yapar. 

Kulak organı üç kısımdan oluşur, dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır. 

Dış Kulak; Dış tarafa bakan bölümde kulak zarı olan orta kulak kanal biçiminde bir boşluktur. Boşluğun diğer duvarları kemiklerden oluşmuştur. Orta kulak boşluğunun içini hava doludur. Orta kulaktaki havanın basıncı, dış ortam hava basıncıyla aynı olması sağlıklı bir orta kulak anlamına gelir.

Orta kulak; Orta kulaktaki hava basıncını, burunun arkasında bulunan geniz boşluğuna açılan östaki borusu sağlar. Kulak zarının gergin olmasını, orta kulağa dolan hava ile östaki borusundan gelen hava sağlar. Bu durum işitme netliğinin önemli bir unsuru yerine gelmiş olur. Orta kulakta üç adet kemikçik yer alır: çekiç, örs ve üzengi. Sesler kulak zarını titreştirir, zara asılı durumda olan çekiç kemiği vasıtasıyla örs kemiği oda üzengi kemiğini titreştirir, iç kulak sıvısında dalgalar yaparak sesin büyütülerek iç kulağa iletimini sağlarlar.

İç kulak: Denge ve işitme organlarının bitişik olduğu iç kulakta, salyangoz biçiminde işitme organı, x-y-z koordinatlarına uygun biçimde üç boyutlu denge algılayıcısı, yarım daire kanalları ile ortak havuzları yer alır. Bu bölgeye tıpta labirent adı verilir. Kemik labirentin içinde yukarıdan aşağıya doğru dış-iç-dış sıvı kanalları bulunur İşitme organı iç sıvı kanalında bulunan tüylü hücrelerden oluşur. Salyangozun tabanı daha geniş, üst kısmı daha dar olup, taban kısmı tiz sesleri algılarken, tepe kısmına doğru daha pes sesler algılanır. Denge organında bulunan tüylü hücreler, yarım daire kanallarındaki duruma göre hareketin konumlandırmasını fark eder.

Kulağın görevi işitme ve denge olmak üzere iki başlık altında değerlendirilir.

İşitme:
Kulak organı çevredeki sesin iç kulak işitme organına ulaştırmasını, iç kulakta algılanmasını, elde edilen iletilerin iç kulaktaki sinirler vasıtasıyla beynin duyulanları değerlendirdiği bölgeye aktarımını sağlar.

Denge: İç kulaktaki işitme organının bitişiğinde bulunan denge organı, yarım daire kanalları, kanalların ampul benzer genişlemeleri ve ortak havuzları vasıtasıyla bireyin dengesini bulmasında dengesini korumasında ve hareketleri algılamasında önemli bir görev yapar. 
]]>
Hamilelikte Kulak Uğultusu https://www.kulak.gen.tr/hamilelikte-kulak-ugultusu.html Fri, 03 Aug 2018 00:13:51 +0000 Hamilelikte Kulak Uğultusu Hamilelikte birçok sorun ile karşılaşılması mümkündür. Bu sorunlardan birisi de makalemizin konusu olan hamilelikte kulak uğultusu sorunudur. Bu soruna karşı hastaların daha Hamilelikte Kulak Uğultusu

Hamilelikte birçok sorun ile karşılaşılması mümkündür. Bu sorunlardan birisi de makalemizin konusu olan hamilelikte kulak uğultusu sorunudur. Bu soruna karşı hastaların daha dikkatli olması şarttır. Zira bu durum önemsiz bir sorun gibi gözükse de ilerleyen süreçlerde tekrar etmesi halinde daha büyük sorunlara neden olabilir. Bu sebepten ötürü daha dikkatli olunmasında fayda vardır. Hamilelikte kulak uğultusu sorunu hakkında bilgi sahibi olmak işinize yarayacaktır. Aynı sorun tekrar daha şiddetli bir şekilde kendisini göstermesi halinde ise mutlaka uzman bir destek alınması gerekmektedir.

Hamilelik dönemini bir hazırlık dönemi olarak ele almak mümkündür. Bu durum hem hamile kadın için ve hem de eşi için geçerlidir. Bu sebepten ötürü daha dikkatli olunması, hamilelikte kulak uğultusu sorununa karşı daha anlamlı hareket edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu durum yalnızca hamile bayanın kendisinin etkilemez. Aynı zamanda da bebeğine de zarar verebilecek bir soruna neden olabilir. Bu sebepten ötürü hamilelik sürecinde yaşanan kulak uğultusu sorununa karşı doktora danışılması gerekir. Aksi takdirde çok büyük işitme kayıplarının da yaşanması söz konusu olabilir. Bu yüzden hastaların bu hususa özel bir önem vermelerinde fayda vardır.

Bu makalemizde sizlere hamilelikte kulak uğultusu sorunu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu sorunun temel nedeni üzerinde duracağız. Aynı zamanda da hamilelikte kulak uğultusu sorununa karşı nasıl bir önlem alınması gerektiğini hakkında bir takım bilgiler sunacağız. Bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde bu sorundan kurtulmanız söz konusu olacaktır.

Hamilelikte Kulak Uğultusu Yaşanması

hamilelik süreci yalnızca bayanların değil aynı zamanda da eşlerinin birçok konuda hazırlıklı olması gereken en temel dönemlerin başında gelmektedir. Bu yüzden hamile kimselerin yaşadıklarını sürekli olarak eşlerine danışması ve yaşanan sorunları belirtmesi gerekmektedir. Bu sorunlardan birisi de hamilelikte kulak uğultusu yaşanmasıdır. Bu durumun en temel sebebi ise hamile kimselerin hormonal dengelerinin bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum kulak sorunlarının yaşanması, kulak uğultusu ve kulak çınlaması gibi problemlere sebep olmaktadır.

Hamilelikte Kulak Uğultusu Yapılması Gerekenler

Hamilelik sürecinde kulak uğultusu, kulak çınlaması gibi sorunların yaşanması oldukça sık görülebilir. Bu duruma karşı alınması gereken en temel önlem uzman bir destek olacaktır. Doktorunuza bu durumu danışarak detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Aynı zamanda da kendinizi fazla yormamanızda fayda vardır. Aksi takdirde yine benzer sorunlar ile karşılaşmanız söz konusu olabilir.

]]>
Gebelikte Kulak Çınlaması https://www.kulak.gen.tr/gebelikte-kulak-cinlamasi.html Fri, 03 Aug 2018 08:47:20 +0000 Gebelikte Kulak Çınlaması, Gebelik dönemi annenin bedeninde yaşanan bir takım hormonal değişimlerin oluştuğu bir dönemdir. Bu sebepten ötürü gebelik döneminde annenin bedeninde birçok etkinin meydana geldiğini söyleyebi Gebelikte Kulak Çınlaması, Gebelik dönemi annenin bedeninde yaşanan bir takım hormonal değişimlerin oluştuğu bir dönemdir. Bu sebepten ötürü gebelik döneminde annenin bedeninde birçok etkinin meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunların arasında en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi olan gebelikte kulak çınlaması sorununun söylemek mümkündür. Bu durum hemen beraberinde meydana gelen burun tıkanması problemini de oluşturmaktadır. Gebelikte kulak çınlaması esnasında meydana gelen hormonal değişimler sebebi ile hasar gören orta kulak bölümü beraberinde çınlama, tıkanma yada dolgunluk gibi sorunlara neden olur. Özellikle bu sorunun yaşanması beraberinde hastanın rahatsızlığının daha da şiddetlenmesine sebep olacağından hasta sürekli olarak benzer şikayetler ile hastaneye gelecektir. Gebelikte kulak çınlaması sorununun nedeninin bilinmesi ve yaşanan burun tıkanıklığı sorununun bu duruma olan etkisini bilmek oldukça önemli bir husustur.

Gebelikte Kulak Çınlaması Sebepleri

Gebelikte kulak çınlaması sorununun en temel nedeninin yaşanan hormonal değişimler olduğunu belirtmiştik. Özellikle gebelikte artan östrojen hormonu sebebi ile burun mukozasında daha fazla damarı oluşmasına neden olur. Bu durum beraberinde hücreler arasında sıvı miktarı artışına neden olur ve ödem oluşmaya başlar. Bunun ile birlikte geniz bölgesinde ve burun mukozasında ortaya çıkan ödem bu yerde şişlikler meydana getirir. Bu durum ise östaki borusunun tıkanmasına neden olur. Orta kulakta meydana gelen sıkışmalar havanın daha da azalmasına yol açar. Orta kulakta oluşan olumsuz türdeki bu basınç beraberinde de kulak çınlaması sorununa neden olur. Bu durum yalnızca gebelikte kulak çınlamasına neden olmaz. Aynı zamanda da bir takım işitme kayıplarına ve dolgunluk hissinin oluşmanı sebep olmaktadır.

Gebelikte Kulak Çınlamasına Karşı Yapılacaklar

Gebelik dönemin yaşanan kulak çınlaması sorununa karşı bir takım önlemler almak mümkündür. Bunlardan birisi bol bol su tüketimi ve sakız çiğnenmesidir. Bu her iki durum da gebelikte kulak çınlaması sorununa karşı oldukça etkili yöntemlerdir. Bu her iki basit önlemi uygulamanız halinde gebelik döneminde bile yaşanan kulak çınlaması sorununa karşı önlem almanız söz konusudur. Bunun ile birlikte bu bahsetmiş olduğumuz yöntem olumsuz bir takım sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden yaşanan en ufak bir sorunu mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir. Gebelikte kulak çınlaması sorununa karşı mutlaka uzman bir destek alarak bu sorunu çözmeye çalışmamız gerekir. Doktorun bizlere önermiş olduğu ilaçları düzenli bir biçimde almamız gerekmektedir.

]]>
Kulakların Çınlasın https://www.kulak.gen.tr/kulaklarin-cinlasin.html Fri, 03 Aug 2018 15:26:27 +0000 Kulakların Çınlasın, Kulak organın insanların işitme faaliyetini yerine getiren en hassas duyularından birisidir. Bu organ beş duyu olarak bilinen yapılardan birisidir. Kulak organı birçok durumda kullanıldığı bilinmekte Kulakların Çınlasın, Kulak organın insanların işitme faaliyetini yerine getiren en hassas duyularından birisidir. Bu organ beş duyu olarak bilinen yapılardan birisidir. Kulak organı birçok durumda kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle de deyimler ve atasözlerinde sık sık kulak ile ilgili mesajlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kulakların çınlasın deyimidir. Bu durum bir kimseyi andığımız zaman kullanılan bir deyim olarak kullanılır. Aynı zamanda da bu söz Türk Sanat Müziğinde oldukça önemli bir besteye adını vermiştir.

Kulakların çınlasın şarkısı birçok önemli sanatçı tarafından bestelenmiş bir şarkıdır. Gerek Belkıs Özener, gerek Müzeyyen Senar ve gerekse Muazzez Ersoy tarafından meşhur yorumları bulunmaktadır. Müzikseverlerin bu muhteşem eserin birçok yorumunu dinlemesini önermekteyiz.

Kulakların Çınlasın Şarkı Sözleri

Kulakların çınlasın şarkısının dillere destan olmasını sağlayan en temel husus gerek güftesi ve gerekse de dillerden düşmeyen sözleridir. Şarkının sözlerinde ise büyük bir aşkın durumundan bahsedilmekte ve kişi sevdiği kişinin kulaklarını çınlamasını belirtmektedir. 

Türk Sanat Müziği sevenlerin bu muhteşem eseri mutlaka koleksiyonuna katması gerekir. Zira kulakların çınlasın müziği özellikle de 1990 yılının en popüler şarkıları olarak bilinmektedir. Eskilerin çok iyi bildiği bu şarkıyı aynı zamanda günümüz gençlerinin de dinlemesi gerekir. Bu muhteşem eseri en yakın zamanda dinlemenizi tavsiye ederiz.

]]>
Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi https://www.kulak.gen.tr/konusurken-kulaktan-ses-gelmesi.html Sat, 04 Aug 2018 09:04:07 +0000 Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi, Kulaktan ses gelmesi durumu birçoğumuzun başına gelen bir durumdur. Bu durum pek önemsenme de dikkat edilmediği taktirde önemli bazı kulak hasarlarının oluşmasın sebep olabilir. Bu yüzden ku Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi, Kulaktan ses gelmesi durumu birçoğumuzun başına gelen bir durumdur. Bu durum pek önemsenme de dikkat edilmediği taktirde önemli bazı kulak hasarlarının oluşmasın sebep olabilir. Bu yüzden kulakta hissedilen bir takım seslerin nedenlerinin araştırmak gerekir. Özellikle de bu durum hangi durumlar yaşandığı andan itibaren meydana geldiğini iyi bilmemiz şarttır. Bunun ile birlikte konuşurken kulaktan ses gelmesi halinde kişinin nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Konuşma esnasında yaşanan bu durumun hastanın üzerinde nasıl bir etki bıraktığı oldukça önemli bir husustur. Bu konu birçok hasta tarafından önemsiz bir durum olarak karşılandığından çoğu kez ihmal edilmektedir. Bu hususa daha önem vermek ve yaşanan rahatsızlığa karşı uzman bir destek almak gerekmektedir.

Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesinin Nedenleri

Konuşma esnasında başımıza birtakım durumlar gelebilir. Örneğin çene bölgesinde bir takım zorlanmalar ya da konuşma esnasında burundan alınan nefeste herhangi bir tıkanma meydana gelebilir. Bu yaşanan durumlara karşı dikkat olunması gerekir. Ancak bunun yanı sıra konuşurken kulaktan ses gelmesi halinde bu durumun nedenin araştırmak gerekir.

Konuşurken kulaktan ses gelmesinin iki temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birisi kişinin fizyolojik açıdan yaşamış olduğu bir problem nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Örneğin kişi aşırı derecede yorgun olması halinde konuşurken kulak ses gelmesi durumu söz konusu olabilir. Bunun ile birlikte yaşanan fiziksel bir problem konuşma esnasında kişiye zor anlar yaşatabilir. Bu durumda beraberinde kulakta çıt çıt şeklinde sesler duyulmasına neden olacaktır. Tüm bu fizyolojik sorunlara karşı kişinin mutlaka alanında uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışması gerekir. Zira bu sorun beraberinde diğer yapıların işleyişini de tehlikeye düşürecektir.

Konuşurken kulaktan ses gelmesinin bir diğer nedeni ise psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Kişi içinde bulunmuş olduğu durumdan ötürü dışardan sesler duyduğunu söyleyebilir. Özellikle de bu durumun konuşurken meydana geldiğini söylemesi oldukça önemli bir husustur. Bu duruma karşı mutlaka önlem almak gerekir. Zira hasta konuşurken kulağında herhangi bir ses işitmese bilene bir takım sesler duyduğunu idda edebilir. Buna karşı kişinin çevresinin dikkatli olması gerekir. Zira hastada psikolojik açıdan bir sorun yaşanmaktadır. Örneğin hasta konuşurken kulaktan ses gelmesi gibi bir durumu belirtmesi halinde şizofren hastalığına yakalanması söz konusudur.

Konuşurken Kulak Ses Gelmesine Karşı Yapılması Gerekenler

Konuşurken oluşan sorunlara karşı önlem almak gerekir. Bu durum özellikle de kulakta bir takım seslerin geldiği yönünde şikayetlere neden oluyorsa mutlaka uzman bir destek alınması gerekir. Bunun için de alanında uzman bir hekime danışarak konuyu değerlendirilmesi gerekmektedir.

]]>
Kulak Ağrısı İçin Ne Yapılır https://www.kulak.gen.tr/kulak-agrisi-icin-ne-yapilir.html Sat, 04 Aug 2018 19:05:27 +0000 Kulak ağrısı için ne yapılır, Kulak ağrısı büyük bir oranda kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanmasıyla meydana gelmektedir.Kulak ağrısı tıkanmaları genel anlamda soğuk algınlığı,yüksek sese uzun s Kulak ağrısı için ne yapılır, Kulak ağrısı büyük bir oranda kulağın ortasında bulunan östaki borusunun tıkanmasıyla meydana gelmektedir.Kulak ağrısı tıkanmaları genel anlamda soğuk algınlığı,yüksek sese uzun süre maruz kalma,havadaki basınç oluşumları kulak pisliği ve kulağa su kaçmasıyla  oluşmaktadır. Her yaştan insan için geçerli bir rahatsızlık olan kulak ağrısı genellikle vücut direnci düşük olan çocuklarda daha sık görülmektedir. 
Yukarıda saymış olduğumuz kulak ağrısı nedenler dışında kulakta meydana gelen bir iltihaplanma sonucu ağrı oluşuyorsa kulak burun boğaz doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Bu hastalık durumunda doktor antibiyotik tedavisi tavsiye edilmektedir. Kulak ağrısının çocuklarda daha sık görülmesinin sebebi ise ergenlik dönemi öncesi kulak merkezinde bulunan östaki borusu açısının bakterilerinin burun kısmında kulağa kolay geçmesine olanak tanıyan bir durumda olmasıdır.

 Kulak ağrısı için tedavi

Kulak ağrısını iyileştirmek için evde hazırlanacak ve doğal ürünleri kullanılabilecek doğal reçetelerde bulunmaktadır.Bunlardan birincisi susam tohumu yağı ve sarımsak ile hazırlanan kulak damlası olabilir.Bir çay kaşığı susam tohumu yağına bir diş  sarımsak atın ve cezveye koyduktan sonra kısık ateşte bir iki dakika hafifçe ısıtılmalıdır. Sarımsağı susam yağından çıkardıktan sonra yağı bir damlalık bulup içine  boşaltılmalıdır. Daha sonra yağdan üç dört damla ağrıyan kulağa damlatılmalıdır. Eğer ağrı iki kulakta oluşmuş ise ilk kulağa damlatıldıktan sonra etkisini göstermesi için on dakika bekleyip diğer kulağa damlatılmalıdır.

Kulak ağrısına neler iyi gelir

Kulak ağrısına iyi gelen limonun suyudur. Bir çay kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı su ile karıştırıp bir iki dakika ılık oluncaya  kadar kısık ateşte bekletilmelidir. Bu karışımı damlalığa boşaltıp kulağa iki-üç kere damlatılması gerekmektedir.
]]>
Kulak Düşmesi https://www.kulak.gen.tr/kulak-dusmesi.html Sun, 05 Aug 2018 11:47:51 +0000 Kulak Düşmesi, Aşırı soğuğun olduğu durumlarda beslenmeyen bazı damarlar doğrudan dokularına canlı kalmasını önlemektedir. Bu durum beraberinde kişilerde kulak düşmesi sorununa neden olmaktadır. Özellikle de h Kulak Düşmesi, Aşırı soğuğun olduğu durumlarda beslenmeyen bazı damarlar doğrudan dokularına canlı kalmasını önlemektedir. Bu durum beraberinde kişilerde kulak düşmesi sorununa neden olmaktadır. Özellikle de havanın aşırı derecede soğuduğu zamanlarda kulak yapısının daha fazla dayanamayıp hasar gördüğünü söylemek mümkündür. Bu durum beraberinde kulak donması, kulak düşmesi ve işitme kayıpları gibi hasarlara neden olabilir. Aynı durum parmaklar için de geçerlidir. Burada bulunan yapıların aşırı soğuğa karşı direnç uygulamada yaşanan sıkıntıları beraberinde birçok soruna neden olmaktadır. Burada yer alan yapılar zaman içinde işlevini kaybederek dokuların ölmesine yol açar. Bu durumda kulak düşmesi gibi sorunların yaşanmasına neden olur. Soğuk hava koşullarının insanlarda kulak düşmesin riskinin arttıracağına dikkat çekilmektedir.

Kulak düşmesi gibi sorunlar yaşanması bedenin belirli üç bölgesinde çok sık etkilemektedir. Bu üç bölge kulak, eller ve ayak organları olup diğer yapılara oranla daha fazla etkilendiğini söylemek mümkündür. Çünkü bu kısımlarda damar yapıları daha yüzeysel haldedir. Bu sebepten ötürüde dış çevreden gelen aşırı soğuk etkisi damarların daralmasına yol açar. Bu durumda damarların büzüşmesine ve donma dediğimiz olayın yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu tehlikeli durumu önlemek adına mutlaka soğuk havaya karşı önlem almamız gerekmektedir. Zira yaşanabilecek kulak düşmesi sorunu geri döndürülemez bir hal alabilir. Bu soruna karşı erken önlem almak hayati bir önem taşımaktadır.

Kulak düşmesi olayında kulak kepçesinin belirli bir kısmının kaybolması söz konusudur. Bu bahsetmiş olduğumuz bölgeler oldukça hassas olup sıcaklığa karşı da duyarlı bir yapısı vardır. Soğuk ortamda ise organlar yeteri kadar beslenememektedir. Bu durum beraberinde kulak ve çevresinde kabuklanma durumuna neden olmaktadır. Bu durum devam ettiği sürece kulağın belirli bir kısmı yok olmaya başlıyor ve artık kulak düşmesi resmen gerçekleşiyor. Kulak düşmesi olayının aşamaları bu şekilde meydana gelmektedir. Kulak düşmesi olayında kişi hareketsiz kalması halinde bu duruma daha sık rastlaması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra sporcu kimselerde ise sürekli hareket halinde olması sebebiyle kulak düşmesi durumu aşırı soğuk durumlarda bile görülmez. Zira sporcularda sürekli olarak bir hareket hali söz konusudur.

Kulak düşmesi olayı genellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde çok sık bir şekilde rastlanılmaktadır. Aynı zamanda bu sorunun kişinin yapmış olduğu meslekle de alakası olduğunu belirtebiliriz. Özellikle de sınır bölgelerinde nöbet tutan erlerde bu durum çok sık bir şekilde görülmektedir. Kulak düşmesi yaşayan bir kimseyi ilk olarak sıcak bir ortama almak yanlış olur. Zira bu daha çok zarar verir. Bunun için ılık bir ortamda bulunması daha iyi olacaktır. Ancak bu sayede kulak düşmesi sorununa karşı kısa süreli de olsa önlem alınmış olunur.

]]>
İç Kulak Kaşıntısı https://www.kulak.gen.tr/ic-kulak-kasintisi.html Mon, 06 Aug 2018 07:03:34 +0000 İç kulak kaşıntısı, Kulak kaşıntısı bir çok bireyi rahatsız eden tatsız bir olaydır. Özellikle yaz mevsiminde sıcağın etkisi ile aşırı terleme ve neticede kaşıntı hissinde bir artış olmaktadır. Dış kulak y İç kulak kaşıntısı, Kulak kaşıntısı bir çok bireyi rahatsız eden tatsız bir olaydır. Özellikle yaz mevsiminde sıcağın etkisi ile aşırı terleme ve neticede kaşıntı hissinde bir artış olmaktadır. Dış kulak yolu fazlaca hassas bir yapıya sahip, bir de kaşıyarak tahriş edip üzerine de denize, havuza girilirse ciddi bir dış kulak yolu enfeksiyonuna zemin hazırlanmış olur.

İç kulak kaşıntısı, kulağın kendini savunmak için ürettiği kulak kiri ucu pamuklu çubuklarla sık ve şiddetli bir biçimde temizlenirse dış kulak yolunda normalin üstünde bir kuruluk ortaya çıkar ve bu tip yabancı cisimlerin teması sebebiyle kaşıntı hissi artabilir. Kulak kaşıntısının en çok görülen sebeplerinden biride alerjik bünyedir. Vücudun başka bir bölgesinde egzama, mantar gibi hastalıkları olanlarda, gıdalara veya başka bir maddeye karşı alerjisi olan bireylerde kulak kaşıntısı sık görülür.

Dış kulak yolu yapı bakımından düz değildir. Kulak zarına kadar olan yerde bir dirsek yapar. Dirsek olması kulak içerisine yerleşmiş yabancı cisim parçacıkları, mantar enfeksiyonu, su ile şişmiş ve kulak temizleme pamuklarıyla iç tarafa itilmiş kirler uzman müdahalesi  olmadan kolay kolay çıkmaz. Mantar enfeksiyonları son derece inatçı ve bulaşması da bir o kadar kolaydır. Gerekli tedbirlerin alınmadığı yüzmek için gidilen kalabalık havuzlardan dış kulak yoluna mantar enfeksiyonu yerleşebilir.

Kulak kaşıntısı için alınabilecek önlemler:
 • Kulağınızı kaşımayın, kaşıntı hissi ile mücadele edilemiyorsa hekime başvurun.
 • Açıldıktan sonra 15 gün geçen kulak damlalarını yeniden kullanmayın. 
 • Mümkünse havuza, denize girerken kulak tıkacı kullanın.
 • Mümkünse Kalabalık havuzlar yerine denize girmeyi tercih edin.
 • Alerji yaptığını bildiğiniz gıdalardan uzak durun.
 • Kulaklarınızı pamuklu çubuklarla sadece banyo sonrası ıslaklığı almak için kulanın ve haftada birden fazla kullanmayın.
 • Banyo yaparken kulaklarınıza özellikle şampuanlı ve sabunlu su kaçmamasına dikkat edin.

Vücut direncini düşüren bir kısım  özellikle diyabet gibi rahatsızlıklar kulak enfeksiyonlarına yatkınlık oluşturabilir. Bu durumda mutlaka alttaki ana rahatsızlığın da beraberinde kontrol altına alınması gereklidir.

Basit gibi görünen kulak kaşıntısı hayatı bireye zehir edebilir. Alınacak tedbirler ve biraz da irade bu durumdan kurtulmak için yeterlidir. Tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarmadan ve ciddi tedaviler gerektirmeden özellikle yaz mevsiminde kulak bakımına dikkat edilmelidir. Kaşıntı hissinin, siz üzerine gittikçe artan bir algı olduğu unutulmamalıdır. Kısacası siz kaşıdıkça kulağınız daha da çok kaşınacaktır.

İç kulak kaşıntısı tedavisi, 

Kaşıntının sebebine göre belirlenir. Şikayet etken alerjiye bağlıysa tedavi allerjenin türü veya bağışıklık sistemini güçlendirici beslenme veya ilaçlarla yapılmaktadır. Sebebi mantarsa, hızlı üremesini engellemek için yağlı veya kortizonlu damlalar ile antibiyotik türü ilaçlar kullanılır. Buna hekim karar verecektir. Diğer hastalıklara bağlı kaşıntılarda ise, hastalık sebebinin tedavisinin yapılmasıyla geçecektir.

]]>
Orta Kulak Enfeksiyonu https://www.kulak.gen.tr/orta-kulak-enfeksiyonu.html Tue, 07 Aug 2018 06:42:30 +0000 Orta kulak enfeksiyonu, orta kulakta meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan bir sorundur. Orta kulak, kulak zarının arkasında kalan kısımdır. Ses bölgeye ulaştığında hareket etme kabiliyetinde olan ve sesi kulak zarın Orta kulak enfeksiyonu, orta kulakta meydana gelen enfeksiyon sonucu oluşan bir sorundur. Orta kulak, kulak zarının arkasında kalan kısımdır. Ses bölgeye ulaştığında hareket etme kabiliyetinde olan ve sesi kulak zarına götüren üç tane ufak kemik barındıran bir yapıdır. Orta kulağın iç kısmı hava ile doludur. Burada eğer enfeksiyon gelişmişse boşluk sıvı ile dolar. Kulakta bulunan östaki borusu orta kulağı boğazı bağlayan, yutkununca açılan ufak bir kanaldır. Kanalın açılması havanın rahat bir şekilde dolaşarak, kulakta basıncın dengelenmesini sağlar. Kulakta enfeksiyon geliştiğinde östaki borusu fonksiyonel bir şekilde çalışamaz ve mukus olarak adlandırılan sıvı orta kulağa yerleşir. Mukus olarak adlandırılan sıvının, boğaz veya burun tarafından gelen bakteri ya da virüslerle bulaşması enfeksiyonun oluşmasına sebep olur. Çocuklarda görülen orta kulak iltihabı genelde soğuk algınlığı gibi hastalıkların sonrasında gelişir. Orta kulak enfeksiyonu daha çok çocukları etkilese de yetişkinlerde görülme olasılığı da vardır. Enfeksiyon tek kulağı etkileyebileceği gibi her iki kulağı birden de etkileyebilir. Sigara içenlerde, aile içinde orta kulak enfeksiyonu sorunu olanlarda orta kulak enfeksiyonu gelişme riski daha fazladır. Orta kulak iltihabı akut, kronik ve orta kulak nezlesi olmak üzere üç farklı türde gelişebilir.

Akut orta kulak enfeksiyonu: Akut olarak gelişen orta kulak enfeksiyonu aniden ortaya çıkarak 3-4 gün etkili olur. Henüz bebeklerde bile akut orta kulak enfeksiyonu gelişebilir. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısına bağlı gelişen bakteriler sebebiyle oluşur. Enfeksiyon kulakta irin ve kanamaya neden olabilir. Basınç arttığında kulak zarının delinmesine yol açabilir. Kulak zarı delinse bile özellikle çocuklarda kendiliğinden iyileşebilir. Akut orta kulak enfeksiyonunda ateş, mide bulantısı, şiddetli kulak ağrısı ve işitme kaybı gibi belirtiler yaşanabilir.

Kronik orta kulak enfeksiyonu: Kulak zarı örneğin akut orta kulak enfeksiyonu nedeniyle ya da başa alınan herhangi bir darbe nedeniyle delinmiş ve iyileşmemişse kronik orta kulak enfeksiyonuna karşı daha hassas olur. Kronik orta kulak enfeksiyonunda akut enfeksiyon kadar ağrı olmaz. Fakat iyileşme süresi daha uzun olur ve sık aralıklarla tekrarlanır.

Orta kulak nezlesi: Östaki borusunun tıkanmasına bağlı olarak gelişebilir. Tıkanıklık nedeniyle kulak içi basınç dengeli bir şekilde olmaz. Mukus orta kulakta birikerek duyma kabiliyetini azaltır. Orta kulak nezlesi ayrıca alerjiler ya da lenf bezlerinde büyüme sonucu da oluşabilir.

Orta kulak enfeksiyonu tedavisi

Akut orta kulak enfeksiyonunda teşhisten sonra genelde takip yöntemiyle kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Eğer iyileşme olmamışsa antibiyotik reçete edilebilir. Ağrıya karşı ağrı kesici ve kulak damlası verilebilir.

Kronik orta kulak enfeksiyonunda antibiyotikler kullanılarak enfeksiyon tedavi edilmeye çalışılır. Enfeksiyon sık tekrarlıyorsa cerrahi uygulanarak kalıcı çözüm sağlanabilir.

Orta kulak nezlesi yine doktorun uygun gördüğü tedavi şekline göre tedavi yapılır. Kronik ve akut orta kulak iltihabı çok ciddi bir sorundur ve ihmal edildiğinde çok daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir.

]]>
Kulak Zonklaması https://www.kulak.gen.tr/kulak-zonklamasi.html Tue, 07 Aug 2018 13:18:56 +0000 Kulak zonklaması: Hemen hemen bütün insanların başına gelen bir ağrı türüdür.Kulak zonklaması bazı zaman kulak zarının zarar görmesi sonucu olur, Kimi zaman ise enfeksiyonel bir rahatsızlık veya da kulak damarı genişlemesin Kulak zonklaması: Hemen hemen bütün insanların başına gelen bir ağrı türüdür.Kulak zonklaması bazı zaman kulak zarının zarar görmesi sonucu olur, Kimi zaman ise enfeksiyonel bir rahatsızlık veya da kulak damarı genişlemesinden olur. Kulak bedenin en çok işlevsel organlarından biridir. Kulak, dış kulak ve orta kulak olarak 3 e ayrılır. Yani 3 bölüme ayrılır. Bir kulağın en önemli işi işitmek yani duymaktır. Dışarıdan gelen ses dalgalarını sinirlere verir ve bedende dengeyi sağlayarak duymayı sağlar. Bir kulağın insan bedeni için çok önemli 2 görevi vardır. Duymayı yani işitmeyi ve beden dengeyi sağlayan kulak, ses dalgalarını yani dışarıda ki titreşimleri dışarıdan alarak kulak kepçesinde toplar. Bu ses dalgaları oradan kulak zarına gelir kulak zarında titreşimi sağlar. En son olarak titreşim iç kulağa kadar gider bu şekilde işini tamamlamış olur.

Kulak zonklaması etkileri,
Kulakta ciddi bir şekilde zonk sesinin duyduğunu hissetmek olarak ifade edilir. Bu kulak zonklaması kişinin yaşamına etki ederken bazı zaman ise uyku uyumasına engel olur. Yani uykusuz geceler geçirmesine neden olabilir. Zaman zaman hafif olarak geçirilse de kulak zonklamaları bazı zaman da çok şiddetli olarak geçer. Bu tür kulak zonklamasının bir çok nedeni olabilir. 

Kulak zonklamasının nedenleri. 


Kulak zarına etki eden bir darbe, hasar veya zedelenme kulakta zonklamaya sebep olur. Kulağa verilen zarar sonucu kulakta çok şiddetli zonklama duyulabilir. Bu da direk kulak zarına etki ettiği için çok ciddi bir kulak rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle de mutlaka bu konuda uzman olan bir doktora göstermek iyi olur. Kulak zonklamasının bir başka nedeni ise üst solunum yolundaki enfeksiyonlara direk bağlı olan orta kulakta toplanan sıvıdır. Bu sıvı toplantısı aslında orta kulak iltihaplanmasını bildirir. Kulakta toplanan pislikten veya kulak içi iltihaplanmasından oluşan kulak zonklaması daha çok uğultu veya da çınlama olarak bilinir. Özellikle de bu sebepten olan zonklamalar sıklıkla duyulurlar. Bir başka nedeni ise kulak damarında oluşan damar genişlemesi gibi çok ciddi bir rahatsızlık kulak zonklamasına neden olabilir. Böyle bir rahatsızlık yaşayanlar var ise mutlaka bu konuda uzman olan bir doktora gidip muayene olmaları çok iyi olur.
]]>
Kulak Arkasında Beze https://www.kulak.gen.tr/kulak-arkasinda-beze.html Tue, 07 Aug 2018 22:57:47 +0000 Kulak arkasında beze, genellikle vücuttaki bir enfeksiyonun habercisi niteliğindedir. Uzun süre kulağınızın arkasında beze varsa bunun ciddi bir sorun olduğunu da bilmenizde yarar vardır. Vücuttaki lenf bezleri daha çok kulak arka Kulak arkasında beze, genellikle vücuttaki bir enfeksiyonun habercisi niteliğindedir. Uzun süre kulağınızın arkasında beze varsa bunun ciddi bir sorun olduğunu da bilmenizde yarar vardır. Vücuttaki lenf bezleri daha çok kulak arkasında, boyun ve kol arkasında yerleşmiştir. Bu düğümler içeriğinde bazı sıvıları ve besinleri barındırır. Bunun yanında vücuttan ve kandan atık maddelerin atılmasında rol oynarlar. Kan dolaşımına giren bakterilere, mikroplara karşı antikor üretiminin de sorumlu olurlar. Bunları emer ve vücuttan atarlar. Dolayısıyla bu da lenf düğümlerinde geçici şişliklere neden olabilir. Böyle bir sorun yaşandığında kulak arkasında beze acı vermez, ancak kişiyi rahatsız edebilir.

Kulak arkasında beze oluşmasının nedenleri

Kulak arkasında beze oluşmasının çeşitli sebepleri olabilir. Lenf düğümleri vücuttaki her değişime karşı hassas dokulardır. Bu yüzden beze oluşumunun nedenleri tespit edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Olası kulak arkasında beze nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Enfeksiyonlar: Lenf bezlerinde şişmeye yol açan enfeksiyonların nedeni virüsler, mantarlar ve bakteriler olabilir. Vücutta enfeksiyon oluştuğunda bunlarla savaşması için hücreler antikor üretir. Lenf bezleri de antikor ürettikleri için şişer. Kulak arkasında beze bundan kaynaklanıyorsa, muhtemelen kulakta, kafa derisinde ya da gözlerde enfeksiyon olabilir. Bu enfeksiyon türleri arasında mantar enfeksiyonu olabilir. Bu tür enfeksiyonlar cilde zarar verdiğinde saç kaybına ve saç derisinde kaşıntıya yol açabilir.

Ağız içinde bademciklerde enfeksiyon ortaya çıkarsa yine kulak arkasında beze oluşabilir. Bunun nedeni antikor üretimidir. Ağızda oluşan yara ya da diş eti iltihabı da enfeksiyon nedeni olabilir. Mononükleoz oluşması da enfeksiyona neden olabilir. Bunu kan testiyle anlamak mümkündür. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında uzun süren yorgunluk vardır. Genellikle grip ile aynı belirtileri gösterir.

Yaralanmalar: Özellikle boyun yaralanmalarında vücudun verdiği tepki yani yarayı iyileştirme çabası lenf düğümlerinin şişmesine yol açabilir. Özellikle kesik, ısırık gibi vakalarda vücut enfeksiyona engel olmak için savaşır. Boyun dışında genital bölge, eller ve ayaklardaki yaralanmalarda lenf bezlerinde şişmeye neden olabilir.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Deri veremi gibi bazı bağışıklık sistemi hastalıklarında da lenf bezleri şişmesi meydana gelebilir. Bu hastalıklar bağışıklık sistemini zayıflattığı için bu sorun yaşanabilir.

Kanser: Kanser türlerinin bazısında lenf bezlerinde şişme olabilir. Özellikle kan kanseri veya lenfoma gibi kanserlerde hastalıklı hücrelerin vücutta dolaşması sonucunda lenf bezleri etkilenebilir. Kulak arkasında beze bölgedeki tümör yüzünden vücudun tepki verdiğini gösterir.

Kulak arkasında beze tedavisi

Kulak arkasında beze tedavisinde amaç hem bezenin tedavisi hem de ortaya çıkan belirtilerin ortadan kaldırılmasıdır. Evde yapılacak bazı tedaviler hastanın rahatlamasına yardımcı olabilir. Eğer bunlardan olumlu sonuç alınamazsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Evde beze üzerine sıcak kompres yapılması ağrıyı ve rahatsızlığı ortadan kaldırabilir. Ancak sıcağa karşı da dikkatli olunmalıdır. Eğer boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar varsa evde dinlenme, bitkisel çaylar gibi yollar rahatlamayı sağlayacaktır. Enfeksiyonun geçmesiyle birlikte lenf düğümleri de eski haline gelecektir. Bu süreç uzarsa ya da enfeksiyon geçmezse mutlaka doktora gidilmelidir. Olası tümör oluşumları ve diğer unsurları belirlemek için doktorunuz bazı tetkikler yapacaktır. Ciddi bir durum tespit edilirse, acilen kulak arkasında beze için müdahale yapılabilir.

Kulak arkasında beze bazen çok ciddi olabilir

Kulak arkasındaki bezenin uzun bir süre kalması ve hastanın kendini kötü hissetmes]]> Kulakta Kitle https://www.kulak.gen.tr/kulakta-kitle.html Wed, 08 Aug 2018 09:18:38 +0000 Kulakta kitle, kulakta oluşan kitle genelde bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Kulakta fark edilen kitle eğer uzun süredir mevcutsa, tıbbi tedavi gerektirebilecek ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Lenf düğümleri, k Kulakta kitle, kulakta oluşan kitle genelde bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Kulakta fark edilen kitle eğer uzun süredir mevcutsa, tıbbi tedavi gerektirebilecek ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Lenf düğümleri, kulak arkası, boyun ve kol arkasında bulunur ve fasulye görünümünü andırır. Bu düğümler içeriğinde bazı sıvı ve besinler bulundurur. Beraberinde vücut hücrelerinde ve kanda bulunan atıkların dışarı atılmasında da görevlidir. Bu düğümler kana geçebilecek bakteri ve virüslere karşıda antikor üretir. Daha sonra emerek dışarı atılmayı sağlar. Bu durumda lenf düğümlerinde geçici olarak şişlikler oluşabilir. Oluşan şişlik herhangi bir acıya sebep olmasa da rahatsızlık hissi verebilir. Bu şişlikler kitle olarak tanımlanır.

Kulakta kitle neden oluşur

Kulakta ve vücudun diğer bölgelerinde bulunan lenf düğümleri vücutta oluşabilecek değişimlere karşı oldukça hassas yapılardır. Aşağıda sıralanacak nedenlerden dolayı lenf düğümleri şişerek kitle oluşumuna sebep olabilir.

Enfeksiyon: Bakteri, virüs ya da mantar gibi nedenlerden dolayı kulakta kitle oluşabilir. Vücuda alınan bir enfeksiyon sonrası hücreler enfeksiyonla mücadele edebilmek için antikor üretimine başlar bu bölgede şişliğin oluşmasına sebep olur. Kulakta oluşan kitle göz, kafa derisi ya da kulakta bir enfeksiyon varlığının habercisi olabilir.

Yaralanma: Boyun bölgesinde oluşan bir yaralanma sonucu lenf düğümleri şişerek kitle oluşumuna sebep olabilir. Çünkü vücut yaralanma sonucu yaranın enfeksiyon kapmaması için ayrıca çalışır.

Bağışıklık sistemi hastalıkları: Deri veremi, haşimato gibi bazı bağışıklık sistemi hastalıkları kitle oluşumuna yol açabilir. Bağışıklık sistemi hastalıklardan dolayı hasar görerek kulak dahil vücudun başka alanlarında kitle oluşumuna sebep olabilir.

Kanser: Bazı kanser türleri lenf bezlerinde şişmeye yol açarak kulakta kitleye sebep olabilir. Özellikle lenfoma ve kan kanserinde oluşan kitle hastalıkların en yaygın belirtileri arasındadır. Eğer kulakta bir kitle görülmüşse oluşan tümörden dolayı vücut harekete geçmiş demektir.

Kulakta kitle tedavisi

Kulakta kitle tedavisinde öncelik hastalığa eşlik eden şikayetleri ve rahatsızlığı gidermek amacıyla yapılır. Ev tedavileri genelde hastalar üzerinde yeteri kadar rahatlama sağlar. Ancak ev tedavilerinin yetersiz olduğu durumlarda tıbbi tedavi uygulanması için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Ev tedavisi: Sıcak kompres enfeksiyon kaynaklı kitleler için oldukça yararlı olur. Sinüs iltihabı, boğaz iltihabı gibi nedenlerden dolayı oluşan kitleler için sıcak içecekler ve bölgeyi sıcak tutmak gerekir.

Tıbbi tedavi: Enfeksiyon kaynaklı kitlelerde antibiyotik reçete edilerek kitlenin tedavi edilmesi mümkündür. Doktor enfeksiyon türünü belirlemek için bazı tetkikler uygular ve sonuca göre uygun antibiyotiği reçete eder. Kanser nedeniyle oluşan kitleler düzensiz gelişiyorsa mutlaka acil tıbbi destek alınması gerekir.

Kulakta kitle haftalardır varsa, hassaslaşmış ya da kızarık bir görünümde ve sertse problemi anlamak adına hemen doktora başvurulmalıdır. Gece terlemesi varsa, ateş yükseliyorsa ve ani kilo kaybı yaşanıyorsa yine doktora görünmekte fayda vardır.

]]>
Kulak Neden Çınlar https://www.kulak.gen.tr/kulak-neden-cinlar.html Wed, 08 Aug 2018 09:41:13 +0000 Kulak neden çınlar, tıpta tinnitus olarak tabir edilen kulak çınlaması kişilerde farklı şekillerde yorumlanabilir. Kulakta uğultu, hışırtı, gürleme gibi sesler oluşabilir. Kulak çınlaması bazen devamlı bazen ise aralı Kulak neden çınlar, tıpta tinnitus olarak tabir edilen kulak çınlaması kişilerde farklı şekillerde yorumlanabilir. Kulakta uğultu, hışırtı, gürleme gibi sesler oluşabilir. Kulak çınlaması bazen devamlı bazen ise aralıklarla seyredebilir. Gündüz genelde çevreden gelen seslerden dolayı unutulan çınlama gece sessiz ortamlarda daha belirgin ve zorlayıcı olabilir. Bazen kulak çınlaması nedeniyle depresyon gelişen vakalar vardır. Kulak çınlaması nesnel ve öznel çınlama olarak iki grupta incelenir. Nesnel gelişen kulak çınlamasında orta kulak kısmında gerçek bir ses varlığı söz konusudur. Kişi bu sesi çınlama olarak algılar. Öznel kulak çınlamasında herhangi bir ses olmaksızın kişi çınlama hisseder.

Nesnel Kulak Çınlaması Neden Olur

Nesnel kulak çınlaması doktor muayenesi ile de duyulabilir. Kulağın yakınında bulunan damarsal yapılarda gelişir. Nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Boyun tümörleri: Boyun çevresinde oluşan ve yakındaki damarlara baskı uygulayan tümörler sebebiyle kulakta çınlama gelişebilir.

Orta kulak tümörleri: Damarsal yapı bakımından oldukça zengin olan kulakta meydana gelen tümörler kulak çınlamasına sebep olabilir. Daha çok tek tarafta gelişir ve kulakta uğultu şeklinde sesler hissedilir.

Boyun ana damarlarında kan akımı: Boyunda ana damarlarda kan akımı uğultu şeklinde hissedilebilir. Damarlarda meydana gelen plak, genişleme veya daralma akımı arttırarak çınlama tarzı seslerin oluşmasına sebep olabilir.

Arteriyovenöz malformasyon: Kısa AVM olarak adlandırılan durumda damarsal yapıda bozukluk gelişmiştir. Atardamar ve toplardamar arasında gelişen bozukluk sebebiyle kan dolaşımında belirli bir ses meydana gelir. Kulak çınlaması olarak algılanan ses genelde tek tarafta olur.

Kaslarda ani kasılma: Orta kulak ya da yumuşak damar kaslarında istemsiz olarak gelişen kasılma sebebiyle tıklama şeklinde ses hissedilebilir. 

Çene eklemi problemleri: Yemek yerken, bir şey çiğnenirken kulakta duyulan çınlama seslerine sebep olabilir.

Kansızlık: Kan değerlerinde düşme sebebiyle yeterli oksijen sağlanamaz. Bu durumda oksijen açığını kapatmak için kan akımı daha hızlı olur ve beraberinde kulakta çınlama sesi oluşabilir.

Tiroid bozuklukları: Tiroid bezinin normalden hızlı veya yavaş çalışması bazı kişilerde kulak çınlamasına yol açabilir.

Öznel Kulak Çınlaması Neden Olur

Öznel kulak çınlamalarında aslında bir ses olmamasına rağmen kulakta çınlama hissi yaşanır. İşitme yollarında gelişen bir çok durum çınlama hissine sebep olabilir. Nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Ses travmaları: Aşırı yüksek sese maruz kalmak kulakta çınlamaya yol açabilir. Patlama sesi, aşırı müzik sesi, yüksek sesli iş makineleri aşırı sese örnek olarak verilebilir.

Beyin ve beyin sapı tümörleri: Beyin ya da beyin sapı tümörü varlığında tek taraflı kulak çınlamasıyla beraber işitme kaybı yaşanabilir. Baş dönmesi, baş ağrısı gibi belirtilerle birlikte görülebilir.

Kulak iltihapları: İç kulak, orta kulak ya da dış kulakta meydana gelen iltihap sebebiyle kulakta çınlama hissedilebilir. Beraberinde ağrı, akıntı, ateşlenme gibi şikayetler görülebilir.

Östaki tüpü bozukluğu: Östaki tüpü orta kulağın hava alması ve temizlenmesini sağlar. Tüpte oluşan tıkanıklık çınlama sesiyle birlikte işitme kaybına sebep olabilir. Üst solunum yolunda enfeksiyon ya da uçak seyahati sonrasında sık karşılaşılır.

Meniere hastalığı: Atak şeklinde gelişen, baş dönmesiyle birlikte seyreden hastalıkta kulakta işitme kaybı, dolgunluk hissi ve çınlama ses]]> Kulakta Siyah Nokta https://www.kulak.gen.tr/kulakta-siyah-nokta.html Thu, 09 Aug 2018 02:47:59 +0000 Kulakta Siyah Nokta, çıkması bizi rahatsız eder, çünkü yüzümüzdeki gibi kulağımızı rahat temizleyemeyiz. Yüzümüzde de siyah nokta çıkar ve onu rahatça görebilir ve rahatça temizleriz ama kulak için aynı şey geçerli de Kulakta Siyah Nokta, çıkması bizi rahatsız eder, çünkü yüzümüzdeki gibi kulağımızı rahat temizleyemeyiz. Yüzümüzde de siyah nokta çıkar ve onu rahatça görebilir ve rahatça temizleriz ama kulak için aynı şey geçerli değildir. Bunun için belki başkalarından bile yardım isteriz. Aslında vücudumuzun neresinde olursa olsun, siyah nokta birçok insanı rahatsız eden bir problemdir. Yaşımız ister genç ister ileri yaş olsun bu siyah nokta sorunu ile baş etmeye çalışırız. 

Kulakta Siyah Nokta, en çok genç kızların sıkıntısı haline gelmiştir. Çünkü kızlar erkeklere göre daha çok kendilerine bakım yaparlar ve bu siyah noktalar onların canını daha da sıkar. Tabi bazı kendine bakan erkekler içinde siyah nokta çıkması sorun olabilir. Bunu da demeden geçmeyelim. Aslında siyah nokta diye adlandırdığımız şeyin tıptaki adı komedondur ve komedonun oluşmasına neden olan şey, cilt altına yerleşen ve gözeneklerinizi tıkayan yağ bezeleridir. 

Bu siyah noktalar çeşitli sebeplerden dolayı oluşurlar. Bunlardan kurtulmanın yolu ise, cildinizi temiz tutmanızdır. Siyah nokta çıktığında en çok yapılan yanlış ise, tırnakla sıkarak siyah noktalar çıkarılmaya çalışılır. Oysaki bu en büyük yanlışlardandır. Bu çözüm yerine cilt bakımına gidebilirsiniz veya da evde kendinize bazı alternatif uygulamalar yaparak siyah noktalarınız dan kurtulabilirsiniz. 

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Yapılabilecek Yöntemler; 

Önce bir tencerede su kaynatın ve bu suyun buharına yüzünüzü yaklaşık 5 dakika kadar tutun. Bu yöntemle siyah noktalar yumuşar ve kulağınız da göremediğiniz ve temizlemekte zorlandığınız siyah noktaları rahatça temizlemenizi sağlar. Elinize bir kulak çöpü alıp siyah noktanın olduğu yere baskı uygularsanız siyah nokta basit bir şekilde çıkacaktır. Bu uygulamayı enjektörün iğnesini çıkarıp ve plastik olan kısmını siyah nokta olan yere az bastırmakta siyah noktalarınızın çıkmasını ve temizlenmesini sağlar. 

Bunun yanı sıra isterseniz 1,5 çorba kaşığı süt ve iki çorba kaşığı jelatini bir babın içinde karıştırıp temiz cildinize uyguladığınızda da faydasını göreceksiniz. Yalnız, bu harcın donmaması için acele etmek gerekir. Sonra bu karıştırdığınız harcı siyah noktalarınıza bir çubuk ile sürebilirsiniz. Bu karışımı sürdüğünüz yer, yani maske kaskatı olana kadar yaklaşık 15 dakika bekletiniz. Sonra da bu karışımı sürdüğünüz yerleri güzelce soyun, hiç soyulmayan yer kalmasın buna dikkat edin. Bu karışım sizin yumuşak bebek gibi bir cilde sahip olmanıza ve de siyah noktalarınızdan kurtulmanıza fayda sağlayacak bir yöntemdir. 
]]>
Kulaktan Kan Gelmesi https://www.kulak.gen.tr/kulaktan-kan-gelmesi.html Thu, 09 Aug 2018 18:01:46 +0000 Kulaktan Kan Gelmesi; Genel olarak kulak yapısı ve görevleri nedeni ile bir çok etkene bağlı olarak kulaklardan kan gelmektedir. Kimi durumlarda kanamalar çok korkulacak durumlar arz etmez iken kimi durumlarda ise ciddi ve korkulac Kulaktan Kan Gelmesi; Genel olarak kulak yapısı ve görevleri nedeni ile bir çok etkene bağlı olarak kulaklardan kan gelmektedir. Kimi durumlarda kanamalar çok korkulacak durumlar arz etmez iken kimi durumlarda ise ciddi ve korkulacak sonuçlar doğurabilmektedir. Bundan dolayı kulaktan kan gelmesi, rahatsızlığını iyi tespit edebilmemiz için kısaca kulakların yapısı hakkında bilgi verecek olursak; kulaklarımız iç kulak orta kulak ve dış kulak kısımlarından meydana gelmektedir. İç kulak kısımı beyne oldukça yakın olmasından dolayı bu kısımda olan kanamalar beyne bağlı ciddi kanamalardır. Orta kulak ve dış kulak kısımlarında oluşan kanamalar ise daha çok iltihaplanmalara bağlı gerçekleşen kanamalardır. Bunlar iç kulak kısımından gerçekleşen kanamalara oranla çok ciddi değildir.

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri Ve Nedenleri
 • Kulaktan kan gelmesine neden olan faktörlerden en önemli beyne alınan darbelere bağlı olarak gerçekleşen travmalardır. Bu genel olarak beyin kanamasına bağlı olarak gerçekleşen kanamalardır. Bu gibi durumlarda mutlaka kanın sıvılaştırılması gerekmektedir. Çünkü beyin içinde hasar gören damarın açılması sonucu ve kulağa yakın kısımda bulunan damar ise direk olarak kulaktan kanama gerçekleşir. Bundan dolayı acil bir şekilde cerrahi müdahale gerçekleşmelidir. Beyinde biriken kanlar ilk olarak kulağın yapısına bağlı olarak kendi kanalını bularak kulaklardan direk olarak çıkacaktır. Yani iç kulak kısımından dış kulak kısımına doğru oluşan kanamalardır.
 • Bir diğer oluşan kanama ise orta kulak ve dış kulakta oluşan kanamalardır. Bu nispeten diğer iç kulak kısımında bulunan kanamalara göre çok daha açık renkte ve az miktarda gerçekleşir. Orta kulak ve dış kulak kısımında oluşan kanamalar genel olarak kulaklarda oluşan iltihaplanmalara bağlı olarak gerçekleşebilir. Bu kanamalarda ise kan ile birlikte sarımsı bir sıvı ile karışık bir şekilde kanamalar gerçekleşir
 • Diğer bir yaygın kanama nedeni ise kulaklara alınan yabancı cisimlerin açmış olduğu tahriplere bağlı olarak gerçekleşen hafif kanamalardır. Dış kulak kısımında kulakları toz ve mikroplardan korumakla görevli buzon adı verilen salgıların, yabancı cisimlerin baskısına maruz kalarak deride aşınmalara neden olur ve kanama ile birlikte buzonlar görevlerini yerine getiremediğinden, kulakların içi kuru ve tahriş edilmiş olarak kalır. Buda kanamalara neden olur.
Kulaktan Kan Gelmesi Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi süreci başlanmadan önce ilk olarak kanamaya neden olan faktör tespit edilmelidir. Nitekim beyne veya kulaklara alınan darbelerde direk olarak cerrahi müdahele gerecektir. Hasar gören damarın tekrardan onarılması gerçekleştikten sonra kulaklardan kan gelmesi son bulacaktır. Ayrıca cerrahi müdahale öncesinde bireye kanın pıhtılaşmaması için kan sulandırıcı ilaçlar verilecektir. Böyle durumlarda kulaklardan kan şiddetli bir şekilde gelmeye başlayacaktır. Beyin içerisinde diğer damarlara pıhtı atılmaması için yapılır. Orta kulak ve dış kulak iltihaplanmasında ise antibiyotik tedavisi ile enfeksiyonların direk atılması sağlanır. Enfeksiyon vücuttan atıldıktan sonra kanamalar kendiliğinden son bulacaktır.
]]>
Kulaktan Sıvı Gelmesi https://www.kulak.gen.tr/kulaktan-sivi-gelmesi.html Thu, 09 Aug 2018 20:09:17 +0000 Kulaktan sıvı gelmesi; genellikle halk arasında kulak kiri olarak bilinen vücudun doğal olarak ürettiği yağ boşalır. Bunun yanında kulak zarının yırtılması gibi sebeplerden dolayı kulaktan kanlı veya diğer sıvıların boşa Kulaktan sıvı gelmesi; genellikle halk arasında kulak kiri olarak bilinen vücudun doğal olarak ürettiği yağ boşalır. Bunun yanında kulak zarının yırtılması gibi sebeplerden dolayı kulaktan kanlı veya diğer sıvıların boşalması da görülebilir. Böyle bir durum tıbbi bir tedavi gerektirir.

Kulaktan sıvı gelmesinin nedenleri:

Kulak enfeksiyonu: Virüsler veya bakteriler orta kulak içine bulaştığında kulak enfeksiyonu oluşur. Bu enfeksiyon, sıvı birikimine yol açarak kulaktan sıvı gelmesine sebep olur.

Travma: Kulağı temizlerken pamuklu kulak çubuğu veya herhangi bir nesnenin derine itilmesi ile orada enfeksiyon oluşturabilir. Tüplü dalış yapmak ya da uçak yolculukları kulaklardaki basıncı arttırarak kulakta travmaya sebep olabilir. Böyle durumlar kulak zarının yırtılması ve kopmasına sebep olabilir. Son derece yüksek ses sebebiyle kulak zarına hasar verebilir. Ancak bu durum pek yaygın değildir.

Yüzücü kulağı: Yüzücü kulağı (Otitis eksterna) kulak kanalının mantar ya da bakteri ile enfekte olduğunda meydana gelir. Genellikle su içinde uzun süre durmak ve bu da kulak içinde çok fazla neme neden olarak kulak kanalının duvarlarının bozulmasına yol açar. Bu bozulma mantar ve bakterilerin girişini kolaylaştırarak enfeksiyona sebep olur. Bu durum sadece yüzücüler için gerekli olan bir durum değildir. Kulak kanalı derisinde açılma ya da bozulma olan herhangi bir yerde meydana gelebilir. Eğer deri egzama sonucu tahriş olmuş ise, yine bu durumda da enfeksiyon oluşabilir.

Kulaktan sıvı gelmesi durumunda uygulanacak tedavi: 

Kulaktan sıvı gelmesi durumunda nedene bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır. Doktor, ağrı kesici ilaçlar ve kulak damlası vererek rahatsızlık ile başa çıkmak için reçete yazabilir. Çocuk 6 aylıktan küçük ve ateşi yüksek ise bu durumda doktor antibiyotik reçete yazabilir. Kulak travmaların çoğu tedavisiz iyileşir. Ancak kulak zarı yırtılmış ise, doğal olarak iyileşme olmaz. Bu durumda belki yama uygulanabilir. Bu yama kulak zarındaki deliği kapalı tutmak için tasarlanmıştır. Bu yamanın işe yaramadığı zamanlarda, doktor cerrahi olarak kendi derinizden bir parça alarak kulağınızı onarabilir. Yüzü kulağında enfeksiyonun yayılmasını engellemek için doktor tarafından tedavi edilmelidir. Genellikle doktor bir hafta için kullanılacak kulak damlası şeklinde antibiyotik verebilir. Ciddi durumlarda oral antibiyotikler de verilebilir.
]]>
Orta Kulak Ameliyatı https://www.kulak.gen.tr/orta-kulak-ameliyati.html Fri, 10 Aug 2018 14:03:32 +0000 Orta kulak ameliyatı; Genellikle kulak zarı delinmeleri ve orta kulak iltihabında yapılan orta kulak ameliyatı, orta kulakta ses iletimini yarayan kemik sisteminin tamir edilmesi mastoid kemiğin içine olan iltihabın temizlenmesi veya Orta kulak ameliyatı; Genellikle kulak zarı delinmeleri ve orta kulak iltihabında yapılan orta kulak ameliyatı, orta kulakta ses iletimini yarayan kemik sisteminin tamir edilmesi mastoid kemiğin içine olan iltihabın temizlenmesi veya bu ameliyatların kombinasyonun olarak yapılabilmektedir.  
          
Orta kulak ameliyatı hangi durumlarda yapılır,

İlaçla tedavi edilmesine rağmen geçmeyen kronik orta kulak iltihabında sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemi olan orta kulak ameliyatı orta kulak iltihabının yanı sıra bazı travma ve tümör gibi durumlarda, işitme kaybının ilerlediği vakalarda, orta kulakta oluşan iltihabının etrafındaki dokularda yayılarak komplikasyon oluşturduğu durumlar da gerekli olabilir. 

Orta kulak ameliyatından önce yapılacak tetkikler, 

Orta kulak ameliyatı yapılmadan önce üzerinde durulması gereken konulardan biri hastanın işitmesi ve iltihabın hastada ne kadar ilerlemiş olduğudur. Bu durumdan dolayı hastaya muayene esnasında yapılacak ilk teknik çoğunlukla odiometri denilen işitme testleridir. Yapılan bu testlerde işitme seviyesine ve anlama yüzdesinin değerlerini bakılır. İltihabın durumu ise çoğunlukla radyolojik olarak incelenir ve aynı zamanda normal grafiklerde gerekli olabilir. ancak manyetik rezonans veya tomografi ile daha ayrıntılı bilgilere ulaşılır. Bu tetkiklerin ile beraber akciğer grafisi, kolesterol ve şeker ölçümleri ve idrar tetkikleri gibi hastanın genel durumunu ortaya koyan rutin tetkikler de yapılabilir.

Orta kulak ameliyatı yöntemleri, orta kulak iltihaplanmalarında küçük girişimler yapılabileceği gibi büyük ameliyatlar da yapılabilir.
 • Parasentez (kulak zarı çizilmesi) ve kulağa tüp takılması, çoğunlukla seroz ya da orta kulak iltihabında başvurulan ameliyat yöntemlerinden biridir.
 • Mirengoplasti, kulak zarı tamiri için yapılır.
 • Timpanoplasti, orta kulak iltihabının temizlenmesi ve hasar zarara uğramış olan kemiklerin iyileşmesini sağlamak için yapılan ameliyat yöntemidir.
 • Mastoidektomi, orta kulağın arkasında olan kemiğin içinde yayılan iltihap durumunda bu kemiğin içini açarak iltihabın temizlenmesi için yapılan işlemdir.

Orta kulak ameliyatı nasıl yapılır, 

Genellikle genel anestezi altında yapılan orta kulak ameliyatı orta kulağa ulaşmak için çoğunlukla kulak arkasından yapılır. Ancak kesi kulak kepçesinin önünden de yapılabilir. Yapılacak ameliyat yöntemi mastoidektomi ise matkaba matkaba benzeyen ve tur adı verilen bir aletle kemiğin için açılır ve temizlendikten sonra orta kulakta bulunan kemikler ses iletimini düzenleyecek biçimde düzenlenir. Bu düzenlemeler için bazen protezler kullanılabilir. Timpanoplasti ameliyatında kasdan alınan zar delik olan eski zarın altına ya da üstüne koyulur. İltihabın temizlenmesinin güç olduğu vakalarda uygulanan mastoidektomi ameliyatında ise kemikler tamamiyle çıkarılır.

Orta kulak ameliyatında oluşabilecek komplikasyonlar, 

Orta kulak ameliyatında orta kulağın etrafında olan bazı önemli oluşumlara zarar verilebilir. Bunlar içinde iç kulağa zarar verilmesi hastanın kalıcı işitme kaybı olmasına, önemli damarlara zarar verilmesi ve yüz felci gibi durumlar sayılabilir.

Orta kulak ameliyatı sonrası

Hastalar ameliyatın ertesi günü pansumanları yapılarak hastaneden taburcu edilebilirler. Mastoid kemikte müdahale yapılmayan ameliyatlarda çoğunlukla 10-15 gün içerisinde dış kulak kanalındaki özel süngerler temizlemekte ve hastalara kulaklarını sudan kullanmaları önerilmektedir. Aynı zamanda ameliyat bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon ve reaksiyonları ortadan kaldırmak için hastaya antibiyotik ve kortizon içeren kulak damlaları da reçete edilebilir. Orta kulak iltihabında hastanın iyileşmesi 3-4 hafta sürebilir. Ameliyattan sonra kulağı]]> Sağ Kulak Tıkanması https://www.kulak.gen.tr/sag-kulak-tikanmasi.html Sat, 11 Aug 2018 11:44:00 +0000 Sağ Kulak Tıkanması; Kulak tıkanmaları genel olarak çok ciddi rahatsızlıklar arasında değildir. Nitekim kulakların yapısı ve görevleri nedeni ile bir çok kişide kulak tıkanmaları meydana gelmektedir. Sağ kulak tıkan Sağ Kulak Tıkanması; Kulak tıkanmaları genel olarak çok ciddi rahatsızlıklar arasında değildir. Nitekim kulakların yapısı ve görevleri nedeni ile bir çok kişide kulak tıkanmaları meydana gelmektedir. Sağ kulak tıkanması, kişinin belli bir desibel kadar duyma kaybına veya ani bir şekilde direk duyma kaybına neden olmaktadır. Bundan dolayı, kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Sağ kulak tıkanması nedenleri ve tedavisini kısaca açıklayacak olursak

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri
 • Kulak yapısı gereği özellikle dış kulak ve orta kulak kısımında kulaklarımızı toz ve mikroplardan korumak için sıvımsı sarı renkte  buzon adı verilen maddeler salgınmaktadır. Bu buzonlar normal olarak tüylerinde yardımı ile dış kulak kısımından dışarı doğru atılmalıdır. Salgılan bu sıvının dışarı atılmadığı takdirde birikmesi ile birlikte sağ kulakta tıkanma meydana gelmektedir.
 • Bir diğer yaygın nedeni ise, yüksek rakımlı mekanlarda veya uçaktan inme sırasında meydana gelmektedir. Bunda çok korkulacak durum söz konusu değildir. Belirli bir süre sonra kulak ve östaki borumuzda hava alış verişi gerçekleştiği takdirde kulaklarda tıkanmalar kısa süre içinde geçecektir. Ve sağ kulağımız tekrardan duyma görevini gerçekleştirecektir.
 • En önemli ve yaygın neden ise enfeksiyona bağlı gerçekleşmektedir. Özellikle iltihaplanmaya bağlı tıkanamalarda sağ kulakta duyma kaybı ile birlitke çene yapısında ağrılar meydana gelmektedir. Ayrıca özellikle uyku esnasında enfeksiyonlara bağlı olarak kulaklarda akıntılarda gerçekleşmektedir.
Sağ Kulak Tıkanması Tedavisi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağ kulak tıkanmalarında, tedavisine başlanamadan önce tıkanmalara etki eden faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Nitekim tıkanmalar kulak kirinden kaynaklanıyor ise mutlaka doktor kontrolünde yıkanması gerçekleşmelidir. Ayrıca tıkanmaya neden olan faktör buzon adı verilen salgıların birikmesi ile oluşmuş ise aynı şekilde doktor kontrolünde bu buzonların dışarı atılması gerekmektedir. Burada asla siz kendiniz yabancı cisimler kullanarak bu salgıları çıkarmaya kalkışmayınız. Çünkü bu salgıların tümü alınırsa veya deriye zarar verildiği takdirde ilerleyen günlerde dış kulak bu salgıları üretemeyebilir. Kişinin bir diğer dikkat etmesi gereken ise kulakların tedavisi gerçekleşene kadar sudan uzak tutmalıdır. Su, bu salgılar ile iltihaplanma var ise hacim olarak şişecek buda kulaktaki zarlara yapmış olduğu basınç ile zarların delinmesine neden olabilmektedir. Ayrıca sağ kulak tıkanması enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşmiş ise antibiyotik tedavisi uygulanarak vücuttan atılması sağlanır.
]]>
Bebeklerde Kulak Temizliği https://www.kulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-temizligi.html Sat, 11 Aug 2018 21:18:28 +0000 Bebeklerde kulak temizliği, Kulak kepçesi ve kulak yolunda oluşan tıbbi adı buşon olan kulak kiri koruyucu bir savunma tabakası oluşturarak kulak yolunu koruduğu için faydalı bir sıvıdır. Kulak salgısını tamamen Bebeklerde kulak temizliği, Kulak kepçesi ve kulak yolunda oluşan tıbbi adı buşon olan kulak kiri koruyucu bir savunma tabakası oluşturarak kulak yolunu koruduğu için faydalı bir sıvıdır. Kulak salgısını tamamen yok etmek kulağı mantar bakteri ve enfeksiyonlara açık hale getirmek demektir.  Kulak kiri kulağın gerçekten kirlendiği anlamına gelmez. Bu sadece herkesin ağzına yerleşmiş olan bir terimdir. Aynı şeyler bebekler için de geçerlidir. Kulak kiri olarak bildiğimiz bu sarı sıvılar bebeğin kulaklarında kötü bir görüntü oluşturabilir. Fakat delici ve kesici cisimlerle bunları temizlemeye çalışmak bebeğinizin kulaklarına zarar verebilir. Ayrıca kulak içi bebeklerde aşırı derecede hassas bir organdır. Bunu unutmadan hareket etmeliyiz. Yapılması gereken sadece dış kulak bölgesi yani kulak kepçesini temizlemektir.

Bebeklerde kulak temizliği nasıl yapılmalıdır

 • Bir kaseye ılık ve temiz bir su hazırlanarak bu işlemi yapmak gerekir.
 • Temiz bir bez, tülbent yada gazlı bez yardımı ile bez ıslatılır, fazla suyu sıkılır. Bu aşamada bebeğinizin kulağına su kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. 
 • Bebeğinizi kucağınıza alarak oturtun ve sakinleştirin.
 • Bebeğinizin kulak kepçesinin arka kısımlarını kıvrımlı bölgelerini silebilirsiniz. Temizleme işlemi sırasında bezini sık sık temizleyin ve hassas bir şekilde canını acıtmadan temizlemeye özen gösterin.
 • Kulak kepçesinin içini de aynı şekilde nazik hareketlerle silebilirsiniz. İç kısımlara doğru girmemeye hele ki iç kısımlara sivri şeyler sokmamaya kesinlikle özen göstermelisiniz. Unutmayın ki sizin kir olarak gördüğünüz sarımsı sıvı tam bir koruyucudur.
 • Eğer bebeğinizin kulak içinden aşırı derecede bu sarı sıvıdan var ise çok fazla müdahale etmeden doktorunuzla irtibata geçin. O sizi doğru şekilde yönlendirecektir. Ayrıca bu durum bir enfeksiyon yada mantar sebebi de olabilir. Hem bu durumu öğrenmiş olursunuz hem de erken bir şekilde tedaviye başlanılmış olunur.
 • Ayrıca kesinlikle hekiminizin  tavsiye etmediği bir temizleme aletini, ilacı yada damlayı bebeklerinizin kulak temizliği için kullanmayın. Temizlik yapmak isterken bebeğinizin hassas kulaklarına zara vermeniz mümkündür.
 • Kulaktan dolma bilgilerle çevrenizden duyduğunuz temizleme yöntemlerini denemeyin. Normal şartlar altında yapılabilecek en iyi temizlik su yardımı ile olabilmektedir..

Sağlıklı günler.

]]>
Kepçe Kulak Estetiği https://www.kulak.gen.tr/kepce-kulak-estetigi.html Sun, 12 Aug 2018 15:21:47 +0000 Kepçe kulak estetiği: Kepçe kulak günümüzde görülen rahatsızlıklardan biridir. Kepçe kulağa sahip kişilerde dışarıdan bakıldığında normalden daha fazla kulağin ortaya çıktığı görülmektedir. Günümüzde k Kepçe kulak estetiği: Kepçe kulak günümüzde görülen rahatsızlıklardan biridir. Kepçe kulağa sahip kişilerde dışarıdan bakıldığında normalden daha fazla kulağin ortaya çıktığı görülmektedir. Günümüzde kepçe kulak sıkıntısı yaşayan kişilerin sayısında önemli bir artış vardır.

Kepçe kulak ameliyatı hangi yaşlarda olmalıdır

Bir kişinin kepçe kulak estetiği olabilmesi için en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Çünkü kulağın kepçesi hızlı gelişen organlardan biri olduğu için üç yaşındaki bir çocuğun kulak gelişimi yüzde 85 bölümü hızlı bir şekilde tamamlanır. Kulak ameliyatının yaş sınırı aslında 18 çok geç bir sınırdır. Kepçe kulak olan çocuklarda psikolojik kaynaklı sorunlar ortaya çıkabildiği için erken dönemde kepçe kulak operasyonu yapılması önemlidir.

Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır

Kepçe kulak estetiği, çocuklarda genel anestezi yöntemi ile uygulanır. 15 yaş ve üzeri kişiler için kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi şeklinde yapılmaktadır. Kulak estetiği geçiren çocuklar genellikle hemen ayağa kalkabilir. Kepçe kulak ameliyatı tekniklerinde farklılıklar gösterir. Genellikle bu değişiklik kıkırdak yapısında meydana getirmektedir. Kıkırdak yapısına doğru şekli vermek ve şeklin bozulmadan kalabilmesi için kepçe kulağı estetiğinin önemi oldukça fazladır. Kulağın arkasına ufak bir kesik atılır. Bu atılan kesikte amaç kıkırdağın yapısını düzeltmektir. Bu işlemden sonra kulağın son şeklini koruyabilmesi ve bozulmasının oluşmaması için kalıcı ve dayanıklı dikişler atılmaya dikkat edilmelidir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatının sırasında ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir

 • Bu ameliyatı geçiren kişiler yüksek yastıkta yatmalıdır. Sırtüstü uyumaya özen göstermelidir.
 • Ameliyat sonrasında ağır egzersizler yapılmamalı ve yük taşımamalıdır.
 • Kepçe kulak estetiği sonrasında bandajlar birkaç gün içerisinde çıkarılabilir.
 • Ameliyatta genellikle eriyebilen dikişler kullanılması, hastanın daha az acı yaşamasını sağlar.
 • Kepçe kulak ameliyatında istediğiniz sonuçlar için bir ay kadar beklenmesi gerekir.

Ameliyat sonrası kulak dediklerinde kızarıklık, şişlik gibi durumlar görülebilir. Bu nedenle kulağı korumak için sporcu bandı kullanılması gerekir. Kepçe kulak ameliyatı yaz aylarında yapılması halinde kulağı korumak için güneş kremi sürülmesi yeterli olur.]]>
Orta Kulak Kemikleri https://www.kulak.gen.tr/orta-kulak-kemikleri.html Mon, 13 Aug 2018 09:16:32 +0000 Orta kulak kemikleri; Orta kulak, kulak zarı ile birbirine eklemlenmiş 3 adet kemikçikten meydana gelen içi hava dolu bir boşluktur. Bu 3 kemik dıştan iç tarafa  doğru sırasıyla çekiç (malleus), örs (incus) ve ü
Orta kulak kemikleri; Orta kulak, kulak zarı ile birbirine eklemlenmiş 3 adet kemikçikten meydana gelen içi hava dolu bir boşluktur. Bu 3 kemik dıştan iç tarafa  doğru sırasıyla çekiç (malleus), örs (incus) ve üzengi (stapes)'dir. 

Orta kulak kemikleri yapısı nasıl olur; 

Orta kulak, kulak zarı ile birbirine eklemlenmiş 3 adet kemikcikten meydana gelen içi hava dolu bir boşluktur. Bu 3 kemik dıştan iç tarafa  doğru sırasıyla çekiç (malleus), örs (incus) ve üzengi (stapes)'dir. Kulak zarı oldukça gergin bir yapıya sahip olup ve zarın titreşim frekansı gelmekte olan ses dalgasının frekansı ile aynıdır. Kulak zarı çekiç kemiği ile birbirine bağlı olmasından dolayı, zarı titreşime uğratan ses dalgaları aynı zamanda çekiç kemiğini de titreşime uğratır ve çekicin hareketi diğer iki kemiği (örs ve üzengiyi) de hareket ettirir. Üzenginin taban kısmının iç kulakta yer alan oval pencereyle birbirine bağlı olduğundandan dolayı, bu titreşim hareketleri iç kulağa iletilir.Kulak zarına tutunan ilk kısımdaki kemik malleus (çekiç kemiği)’tur. Orta kısımdaki incus (örs), son kısımda bulunan stapes diye adlandırılan üzengidir. Üzengi kemiği oval pencere (fenestra vestibuli) diye bilinen açıklık üzerine doğru oturmaya başlar. Orta kulak; Temporal kemiğin iç kısmında yer alan altı duvarlı olan bir kemik boşluğudur. Ön iç taraftaki “östaki borusu” vasıtasıyla yatakla birleşir. Bu durum vasıtasıyla kulaktaki iç ve dış basınçları dengeleme açısından çok fazla önemlidir. Östaki borusu normal şartlar altında kapalı olup yutkunma ve esneme durumları anında açılır. Üst taraftan kulak arkasında yer alan mastoid kemiğin hava dolu hücrelerine doğru açılır. Bu meydana gelen ilgi orta kulak iltihaplarının bu kemiğe doğru geçmesi açısından önem taşımaktadır. Orta kulakta yer alan önemli kısımlardan bir tanesi de kemikcikler zinciridir. Örs, çekiç ve üzengi kemikçikleri zar ile iç kulağın bağlantı kısmını oluşturmayı sağlar. Bu üç adet kemikçik vücudun en küçük kemikçikleri olup zara gelen titreşimi takriben 12,19 kat daha arttırırlar ve iç kulağın “perilenf” denilen sıvıya iletirler. Çekiç kemiği zara yapışık şekildedir. Örs, ortada ve üzengi ise iç duvarda yapışık şekildedir. Üzengi kemiğinin yapıştığı nokta oval pencere diye bilinir ve iç kulağa gelen titreşimlerin iletimi ise buradan meydana gelmektedir.

]]>
Kulağa Sinek Kaçması https://www.kulak.gen.tr/kulaga-sinek-kacmasi.html Mon, 13 Aug 2018 20:30:28 +0000 Kulağa sinek kaçması, sorunu çözülmesi çok zor bir durum olarak görülmektedir. Oysaki uygulanacak bir takım önlemler sayesinde bu sorundan kurtulmak söz konusudur. Kulağa sinek kaçması oldukça tehlikeli bir durum o Kulağa sinek kaçması, sorunu çözülmesi çok zor bir durum olarak görülmektedir. Oysaki uygulanacak bir takım önlemler sayesinde bu sorundan kurtulmak söz konusudur. Kulağa sinek kaçması oldukça tehlikeli bir durum olup dikkatli olmak gerekmektedir. Bu durum yalnızca kulağa sinek kaçması ile sınırlı olmayıp aynı zamanda da kulağa böcek kaçması gibi durumlarda da geçerlidir. Örneğin bir insanın kulağına sinek girebileceği gibi tatarcık, kelebek, böcek ve sivrisinek de kaçabilir. Bu durumda bu canlıları kulağa sıkışıp dışarı çıkması zorlaşır. Geri çıkması oldukça zor olması sebebi ile orada kalırlar. Bu durum özellikle de sinek gibi bir hayvan için oldukça tiksindirici bir durum olabilir. Özellikle de sinek kulak içinden çıkmaya çalışırken yapmış olduğu hareketler hem insanın midesini bulandırabilir hem de ağrılara neden olabilir.

Kulağa sinek kaçması durumu oldukça sancılı bir dönem olup dikkatli hareket edilmesi gerekir. Böyle bir durumda kişi korkabilir ve bir takım şiddetli kulak ağrıları yaşayabilir. Kulağa sinek kaçması halinde temkinli hareket etmek oldukça önemli bir husustur. Böyle bir durum meydana gelmesi halinde kesinlikle kendinizin çıkarmaya çalışılmaması gerekir. Bu durum sineğin kulağın daha da derinlerine kaçmasına ve işitme kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Bu sebepten ötürü kesinlikle uzman bir desteğin alınması şarttır.

Kulağa Kaçan Sineğin Çıkarılması

Kulağa kaçan sineğin hastalara zor anlar yaşattığını belirtmiştik. Bu duruma karşı bir an önce önlem alınması oldukça hayati bir durumdur. Bununu için de sizlere kulağa sinek kaçması durumunda neler yapılması gerektiğini açıklayacağız.

 • İlk olarak hastanın kesinlikle sabırlı ve sakin olması gerekmektedir. Hastanın panik yapması daha büyük sorunların yaşanmasına neden olacağından sabretmesinde fayda vardır. Özellikle de kulağa sinek kaçması durumu küçük bir çocukta meydana gelmişse daha dikkatli davranılması gerekir. Çocuğu sakinleştirmede ebebeynlere büyük görevler düşmektedir. Burada önemli olan en temel husus hastanın sakin olması ve kendisini rahat hissetmesidir.
 • Hemen sonrasında ise kişi düz ve yumuşak bir zemine yatırılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus kulağa sinek kaçması olayında sineğin kaçtığı kulağın uzanma esnasında üst tarafta kalmasıdır.
 • Kulakta bulunan sineğin ölmesi açısından bitkisel yağ, mineral yağı ya da bebek yağı kullanarak sineğin hareketsiz kalmasını sağlamanız gerekir. Bu sayede kulağa sinek kaçması sorunun daha kolay çözülebilir. Hasta tam anlamı ile sineğin hareketsiz kaldığını hissettiği zaman müdahalenin yapılması söz konusudur.
 • Oluklu bir nesne ya da iğnesiz bir ince enjektör kullanarak ılık suyu kulağınıza yavaşça boşaltmanız gerekir. Bu sayede sineğin su yüzeyine çıkarak dışarı atılımın daha da kolaylaşacaktır. 

]]>
Kulak Kesilmek https://www.kulak.gen.tr/kulak-kesilmek.html Tue, 14 Aug 2018 01:42:34 +0000 Kulak kesilmek sözcüğü Türkçe’de çok sık kullanılan deyimlerin başında gelmektedir.  Bu deyim kişinin bir olay ya da durum karşısında bütün dikkatini vererek dinlemesi anlamına gelmektedir. Bu deyim aynı zamanda kiş Kulak kesilmek sözcüğü Türkçe’de çok sık kullanılan deyimlerin başında gelmektedir.  Bu deyim kişinin bir olay ya da durum karşısında bütün dikkatini vererek dinlemesi anlamına gelmektedir. Bu deyim aynı zamanda kişinin dikkatini toplayarak duymaya çalışmak olarak da kullanılmaktadır. Bu duruma örnek olarak “ onların arasına girerek ne konuştuklarını öğrenmek istedim. Yanlarına yaklaştığımda ise iyice kulak kesildim.” şeklinde bir örnek vermek mümkündür. Bu deyim genellikle kulak kabartmak ya da kulak misafiri olmak deyimleri ile karıştırılmaktadır. Oysaki bu bahsetmiş olduğumuz her iki deyim çok farklı anlamlara gelmektedir. Oysaki kulak kesilmek konusu için konuşulan bir konunun ya da dinlenilen bir müziğin kişinin dikkatini çekmesi üzerine bu hususa daha dikkatli bir şekilde yönelmesi anlamında kullanıldığını söylemek mümkündür. Kulak kesilmek deyimi bu anlamda kullanılmaktadır.

Halk arasında çok sık kullanılan bu deyim kişinin dikkatini bahsedilen duruma ya da olaya verdiğini gösterir. Yani kişi kulak kesildiği duruma karşı daha dikkatli hareket eder. Bu durum hakkında daha detaylı bilgi almak amacı ile kulak kesilmesi denilen duruma yani odaklanma olayına yönelir. Böylelikle ancak kulak kesilmek deyiminin doğru bir şekilde kullanıldığı söylemek mümkündür. Diğer durumlarda ise kulak kesilmek durumu yanlış olarak kullanılabilir.

Kulak kesilmek durumu kişinin kendi isteği doğrultusunda yapılan bir durum olup doğrudan kulakların işlevleri ile ilgilidir. Yani kulak kesilmesi durumu bir kişinin kulağını o yöne doğru vermesi neticesinde gerçekleşir. Burada kullanılan kesilme durumundan kasıt tam olarak kişinin kendisini o konuya vermesi anlamında kullanılmaktadır. Kulak organı dışarıdan gelen birçok sesi algılamaktadır. Ancak bazı seslere karşı özel ilgi gösterebilir. Bu durumda da diğer işitilen sesler arka planda kalmaktadır. Yani diğer sesler fütühat derecesinde kalmaktadır. Bu yüzdende de bahsetmiş olduğumuz kulak kesilmek deyimi ortaya çıkmaktadır. Bu durum sevilen bir kimsenin sesi tarafından da kişilere yönelmesine sebep olabilir. Örneğin bir kimse aşık olduğu kimsenin sesine daha çok kulak kesilir.

Kulak Kesilmesi Deyimine Örnekler

Son olarak kulak kesilmek deyimi ile ilgili olarak birtakım örnekler vererek makalemizi sonlandıralım.

 • Derste anlatılan bilgiler o kadar önemli olmasına rağmen sınıf bir türlü kulak kesilmiyordu söylenenlere karşı.
 • Arka sırada oturan grubun konuşmalarına kulak kesilmemek içten bile değildi.
 • Aşırı derecede sinirli olduğumu görünce ister istemez söylediklerime kulak kesildi.

]]>
Kulak Sağlığı https://www.kulak.gen.tr/kulak-sagligi.html Tue, 14 Aug 2018 15:10:25 +0000 Kulak sağlığı: Kulak, dış kulağın salgıladığı bir salgı olan serumen, dış kulak yolu cildinde bulunan yağ bezleri tarafından üretilmesinin amacı dış kulağı enfeksiyonlardan korumaktır. Kulak kiri normalde cildin kend Kulak sağlığı: Kulak, dış kulağın salgıladığı bir salgı olan serumen, dış kulak yolu cildinde bulunan yağ bezleri tarafından üretilmesinin amacı dış kulağı enfeksiyonlardan korumaktır. Kulak kiri normalde cildin kendi temizleme fonksiyonu sayesinde kulak kepçesine doğru atılır. Fakat bazen bu aşırı şekilde salgılanır. Bazen çok sertleşir; bazen de pamukçuk şeklinde oluşarak dışarı atılmayabilir. Kişiler, kulak çubuğu ile yanlış uygulamalar sonucunda kulak serumin temizleme fonksiyonu çalışamaz hale gelir. Vücuttaki kirler atamaz. Bu kirinin temizlenmemesi işitme zorluğuna, kulaklarda çınlamanın artmasına, kulak ağrılarının aşırı olmasına hatta baş dönmesine neden olabilir.

Kulak sağlığı oldukça önemli bir konudur. Kulak temizlemek için öncelikle temizleme çubuklarını ile temizlikten kaçınılmalıdır. Kulak çubuğuyla temizleme kulakta bulunan kulak kıllarının zarar görmesine ve işlevsiz hale getirilmesine sebep olmaktadır. Bu durumda kulak doğal olarak çalışamayacak duruma gelmekte dış kulak yolu tıkanmaktadır. Kişisel temizlik elemanlarına verilebilecek diğer bir örnek ise sabunlar ve şampuanlardır. Bu temizleme aletleri ile kulağı temizlemeye çalışılmakta fakat kulağı temizlemeye uygun olmayan bu maddeler yüzünden kulak yolunun enfeksiyona, yeteri miktarda serumenin üretememesine neden olur.

Kulak kirinin neden olduğu sorunlar nelerdir

 • Kulakta çınlama meydana gelmesi
 • Kulak ağrı ağrısını oluşması ve kaşıntıların artması
 • Vertigo meydana gelmesi
 • Kulakta doluluk hissinin verdiği rahatsızlık
 • İşitme kaybının yaşanması

Kulak sağlığı için temizlemede dikkat edilecek hususlar nelerdir

 • Kulak çubuğu ile temizleme sırasında katı maddelerin kulağın içine doğru içilmesine ve ardışık temizlikler sırasında kulağın bazı bölgelerinde kirlerin birikmesine yol açmaktadır. Bu birikimler sonucunda dış kulak yolu kapanmakta ve işitme kaybına yol açabilmektedir.
 • PH değeri 5 buçuk olmayan klasik saç  şampuanları, PH’ı alkali hale getiren sabunlar kulağın asitik yönünü yok ederek enfeksiyonun büyümesine neden olmaktadır.
 • Şampuanlar, sabunlar ve kulak temizleme aletleri kulağın doğal amacına hizmet etmemektedir. Kulak kanalının temizliğine ve enfeksiyonun uzak kalmasından ziyade kanal içindeki dengenin kaybolması enfeksiyonların daha kolay yerleşmesine hatta ileride işitme kaybının tamamen oluşmasına yol açar.

Kulak sağlığı için alınan önlemler neler olmalıdır

Yüksek sesle müzik dinlemekten kaçının.

 • Yüksek sesli çalışma alanlarında kulak kapatıcılar olarak kulaklıklar, tıkaçlar kullanabilirsiniz.
 • İşitme duyularının da azalma olabilir. Düzenli olarak gürültü yerde çalışanların işitme testi yaptırmaları gerekir.
 • Yüzme  esnasında kulağınızın içerisine giren suyun mikroplu olabileceği için enfeksiyona yol açar. Bu yüzden yüzerken kulak tıkacı takabilirsiniz.Banyo yaparken de vazelinli pamuk kullanabilirsiniz.
 • Kulak sağlığı için temizliğin mutlaka yapılması gerekir

Çok şiddetli sesli ortamlarda ağzınızı açın Çünkü östaki borusunun bir ucu orta kulakta diğeri ise yutakta yer almaktadır. Şiddetli seslerde ağzınızı açtığınızda kulak yolundan gelen basıncı östaki borusundan gelen basınçla dengelemiş olursunuz. Böylelikle sağırlık sendromundan kendini korumuş olursunuz.

]]>
Kronik Orta Kulak İltihabı https://www.kulak.gen.tr/kronik-orta-kulak-iltihabi.html Wed, 15 Aug 2018 03:57:58 +0000 Kronik orta kulak iltihabı; Orta kulak kulak organın en önemli kısımlarından bir tanesidir. Temporal kemik içerisinde altı duvarlı bir kemik boşluğundan ibarettir. Ön iç kısmı da bulunan östaki borusu aracılığı ile yatak il Kronik orta kulak iltihabı; Orta kulak kulak organın en önemli kısımlarından bir tanesidir. Temporal kemik içerisinde altı duvarlı bir kemik boşluğundan ibarettir. Ön iç kısmı da bulunan östaki borusu aracılığı ile yatak ile birleşir. Bu durumun oluşması ile de dış ve iç kulak arasında basınçların dengelenmesi sağlanır. Östaki borusu normalde kapalı bir yapıda olup esneme veya yutkunma durumlarında açılım göstermektedir. Üst kısmından ise östaki borusu kulak arkasında bulunan mastoid kemiğinin hava dolu hücrelerine açılım yapar bu durumda iç kulak iltihaplanmalarının bu kemiğe kadar ilerlemesine neden olabilmektedir. Kronik orta kulak iltihabı; kulak içerisinde bulunan kulak zarı kulak kanalının sonunda olan ve orta kulağı dış kulaktan ayıran bir düzendir. Bu süreç içerisinde iç kulakta oluşan iltihaplanma içeriye açılan ve mastoid kemiğine ulaşan enfeksiyon burada bulunan hava hücrelerine zarar vereceği için burada oluşan iltihaplanmaya kronik orta kulak iltihabı denir. 

Kronik Orta Kulak İltihabının Çeşitleri ve Belirtileri;

Orta kulakta meydana gelen kronik iltihaplanmalarda oluşan birçok farklı tip veya çeşit mevcuttur. Pratikte yani bu tür hastalarda en sık karşılaşılanları ise, akut orta kulak iltihabı ve kronik orta kulak iltihabıdır. Kronik orta kulak iltihapları kulak ameliyatlarına bağlı travmatik vakıalarda kapanmayan deliklerin yaşadığı bir iltihaplanma çeşididir. Bu delikten orta kulağa su kaçması ile veya sinüslerden bu delik aracılığı ile orta kulağa su kaçması ile, burundan genizden östaki kanalı yolu ile orta kulağa gelen iltihaplanmalar oluşur. Bu iltihaplanmalara bağlı kulaktan irinli bir şekilde akıntı gelme durumları da gözlemlenebilmektedir. Bu nedenden ötürü tekrarlayan iltihaplanmalar hasta olan kişide işitme sorunları meydana getirerek giderek ciddiyetleşmesine neden olmaktadır. Bu tür bir kronik orta kulak iltihaplanması klinik vakıalarda çok rastlanan bir durum olduğundan tedavisi de çok daha kolay bir hale gelmektedir. 

Bir diğer kronik orta kulak iltihaplanması da östaki kanalının çocukluktan beri fonksiyonel bozukluk içerisinde olma halidir. Bu rahatsızlık hastada kulak içerisinde havalanma bozukluğu olmasına bağlı olarak negatif basınç sonucunda kulak zarının orta kulağa doğru çekilmesine neden olur. Bundan dolayı kulak zarında meydana gelen keseleşme ve çökmeye istinaden dış kulak yolu cildinin orta kulağa zaman içerisinde arka boşlukta bulunan mastoid kemiğinin içine doğru ilerlemesi burada kolesteatom adı verilen iltihaplı kitlenin oluşmasına sebep olur. Buda orta kulakta kronik orta kulak iltihabına neden olur. 

Kronik Orta Kulak İltihabı Tanı ve Tedavisi;

Bu hastalığın tanısı için bazı tetkikler gerekmektedir. Bunlar işitme testleri, be işitme kaybı derecesidir. Ayrıca basınç ölçümü ve bilgisayarlı tomografi film çekimi yapılabilmektedir. Kronik orta kulak iltihaplanmasının tedavisi için cerrahi işlem gerekmektedir. Bu cerrahi tedavi genellikle genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Yapılacak olan cerrahi işlemin amacı, oluşan kitlenin ve iltihaplanmanın temizlenmesi ve iltihapsız kuru bir kulak haline getirilmesi içindir. İşitme ile ilgili sorunlar ikincil bir işlem olup uyarılacak düzeltmeler cerrahi işlemden sonra uygulanmalıdır. Fakat ciddi boyutlarda olan vakıalarda kulağın anatomik yapısı ve işitme bütünlüğü koruması bazen mümkün olamayabilir. Bu tür durumlarda kulağı boş kavite haline getirip kulak kanalı da bu boşluğu görecek şekilde genişletilmelidir. Bu tür bir ameliyat ve işlemden geçen hastaların hayatları boyu kulaklarını sudan korumaları gerekmektedir. Bunun dışında yaygın olarak görülen kronik orta kulak iltihaplanmalarında ise işitmenin sağlanması ve iltihaplanmanın kontrol altına alınması için yapılan ameliyat altı ile on iki ay arasında ikinci kez de yapılabilir. Birinci ameliyatta iltihaplanma kurutulurken ikinci aşamada işitme düzeltilir ve aynı zamanda orta kulak ve mastoid kemik içe]]> Kulak Kıkırdağı Şişmesi https://www.kulak.gen.tr/kulak-kikirdagi-sismesi.html Wed, 15 Aug 2018 21:07:18 +0000 Kulak kıkırdağı şişmesi, Çoğu zaman kulak bölgesinde iltihap ya da enfeksiyon olduğu gösterir. Bunun dışında uzman doktorların efüzyonlu otitis media diye tabir edilen kulağı boğaza bağlayan üstteki boru iltihaplanmadan ka Kulak kıkırdağı şişmesi, Çoğu zaman kulak bölgesinde iltihap ya da enfeksiyon olduğu gösterir. Bunun dışında uzman doktorların efüzyonlu otitis media diye tabir edilen kulağı boğaza bağlayan üstteki boru iltihaplanmadan kaynaklı olabileceğini söylüyorlar. Kulak kıkırdağının şişmesi denilen diğer bir sebep, dış kulak bölgesine su kaçmasından kaynaklı olabileceği de söylenir. Dış kulağı bakteri çoğalması ya da su kaçması sonucunda kulak kıkırdağında yanma şişlik kaşıntı görülebilir. Kulağa herhangi bir cisim kaçması sonucunda otitis eksterna hastalığı da kulak kıkırdağında şişlik yapmaktadır. Kulak kıkırdak şişmesi en son olarak kulağa takılan küpe ve deri hastalığı egzamada sebep olabilir.

Kulak kıkırdak şişmesinin nedenleri

Kıkırdak dokuda iltihaplanma olması nedeniyle bu dokuda iltihabının sebepleri arasında kulağa takılan delici takıların takılması sonucu kulakta meydana gelen yırtık ve kesiklerin enfeksiyon kapması kulağa yapılan estetik ve iç kulak kısmına uygulanan cerrahi operasyonlar kulak kıkırdağında şişliklere sebep olabilir. Kulak çöpü kullanımı da kulağın tahriş olması ve alerjik tepkilere böcek ısırmaları, kulak kıkırdağında şişlik yapar.


Kulak kıkırdak şişmesinin tedavisi

Kulak kıkırdağında şişen alana öncelikle hekim tarafından bakılarak şişliğe iltihaplanma sebep oluyorsa, iltihaplı bölgenin boşaltılması ve antibiyotik ilaç tedavisi uygulanması gerekir. Doktor nezaretinde fiziksel müdahale yapılarak iltihap oluşan alan kesilerek iltihap boşaltılabilir. Kulak kıkırdağı şişmesi durumlarında kulak kıkırdak dokusunda bazı ölmeler meydana gelir. Bu durumda ölü dokular cerrahi operasyon ile alınır. Kulakta oluşabilecek enfeksiyonlara karşı antibiyotik tedavisi uygulanır. Eğer kulak kıkırdağı şişli mantardan kaynaklı ise antibiyotik ilaç uygulaması gerekebilir. Kulak kıkırdağında şişlik enfeksiyon kapmaması için o alana dokunulmamalıdır.  Kulakta oluşmuş şişlik, böcek ısırığı neticesinde ölmüş ise, böceğin ısırdığı bölgeden bölgeye ait bir parça varsa dikkatlice çıkarılır ve bol su ile sabunla bölge yıkanarak buz uygulaması yapılması gerekir.
]]>
Geçmeyen Kulak Çınlaması https://www.kulak.gen.tr/gecmeyen-kulak-cinlamasi.html Wed, 15 Aug 2018 22:16:36 +0000 Geçmeyen Kulak Çınlaması: Halk arasında biri beni andı şeklinde diye yorumlanan kulak çınlaması kişiler tarafından çok fazla önemsenen bir rahatsızlık olmasada çınlamanın devamlı hale gelmesi altında daha büyük sorunlar Geçmeyen Kulak Çınlaması: Halk arasında biri beni andı şeklinde diye yorumlanan kulak çınlaması kişiler tarafından çok fazla önemsenen bir rahatsızlık olmasada çınlamanın devamlı hale gelmesi altında daha büyük sorunların yattığının habercisi olabilir. Geçmeyen kulak çınlaması uykusuzluk, odaklanamama, baş dönmesi ve ağrısına neden oluyor ve günlük hayatımızı olumsuz etkileyecek bir hal alıyorsa bir an önce uzman bir doktora başvurarak mutlaka önlem almalı asla ihmal etmemeniz gerekmektedir. Kulak çınlaması yaşayan kişilerde durum aynı olsada insanların bu çınlamayı anlatma şekli farklıdır. Çünkü bu rahatsızlıkta çınlamalar genel olarak dışarıdan duyulamaz. Vınlama, çınlama, uğultu şeklinde olabilir ve sesin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazen bu durum kafanın içinden gelen sesler olarak bile tanımlanabilir. Bu rahatsızlık genelde dışarıdan duyulmaz yalnız pek nadir rastlanan durumlarda sesin dışarıdan duyulduğu durumlarla karşı karşıya kalınmıştır. Kulak çınlamasına neden olan durumlar çoğu zaman belirlensede nedeni belirlenemeyen durumlarda vardır.

Geçmeyen Kulak Çınlaması Nedenleri:

 • İşitme kaybı yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan işitme kaybı ve gençlerde sürekli gürültülü ortamlarda bulunması, yüksek sesle müzik dinlemek, yüksek sesli iş makinalarında çalışmak işitme sinirlerinin hassasiyetini bozarak işitme kaybına bu işitme kaybıda kulak çınlamasına neden olmaktadır.
 • İç kulakta ince tüyler ses dalgalarına göre hareket etmektedir. Beyinde ses olarak algılanacak bir elektrik sinyali yaymaları için kulak hücrelerini harekete geçirirler. Eger bu tüyler zarar gömüş ise hücreler rastgele elektrik sinyali yaymaya başlayarak sürekli kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Kulağı  etkileyen her türlü enfeksiyon çınlamaya neden olabilir.
 • Hipertansiyon, stres, alkol, sigara, kafein gibi tansiyona etki eden nedenler kulak çınlamasının daha şiddetli ve fark edilir olmasına yol açabilir.
 • Kansızlık devamlı kulak çınlamasına neden olarak gösterilmektedir. Kan hücrelerinin azlığı nedeniyle bazı durumlarda kan dahada incelerek gereğinden daha fazla hızlı akmasına neden olarak kulak çınlamasına neden olmaktadır.
 • Kulak kirleri tutarak ve bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını koruma altına almaktadır. Ancak doğal yollardan çıkamayacak kadar çok kirin toplanması kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlamasına neden olmaktadır.
 • Kadınlardaki hormonal değişimler kulak çınlaması nedenleri arasında gösterilmektedir.
 • Kaza, çarpma gibi sebeplerden kaynaklanan baş veya boyun yaralanmaları işitme sinirlerini yada beyin fonksiyonlarının işitme ile ilgili olan kısmını etkileyebilir. Bu durum devamlı kulak çınlamasına neden olur.
 • Sürekli ve uzun süreli kullanılan cep telefonları çınlama nedeni olabilir.
Geçmeyen Kulak Çınlaması Tedavi:

Rahatsızlığın belli başlı bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu rahatsızlıkta genel olarak maskeleme yöntemi kullanılır. Bu yöntem işitme cihazı kullanarak hastanın çınlamayı duymaları engellenmeye çalışılır.
]]>
Kulak Kiri Nasıl Temizlenir https://www.kulak.gen.tr/kulak-kiri-nasil-temizlenir.html Thu, 16 Aug 2018 02:26:50 +0000 Kulak Kiri Nasıl Temizlenir; Başımızda 7 açık bölge bulunmaktadır. Ağız, burun delikleri, gözler ve kulaklar. Çevre koşulu ile tozlar bu bölgelere daha kolay uğramaktadır. Bedenimizin koruyucu yönleri olması sayesinde ger Kulak Kiri Nasıl Temizlenir; Başımızda 7 açık bölge bulunmaktadır. Ağız, burun delikleri, gözler ve kulaklar. Çevre koşulu ile tozlar bu bölgelere daha kolay uğramaktadır. Bedenimizin koruyucu yönleri olması sayesinde gereğinden fazla tozları kapmamaktayızdır. Örneğin kirpikler, burun kılları, tükürük. Kulaklara gelen toz ve davetsiz misafirlerin (sinek,karınca) kulaktaki acı sıvı bu canlıları öldürmektedir. Vücudumuzun denge kaynağı olan kulaklar yanlış bakım sayesinde ciddi zararlar almaktadır. Yaygın olan kulak çöplerini artık  kullanmamakta fayda var. Kulak temizliği için kullanılan çöpler, temizlikten çok kirlerin zara kadar ulaşmasını ve orada birikmesini sağlamaktadır. İşitme sorunları, kulak agrıları, nadirende kanamalar görülebilmektedir. Asıl tavsiye edilen kulak temizliği ise banyo sonrası yumşacan kirin pamuk ile temizlenmelidir. Ve ya banyo arası küçük parmaklarla kulaç içi temizlenebilnektedir. Kulaç çöpünü asıl kulak kepçesini temizlemek açısından kullanılması gerekmektedir. Yılda 2 kere kişinin isteğiyle doktor tarafından uygun şartlar altında temizlenmektedir

Kulak Kiri Temizlemenin Doğal Yöntemleri 

Kulak kirleri için bir çok doğal çözüm yolları bulunmaktadır. Bu çok yaygın değil ama yine de istenmeyen durumları ortadan kaldırabilmeniz için doğanın bize sunduğu en iyi sırları ve metodları sunalım

Antiseptik Bitki Çayı; En iyi çeşidi papatya çayıdır. Bir çorba kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bir bardak kaynar suya koyduktan sonra çayı on beş dakikalığına beklemeye bırakılır, bunu yaparken bitkinin gerekli olan yağlarını kaybetmemek için kapağını kapatılmalıdır. Daha sonra ise, çayı süzülüp  kalan sıvıyla kulaklarınızı yıkayınız.

Munver Ağacı Dutu ve Lopelya Çayı; Bu yöntem işlemi üşütmeye bağlı durumlar için  geçerli şiddetle tavsiye edilmektedir. Çayı yapmadan önce iki çiçek de hava ve ışık geçirmeyen bir kapta tutulmalı. Sonra, bitkileri kaynar suya koyulur ve on yedi dakika beklemeye bırakın. Bu çaydan günde 4 bardak içmeye dikkat edin (tok karnına ).

Zeytinyağı; Basit bir metoddur. Zeytinyağını ılık bir hale gelen kadar ısıtılır. Daha sonra, kulak kirini yumuşatmak için damla damla kulağa dökülür. Bu tedavi iki üç günü alabilir. Kulak kirleri kulak kanal bölgesinden doğal bir şekilde yok olacaktır.

Kirpi Otu Çayı; Eğer bir iltihaplanma görünüyor ise bunu uygulamanın faydalı olacağını söylemeliyim çünkü kirpi otu doğal antibiyotik bir özelliklere sahip bitki türüdür. Çayı hazırlama işlemi yukarıda anlatılanlarla aynı olarak uygulanmalıdır. Günde üç ila dört bardak arası içilmelidir.

Sonuç olarak kulak kirinin vücudumuzda doğal olarak oluşturduğunu bilmeliyiz bu kulağımızın savunma mekanizmasını oluştur maktadır bu durun mu unutmamalıyız. Ancak Kulak kanalında oluşa bilecek sorunları engellemek için ayda bir kere kulaklarımızı temizletmemiz onerilmektedir. Çok yaygın kulak bölgenize yani kulak kanalınıza kulak temizliyici gibi çöpler sokmamaya özen göstermeliyiz çünkü onlar kulak temizliğinden daha çok kulak kirlerini kulağın içine doğru itmektedir buda kulak zarınız tehlikeye sokmaktadır .

]]>
Kulağa Ezan Okuma https://www.kulak.gen.tr/kulaga-ezan-okuma.html Thu, 16 Aug 2018 05:13:06 +0000 Kulağa ezan okumak; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet A.V.S. den bugüne gelmiş bir sünnettir. İki cihan güneşi peygamberimiz torunu Hz. Hasan doğduğun da sağ kulağına ezan okumuş ve sol kulağına da kamet okumuştur. O günden b Kulağa ezan okumak; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet A.V.S. den bugüne gelmiş bir sünnettir. İki cihan güneşi peygamberimiz torunu Hz. Hasan doğduğun da sağ kulağına ezan okumuş ve sol kulağına da kamet okumuştur. O günden bu güne peygamber sünneti ve Müslüman geleneği olarak devam etmektedir. Kulağa ezan okumak Yeni doğan bebeğe ilk iman telkini olarak ta kabul edilmektedir.  Ayrıca sevgili Peygamberimiz yeni doğan bir bebeğin sağ kulağına ezan sol kulağına kamet okunduğu taktirde o kişi cinlerin musallat olamayacaklarınıda belirtmiştir. Kulağa ezan okuyacak kişinin İslamın şartlarını yerine getiren birinin olması çok daha makbuldür. Ayrıca mutlaka abdestli olması gerekmektedir. Bebeğin kulağına ezanı bebeğin yakınlarından biri okuya bildiği gibi dışarıdan fakat İslam şartlarına göre yaşayan biri de okuyabilir. 

Kulağa ezan nasıl okunur; 

İlk olarak kişi mutlaka abdest almalıdır. Daha sonra Bebeği incitmeden kucağına alıp ilk olarak şu ayeti Şerifeyi okuyarak başlamalıdır ( Elhamdülillahillezi vehebe li alel l-kiberi İsmaile ve ishak. İnne Rabbi lesemiu d-dua. ) Anlamı; (Bana bu evladı ihsan eden Allah'a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim.) Bu Ayet Hz. İbrahim oğulları Hz. İsmail ve İshak için okumuştur. Ardından bebek için dua edilir Allah'ım bu yavrumuzu sana hayırlı kul, anne ve babasına hayırlı evlat eyle. Takva ve ilim sahibi eyle. Peygamberimizin sünnetini yaşayan bir kul eyle. Senin razı olacağın şekilde yaşamasını nasip eyle diyerek dua edildikten sonra bebeğin sağ kulağına ezan okunup sol kulağına da kamet okunur. Ardından bebeğe konulacak isim üç defa senin ismin ..... diye tekrarlanır. Bu adet peygamber sünneti olduğu gibi bebeğin hayırlı bir birey olması içinde yapılmaktadır. Adın sana hayır getirsin adın cennet semalarında yankılansın diye dua edilir. 

Kulağa ezan okumak manevi duyguları güçlendiren unutulmaması gereken bir sünnettir. Müslüman inançları üzere yaşayan herkesin yeni doğan bebeklerine okuması gerekmektedir. Çünkü bebek ilk defa Allah'ın ismini bu şekilde duyacaktır. Bir çok hadisi şerife de buyrulduğu gibi dua Allah ile kulun buluşma noktasıdır. Bu nedenle ne dilersek Allah'tan dilemeliyiz bebeğimiz için şükretmenin ve hayırlısını dilemenin en güzel yoludur kulağa ezan okumak. 

]]>
İç Kulak https://www.kulak.gen.tr/ic-kulak.html Thu, 16 Aug 2018 08:05:15 +0000 İç kulak; işitme siteminin çok karışık yapılardan oluşan ve önemli fonksiyonlar üstlenen kısımıdır. Temporal kemik içinde bulunan, birbirinden ayrı üç kemik boşluktan oluşur. Bu boşluklara kemik labirent denir. Kemik İç kulak; işitme siteminin çok karışık yapılardan oluşan ve önemli fonksiyonlar üstlenen kısımıdır. Temporal kemik içinde bulunan, birbirinden ayrı üç kemik boşluktan oluşur. Bu boşluklara kemik labirent denir. Kemik labirentin üç bölümü vardır. Oval pencerenin açıldığı kısım dalızdır. Diğerleri ise salyangoz kabuğu ve semisirküler kanallar ya da kemik yarım daire kanalları'dır.

Dalız merkezdedir, önünde salyangoz, arkasında ise yarım daire kanalları bulunur. Bölmeler perilenfa adlı sıvı ile doludur. Kemik labirentin içi kıvrımlara uyan ve endolenfa ile dolu olan zar labirentle kaplıdır. 

İç Kulak Denge Mekanizması

İç kulakta bulunan duyu reseptörleri denge ve başın pozisyonu ile alakalıdır. Reseptörlerin bazısı semisirküler kanalların taban kısmına yerleşmiştir ve denge ile ilgilidir. Diğer bir kısmı ise vestibulumda  sacculus ve utriculus adlı iki küçük zar kese içerisindedir. 

Keselerden biri başın pozisyonu ile ilgili bilgi alır. Diğeri denge duyusudur, kılların hareketi ile ortaya çıkar. Baş hareketi ile, kıllar pozisyona kilitlenir ve sinir impulsu başlar. Buradan ve kanallardan başlayan denge siniri, işitme sinirine katılır vestibulocochlearis'i oluşturur

İç kulağa yetersiz kan gelmesi nedeniyle dengesizlik ortaya çıkabilir. Bu sorun damar genişleticilerle tedavi edilebilir. Sorun boyuna bağlıysa kas gevşetici ilaçların ve fizik tedavi, rehabilitasyon egzersizleri ile rahatlatılabilir. Astigmat rahatsızlığı olan kişilergöz hastalıkları hekimine yönlendirilir. Pozisyonel vertigo egzersizle giderilebilirken, nedeni bilinmeyen vertigo ise belirtiler ilaçla bastırılabilir, ama nedeni bulunmadığı sürece hastalık tekrarlayacaktır. Nedeni saptamak için işitme testi ile iç kulağın salyangozunun fonksiyonu incelenir. Yarım daire kanalının çalışma durumu da denge testi ile belirlenir. Genelde kardiyoloji, nöroloji, fizik tedavi ve göz hastalıkları ile yapılan konsültasyonlarla problemin tamama yakın çözülebilmektedir. Sorun kristal dağılması ise kristaller basit bir manevra ile yerine oturtulur.

İç Kulak İltihabı Belirtileri

İç kulakta görülen iltihabın belirtileri denge ve duyma bozukluklarıdır. Baş dönmesi ve işitme kaybı yaygın görülür. Ayrıca aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 • Denge yitimi
 • Kontrolsüz göz hareketleri ve odaklanamama
 • Çınlama
 • Kulak ağrısı
 • Bulantı ve kusma
İç Kulak İltihabının Nedenleri

iç kulak iltihaplarının çoğunda sorumlu virüslerdir. Virüslerin sebep olduğu bazı hastalıklar iç kulak iltihabına dönüşebilir;

 • Orta kulak iltihabı
 • İç kulaktan gelen mesajları beyne ileten vestibüler sinirde iltihab
 • Menenjit
Bazı nadir karşılaşılan iç kulak iltihapları ise bakteri kaynaklıdır;
 • Streptokok, N. Meningitidis gibi bakterilerin neden olduğu süpüratif labirentit. 
 • Bakteri toksinlerinin iç kulağa erişmesi ile ortaya çıkan Seröz labirentit.
İç Kulak İltihabı Tedavisi

Tedavi ile çoğu belirti birkaç haftada yatışır, birkaç ayda hastalık tamamen kaybolur.

İlaç Tedavisi: Hidrojen peroksit damlaları kulağı rahatlatacak ve iltihabın daha kolay yok olmasını sağlar. Baş dönmesini gidermek için antihisteman ilaçlar kullanılır. Bulantı ve kusma compazine gibi etken madde içeren ilaçlarla önlenir. Bazen yatıştırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Bakteri kaynaklı nadir iç kulak iltihabı vakalarında antibiyotikler kullanılabilir.

Ev Tedavileri: Antibiyotik etkili sarımsak suyu kulağa birkaç damla damlatılabilir. Ya da bir sarımsak dişi alkole yatırılmış bir parça pamuğa sarılarak kulağa yerleştirilebilir. Birkaç dilim soğanı ılık suya yatırıp bu sudan kulağa iki damla damlatılır. Kulağa birkaç damla ılık zeytinyağı damlatılabilir. Kulağa on beş dakika sıcak su paketleri ile uygulama yapılabilir

Bu yöntemler iltihap kaynaklı ağrıları dindirecektir.

Diğer Öneriler: Yoğun ışıkta durmamak, televizyon izlememek ve ani hareketlerden kaçınmak.
Kulak Kepçesi Ağrısı https://www.kulak.gen.tr/kulak-kepcesi-agrisi.html Thu, 16 Aug 2018 19:12:49 +0000 Kulak Kepçesi Ağrısı; Kulak ağrısı her iki kulakta da olan bir ağrıdır. Ağır ve keskin ağrılardır. Ağrıma zamanı değişkenlik gösterebilir.Kulağınızda boğuk duyma ve basınç sebebiyle acıma vb. sorunlarla karşılaş Kulak Kepçesi Ağrısı; Kulak ağrısı her iki kulakta da olan bir ağrıdır. Ağır ve keskin ağrılardır. Ağrıma zamanı değişkenlik gösterebilir.Kulağınızda boğuk duyma ve basınç sebebiyle acıma vb. sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Kulak ağrıları daha çok geceleri rahatsızlık vermektedir.Kulak kepçesi ağrısı geceleri sürekli uyanma sorunu ile karşı karşıya kalmanızı sağlar.

Kulak kepçesi ağrısına neden olan faktörler; 

Aşırı gürültü, uçak yolculuğu, bilinçsiz kulak temizliği, iltihaplanmalar, diş ve çene kısmında oluşan ağrılar, dış kulak enfeksiyonlarıdır.

Kulak kepçesi ağrısını önlemek için ne yapmamız gerekir;

Yapılması gereken ilk hamla doktora gitmek olmalıdır. Lakin ağrıyı dindirmek için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.
 • Kulak kepçenizi ağır olmayan hafif hareketler ile oynatın. Ağrı duymanız dış kulak enfeksiyonu, duymamanız ise orta kulak iltihabı olarak nitelendirilebilir.
 • Sakız çiğnemek östaki kanalının açılması bakımından faydalı olacaktır. Bunu deneyerek bir çok kişi fayda kazanmıştır.
 • 10 cm mesafeden saç kurutma makinesini ılık hava ve düşük fan hızıyla ağrıyı uygulayarak ağrıyı azaltabilirsiniz.
 • Esnemeye özen gösterin. Östaki kanalı açmaya etkili çözümdür.
 • Bol sıvı tüketimi sağlayın.
 • Kulaklarınızı rüzgardan koruyun
 • Kulağınızı etkileyecek hiçbir şeyi kulağınıza sokmamaya özen gösterin.
]]>
Kulak Arkasında Kemikte Şişlik https://www.kulak.gen.tr/kulak-arkasinda-kemikte-sislik.html Fri, 17 Aug 2018 04:19:27 +0000  Kulak Arkasında Kemikte Şişlik, bu rahatsızlığın birden fazla sebebi vardır. Kulak arkasında kemikte şişlik insanların çoğu zaman fazla dikkate almadığı bir rahatsızlıktır. Kulak arkasındaki bu şişlikler kişini Kulak Arkasında Kemikte Şişlik, bu rahatsızlığın birden fazla sebebi vardır. Kulak arkasında kemikte şişlik insanların çoğu zaman fazla dikkate almadığı bir rahatsızlıktır. Kulak arkasındaki bu şişlikler kişinin hayatını etkilemekte ve ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Şişlik oluştuğu yerde ağrıda oluşur. Bu şişlik ve ağrı ciddi bir rahatsızlığın habercisi olacağından kesin bir doktora gitmelisiniz. Bu rahatsızlığı hafife alır da doktora gitmezseniz bundan doğabilecek hastalıkların ilerlemesine sebep olabilirsiniz. Kulak arkasında kemikte oluşan ağrılar ve şişlikler çoğu zaman mikroplardan meydana gelmektedir. Genel olarak iltihap ve mikroplardan olsa da kulak arkasında kemikteki şişliğin bir çok sebepleri vardır.
  
Kulak Arkasında Kemikte Şişliklerin Nedenleri Nelerdir

Kulak arkasında bulunan kemikteki bu şişlikler çoğu zaman mikrop kapması ve iltihaplanma sonucunda oluşmaktadır. Bu şişlik iltihaplanma sonucunda olduğunu şişlik üzerindeki küçük şekilde kızarıklıklardan anlayabilirsiniz. Bu kulak arkasında kemikte oluşan şişlikler bazen basit görülen yağ bezelerinin oluşmasından da kaynaklanabilir. Bu yağ bezeleri beyaz görünümlü şişliklerdir. Bu şişlikler eğer yağ bezesi ise korkmanıza gerek yoktur. Bu beyaz görünümlü yağ bezeleri 3-4 gün içerisinde geçmektedir. Kulak arkasında kemikteki bu şişliklerin en tehlikelisi tükürük bezlerinin çalışmasındaki bozukluklardan meydana gelmektedir. Tükürük bezlerinin düzensiz bir şekilde çalışmasında kulak arkasındaki kemiklerde şişlik görülmektedir. Bu gibi şişlikleri basite almamak gerekir. Fazla zaman geçirmeden de bir doktora baş vurmak gerekmektedir. 
   
Kulak Arkasında Bulunan Kemikteki Şişlikler 

Bazen ağrımasa da çoğu zaman sızı ve ağrılara sebep olmaktadır. Bu şişliklerin üzerine hafif bir şekilde dokunsan dahi ağrısı daha da artmaktadır. Bu kulak arkasında kemikte şişlikler basit bir beze şeklinde değilse ve her zaman sızlayıp ağrıyor ise fazla vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurunuz. Doktorunuz kesinlikle en güzel şekilde yardımcı olacaktır ve gerekli önlemleri alacaktır. Lütfen bu gibi hastalıkları basite almayınız ve ileride başka ciddi hastalıkların meydana geleceğini unutmayınız. 
]]>
Kulak Kristalleri https://www.kulak.gen.tr/kulak-kristalleri.html Fri, 17 Aug 2018 23:21:39 +0000 Kulak kristalleri, iç kulakta yer alan ve denge merkezinin önemli bir role sahip yapılarıdır. İç kulak içinde, kulak kristallerinin yer aldığı bölüme bağlı olan denge kanalları vardır ve üç farklı denge kanalı i Kulak kristalleri, iç kulakta yer alan ve denge merkezinin önemli bir role sahip yapılarıdır. İç kulak içinde, kulak kristallerinin yer aldığı bölüme bağlı olan denge kanalları vardır ve üç farklı denge kanalı içinde iç kulak sıvısı adı verilen bir sıvı, denge ayarlamada ve vücudun pozisyonuna ve yer çekimine göre dengeyi sağlamaya ve göz kapalı halde bile yön tayinine yardımcı olur. Kulak kristalleri iç kulak içinde sabit yerleşimli yapılardır ve hareket ettiklerinde, denge kanallarının da hareketli hale gelmesiyle denge bozuklukları meydana gelir.

Kulak Kristalleri Kaymasına Neden Olan Faktörler

Kulak kristalleri kayması baş dönmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Kristallerin yerinden oynamasının nedenlerinin başında geçirilmiş kulak ya da üst solunum yolu enfeksiyonları, geçirilen travma ve ani yapılan hareketler gelir. Kulak kristalleri yerinden oynadığı zaman iç kulak sıvısı kanallar içerisinde serbest halde dolaşmaya başlar ve ani ve şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetler ortaya çıkar.

Böyle bir durumda kulak kristallerinin yerine oturması için yapılacak manevralar ile baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetlerinin geçmesi sağlanabilir. Yerinden oynayan kulak kristalleri nedeni ile oluşan baş dönmesi genelde ani başlar ve birlikte mide bulantısı da olur. Bu yüzden olan baş dönmesi genelde yatakta bir taraftan diğer tarafa dönerken, başı yukarıya kaldırmak zorunda kalındığında, aniden ayağa kalkma veya oturma sırasında oluşur ve bu belirtiler kulak kristallerinde kayma olabileceğini düşündürür.

Kulak Kristallerinin Kayma Belirtileri

İç kulaktan kaynaklanan baş dönmeleri arasında en sık karşılaşılan durum olan kulak kristalleri kaymasına tıp dilinde Benign pozisyonel paroksismal vertigo denir. Kristallerin yerinden oynaması ani başlayan baş dönmesi ve mide bulantısı belirtilerini açığa çıkarır. Eğer ani baş dönmesi yoksa dengesizlik hissi ile devam edebilir.

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak kristalleri kaydığında yaşanan baş dönmesi hastanın bir şekilde doktora başvurmasına neden olacaktır. Böyle bir sorunda iyi bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanının muayenesi gereklidir. KBB uzmanı ilk olarak yapacağı fizik muayene ve bazı testler ile hastalık teşhisini koyacaktır. Kulak kristallerinde oynama nedeni ile oortaya çıkan baş dönmesi tanısı ve tedavisi en kolay olan baş dönmesi türüdür. Rahatsızlığın kesin tanısı bazı manevralar ile kolayca konulabilir ve yine bazı farklı manevralar ile de yerinden oynayan kristaller tekrar yerine yerleştirilebilir.

Kulak Kristalleri Kayması Tedavisi

İç kulaktaki kulak kristallerinin yerlerinden oynayıp kanallarda serbest halde dolaşması durumunda iyi bir kulak, burun, boğaz uzmanınca yapılacak ayrıntılı muayene ve denge testleri ile tanı konulup kesinleştikten sonra yapılacak olan bir denge manevrası ile iç kulak kristalleri yeniden eski yerlerine oturtulabilir ve bu şekilde hasta baş dönmesi şikayetinden kurtulur.

Yapılan bu manevralardan sonra hastada bir süre daha dengesizlik hissi devam edebilir. Tedavi süresinde hastanın, baş dönmesi yapan tarafa doğru yatmaması önerilir. Yine hastanın kafası ile boynu arasında açılandırma yapmadan hareket etmesi, ani hareket etmemesi, kulak basıncının artmaması için tuzsuz beslenmesi, yere doğru eğilip başını birden yukarı kaldırmaması, ani hareket etmesi engellenemeyen hastalarda boyunluk kullanılması gibi önlemler uygulanır. Bunların yanında ek ilaç tedavileri de verilebilir.

]]>
Kulak Kepçesi İltihabı https://www.kulak.gen.tr/kulak-kepcesi-iltihabi.html Sat, 18 Aug 2018 00:50:14 +0000 Kulak Kepçesi İltihabı;  Kulak kepçesi "Perikondrit" anlamına gelmektedir. Perikondrit doku kulak kıkırdağı çevreleyen tabakanın bir enfeksiyondur. Perichondrium olarak bilinen bu doku kırmızı ve şişmiş Perikondrit hastalarda Kulak Kepçesi İltihabı;  Kulak kepçesi "Perikondrit" anlamına gelmektedir. Perikondrit doku kulak kıkırdağı çevreleyen tabakanın bir enfeksiyondur. Perichondrium olarak bilinen bu doku kırmızı ve şişmiş Perikondrit hastalarda olur ve çok acı verici olmanın yanı sıra irin ve diğer sıvıların boşaltılması başlayabilir. En yaygın nedeni ise travmadır.

Kulak kepçesi iltihabı; Kulak deldirme,spor vb. sebeplerle yaralanma durumu, cerrahi travmalar ve yanık durumlarından dolayı kaynaklanabilir. Dış kulak kıkırdağı deldirme işlemleri yaygınlaşmasından dolayı kulak kepçesi iltihabı yaygın olarak görünmektedir. Perikondrit genel olarak pseudomonas aeruginosis bakterileri sebebinden kaynaklanmaktadır. 

Kulak Kepçesi İltihabı Belirtileri; 

Şişlik, kızarıklık, ağrı hissi, şiddetli vakalarda ateş, kulak yapısında deformasyon, iltihap yada bir sıvının akıntısı olarak görülmektedir. 
Kulak kepçesi iltihabı tanısı koymak basittir. Ama kulağın travma öyküsü ve enfekte bulunan görüntüsüne bağlı bulunmaktadır. Perikondrit aşamalarının başlangıcı selülite benzemektedir.
Kulak kepçesi iltihabı antibiyotik tedavisi içermektedir. Enfeksiyonun şiddetine göre antibiyotikler ağız yoluyla yada damar yoluyla alınmaktadır. Ciddi durum vakalarının bazı durumlarında ameliyat gereksinimi oluşabilir. Daha çok ameliyat gereken durum, yara içinde irin ve başka sıvılar kalmışsa gerçekleşir. Bu durumda küçük bir kesi yapılarak yara içerisindeki irin ve diğer sıvı kalıntıları temizlenmektedir. Bu işlemden sonra antibiyotik tedavileri etkili olacaktır. Enfeksiyon, kulağın deforme olmasına sebep olabilecek kadar ciddi durumdaysa kulaktan bazı parçaların alınması durumu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumda kulağımızın yeniden eski haline dönebilmesi için plastik cerrah uzmanına ihtiyaç duyulmaktadır.
Kaza sonucunda yaralanma durumlarında perikondrit'in önlenmesi zordur. Fakat, kulak kıkırdağımızı deldirmek de bu enfeksiyonun gelişme riskini daha da arttırmaktadır. Çok sayıda pirsing ve kıkırdak deliğinin de risk olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. Kulak kepçesi iltihabı hastalık seyri iyidir. Enfeksiyon teşhis ve tedavi edildiği sürece tam anlamıyla iyileşme beklenmektedir.

Kulak Kepçesi İltihabı Nasıl Geçirilir;
 • Elma Sirkesi;  Kulak iltihabının nedeni mantar ise elma sirkesi buna çözüm olabilmektedir. 1 yemek kaşığı ile 1 yemek kaşığı tuzun karışımı sağlanarak, kulağa pamuk yoluyla tıkanır. Ardından 5 dakika sonra pamuk çıkarılıp, kulak üzerine yatılması gerekmektedir.
 • Fesleğen; Antibiyotik etkiye sahip doğal bir üründür. 5 adet fesleğen yaprağını sıkıp, suyunu kulağınıza uygulamanız fayda sağlayacaktır.
 • Zeytinyağı; Hafif ısıtarak, kulağınıza birkaç damla damlatmanızla kulağınızda bulunan enfeksiyonları temizlemenizde yardımcı olacaktır.
 • Sarımsak; Kulak iltihabı için de sarımsakdan yararlanılmaktadır. Yarım kaşık hardal yağının içerisine 2 diş sarımsak ilave edip ısıtınız. Ardından soğuduktan sonra sarımsağı içerisinden alıp, iltihap bulunan kulağa suyunu sıkmanız gerekmektedir. Bu işlem iltihap bulunan kulağınıza oldukça faydalı bir işlem olacaktır.
]]>
Kulak Damlası https://www.kulak.gen.tr/kulak-damlasi.html Sat, 18 Aug 2018 02:25:04 +0000 Kulak Damlası Çevredeki tüm cisimlerin seslerini, renkleri, kokuları, sertliğini, yumuşaklığını, sıcaklığını hissetmemizi sağlayan ve bu özelliklerini duyu organları sayesinde gerçekleştirebilen  duyu organımızdır Kulak Damlası Çevredeki tüm cisimlerin seslerini, renkleri, kokuları, sertliğini, yumuşaklığını, sıcaklığını hissetmemizi sağlayan ve bu özelliklerini duyu organları sayesinde gerçekleştirebilen  duyu organımızdır. Bu sayede dışarıdan gelen yada gelebilecek sesleri kulaklarımız ile duyarız. Ancak kulaklarımızda ki sorunlar da çok çeşitlilik vardır. Orta kulak iltihabı olarak yaralanmalar gibi, aşırı yüksek sesler yüzünden duyma kaybına, duyma azlığına ve kulak çıkarmalarına kadar kabarık bir liste vardır. Her bir sorun için belli başlı olarak yapılabilcek ayrı bir tedavi seçenekleri sunar.Bazen de zaman içerisinde oluşan rahatsızlıklar hissiyle mücadele edebiliyor. Kulak ağrısına en iyi çözüm kulak damlasıdır. Kulak damlası olmasının sebebi doğrudan kulak kanallarına ulaşarak orada oluşan tıkanıklığına karşı kısa süre içerisinde açılmasını sağlamaktadır.Ağrının geçmesinde ve azalmasında yardımcı olmaktadır. Dış ver orta kulak rahatsızlıklarında kullanılarak daha etkili bir sekilde iyilestirmesine yardımcı olmaktadır. Kulak damlası oldukça güvenli ve etkili bir ilaçtır ayrıca kana karışıp tüm vücuda yayılmaz. Sadece kulak çevresinde etkilidir.Kulak kanalının bitiminde ise  kulak zarı bulunmaktadır. Bu kulak zarındaki diğer kısım orta kulak olarak belirtilmektedir. Dış kulak yoluna  ise damlatılan ilaçların, kulak kanalı boyunca ilerleyerek kulak zarında  ise son bulmaktadır. Kulak zarı sağlıklı olduğu müddetçe kulak damlası yalnızca dış kulağı etkiler ve orta kulak çevresine ulaşamaz. Kulak damlası, kullandığımız her damladan sonra bir süre beklenmeli ve bu işlem sonra yeniden tekrarlanmalıdır. 

Antibiyotikli Kulak Damlaları

Başlıca nedenlerinden biri hijyeni iyi sağlanmamış havuz suyudur. Kirli su kulağa temas ettiği zaman kulak içinde sıkışıp iltihaba yol açmaktadır. Ayrıca duş yaparken de kulağa su kaçırmak iltihaba neden olur. Daha çok dış kulak iltihabında ve orta kulak iltihabında kullanılır. Siprofloksasin, gentamisin ve rifomisin kulak damlalarında bulunan antibiyotiklerdir.

Antseptik Kulak Damlaları

Kulak içine su girdiği takdirde mantar ve bakteri de girmektedir. Genellikle su gelmesi ile kulak kurur ve bakteriler ile mantar sorun oluşturmaz. Ancak su dış kulak yolunda kalır ve buradaki cildi yumuşamasına neden olur. Nemli ortamlarda  fazla miktarda bakteri ve mantar oluşmaktadır. Bu mantarlar beslenir ve kulağı iltihaplandırır. Bu durumda ise  iltihap olmuş olan kulak kepçesi yukarı ve geriye doğru çekilmesi ile damla damlatılır.

Steroid Kulak Damlaları

Kulak kepçesi ile dış kulak yolunu ve yüz ve şakak derisini kapladığından dolayı bu kısımdan rastlanılan hastalıklar aslında bir deri hastalığı olarak bilinmektedir. Steroid kulak damlası, dış ve orta kulak gibi iltihabıda, dış kulak egzaması ve cilt hastalıklarında kullanılmaktadır.

