Kulağa Giren Böcek
27 Haziran 2024

Kulağa Giren Böcek


Kulağa giren böcek, kulak sağlığını ciddi biçimde tehdit eden ve sağırlık, enfeksiyon gibi sorunlara yol açabilen bir durumdur. Normal şartlar altında hiçbir böcek insan kulağına yuva yapmak veya yiyecek aramak için girmez. Ancak bazen yolunu şaşıran böceklerin veya kulak kepçesi içerisine yanlışlıkla düşen/konan böceğin refleksle ellenmesi sonucu kulaktan içeri girmesi mümkündür.

Kulağa Giren Böcekler:

Bir yanlış inanıştan ötürü kulağakaçan ismi verilen kancalı bir böceğin insan kulağından girerek iç kulak, beyin gibi bölgelere yerleştiği düşünülse de aslında herhangi bir böcek için insan kulağı yaşanacak bir yer değildir. Böcekler daha çok kaza sonucu kulak içerisine girmektedirler ve aslında kulak içerisine giren böcekler çoğunlukla dışarıya çıkamadıkları için burada ölmektedirler. Kulağa giren böcekler sinek gibi uçucu böceklerdir.

Kulağa Böcek Girmesi Durumunda İlk Müdahale:

Kulağa böcek girdiği zaman ilk yapılacak şey soğukkanlı olmaktır. Kulak içine girmesinden dolayı böceğin hareketleri kolaylıkla hissedilebilir ve sesi duyulabilir. Öncelikle böceğin kulak zarına ulaşıp herhangi bir kalıcı hasara neden olmaması için böcek giren kulağa evde bulunan zeytinyağı, içme suyu veya gliserin gibi maddeler damlatılmalıdır. Bu maddeler böceğin boğularak ölmesini sağlayacağından böcek daha fazla ilerleyerek kulak zarına zarar veremeyecektir. Bu ilk müdahale dışında kesinlikle başka müdahalede bulunulmadan en yakın sağlık kuruluşuna, mümkünse bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Özellikle böcek ilacı, maden suyu, kola gibi asitli sıvılar kulak içerisine damlatılmamalıdır.

Sağlık Kuruluşunda Yapılacaklar:

Sağlık kuruluşunda hekim tarafından otoskopla yapılan inceleme neticesinde böcek sıkıştığı yerden çıkartılır. Bu aşamada hekim böceğin bütün parçalarının çıktığından emin olduktan sonra mikrop kapma ihtimaline karşı antiseptik solüsyonla kulak içini temizleyerek böceğin kulak içerisinde herhangi bir hasara neden olup olmadığını kontrol eder.

Ekstra Bilgiler ve Önlemler:

  • Böceklerin kulak içerisine girmesini önlemek için özellikle doğada veya açık alanlarda uyurken kulakları koruyacak şekilde şapka veya başlık takılmalıdır.
  • Evlerde böceklerin girebileceği açıklıkları kapatmak ve düzenli olarak böcek ilaçlaması yapmak böceklerin ev içerisine girmesini engelleyebilir.
  • Gece lambası gibi ışık kaynaklarının böcekleri çekebileceği unutulmamalı ve yatak odasında ışık kaynaklarının kapatılması sağlanmalıdır.

Bu makalede, kulağa giren böceklerin neden olabileceği sağlık sorunları ve bu durumla karşılaşıldığında yapılması gerekenler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Herhangi bir böcek kulağa girdiğinde yapılması gereken ilk şey sakin kalmak ve güvenli bir şekilde böceği çıkarmak için profesyonel yardım almaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kulağa Giren Böcek

Kulağa Giren Böcek

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Arkasında Sert Şişlik

Kulak Arkasında Sert Şişlik

Güncel

Kulak Zonklamasının Nedenleri

Kulak Zonklamasının Nedenleri

Güncel

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi