Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Bebeklerde orta kulak iltihabı, ülkemizde özellikle 0-3 yaş arasındaki bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Bebeklerde oluşan kulak iltihabı, bebeklerin ağrıyan yerlerini ifade edememeleri nedeniyle anne babalar için endişe verici ve çaresiz bırakan bir durumdur. Bebeklerde kulak iltihabı oluşum açısından ele alındığında, birçok nedenden kaynaklandığını belirtmek gerekir. Ayrıca, orta kulak iltihabının önlemi ve tedavisi alınmadığı takdirde ileri dönemlerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar, bebeklerde kulak rahatsızlıkları uzun süre devam ettiğinde mutlaka en yakın hastaneye götürülmesini ve uzman bir hekim tarafından incelenerek tedavi edilmesini önerirler.

Kulakların Anatomisi ve Orta Kulak İltihabının Oluşumu

Bebeklerde orta kulak iltihabı oluşumunu anlamak için öncelikle kulakların anatomisini bilmek önemlidir. Kulaklar genel olarak iki kısımdan oluşur:

  • Orta Kulak: Orta kulak, bebeklerde üst solunum yolları ile bağlantılı olan östaki borusu aracılığıyla havalandırma sağlar ve bu bölgede kulak zarı bulunur.
  • Dış Kulak: Dış kulak, mikrop ve zararlı bakterilerden korunmayı sağlayan kulak mumu ile kaplıdır. Kulak mumu yardımıyla kulaklar dış etkenlerden korunur.

Orta kulakta iltihaplanma ve enfeksiyon gerçekleşebileceği gibi dış kulakta da iltihaplanmalar olabilir. Ancak en tehlikeli olan orta kulak iltihaplanmasıdır. Çünkü önlem alınmadığı ve tedavisi yapılmadığı takdirde kulak zarı tahrip olabilir ve duyma sorunlarına yol açabilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

  • Kulak Akıntısı: Bebeklerde sürekli ve sarı renkte kulak akıntıları orta kulak iltihabından kaynaklanabilir. Bu nedenle, bebeklerin nevresimlerini beyaz veya açık renklerde tutarak akıntının rengini tespit edebilirsiniz. Normal sıvı şeklinde olan akıntılar dış kulak akıntısı olabilir.
  • Şiddetli Ağlama: Bebekler konuşamadıkları için sıkıntılarını dile getiremezler. Canları yandığında şiddetli ağlarlar. Ağlama sırasında ellerini kulaklarına götürüyorlarsa mutlaka en yakın hastaneye götürülmelidir.
  • Ateşlenme: Diğer enfeksiyon rahatsızlıklarında olduğu gibi orta kulak iltihabında da şiddetli ateşlenme ve ağrılar olabilir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Önlem ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk önlem olarak bebeğinizi bolca emzirmeye dikkat ediniz. Anne sütü, zararlı bakteri ve mikropların düşmanıdır. Ayrıca, bebeğinizi emzirmenin yanında biberon kullanıyorsanız, sırt üstü yatık pozisyonda beslemeyin. Mümkün olduğunca sırtını havaya doğru kaldırın ve bulunduğu ortamın temiz olmasına özen gösterin.

Tedavi Yöntemleri:

  • Bebeğinizin yaşına uygun antibiyotik içerikli ilaçlar verilerek kulakta oluşan iltihaplanma yok edilmeye çalışılır.
  • İltihaplanma çok ise ve bebeğinizin yaşı ilaç kullanmasına uygun değilse, kulak zarı kısmından ince bir delik açılarak iltihaplar boşaltılır ve kısa sürede bu delik kapanır.
  • Ağır olmayacak şekilde ilaçlar verilerek bebeğinizin sağlığına kavuşması sağlanır.

Sonuç olarak, bebeklerde orta kulak iltihabı ciddi bir rahatsızlık olup, erken teşhis ve tedavi önemlidir. Anne babaların, belirtileri dikkatle takip etmeleri ve gerekli önlemleri almaları bebeklerinin sağlığı açısından kritik öneme sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Yolu İltihabı Belirtileri?

Dış Kulak Yolu İltihabı Belirtileri?