Asidik Kulak Damlaları

 Asetik'e benzer asit içeren damlalar, antibiyotik etkisi ile kulak mantarının için kullanılır. Ayrıca kulak dışında oluşan bakteri gibi mantar enfeksiyonları için oldukça etkili bir yöntemdir. Tedavide ilk yapılacak aşama dış kulak yolu temizlenmesidir. Genellikle kalın, kabuklu ve yapışkan dokular var ise bunlar kanal derisinden ayrılmasına yarar sağlamaktadır. Bu damlalar, şişmeyi azaltır ve kulak içi kirini temizler.
]]>
Boyun Ve Kulak Ağrısı https://www.kulak.gen.tr/boyun-ve-kulak-agrisi.html Sun, 19 Aug 2018 01:22:48 +0000 Boyun Ve Kulak Ağrısı; Birçok kimse boyun ile kulak ağrısı yaşadığı zaman bu her iki durumun birbiri ile alakalı olduğunu bilmez. Ancak bu durum yanlış bilinen ve bilinçsizce hareket edilmesinden kaynaklı olarak meydana Boyun Ve Kulak Ağrısı; Birçok kimse boyun ile kulak ağrısı yaşadığı zaman bu her iki durumun birbiri ile alakalı olduğunu bilmez. Ancak bu durum yanlış bilinen ve bilinçsizce hareket edilmesinden kaynaklı olarak meydana geldiğinden daha dikkatli olunması gerekmektedir. Zira boyun ve kulak ağrısı sorunu önemsenmeyecek bir sorun olmayıp ilerleyen süreçlerde hastaya zor anlar yaşatabilmektedir. Bu sebepten ötürü bu ağrıları yaşayan kimselerin daha öncesinden önlem almaları gerekmektedir. Bunun ile birlikte boyun ve kulak ağrılarının oluşma sıklığını da tespit etmesi oldukça önemli bir husustur. Bu sebepten ötürü boyun ve kulak ağrısı sorunu detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Boyun Ve Kulak Ağrılarından Erken Tanı

Boyun ve kulak ağrısı yaşamanın birbiri ile ilişkili durumlar olduğunu bilmek erken tanı için oldukça önemlidir. Zira bu iki sorun doğrudan birbirini ilgilendirmektedir. Bu sebepten ötürü erken tanı sayesinde sağlığınızı korumanız söz konusudur.

Boyun Ve Kulak Ağrılarının Nedenleri

Yaşanan boyun ve kulak ağrısı için birçok neden sayılabilir. Bu nedenlerin en başında ise aşırı yorgunluk halini saymak mümkündür. Bunun ile birlikte işiniz gereği yaşanan boyun ağrıları beraberinde kulak ağrılarının oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu hususta dikkatli davranmak ve önlem almak gerekmektedir. Boyun ve kulak ağrısı sorununa neden olarak psikolojik durumları da saymak söz konusudur. Zira hastaların başından geçen nevrotik bir olay beraberinde fizyolojik açıdan sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebepten ötürü boyun ve kulak ağrısı sorununa psikolojik sorunları da saymak mümkündür.

Boyun Ve Kulak Ağrılarına Karşı Yapılması Gerekenler

Boyun ve kulak ağrısı çeken kimselerin yapması gereken en temel şey bu her iki durumun birbiri ile ilişkisi olup olmadığını araştırmasıdır. Zira yaşanan boyun ağrıları beraberinde kulak ağrısına neden oluyorsa mutlaka erken önlem almak gerekebilir. Bunun ile birlikte hasta bu durumu detaylı bir şekilde öğrenmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede bu soruna karşı anlamlı bir adım atılmış olacaktır. Bunun yanı sıra hasta boyun ve kulak ağrısı ile birlikte mutlaka doktora danışması gerekmektedir. Zira ilerleyen süreçlerde daha büyük sorunlara neden olan bir problem ile karşılaşması söz konusu olabilir. Bu yüzden boyun ve kulak ağrısı sorununa mutlaka çözüm bulması gerekmektedir.

]]>
Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kulak.gen.tr/kulak-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 19 Aug 2018 06:14:34 +0000 Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı daha çok çocuklarla özdeşleştirilmiş bir ağrı olsa da küçük büyük herkes kulak ağrısına maruz kalabilir. Kulak ağrısı özellikle geceleri uykudan uyandıracak nitelikte ya Kulak ağrısına ne iyi gelir, kulak ağrısı daha çok çocuklarla özdeşleştirilmiş bir ağrı olsa da küçük büyük herkes kulak ağrısına maruz kalabilir. Kulak ağrısı özellikle geceleri uykudan uyandıracak nitelikte yaşanabilecek ağrılar arasındadır. Kulak ağrısı farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Kulağın kendisiyle alakalı olabileceği gibi kafa bölgesinde oluşabilecek çeşitli hasarlardan dolayı da ortaya çıkabilir. Kulak ağrısının en önemli nedeni orta kulak ve dış kulakta meydana gelen enfeksiyonlardır. Sinüzit, soğuk algınlığı, kulağa su kaçması, kulağın kirli olması, diş çürükleri ve çene problemleri kulak ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Kulakta şişme, kızarıklık, baş dönmesi, akıntı, ateş, duymada zorluk ağrıyla birlikte yaşanabilecek belirtilerdir.

Kulak ağrısına ne iyi gelir

Kulak ağrısı için öncelikle kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Ağrının nedeni saptanarak nedene yönelik tedavi başlatılır ve ağrı giderilebilir. Tıbbi tedavinin yanı sıra evde ağrıyı hafifletmek ve rahatlamak adına bazı doğal yöntemler denenebilir. Bu yöntemler;

Zeytinyağı: Kulak ağrısına hızlı çözüm bulmak isteyenler zeytinyağını deneyebilir. Zeytinyağı uygulaması ağrıda ciddi anlamda rahatlık sağlar. Özellikle enfeksiyona bağlı gelişen ağrılar için etkili bir tedavi yöntemidir. Kulakta meydana gelen uğultuya karşıda iyi gelir. Zeytinyağı kulak içine 1 damla damlatılarak kullanılabilir.

Sarımsak: Kulak ağrısı için eski yıllardan beri kullanılmış ve kullanılmaya devam edilen bir öneridir. Kulakta oluşan enfeksiyonlara bağlı gelişen ağrılar üzerinde etkilidir. Susam yağı ve sarımsak yağı ısıtılıp karıştırıldıktan sonra kulağa bir damla damlatılması yeterli olur. 

Soğan: Kulak ağrısına karşı kullanılan bir diğer yöntemdir. Antiseptik özelliği olan soğan tedavide büyük önem oynar. Soğan rendelenip suyu sıkılır. Isıtıldıktan sonra kulağa 1-2 damla damlatılır. Uygulama günde 3 defa tekrarlanabilir.

Zencefil: Kulakta oluşan ağrıyı gidermek adına kullanılabilecek etkili bir tedavi yöntemidir. Doğal bir ağrı kesici olarak kulak ağrısı haricinde de kullanılabilir. Zencefil kaynatılıp elde edilen su kulağa 2 damla olacak şekilde damlatılır. 

Fesleğen: Antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Kulak ağrısı için toplumda yaygın şekilde kullanılır. Birkaç tane fesleğen yaprağı sıkılıp suyu çıkarılır ve elde edilen su kulağa bir iki damla damlatılır. Gün içinde iki defa tekrarlanabilir.

Neem: Enfeksiyona bağlı gelişen ağrılara karşı oldukça etkili bitkilerden biridir. Neem yaprağının suyu çıkarılıp kulağa bir iki damla damlatılır. Ayrıca suyuna pamuk batırılıp pamuk kulağa kapatılarak bekletildiğinde de etkili olur. 

Çay ağacı yağı: Antiseptik özelliğiyle kulak ağrısına iyi gelen doğal bir tedavi yöntemidir. Ağrıyı ve rahatsızlık hissini giderici etkiye sahiptir. Kulağa damlatılarak kullanılabilir. Tek başına kullanılabileceği gibi zeytinyağıyla karıştırılarak da kullanılabilir.

Nane: Nanenin yaprakları ya da nane yağı kulak ağrısı için kullanılabilir. Taze nane yaprakları kaynatılıp elde edilen su ağrıyan kulağa damlatılabilir. Nane yağı ise ağrıyan kulağın etrafına hafif masaj yapılarak sürülebilir. Nane yağı kulağa kesinlikle damlatılmamalı ve kulağın dışından uygulanmalıdır.

Kulak ağrısına iyi gelen diğer yöntemler

Kulak ağrısını gidermek için çiğneme ve yutma refleksleri devreye sokulabilir. Yapılan egzersizler sayesinde östaki borusu açılarak hava akışı hızlandırılabilir. Bu uygulamalar kulak ağrısına iyi gelir. Kulağa ısı uygulamak da oldukça faydalı olur. Temiz bir havlu ütüyle ısıtılıp kulağa yerleştirilir. Kulak sıcağa maruz kaldığında ağrı hissi oldukça azalır. Kulak ağrıdığı zaman kulağı daha fazla etkileyecek gürültülü ortamlardan uzak duru]]> Çocuklarda Kulak Çınlaması https://www.kulak.gen.tr/cocuklarda-kulak-cinlamasi.html Mon, 20 Aug 2018 01:37:47 +0000 Çocuklarda Kulak Çınlaması; her bireyde yaşanan bir durumdur. Bu durum çoğu zaman önemsenmeyip hastalık boyutuna kadar ulaşabileceği tahmin edilmez. Bu sebepten ötürü yaşanan kulak çınlaması basit bir durum olarak alg Çocuklarda Kulak Çınlaması; her bireyde yaşanan bir durumdur. Bu durum çoğu zaman önemsenmeyip hastalık boyutuna kadar ulaşabileceği tahmin edilmez. Bu sebepten ötürü yaşanan kulak çınlaması basit bir durum olarak algılanmaktadır. Ancak bu kanı oldukça yanlış olup kulak çınlaması sorununa karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Özelliklede çocuklarda kulak çınlaması sorunun dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu durum ilerleyen süreçlerde çocuğunuzun işitme kaybı yaşamasına neden olacağından oldukça hassas davranılması işe yarayacaktır. Çocuklarda meydana gelen bu soruna karşı erkenden önlem olmak çocuğunuzun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kulak çınlaması sorununa karşı dikkatli olunması ve soruna karşı neler yapılması gerektiğini iyi bilinmesi şarttır. Aksi takdirde birçok sorun ile karşılaşmamız söz konusu olabilir.

Bu makalemizde sizlere çocuklarda kulak çınlaması sorununa karşı detaylı bilgi vereceğiz. Bu sorunun temel nedenini ve ortaya çıkan durumları bahsedeceğiz. Bunun ile birlikte bu soruna karşı nasıl bir adım atılacağı konusunu açıklayacağız.

Çocuklarda Kulak Çınlamasının Nedenleri

Çocuklarda kulak çınlamasının en temel nedeni çocuğunuzun başından herhangi bir darbe alması sebebi ile oluşabilmektedir. Özellikle de kulak ve çevresine yakın alınan darbeler çocukta sürekli olarak kulak çınlaması sorununa neden olabilir. Bu sebepten ötürü ailelerin çocuklarına sahip olmaları ve başına gelen en ufak bir duruma karşı haberdar olmaları şarttır. Aksi takdirde benzer sorunlar ile karşılaşmaları söz konusu olabilir.

Bunun ile birlikte çocuklarda kulak çınlaması sorunun ırsi yanları da bulunmaktadır. Yani bu durum doğrudan aileden kaynaklı olarak çocukta gözlenebilir. Bu durum için ise yapacak bir şey bulunmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise erten tanıdır.

Çocuklarda Kulak Çınlamasına Karşı Yapılacaklar

Yetişkin bireylerin yaşanan kulak çınlaması sorununa karşı önlem almaları oldukça kolay iken aynı durum çocuklar için söz konusu değildir. Zira çocukların bu sorunu ailelerine bildirmeleri ve bu durumu bir sorun olarak algılamaları bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü ailelere çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Burada aile çocukları ile sürekli olarak iletişim halinde olması gerekir. Çocuğunda meydana gelen en ufak bir sorunu tespit etmesi gerekir. Ancak bu sayede çocuğunun sağlığını tehlikeye atmamız olacaktır. Özellikle de çocuğunun işitme durumunu kontrol etmesi de mümkündür.

Kulak çınlamasın sorununa karşı yapılması gereken en temel husus alanında uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışmak olacaktır. Ancak doktorunun önermiş olduğu ilaçları alarak çocuklarda kulak çınlaması sorununa karşı çözüm bulunabilir.

]]>
Kulak Kıkırdağı Ağrısı https://www.kulak.gen.tr/kulak-kikirdagi-agrisi.html Mon, 20 Aug 2018 05:30:41 +0000 Kulak Kıkırdağı Ağrısı: Dış kulak denilen kulak kepçesi oluşturan kıkırdak kısmında ortaya çıkan ağrıdır. Kulak kepçesinin aşırı bir şekilde hassas olmasına neden olmaktadır. Bu durumda kıkırdak ü Kulak Kıkırdağı Ağrısı: Dış kulak denilen kulak kepçesi oluşturan kıkırdak kısmında ortaya çıkan ağrıdır. Kulak kepçesinin aşırı bir şekilde hassas olmasına neden olmaktadır. Bu durumda kıkırdak üzerine alınabilecek herhangi darbe ya da olabilecek bir baskıda kulak kıkırdağının ağrısı daha da artar ve bireyin dayanamayacağı bir durum ortaya çıkar.

Kulak Kıkırdağı Ağrısı Nedenleri: 

Kulak kıkırdağı ağrısına neden olabilecek etkenler içinde en önemlisi olabilecek etkenlerden biri kulakta mikrop vesileyle enfeksiyon oluşmasıdır. Özellikle de kulağın mikrop kapmasıyla beraber kulağın kepçe kısmında oluşan ödemler kulağın kıkırdak bölgesinde normalden daha fazla ağrı olmasına neden olur. Bu durumda kulak kıkırdağı ağrısının ortadan kaldırılması için kulakta oluşmuş olan enfeksiyonun bir an önce giderilmesi gerekir. Oluşan iltihabın çözümünün ertelenmesi halinde ise bireyde daha ciddi olabilecek sağlık problemleri ortaya çıkar. Kulak kıkırdağında oluşan iltihap sebebiyle bireyde yüksek ateş görülebilir. Bunun yanı sıra, kulağın kıkırdak dokusunda aşınma olabilir. Bu nedenle de ameliyat ile kulak kepçesi alınmak zorunluluğu ortaya çıkabilir. Bu sebeple kulak kıkırdağı ağrısı çeken bir kimsenin hiç vakit kaybetmeden bir uzmana görünmesinde fayda vardır.  

Kış ve kış gibi soğuk dönemlerde kulak kepçesini soğuktan korumak gereklidir. Soğuktan korunmayan kulak kepçesinde kırılmalar, yırtılmalar hatta kopmalar görülmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak için kulak kepçesini soğuktan korunmalıdır. Kulak kepçesini soğuktan korumak için başa giyilen bereler kulak kepçesinin kıkırdak yapısına büyük oranda baskı uygular. Bu nedenle de kulak kıkırdağında aşırı ağrı meydana gelmesine sebep olur. Bununla beraber kulak kepçesinin  kıkırdağına sürekli baskı uygulayan bu bereler kıkırdakta kalıcı olabilecek ortopedik problemlerin de ortaya çıkmasına neden  olabilir. Bu gibi durumlarda bireyin daha dikkatli davranması gerekmektedir. Aksi taktirde ortaya çıkan problem bireyin uzun süren ve daha ciddi olabilecek sorunlar ile karşı karşıya kalması sebep olabilecektir. Kulak kıkırdağında meydana gelen ağrıların nedenleri her bireye göre farlılıklar göstermektedir. Bireyin kulak kıkırdağında ortaya çıkan ağrının sebebini çözememesi durumunda ağrının nedenini öğrenmek ve sorunun çözüm yolunu bulup uygulamak için yapması gereken bir KBB uzmanı müracaat etmesidir. Teşhisin ardından hekimin tavsiyelerine uyması ve vereceği ilaçları kullanması olacaktır.


]]>
Kulak Deliği İltihabı https://www.kulak.gen.tr/kulak-deligi-iltihabi.html Tue, 21 Aug 2018 00:16:58 +0000 Kulak Deliği İltihabı; Bu tür iltihaplar genellikle kulak memesinin deldirilmesinden dolayı oluşan enfeksiyonlardır. Deldirmeden kaynaklanan bu iltihaplar tıpta açık yara olarak adlandırılmaktadır. Açık yara olduğundan da her t Kulak Deliği İltihabı; Bu tür iltihaplar genellikle kulak memesinin deldirilmesinden dolayı oluşan enfeksiyonlardır. Deldirmeden kaynaklanan bu iltihaplar tıpta açık yara olarak adlandırılmaktadır. Açık yara olduğundan da her türlü bakteri virüs ve mikroplara zemin hazırlar. Burada önemli olan konu görsel zevk doygunluğunuz için yaptıracağımız deldirme işlemlerinin hekime yaptırılmasıdır. Böylelikle gereken hijyen ve steril ortam elde edilmiş ve olası bir enfeksiyon ve irinli iltihaplanma gibi durumların önüne geçilmiş olur. Ayrıca deldirme işleminin devamı olan sonrası için kullanılacak kremlerinde hekimler tarafından sizlere tavsiye edilmesi ve de düzenli kullanılması kulak deliği iltihaplarının önüne geçmektedir. 

Çok eski zamanlardan beri hem erkeklerin hemde kadınların görsel algı için yaptıkları kulak deldirme işlemi her yerde ve herkes tarafından yapıldığı için bu işlemlerin yapılmasından sonra iltihaplanma olasılığı çok yüksektir. Sağlığınız ve aile bireylerinizin sağlığı için kulak deldirme işlemlerinin hekimler dışında hiç kimseye yaptırılmaması gerekmektedir. 

Kulak Deliği İltihaplanmasının Nedenleri;
 • Profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılması,
 • Hijyen ve gereken steril ortamın sağlanmaması,
 • Deldirme cihazlarındaki metallere alerjik reaksiyonunuz olması,
 • Deldirme işlemi sonrasında gereken bakımın yapılmaması,
 • Deldirme işlemi ile beraber sahte küpe kullanımı, gibi nedenlerden kaynaklanan kulak deliği iltihaplanmaları meydana gelmektedir.
Kulak Deliği İltihaplanması zaten cilt yüzeyinde canlı olarak yaşayan bakteri organizmaların açık yara görmesi ile o bölgede konuşlanmasından dolayı oluşan bir iltihaplanmadır. Bu tür bir kulak deliği iltihabının deldirme dışında olma olasılığı çok küçük hatta sıfır denecek kadar düşük bir olasılıktır. 

Kulak Deliği İltihaplanmasının Tanı ve Tedavisi;

Bu iltihapla gözle görülür bir vaziyette olduğundan hekim tarafından yapılacak fiziki muayenede tanısı konur. Tedavisi için hekim çok fazla yayılmasını engellemek için öncelikle tentürdiyot sürer ve bölgenin bakteri virüs ve mikroplardan arındırma işlemine başlar. İltihabın temizlenmemesi veya iyileştirilmemesi bu iltihabın kulağın diğer yerlerine ulaşmasına hatta iç kulağa kadar ilerlemesine neden olabilirsiniz. Tedavi devam ederken iltihaplı bölgeye çıplak el ile temas edilmemesi gerekir. Böylelikle ellerinizden iltihaplı bölgeye yeniden bu mikropların yerleşmesi engellenmiş olur. Yine iyileşme süreci devam ederken deliğe hiçbir şekilde küpe ve benzeri yabancı maddede takılmaması gerekmektedir. Gün içerisinde temizliğini aksatmadan yaparak iltihabın iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Bu arada iltihabın iyileşmesi için kullanacağınız tek şey alkol içeren tentürdiyotlardır. Temizlenen bölgeye bakımını iyi yapmak iyileşme sürecini hızlandırır. 

Kulak Deliği İltihaplanması; iltihaplanma iyileştiğinde büyük olasılık içerisinde açtırdığınız delik de kapanacağından aynı hataya tekrar düşmeden doktora gitmeli ve sürecin ne şekilde devam ettiği bilgisini almalısınız. Daha sonra belirlendiği şekilde doktor tarafından gereken syteril ortam sağlandıktan sonra ikinci kez deldirme işlemi yapılmalıdır. Sağlıkla kalın. 
]]>
Kulak Sızlaması https://www.kulak.gen.tr/kulak-sizlamasi.html Tue, 21 Aug 2018 15:01:02 +0000  Kulak Sızlaması, aniden hissedilen keskin sızlama, sürekli hissedilen bir sızlama,  yanma ya da zonklama şeklinde anlaşılan bir rahatsızlıktır.Kulak sızlamasının basit nedenleri olabildiği gibi, alt yapısında çok ciddi Kulak Sızlaması, aniden hissedilen keskin sızlama, sürekli hissedilen bir sızlama,  yanma ya da zonklama şeklinde anlaşılan bir rahatsızlıktır.Kulak sızlamasının basit nedenleri olabildiği gibi, alt yapısında çok ciddi nedenleri de olabilir. Kulak sızlaması büyük bir oranda kulağın orta kısmında bulunan östaki borusunun tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Kulak sızlaması her yaştan insanın başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Kulak sızlaması genellikle çocuklarda daha sık bir şekilde görülmektedir.

Kulak Sızlamasına Sebep Olan Nedenler

 • Gürültülü ortamlarda bulunmak
 • Bilinçsiz bir şekilde kulak temizliği yapmak
 • Uçak yolculuğu
 • Dış kulak iltihaplanmaları
 • Diş ve Çene kısmında oluşan ağrılar

Kulak Sızlamasını Dindirmenin Yolları

 • Dik bir şekilde oturunuz
 • Sakız çiğneyiniz
 •  Kulak kepçenizi hafif hafif hareketlerle oynatın.- Esneyin.
 •  Burnunuzu iki parmak arasına alarak sıkıştırıp dayana bildiğiniz kadar tutunuz. Derin derin nefes alınız ve havayı genzinize doğru yönlendirecek bir şekilde üfleyiniz.  Bu hareketi yaptığınız zaman açılma sesi duyacaksınız. Bu yapmış olduğunuz hareketten dolayı duymuş olduğunuz ses kulak ile burun arasındaki basınç eşitlemesinin normal olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak sızınızda ortadan kalkacaktır.
 • Bulunduğunuz odayı havalandırınız. 
 • Sigara içmeyiniz ve sigara dumanından uzak durunuz
 • Bol sıvı tüketin.
 • Elinize bir havlu alınız ve o havluyu güzel bir şekilde ütü ile ısıtınız. Isıttığınız havluyu kulağınıza koyunuz.
 • Kulağınızı rüzgardan korumak için özellikle dışarı çıkarken şapka veya şal ile kulaklarınızı örtünüz.
 • Kulağınıza kulak temizleme çöpü de dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayınız
 • Yüzmeyin ve banyo yaparken kulağınıza su kaçırmamaya dikkat ediniz
 • Ağır işlerle uğraşmayınız bol bol dinleniniz
 • Doktora gitmeden kendi kulağınıza kendinize kulak damlası damlatmayınız.

Bunları yolların hepsini denediniz takdir de kulak sızlaması geçmedi ise hemen bir doktora gidiniz. Doktorunuz kulak sızınızın neden olduğunu araştırarak size yardımcı olacaktır.
]]>
Kulak Yıkama https://www.kulak.gen.tr/kulak-yikama.html Wed, 22 Aug 2018 08:57:19 +0000 Kulak yıkama, kulak salgısı dışarıya açabileceğinden daha fazla salgılanıyor ise atılmayan bu salgı dış kulak yoluyla kuruyarak ve sertleşerek dış kulak yolunu kapatır. Dış kulak yolunda cerumen denilen yağlı kulak salgı Kulak yıkama, kulak salgısı dışarıya açabileceğinden daha fazla salgılanıyor ise atılmayan bu salgı dış kulak yoluyla kuruyarak ve sertleşerek dış kulak yolunu kapatır. Dış kulak yolunda cerumen denilen yağlı kulak salgısı yapan hücreler mevcuttur. Bu salgı mikroorganizma toz ve diğer yabancı partiküllerin dış kulak yoluyla girmesine ve kulak zarına zarar vermesini önlemektedir. Bu salgı dış kulak yardımıyla çıkışa doğru yönlendirilir ve kendisi dışarı atılır veya yıkanarak ortamdan uzaklaştırılabilir. Kulak tıkanıklığı daha fazla kulağı temizlemek için yapılan operasyonlar sırasında kulak kirinin daha derinlere ittirilmesi ile gelişmektedir. 

Kulak yıkamada koruma ve önlem

Sıklıkla kulak tıkanması şikayeti olan kişilerde tavsiye edilen sık olarak kulak temizlenmesi işlemini tıkanmaya yol açmadan yapılması gerekir. Kulak temizlemek için kulak pamukları kullanılmamalıdır. Kulak lavajı ve yıkaması kulak yoluyla salgının temizlenmesi için uygulanmaktadır. Bazen dış kulak yardımıyla yabancı cisimlerin çıkarmasında da kullanılabilir.

Gerekli olan maddeler:

 • Steril sıvılar (500 cc)
 • Parça şeklinde pamuklar
 • Suyun ısısını ölçmek için derece aleti
 • Kulak yıkama enjektörü
 • Böbrek küveti
 • Hasta omuzlarına konulacak örtü veya havlu
 • Eldivenler

Kulak yıkama nasıl uygulanır

Kulak muayenesi sonrasında yapılacak uygulamalar hastaya anlatılmaktadır. Gerekli malzeme hazırlandıktan sonra kulak yıkama solüsyonu vücut ısısı 32 ile 37 derece olmasına dikkat edilmelidir. Eller yıkandıktan sonra eldiven giyilir ve hastaya dengesizlik ve bulantı hissettiğinde ya da ağrı olduğunda haber vermesini söylenir. Otururken hastanın başında pozisyon verilir daha sonra omzuna kolları üzerine gelecek şekilde örtü üretilmektedir. Yıkanacak kulak altına böbrek küvet yerleştirilir ve hastanın başını hafif küvetten aşağı inmesi söylenir. Dış kulak yolu düz hale getirmek için kulak kepçesi hafifçe çekilir. Erişkin kişilerde kulak kepçesi arka ve yukarıya doğru çekilirken, çocuklarda ise arka ve aşağı taraflara çekilir. Kulak yıkama enjektörü vücut ısısını yakın sıvı ile doldurulur ve içinde hava bırakılmamalıdır. enjektörün iç kısmını dış kulak yolu ağzına yukarı kısmına yaklaştırılır. Ancak yıkama enjektörünün ucu dış kulak yolu tamamen kapatılması gerekir. Enjektörün ucu dış kulak yolunun üst kısmına doğru yönlendirecektir. Kulak yolundaki kirin daha ileri seviyeye gitmesi önlenmelidir. Bu şekilde yıkama solüsyonu kirin arkasında yönlendirerek kuşunun dışarı atılmasını sağlanmalıdır. Kulak zarına direk basınç yapılması önlenmiş olur. Kulak yıkama esnasında sabit hızda zorlanmadan sıvı akışı sağlanması gerekir. Eğer böyle bir direnç ile karşılaşırsa, basınç uygulanması gerekir. Hazırlanan salonun tamamı bitene kadar yıkama devam etmelidir. Dış kulak yolundan dönen sıvıyı dikkatle incelenmelidir.  Kulak sayvanını korunmalı ve hastanın başını yıkanan tarafa elektrik alan sıvının akması sağlanmalıdır. Birikmiş sıvıyı çekmesi için, dış kulak yoluna gevşek bir pamuk tamponla destek verilebilir. Hastayı, yıkama esnasında, işitmedeki değişiklik, dengesizlik, bulantı, ağrı yönünden sorgulanması gerekir. Uygulanan müdahaleyi saat ve tarih olar belgelendirilmeli uygulanan solüsyonu ve miktarını derecesini elde edilmiş sonuçları kaydedilmelidir. 

]]>
Kulak Çene Ağrısı https://www.kulak.gen.tr/kulak-cene-agrisi.html Thu, 23 Aug 2018 01:22:22 +0000 Kulak Çene Ağrısı; Çenede meydana gelen ağrılar farkında olmadan dişleri gıcırdatmak veya sıkmaktan meydana gelen ağrılardır. Buda çene eklem yapısının çok hassas bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Genelde in Kulak Çene Ağrısı; Çenede meydana gelen ağrılar farkında olmadan dişleri gıcırdatmak veya sıkmaktan meydana gelen ağrılardır. Buda çene eklem yapısının çok hassas bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Genelde insanların çene kemikleri ağrı yaptığı zaman akıllarına diş veya kulak gelir. Bunun en büyük nedeni de kulağın ön tarafında çene eklemi olmasıdır. Çenenin bir eklem kası olduğunu kimse bilmediğinden ötürü ağrı meydana gelen bölgelerde akla ilk bu düşünceler gelmektedir. Bu durum neticesinde de direk kulak burun boğaz doktorlarına giderler. Bazende siz farkında olmadan çene hareket ettiğinde sesler meydana gelir. Bu seslerin oluşması aslında çene kaymasından dolayıdır. Çene kaymasında oluşan bu ses çok rahatsız edici bir ses olduğundan kulaktan gelen bir ağrı çenenize vurur. Dolayısı ile kulaktan olduğunu sanırsınız. Kulak çene ağrısı; yaşadığınızda bu alt belirtilerden ötürü hep yanlış doktorlara giderek zaman kaybede ve çektiğiniz ağrıya bir çare bulamazsınız. 

Kulak Çene Ağrısı;  Çene Kemiği Problemleri;

Genelde her insanda yaşanacak bu durum çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çene kemiğindeki sorunlar insanlarda belirgin kulak ağrılarına neden olmaktadır. Çenenin ve kafatasının birleşim noktalarında meydana gelen ve kulağın ön kısmına denk gelen bu bölgedeki ağrılar insanlarda diş gıcırdatması, dişleri sıkma veya kireçlenmeden kaynaklı olarak meydana gelir. Yani kulak çene ağrısında rahatsız olan kulak değil direk çene kemiğinin kendisidir. Bu sebepten ötürü birleşim yerindeki kulakta çene kemiğinde oluşan rahatsızlıktan ötürü şiddetli ağrılar meydana gelir. Bunun dışında kulak içerisinde meydana gelebilecek iltihap veya egzama gibi rahatsızlıklarda çene kemiğinde ve kulakta ağrılara neden olabilmektedir. Kulağa vuran şiddetli ağrılar çene kemiğinden devam eden ağrılar şeklinde bir ilerleme gösteriyor ise hastanın diş hekimi protez uzmanı yardımı ile bu sıkıntılardan kurtulması mümkündür. 

Kulak Çene Ağrısı Tedavisi;

Çene ağrılarının genel olarak sebebi olan çene eklemi sorunu kolay tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Vücutta başka problemlere neden olmadığından ötürü uygulanacak tedavinin hangi tipte bir eklem disfonksiyonu olduğunun belirlenmesine göre değişiklik göstermektedir. Bu tür yaşanan kulak çene ağrılarında önemli olan çok uzun süre çiğneme ihtiyacı olan yiyeceklerden uzak durmak, size zarar veren ve ağrıya neden olan alışkanlıklarınızdan vazgeçmek, doktora gitmek,tedavinin evde yapılacak bölümlerinde yardımcı olur. Kulak çene ağrısında ayrıca dişlerdeki sıkma ve gıcırdatma işlemlerinin bırakılması, stresten uzak durulması ve stresi yaratan nedenlerden kaçınmanız gerekmektedir. Bunun dışında doktorunuzun şikayetleriniz doğrultusunda vereceği kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlarını mutlaka kullanmanız gerekmektedir. Yada bu tür sorunlarınızın düzelmesi için psikolog tedavisine başvurulmalıdır. Böylelikle kulak çene ağrılarınızın çözümlenmesini sağlamış olursunuz. Sağlıkla kalın. 
]]>
Kuzu Kulağı Otu https://www.kulak.gen.tr/kuzu-kulagi-otu.html Thu, 23 Aug 2018 05:56:52 +0000 Kuzu kulağı otu: Karabuğdaygiller familyasından; nemli kırlarda yetişen, bir kaç yıl yaşayabilen, yeşil renkte odsu bir bitki çeşididir. Yaprakları hafifçe dikilmiş ve geniştir. Meyveleri üç köşeli sivri uçlu yaprak Kuzu kulağı otu: Karabuğdaygiller familyasından; nemli kırlarda yetişen, bir kaç yıl yaşayabilen, yeşil renkte odsu bir bitki çeşididir. Yaprakları hafifçe dikilmiş ve geniştir. Meyveleri üç köşeli sivri uçlu yapraktır. Yurdumuzda yetişen çeşitleri, büyük kuzukulağı, küçük kuzukulağı, labada gibi türleri vardır.

Kuzu kulağı otu nerede yetişir

Latince adı Rumen adetselle olan, fakat ülkemizde, kuzukulağı, ekşilik ekşikulak, ekşimek, ebem ekşisi, turşu otu oğlak kulağı gibi isimlere anılan bu bitki Ülkemizin hemen her yerde yetiştiği bilinmektedir. Fakat yoğun olarak Tokat ve Sivas çevresinde yetişir. Kuzukulağı yıllık otsu bir bitkidir. Haziran – Eylül ayları aralığında çiçek açan bitki, bahar aylarında boyu yaklaşık olarak 50 – 60 cm. yüksekliğe kadar uzayabilir.

 Yetiştiği yerler genelde kumlu toprakları sever, kuzukulağı nemli bölgelerde daha iyi gelişir. Ülkemizde doğal ortamlarda da yetişen bu bitki başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa devletlerinde tarlalarda veya seralarda yetiştirilerek ve ticareti yapılmaktadır. Tadı oldukça ekşi olan kuzukulağı, çiğ olarak tüketilebiliriz, yemeği veya salatası yapılıp tüketilebilir. Kuzukulağının köklerinde tanen, anttakinin ve türevleri, nişasta, reçine ve şekerler mevcuttur, kuzukulağının yapraklarında ise potasyum oksalat, nişasta, oksalik asit, bulunur. İnsanlara çok yararlı olan bu unutulmaya yüz tutmuş bitkide A, B, C vitaminleri bulunur. Demir ve fosfor yönünden de kayda değer bir zenginliği vardır.

Kuzukulağı otu ile güneş yanığı kürü,

Güneş yanıklarda rahatlatıcı etki göstermektedir. Taze kuzukulağı otunun yaprakları toplanarak ezilip lapası yapılır. Ve güneş yanığı olan kısma uygulanır. Kuzukulağı otu halk arasında bildiğimiz güneş çarpması ve buna bağlı halsizlik durumunda iyileştirici etki göstermektedir.

Kuzukulağı otu nasıl kullanılır: Taze kuzukulağı otu yaprakları yaklaşık 1 litre su ya 15- 20 adet yaprak atarak,10 dakika kaynatılarak demlenir. Günde iki üç kez içilmelidir. Kuzukulağı otunun tohumları kaynatılıp içilecek olursa anne sütünü artırır. Ayrıca kuzukulağı otunda bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Taze kuzukulağı otu yaprakları eski tadından dolayı limon yerine salatalarda bol miktarda kullanılabilir.

Kuzu kulağı otunun zararları

Böbrek,romatizma,gut hastalarının ve idrar yolu rahatsızlığı olanların tüketmemesi gerekmektedir. Kuzukulağı otu çok fazla yenildiğinde mide iltihabı,ishal,kusma ve kalp rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

]]>
Sağ Kulak Yanması https://www.kulak.gen.tr/sag-kulak-yanmasi.html Thu, 23 Aug 2018 17:25:13 +0000 Sağ kulak yanması: Kişide bir çok nedenle sağ kulak yanması oluşabilir. Özellikle dolaşan kanın yoğun ve hızlı bir şekilde kulakta bulunan damara gelmesi sağ kulakta yanmaya bazende yanma eşliğinde karıncalanmaya sebep olmakt Sağ kulak yanması: Kişide bir çok nedenle sağ kulak yanması oluşabilir. Özellikle dolaşan kanın yoğun ve hızlı bir şekilde kulakta bulunan damara gelmesi sağ kulakta yanmaya bazende yanma eşliğinde karıncalanmaya sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra kişinin fazlaca acı tüketmesi sıcak besinler tercih etmesi yine kulakta yanma oluşmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Kişinin yaşadığı stresli durumlar,heyecan ve veya endişe, kaygı gibi psikolojik durumlar da sağ kulakta yanma oluşmaktadır. Sağ kulak yanmayı devamlı olarak hissediliyorsa mutlaka doktora gidip nedeni doktor yardımı ile öğrenilmelidir. Sağ kulakta aralıklarla var olan yanma hissi devamlılık gösteriyor ise kulakta sinir hasarı, enfeksiyonel rahatsızlıklar nedeni ile ile oluşabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesinde fayda vardır. Kişide travma nedenleri, sağ kulağa alınan darbeler veya hasarlar kulakta sinir hasarına neden olabilir. Ayrıca kişinin alerjik sebepler ile de kulağında yanma oluşabilir. Vücudun alerjiyi tetikleyecek maddeye karşı tepki vermesi durumunda oluşabilen sağ kulak yanması kişinin alerji olduğu maddeden uzaklaşması sonucunda ortadan kalkmaktadır. Sağ kulak yanması nedenleri arasında yer alan bir faktörde dış kulak iltihabıdır. Kişide dış kulak iltihabı var ise kulakta yanma ve yanma beraberinde karıncalanma gözlemlenir. Kulak zarı bölgesinde dış kulağı ayıran kısım olan dış kulak yolu yüzme sporu ile ilgilenen kişilerde dahada çok görülmektedir. Kulağa devamlı olarak su kaçması veya kulak yolunda kalan su kulağın nemli kalmasına neden olmaktadır. Dış kulak yolunun nemli kalması bakteri ve zararlı mikropların var olmasına neden olmaktadır. Bakteri ve zararlı mikroplar kişi kulağında iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle sağ kulak yanması kişide oluşmaktadır. Kulağın uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması da yine sağ kulakta yanma oluşmasına neden olmaktadır. Kişide sinüzüt rahatsızlığı varsa burun boşluğu etrafındaki boşluklar olarak bilinen sinüslerde enfeksiyon oluşması durumunda sağ kulakta yanma oluşur. Burun bölgesindeki iyi huylu tümör oluşumları, kişide bulunan soğuk algınlığı problemi, alerjik nezle enfeksiyona yol açmaktadır. Enfeksiyon ise kulakta yanmaya neden olmaktadır.

Sağ kulak yanması tedavisi: 

Kişide var olan sağ kulak yanmasının nedeni farklılık gösterdiği için tedavisi de kişiye göre ve problemin oluşma nedenine göre değişiklik göstermektedir. Kulak yanmasının nedeni  enfeksiyona dayalı ise doktor tavsiyesi ile antibiyotik tedavi uygulanabilir. Fakat sağ kulak yanması güneş ışınları nedeni ile oluşmuş ise hastalığın derecesine ve boyutuna göre  doktorun uygun gördüğü krem ve melhemler tercih edilmektedir. Sağ kulak yanması doktor teşhisi sonucunda kulakta oluşan yanmanın derecesine ve durumuna göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
]]>
Kulak Çınlaması Baş Dönmesi https://www.kulak.gen.tr/kulak-cinlamasi-bas-donmesi.html Fri, 24 Aug 2018 14:26:37 +0000 Kulak çınlaması baş dönmesi, Vücudumuzun ayakta dik durmasını sağlayan denge düzeneği iç kulaktadır. Bütün organlarda olduğu gibi kulağımızın da karmaşık bir yapısı vardır. Dış kulak, kulak kulak zarı, ör
Kulak çınlaması baş dönmesi, Vücudumuzun ayakta dik durmasını sağlayan denge düzeneği iç kulaktadır. Bütün organlarda olduğu gibi kulağımızın da karmaşık bir yapısı vardır. Dış kulak, kulak kulak zarı, örs, çekiç ve üzengi bu düzeneğin birer parçalarıdır. Kulak çınlaması ile birlikte baş dönmesinin oluşması bu düzeneğin zarar gördüğünün işaretidir. Kulak çınlaması vertigo olarak isimlendirilir. Fakat kulak çınlamasının başka nedenleri de vardır.

Stres ve yoğun çalışma temposuna bağlı psikolojik sorunlar nedeni ile daha çok küçük beyin kaynaklı çınlamalar bazen kulakların arkasında hissedilir. Bu durumda hasta da tansiyon yüksekliği ve baş dönmesi görülebilir. Bu hastaların tansiyon ve şeker yüksekliğine dikkat etmeleri gerekir. Eğer çok yoğun yaşanıyor ise terapi merkezlerine gitmeliler.

Kulak duyma sinirlerinde meydana gelen hasar nedeni ile oluşan çınlama ise daha çok uğuldama gibi olduğundan buna tittunus ismi verilir. Yani baş dönmesine neden olan vertigo hastalığıdır.

Yapılan araştırmalar kulak sorunlarından olan vertigonun baş dönmesinin en önemli nedeni olduğunu ortaya koyduğundan aşağıda vertigo ile ilgili açıklamalar yapılacaktır.

Kulak çınlaması baş dönmesine neden olan vertigo kimlerde ortaya çıkar

Hastalık daha çok ani rakım değişiklikleri yaşayan kişilerde ortaya çıkar, bu kişiler daha çok sık sık uçak seyahati yapanlar, deniz kıyısından dağlara her gün çıkıp inen kişilerde daha sık görülür. Diğer vakaların ise üşütme, cereyanda uyuma gibi sorunlar nedeni ile ortaya çıktığı görülmektedir. Hastalığı ortaya çıkaran mevsimsel etkenler bir çok kişide aynı anda vertigo hastalığını oluşturarak hastane KBB servisini çileden çıkartabilir. 

Baş dönmesi ve kulak çınlaması nasıl başlar

Hastalığa neden olan vertigo hastalığın hayati tehlikesi yoktur, fakat baş dönmesi nedeni ile düşmeler ve kafanın sert zeminlere çarpılması meydana gelebilir. Vertigo olan kişi hastalığın başlangıcından kulağında su dolu hissi taşır. Bununla birlikte çınlama oluşur. Hasta da kısmı duyma kaybı oluşabilir. 

Akşam sağlam uyuyan kişi sabah kalktığında bu hastalık ile tanışır. Hastalık atak ile başlar. Kişinin etrafı döner, gördüğü her şey sünmeye başlar. En ufak bir baş hareketi hastanın midesini bulandırır, başını dönderir. Hastalık bir defa oluştuktan sonra iyileşse bile fırsat bulduğu ilk anda tekrar eder. Hastaların buna göre tavsiye edilen yaşam biçimini oluşturmaları gerekiyor. Yani hastalığı oluşturan nedenlerden uzak durmak gerekiyor.

Kulak çınlaması baş dönmesi tedavisi,

Kulak hastalıkları tedavisi uzun dönem süren hastalıklardır, kimi hastalar çözüm bulamayıp kabul ettiklerinde bile bir sabah uyandığında çınlama ve bulantının olmadığını görebilirler. Kulak salyangoz içi sıvılarında bulunan tuz ve diğer bileşiklerin iltihabı durumlar nedeni ile özelliğinin değişmesi, salyangoz kristallerinin yerlerinden hareket etmelerini engelleyici hareket, diyet programı ve sinirleri güçlendiren E vitamini ve iltihaplanmayı önleyen antibiyotikler tedavi sırasında alınan ilaçlardır.
]]>
Kulak Temizleme https://www.kulak.gen.tr/kulak-temizleme.html Fri, 24 Aug 2018 23:10:00 +0000 Kulak temizleme: Vücudumuzun 5 duyu organlarından biri olan kulağın temizliği titizlikle yapılması oldukça önemlidir. Yanlış yöntemlerle temizlediğimiz de işitme duyumuzu kaybedecek kadar ileriye götürebilir. Kulakta meydan Kulak temizleme: Vücudumuzun 5 duyu organlarından biri olan kulağın temizliği titizlikle yapılması oldukça önemlidir. Yanlış yöntemlerle temizlediğimiz de işitme duyumuzu kaybedecek kadar ileriye götürebilir. Kulakta meydana gelen kirler kulak kanallarında bulunan bezelerden salgılanan maddelerde oluşur. kulaktaki kirler yağlı olmasının yanında anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Kulaktaki anti bakteriyel özelliği bulunan kirler kulaklarımızı bakterilerden ve diğer dış etkenlerden korur. Aslında Kirler vücudumuzda yavaş yavaş dışarı çıkarlar. Bu şekilde kulak çöpüyle temizlemek oldukça kolaydır. Bazen de kulağın derinliklerinde kalabilirler. Bu da temizlemeyi zorlaştırır. Kulağı rahatlıkla temizlemek için kullanılan belli başlı yöntemler vardır.

Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Tuzlu su

Evde kullanabileceğimiz en iyi kulak temizleme yöntemi tuzlu sudur. Kulaklarınızı temizlemek için ilk önce pislikleri yumuşatmak gerekir. Yumuşayan kirler kolayca dışarı atılmasını sağlar.

 • Bir çay kaşığı tuzu yarın su bardağı ılık suya ekleyip karıştırınız.
 • Karışıma pamuğu koyunuz.
 •  Bu tarafa gelecek şekilde başınızı çevirerek birkaç damla kulak kirine damlamasını sağlayın. 
 • Bu şekilde 3-4 dakika bekleyin.
 • Bitirdikten sonra kulağınızı tam tersine çevirerek kulağınızdan suyun çıkmasını sağlayın. 
 • Kulağınızın dışına çıkan kiri temiz bir bez ile temizleyin.

Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Oksijenli su.

Kulağın küçük derecede kirlenmesine en etkili yöntemdir köpükten ve yumuşamasını sağlayın oksijenli su kanalı tıkanıklığı kolaylıkla yok eder.

 • Su ile oksijenli suyu eşit miktarda karıştırın.
 • Kulak damlaları ile bu karışımı içine doldurun.
 • Kulaklarınıza bu karışımdan damlatın.
 • Kulağından attıktan sonra bir iki dakika bekleyin ve diğer kulağınıza da uygulayın.
 • Kulağınızda oluşan kirleri bir pamuk yardımı ile alabilirsiniz.

Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Bebek yağı

Kulak kirlerinin dışarı atılmasını ve yumuşamasını kolaylaştırmak için bebek ya da oldukça faydalıdır.

 • Kulak damlası bebek yağı ile tamamen doldurulur.
 • Kirli olan kulağınıza yukarı doğru çevirerek 5-6 Damla damlatın.
 • Karışımın dışarıya sızmasını engellenmesi için kulak dışına pamuk koyabilirsiniz.
 • Bu şekilde beş dakika bekleyin.
 • Pamuğu çıkartın ve diğer kulağınızda aynı şekilde uygulayın.
 • Az sonra kirleri bir bez yardımı ile temizleyin.
Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Sirke ve ispirto

Kulak temizleme yönteminde oldukça etkili 2 yardımcıdır.

 • Bir tabağın içerisine sirke ve ispirtolu eşit miktarda koyun.
 • Bu karışıma bir pamuk batırın.
 • Kirli olan kulağı 2-3 Damla damlatın.
 • Beş dakika kadar bekledikten sonra diğer kulağınıza aynı şekilde uygulayın.
 •   Çıkan kiri pamuk ile temizleyin.

Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Ilık su:

Banyo yapacağınız  zaman sıcak su birlik kulağın içindeki kirleri yumuşadığını hissedeceksiniz daha kolay temizleyeceksiniz.

 • Şırıngaya ılık su koyun
 • Kulağınıza bir kaç damla Ilık suyu sıkın.
 • Bekledikten sonra diğer kulağınıza da aynı yöntemi uygulayın.
 • Daha sonra temiz bir bez yardımı ile temizleyin.

Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Antiseptik bitki çayı

 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin bir bardak su ile kaynattıktan sonra 10 dakika dinlenmeye alın ve kapağını kapatın. 
 • Çayı süzerek sıvısını kulağınıza damlatın.

Kulak temizlemede kullanılan yöntemler; Zeytinyağı

 • Zeytinyağı hafif ısıtılarak kulak kirini yumuşatmak için birkaç damla kulağınıza damlatın.
 • Birkaç gün bu yöntemi uygulayın.
 •  Böylelikle kulak içerisindeki kir, kulak kanalında kolaylıkla]]> Hamilelikte Kulak Tıkanması https://www.kulak.gen.tr/hamilelikte-kulak-tikanmasi.html Sat, 25 Aug 2018 13:11:43 +0000 Hamilelikte kulak tıkanması, hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerin oluşması ile kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bu yüzden kulaklarda dolgunluk oluşur, buna bağlı olarak da tıkanan kulak hamile Hamilelikte kulak tıkanması, hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerin oluşması ile kulak tıkanıklığı meydana gelebilir ve bu yüzden kulaklarda dolgunluk oluşur, buna bağlı olarak da tıkanan kulak hamile kadınları oldukça rahatsız edebilir. Orta kulağın hava almamasına sebep olan hormonal değişiklikler hamile kadınlarda kulak tıkanmasını oluşturur. Hamilelikte kulak tıkanması daha çok burun tıkanıklığından hemen sonra gelişmektedir. Kulaklarda tıkanma, çınlama, dolgunluk gibi sorunların hepsinin tüm sebebi hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerdir. Kulaklarda tıkanma ile karşılaşan hamile kadınların bu problemden kurtulmak için uzman bir kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır. Çünkü hamilelik döneminde kulak tıkanması işitme de oldukça güçlük çekilmesine yol açar. Tedavi edilmeyen kulak tıkanmaları çınlama, dolgunluk gibi şikayetlerin zaman içerisinde daha fazla artmasına neden olacaktır.

  Hamilelikte kulak tıkanmasını engellemek için;
  • Eczaneden alacağınız kulak kiri yumuşatıcısı damlası alarak tıkanma olan kulağınıza günde üç defa olacak şekilde 3'er damla damlatılarak kullanılabilir. Damlattığınız bu damla kulağınızdaki kirleri sıvı bir hale getirerek bu sayede kulakta tıkanma problemini ortadan kaldıracaktır.
  • Damla dışında kulak tıkanıklığını gidermek için tıkanan kulak içerisine bir kaç damla oksijenli su damlatmanız kulak içerisinde bulunan kiri yumuşatacak ve bu kiri dışarı atacaktır.
  • Hamilelikte kulak tıkanmasında gliserinde damlatmak kulak içerisindeki kiri yumuşatacaktır ve kirin dışarı atmasını sağlayacaktır.
  • Kısa süreli bir duşta kulak tıkanıklığını gidermede yardımcı olacaktır.
  • Sürekli yutkunmak kulaktaki basıncı azaltmaya yönelik çok basit yöntemlerden biridir.
  • Hamilelik döneminde ciddi bir kulak tıkanması vakalarında alerji ilaçlarının kullanımı da kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur.
  • Başka bir yöntem ise parmaklarınızla burun deliklerinin kapatılarak ağızdan nefes alınmalı ve sonra hem ağızdan hem burun deliklerini kapalı havayı burnunuzdan vermeye çalışın. Bu yöntem kulak tıkanıklığını gidermede çok etkilidir. Tüm bu yöntemlerin uygulanması ile hamilelikte kulak tıkanmaları büyük ölçüde giderilecektir.
  Hamilelikte kulak tıkanması belirtileri;

  Hamilelik döneminde, kulakta birkaç saatten fazla sürmekte olan şiddetli meydana gelen ve geçmek bilmeyen türden ağrılar, kusma ve ishal oluşumu gerçekleşmesi, yüksek ateş, kulaktan sarı akıntı gelmesi yada yeşil akıntı oluşması gibi belirtiler meydana gelmektedir. Bu tür belirtileri gördüğünüz zaman acil olarak kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekir.

  Hamilelikte kulak tıkanması tedavisi;

  Hamilelikte kulak tıkanması, kulaklarda meydana gelen bazı bakteriyel enfeksiyonların gelişme göstermesi ile de ortaya çıkmaktadır. Kulak enfeksiyonu oluşumları tedavisi sadece doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar ile ancak yapılabilir. Bu tür ilaçları kullandıktan ve tedavi yöntemini uyguladıktan sonra enfeksiyonlardan kaynaklı kulak tıkanıklığı geçmiş olacak. İlaçların doktorunuzun belirlemiş olduğu dozlarda kullanmanız şikayetin kısa sürede geçmesine neden olacaktır.
  ]]>
  Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.kulak.gen.tr/bebeklerde-kulak-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sat, 25 Aug 2018 18:33:13 +0000 Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, henüz konuşmayı bilmeyen bebeğimiz için kulak ağrısı adeta bir kabustur. Bebeklerde görülen kulak ağrılarının genellikle sebebi orta kulak iltihabıdır. Bebeklerde ki kulak ağrısın Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, henüz konuşmayı bilmeyen bebeğimiz için kulak ağrısı adeta bir kabustur. Bebeklerde görülen kulak ağrılarının genellikle sebebi orta kulak iltihabıdır. Bebeklerde ki kulak ağrısının belirtilerini takip etme ve tespiti ebeveynlere düşmektedir. 

  Bebeklerde Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir.
  • Ebeveynler olarak bebeğinizin ruh halinde bir değişim olup olmadığını takip etmeniz gerekmektedir. 
  • Özellikle annelerin bebeğin aniden sağa sola dönüşlerini ve normalden fazla ağlamalarını anlamaları gerekmektedir.
  • Bebeğimizin sürekli kulağını çekiştirmesi.
  • Bebeğimiz uykudan bağırarak uyanıyor ve ağlamaya başlıyorsa
  • işitme azlığı, kulak tıkanıklığı ve en önemlisi kulak akıntısı varsa, geceleri huzursuzluk yaşıyorsa, iştahında azalma olması bebeğimizin kulak rahatsızlığı çektiğinin en başlı belirtilerindendir. 
  Bebeklerde Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir.

  Bebeklerde ki kulak ağrılarının nedenleri arasında virüs yada bakteriden kaynaklanan bir sorunun olabileceği gibi yansıyan ağrı dediğimiz çene ağrısından yada diş ağrısından yansıyan bir ağrının da olması söz konusudur. Bebekler de kulak ağrılarının olmasının en büyük nedeni orta kulak iltihabıdır. Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıkları kulak ağrısına neden olabilir, uzun süreli ve sert rüzgarlara maruz kalınması da kulak ağrısına neden olmaktadır. 

  Bebeklerde Kulak Ağrısına Karşı Alınacak Önlemler,
  • Beneklerin ortak kullanım yada oyun alanlarında bulunmalarını engellemeye çalışın. Bu tip yerlerden bebeğinizin mikrop yada bakteri kapması kaçınılmazdır.
  • Bebeğinizin ellerini sık sık yıkayın. 
  • Bebeğinizin aşılarını güncel tutun. 
  • Bebeğinizi sigara dumanından muhafaza edin ve yanında sigara içilmesine müsaade etmeyin.
  Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir,

  Bebeklerde baş gösteren kulak ağrılarında ivedilikle bir sağlık kuruluşuna gidip uzman bir hekim tarafından tetkik ve kontrolleri yapılmalıdır. Lakin kulak ağrısının baş gösterdiği ve doktara hemen gidememe durumlarında kalırsanız bebeğinizi emzirmenizi tavsiye ederiz. Bebeklerde kulak ağrısına karşı en etkili silah emzirmektir. Yapılan araştırmada emzik kullanan bebeklerde kullanmayan bebeklere nazaran kulak ağrısıyla karşılaşma ihtiöali yüzde kırk düzeyinde daha azdır.

  Geçmiş olsun. 
  ]]>
  Kulak Arkasında Sert Şişlik https://www.kulak.gen.tr/kulak-arkasinda-sert-sislik.html Sun, 26 Aug 2018 07:16:10 +0000 Kulak Arkasında Sert Şişlik, Kulağımızın arkasında oluşan sert şişlik birçok insanın yaşadığı bir rahatsızlıktır. Ama nedense çok fazla önem verilmeyen bir problem olarak görülmektedir. Kulak arkasında sert şi Kulak Arkasında Sert Şişlik, Kulağımızın arkasında oluşan sert şişlik birçok insanın yaşadığı bir rahatsızlıktır. Ama nedense çok fazla önem verilmeyen bir problem olarak görülmektedir. Kulak arkasında sert şişlik çok fazla önemsenmese de bazı zamanlar da insan sağlığında ciddi hastalıklarının bir işareti olacağını unutmamak gerekmektedir. Bu kulak arkasında sert şişlik yaşam şartlarımızın üzerinde oluşturduğu şikayetler ve şikayetlerin büyüklüğü ile ilgili dikkatli bir inceleme yapılması için bir doktora gitmek çok önemlidir. Doktora gidip kontrol yaptırdığınızda ciddi bir sorun yok ise kendiliğinden geçebilecek bir kulak arkasında sert şişlik problemidir. Eğer ciddi bir noktaya gelmiş ise hemen tedaviye başlanmalıdır. İnsan boynundaki lenf bezleri vücudunuzun her bölgesinde bulunan bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçalarıdır. Birçok insan da kulak arkasında sert şişlikler çoğunlukla bezede olabilir. Çoğunlukla bu şişlikler mikroplardan meydana gelmektedir. O bölgede oluşan mikropları yok etmek için vücuttaki savaşçı hücreler o bölgeye toplanır ve o bölgede sert şişlikler oluşur. Kulak arkasında sert şişlikler bir cm’den daha büyük hale gelmiş ise hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.

  Kulak Arkasında Sert Şişlik Nedenleri

  Kulak iltihabı; Kulak arkasında sert şişliğinin en çok görülen nedenlerinin başında kulak iltihabı gelir. Buna bağlı olarak kulak arkasında sert şişlik çoğunlukla kulak arkası kemiğinin üzerinde görülmekte ve bu olayla birlikte şişliğin üzerinde kızarıklık da olmaktadır.

  Yağ Bezesi; Kulak arkasında sert şişlik önemsiz ve basit bir yağ bezesinden de gerçekleşmiş olabilir. Eğer bu yağ bezesinden meydana gelmiş bir şişlik ise birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Buna binaen yağ bezesinin sebep olduğu şişlikler endişe duyulacak bir problem değildir.

  Lenf Düğümü veya Tükürük Bezleri; Bu tür problemlerden dolayı kulak arkasında sert şişlik oluşması tehlikeli olma ihtimali çok yüksektir. Bu tür problemlerden meydana gelen şişliklerin arkasında başka sağlık sorunlarının olabileceğini unutmamak gerekir. Hemen bir doktora gidilmelidir.

  Yaralanma; Boyun ve kulak bölgesine alınan darbelerin iyileşme aşamasında da kulak arkasında sert şişlik meydana gelebilir.

  Bağışıklık Sistemi Hastalıkları; Bağışıklık sistemi hastalıkları da kulak arkasında sert şişliğine neden olabilir. Bağışıklık sisteminin bir zarar görmesi halinde şişlik meydana gelebilir.

  Kulak arkasında sert şişlik olan insanlarda kızarıklıklar, şiddetli ağrılar ve normal şişlik den fazla büyük bir şişlik var ise kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. Bu gibi şişlikler basite alıp doktora gidilmediğinde kulak arkasında sert şişlik ciddi ve vücutta kalıcı hastalıklara neden olabilir.

  ]]>
  Kulak Şekilleri https://www.kulak.gen.tr/kulak-sekilleri.html Sun, 26 Aug 2018 10:52:36 +0000 Kulak şekilleri, fizyognomi olarak adlandırılan vücut okuma sanatı ile kişilik analizi yapılabilmektedir. Kulak şekilleri hariç yüz şekilleri, vücut veya çene yapıları, benler, baş görüntüsü ve kafatası yapısı, bu Kulak şekilleri, fizyognomi olarak adlandırılan vücut okuma sanatı ile kişilik analizi yapılabilmektedir. Kulak şekilleri hariç yüz şekilleri, vücut veya çene yapıları, benler, baş görüntüsü ve kafatası yapısı, burun veya dudak şekli, cilt yapısı, saç şekli ve rengi vb. kişilik analizine yardımcı olmaktadır. Kulaklar, kendi halinde yani göze çarpmadıkları sürece yüzden karakter okumak isteyenlerin ilgisini pek çekmez. Fakat dikkat çektiği anda önem arz etmektedir. Kulak şekilleri çok farklılık göstermektedir. Bu yüzden kişilikle ilgili birçok yorumla karşılaşılabilir.
  • Büyük kepçe kulaklar hilekarlığı,
  • Yassı kulaklar tedbirli, soğukkanlı ve iradeli bir bireyi,
  • Kulak memesi bükük ve belirgin olan büyük kulaklar müzik yeteneğini,
  • Yukarı kısmı keskin kulaklar akıllı, ılımlı ve ölçülü bir bireyi,
  • Kulağın dışının tüm ögeleri eşit şekilde gelişmişse aklı ve zeka yeteneği iyi gelişmiş bir bireyi,
  • Aşırı etli kulaklar somurtkan ve kaba bir bireyi,
  • Çok küçük kulaklar duyarlılığı,
  • Sert kulaklar sağlığı yerinde bir bireyi,
  • Dik kulaklar hastalığı,
  • Dar ve dik kulaklar hasetçi ve tamahkar bir bireyi,
  • Kulak memesi oyuk şekilli ise bireyin yetenekli olduğunu,
  • Dörtgen kulaklar metanetli, nezaketli ve edepli bir bireyi,
  • Tüylü kulaklar muhakeme yeteneği güçlü ve ayrıca etli ise hassas ve duyarlı bir bireyi,
  • Düzgün biçimli kulaklar mutlu geçen çocukluğu,
  • Biçimsiz ve solgun kulaklar çocukluğunun mutsuz geçtiğini göstermektedir.
  Kulak yerleşimi, hizası gibi durumlarda kişilik özelliklerini belirleyici rollerdedir.
  • Kulağın üst sınırı kaşlardan yukarıdaysa yüksek entelekt, kaşlarla göz arasında ise orta üzeri entelekt, gözlerden aşağıda ise düşük entelekt,
  • Kulak memesinin düzgün şekilde olmaması dengesiz kişilik,
  • Kulak memesinin uzun olması kaygısızlık, belirginliğin az olması titizlik, büyüklüğünün fazla olması bilgelik,
  • Kulak memesinin hafif ileri çıkması içtenlik, iç kulak kavisinin gelişmiş olması kendine hakim olabilmenin, kavisin öne çıkması ise kendine hakim olamamanın göstergesidir.
  • Aşırı küçük daire şekilli kulaklar korkaklık,
  • Aşağıya doğru aşırı sivri kulaklar kaba hislere yatkınlığı,
  • Normal kulaklar ciddi ve sağduyulu,
  • Uzun ve ensiz kulak hasetçi ve esirgeyen,
  • Büyük kepçe kulaklar  çok konuşan, aptal,
  • Kıllı kulaklar uzun ömürlü ve iyi duyma yeteneğine sahip bir bireyi göstermektedir.  ]]>
  Kulak Kurdu https://www.kulak.gen.tr/kulak-kurdu.html Sun, 26 Aug 2018 17:54:20 +0000 Kulak kurdu, yani halk arasında diğer adıyla bilinen yüz kurdu yüzde siyah nokta gibi gözükerek başlar. Kulak kurdu genel olarak siyah nokta olarak gözükür fakat ilerlediğinde ciddi bir deri hastalığına dönüşür. Kulak kurdu Kulak kurdu, yani halk arasında diğer adıyla bilinen yüz kurdu yüzde siyah nokta gibi gözükerek başlar. Kulak kurdu genel olarak siyah nokta olarak gözükür fakat ilerlediğinde ciddi bir deri hastalığına dönüşür. Kulak kurdu kişi tarafından dış görünüş olarak hoşa gitmeyen ve etraftaki kişiler tarafından fark edilebilen bir durumdur. Bu yüzden kulak kurdu olan kişiler kendini saklamaya çalışır. Cilt hastalıkları herkesin başına gelebilecek bir durum olduğundan utanmaya gerek yoktur. Cilt kişinin elbisesi niteliğindedir. Bu yüzden cildimizi her şeyden önce tutmalı ve korumalıyız.

  Kulak Kurdu Neden Oluşur

  Kulak kurdu çoğunlukla ergenlik zamanında oluşan bir cilt hastalığıdır. Kulak kurdu nadir de olsa ileri yaşlarda da meydana gelebilir. Vücuttaki özellikle de yüz ve yüz çevresindeki yağ oranının fazla olmasından kaynaklanır. Oluşumunu engellemek için kişinin gelişim evrelerinde beslenmesine dikkat etmek, yüz ve cilt temizliğine dikkat ederek vücudun yağ dengesini koruması en önemli tedavi yöntemidir. 

  Kulak Kurdu Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kulak kurdu hastalığı olan kişiler veya kulak kurdu oluşumunu engellemek isteyen kişiler yüzünü gündüz ve gece olmak üzere günde en az 2 kez doğal sabunla yıkamalılar. Doğal sabun yüz yıkama için en uygun olan yöntemdir. Doğal sabun yerine yüz yıkama jeli kullanılabilir. Fakat bu yöntem ikinci plandadır. 

  Kulak Kurdu Hastalığının Belirtileri Nelerdir

  Kulak kurdu siyah nokta olarak yüzün yanak ve burun bölgelerinde belirir. Bazen ucu beyaz bazende siyah olarak beliren kulak kurdu hastalığı küçükse sıkılabilir fakat büyüdüğünde ileri durumlarda sıkılması son derece tehlikelidir. Kulak kurdundan şüpheleniyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Kulak kurdunun içinden akan sıvı yüzdeki başka bölgeye değdiği zaman bulaşıcı etki gösterebilir. Kulak kurdu bulunan kişiler bu hastalığın yayılmaması için gözeneklerinin tıkanmamasına özen göstermelidir.

  Kulak Kurdu Hastalığı Tedavi Yöntemleri

  Kulak kurdu hastalığı doğal kürler ve tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilir. Fakat hastalığınız ilerlemişse ve yüzünüze yayılmışsa tıbbi yönteme başvurulmalıdır. Tıbbi ve kalıcı yöntem olarak lazer tedavisi kulak kurdu olan kişilere uygulanmaktadır. Boyutuna göre cilt uzmanları tarafından tedavi yöntemi belirlenir. Kulak kurdu olan kişiler kıyafetlerini ve nevresim setlerini sık sık değiştirmelidir. Eczanede veya aktarlarda satılan kimyasal içeriği olamayan doğal kremler alarak hastalıklı bölgeye uygulayabilir.

  ]]>
  Dış Kulak Enfeksiyonu https://www.kulak.gen.tr/dis-kulak-enfeksiyonu.html Mon, 27 Aug 2018 01:09:56 +0000 Dış kulak iltihabı; Dış kulak yolu dış kulağı kulak zarından ayıran bölüme denmektedir. Bu kanalın etkilenmesi veya iltihap kapması eksternal otit olarak adlandırılır. Dış kulak iltihaplanmaları genellikle çok fazla yüze Dış kulak iltihabı; Dış kulak yolu dış kulağı kulak zarından ayıran bölüme denmektedir. Bu kanalın etkilenmesi veya iltihap kapması eksternal otit olarak adlandırılır. Dış kulak iltihaplanmaları genellikle çok fazla yüzen kişilerde gelişen rahatsızlıklardır. Dış kulak iltihabı gerçekleşen kişide şişlik ve ağrı ile kendisini gösterir. Kişide kulakta kızarıklık, işitme güçlüğü, boğaz şişmesi, şişlik, iltihaba bağlı kötü koku ve kulağa temas edildiğinde ağrı şeklinde kendini göstermektedir. Dış kulak enfeksiyonlarında içeride bulunan iltihabın erken teşhis ile tedavi edilmesi çok önemlidir. Kronikleşen bir iltihaplanma hastada kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Dış kulak iltihabı yetişkinlere nazaran çocuklarda daha sık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu tür iltihapların tedavisi genellikle antibiyotik ilaçlar ile yapılır. 

  Dış Kulak İltihabının Belirtileri;
  • Kulaktan sıvı gelmesi,
  • Kızarıklık,
  • Şişlik,
  • Dış kulakta ağrı,
  • Geçici işitme kayıpları,
  • Kulağa dokunulması ile oluşan şiddetli ağrılar,
  Dış Kulak İltihaplarının Nedenleri;

  Dış Kulak İltihabı, her yaştan insanda görülebilen bir rahatsızlık olup çocuklarda daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bu tür bir iltihaplanmanın birincil nedenlerinden bir tanesi havuzda yüzmeden kaynaklanır. Nedeni de suyun yeterli hijyen kurallarını içermemesinden olmaktadır. Bu tür temizlenmemiş havuz suları kulak içerisine yüzme esnasında girerek sıkışır ve iltihaplanmaya neden olur. Bazen duş yapma esnasında kulağa kaçan suda dış kulakta iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Nadir olarak görülse de kalıtsal bir durumdan kaynaklı bir dış kulak iltihaplanmaları da görülebilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli ayrıntıda işitme sorunu olan kişilerin kullandıkları cihazlardan kaynaklı olarak hijyen kurallarına dikkat edilmemesinden kaynaklanan iltihaplanmalarda görülmektedir. 

  Dış Kulak İltihaplanmasının Tanı ve Tedavisi;

  Bu tür belirtiler gerçekleşen veya kulağım kirlendi açılması lazım mantığı ile  hastaların bir kulak burun boğaz doktoruna gitmesi ve muayene edilmesi ile tanı kolaylıkla konulabilmektedir. Cihazlar ile yapılan gözlemlerde dış kulaktaki iltihaplanma rahatlıkla görülür ve teşhisi konur. Tedavisi için, iltihaplanmanın derecesine bakılarak çok ciddi değil ise normal antibiyotik ilaçlar verilerek hastanın dış kulak iltihaplanması kurutularak iyileştirilebilir. Ancak iltihapla çok ileri seviyede ise o zaman kulağa uygulanacak antibiyotik damla ile beraber ağızdan alınan antibiyotiklerde hastaya takviye olarak reçeteye ilave edilir. Ağrı durumlarının şiddetli olduğu durumlarda ise ağrının giderilmesini sağlayan ağrı kesiciler içilmelidir. Bunların dışında dış kulak iltihaplanması dikkat edilecek diğer önlemler ise; kulağın iyileşene kadar kulak temizleyiciler ile temizlenmemesi, banyo esnasında kulağa su kaçırılmaması ve vazelinli pamuk kullanılarak dışarısının yumuşak hareketler ile hijyenik hale getirilmesi de gerekir. Kısa sürede bu iki tür tedavi ile dış kulak iltihaplanması kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Sağlıkla kalın. 
  ]]>
  Bademcik Şişmesi Kulak Ağrısı https://www.kulak.gen.tr/bademcik-sismesi-kulak-agrisi.html Mon, 27 Aug 2018 10:03:28 +0000 Bademcik Şişmesi; vücudumuzda hızlı bir şekilde çoğalması mikropların vesile olduğu hastalık olup, ilerlemesi halinde beslenme sorunlarına da yol açmaktadır. Vücutta ki yabancı maddelere karşı direnç gösteren maddelere ka Bademcik Şişmesi; vücudumuzda hızlı bir şekilde çoğalması mikropların vesile olduğu hastalık olup, ilerlemesi halinde beslenme sorunlarına da yol açmaktadır. Vücutta ki yabancı maddelere karşı direnç gösteren maddelere karşı direnç gösteren maddelerin, vücut direncini sabit tutabilmesini yani bademciklerin tam anlamıyla çalışmasını göstermektedir. Bademciklerin şişmesi durumunda antikorların üretiminde azalmalar görülmektedir. Bademcik şişmesinde meydana gelen en büyük olumsuzluk ise şahıslar da halsizlik hallerine, yutkunma güçlüğü çekmeye ve ateşlenmelerin artmaları görülmektedir. Bademcik şişmeleri sonucu antibiyotik kullanmak gerekmektedir. Ancak hastalığın düzleme süreçlerini hızlandırmak için vücut direncini arttırmak ve bitkisel tedavilerden yararlanmak gerekir. Bitkisel tedaviler olarak zeytin yağ kullanmamız çok önemlidir. Bademciklerimiz şişmesi halinde çok soğuk ve çok sıcak içeceklerden uzak durmamız gerekmektedir çünkü çok soğuk içilen ya da yenen gıdalar bademciklerin şişmesine yol açar. Çok sıcak içilen yada yenen gıdalarda bademcikleri şişirmektedir.

  Kulak Ağrısı: 

  Kulak ağrısı genellikle çocuklarda yakıştırılan bir tabirdir ama kulak ağrısı yetişkin bireylerde de çok görülen rahatsızlıklar arasındadır. Kulak ağrısı çeken bireyler ağrının nasıl başladığını ya da ağrının şiddetini belirlemeleri ve hangi sıklık arasında gerçekleştirildiğini belirlemelidir. Sorunun nedenine bağlı olarak tek kulakmı yoksa her ikisi mi olduğu kararlaştırılır. Aniden saplanan kesin ağrılar veya sürekli süren ağrılar zonklama yada yanma hissi gibi tarif edilen ağrılarda görülmektedir. Kulak ağrılarının pek çok sebepleri vardır bunun için kulak burun ve boğaz doktoruna görünmek gerekmektedir. Ağrının kaynağına kesin çözüm bulabilmek için en iyi yollardan biridir doktora gitmek. Kulak ağrısı kendisinden de kaynaklanabileceği gibi baş bölgelerinde sebep olduğu durumlardan da kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kulakta beliren bir sorunun yaşanmaması bu rahatsızlıkların olmayacağı anlamına gelmemektedir.
  ]]>
  Kulak İltihabı İlaçları https://www.kulak.gen.tr/kulak-iltihabi-ilaclari.html Tue, 28 Aug 2018 07:20:11 +0000 Kulak İltihabı İlaçları, Kulak İltihabı, Önemli bir sağlık sorunudur. Daha çok çocuklarda, sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülür, ancak yetişkinleri de etkileyebilmektedir. Ciddi kulak ağrısına sebep olmakla berab Kulak İltihabı İlaçları, Kulak İltihabı, Önemli bir sağlık sorunudur. Daha çok çocuklarda, sıklıkla kış ve ilkbahar aylarında görülür, ancak yetişkinleri de etkileyebilmektedir. Ciddi kulak ağrısına sebep olmakla beraber, iltihabın, kulağa yakın yapılarda etkilemesi muhtemeldir. Bu rahatsızlık İşitme kayıplarına yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuğun öğrenme kapasitesini ve konuşma gelişimini bozma ihtimali vardır. Acil ve etkili bir şekilde tedavi edilirse yukarıda bahsedilen sorunlar büyümeden engellenebilir. Bu nedenle belirtilerini tanımak ve rahatsızlığın başlangıcında tıbbi girişimde bulunmak çok önemlidir.

  Tedavisi; Tedavisinde genelde antibiyotikler kullanılır. Kulak ağrısı hemen geçse de iltihabın tamamen temizlenmesi uzun süre alabilmektedir. Bu süre ortalama 10-20 gündür. Soğuk algınlığı ve alerji beraberse, dekonjestan ilaçlar, ağrı ve ateş düşürücüler ya da göz ve kulak damlaları tedavide kullanılır. Bu ilaçların bazıları aşağıda yer almaktadır.

  Kulak İltihabı İlaçları;

  Onadron Simple, Cebedex, Dekort ve Dexa-Sine Steril Göz ve Kulak Damlaları,

  Tobradex Steril ve Maxidex Steril Oftalmik Süspansiyonları

  Yukarıda yazılı olan İlaçların etken maddesi Deksametazon sodyum fosfat'tır. Kulakla beraber vücutta iltihaplanma durumlarında ve meydana gelen şişmeler de aynı zamanda ağrıyı azaltıp, iltihaplanma süreçlerini engelleyen ilaçlardır. Etkili olduğu hastalıklar aşağıdaki gibidir.
  • Kulak kanalındaki iltihabi rahatsızlıklarda 
  • Kulağın alerjik etkenlerden dolayı iltihaplanması, 
  • Gözü koruyan zarın iltihabı, 
  • Gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezinin iltihabı, 
  • Dış etkenlerin yol açtığı gözü koruyan zarın ve göz kapağının yanması veya yaralanması, 
  • Gözün kornea tabakasının iltihabı, 
  • Gözde iris bölümünün iltihabı gibi durumların tedavisinde kullanır.
  Genta Steril, Gentagut Steril, Gentamed Steril ve Getamisin Göz ve Kulak Damlası, 
  Yukarıda yazılı İlaçların etken maddesi Gentamisin sülfat'tır. Kulak ve gözdeki bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerdir. Bakteriler üzerinde öldürücü etkileri vardır. Etkili olduğu hastalıklar aşağıdaki gibidir. 
  • Kulakta iltihap ile birlikte bulunan egzamalar, 
  • Kulak yolu enfeksiyonları, 
  • İltihaplı kulak akıntıları, 
  • Kulakta oluşan çıbanlar ve 
  • Gözyaşı kesesinin iltihabında, 
  • Gözü koruyan zar iltihabında,
  • Göz kapağı iltihabı, 
  • Göz kapağında bulunan yağ bezlerinin iltihabında, 
  • Gözün kornea tabakasının iltihabında, 
  • Gözün ön kısmında bulunan saydam tabakadan yabancı cisimlerin uzaklaştırılması ile ilgili bakteriyel sorunlarda, göz ve kulak iltihapları ilaçları olarak kullanılırlar.
  Sanocef, Losefar, Ceclor ve Cec: Yukarıda adları yazılı olan ilaçların Etken Maddesi Sefaklor'dur. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, birçok farklı türdeki bakteriyel iltihabı tedavi edici antibiyotiklerdir. Üst solunum yolu, yani bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, kulak iltihabı gibi ve alt solunum yolu zatürre, alt idrar yolu idrar kesesi iltihabı, idrarda bakteri miktarının yüksek olması, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının tedavisinde ve kulak iltihabı ilaçları olarak kullanılırlar.
  ]]>
  Kulak Arkası Mantarı https://www.kulak.gen.tr/kulak-arkasi-mantari.html Tue, 28 Aug 2018 23:40:34 +0000 Kulak Arkası Mantarı, genellikle zayıf bağışıklık sistemine sahip ve diyabet tedavisi gören kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kulak arkası mantarı enfeksiyon sonucu baş gösteren istenmeyen bir durumdur. Bulaşıc Kulak Arkası Mantarı, genellikle zayıf bağışıklık sistemine sahip ve diyabet tedavisi gören kişilerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kulak arkası mantarı enfeksiyon sonucu baş gösteren istenmeyen bir durumdur. Bulaşıcı bir mantar türüdür. 

  Kulak Arkası Mantarının Nedenleri

  Kirli sular, özellikle ortak kullanım alanı olan havuzlara ve pis dere sularına girmek kulak arkası mantarına sebebiyet verebilir. Uzun süre antibakteriyel maddeler kullanmak enfeksiyon kapılarını açar. Sıcak ve nemli iklim ve hava şartları kulak arkası mantarının oluşmasını ve büyümesine sebebiyet verir. Kulak temizliği için kulağa sokulan çeşitli maddeler. Çevremizde bu durumla sık sık karşılaşmaktayız. Parmağıyla kulağını temizlemeye çalışanlar, elindeki maddeleri fütursuzca kulağına götürenler, kalem, şiş, kürdan her hangi bir ağaç dalı fark etmez her nesneyi kulak temizlemek için kullanmaya alışık bir milletiz. Oysa ki eczanelerde ve marketlerde satılan pamuklu kulak temizleme çubukları daha hijyeniktir.

  Kulak Arkası Mantarının Belirtileri
  • Kulak ağrısı, kulaktan yayılan dayanılmaz bir ağrı.
  • Dış kulak yolunda kızarma, en büyük belirtisidir.
  • Kulak kaşıntısı, kulak arkası mantarı enfeksiyonu kapan hastalarda en sık görülen belirti kaşıntıdır.
  • Kulakta şişmeler görülebilmektedir.
  • En önemlisi ise kulaktan sıvı akması. Bu durumla karşılaşıldığında acilen bir hekime başvurmakta yarar vardır.
  • Kulakta tıkanıklık hissi, kulak yolunun tıkanması ve daralması gibi nedenler kulak arkası mantarının en önemli belirtileri arasındadır.
  Kulak yolu mantarı tedavi edilmezse sağırlığa varabilen bir enfeksiyondur. Kesinlikle şakaya gelmez. Sizde bu mantarla başınız derde girsin isteniyorsanız lütfen kulak temizliğine dikkat ediniz.  ]]>