Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi
19 Haziran 2024

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Orta kulakta, sağlam zarın arka kısmında iltihap durumu görülmeden sıvı birikmesi hali, "kulakta sıvı birikmesi" olarak tanımlanır. Bu durum, ateş ve ağrı olmadan meydana gelen bir hastalıktır ve genellikle çocuklarda görülür. İnsanlarda işitme kaybına sebep olabilir. Hastalığın belirtileri arasında ateş veya ağrı olmadığı için, kişiler hastalığı fark etmeyebilir. Bu nedenle dikkatli olunması önemlidir.

Çocuğunuz televizyon izlerken sesini açıyorsa veya yüksek sesle konuşuyorsa dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun derslerinde birden düşüş görülmesi gibi durumlar da hastalığın belirtisi olabilir. Çocukların kulakları, sıvı birikmesine meyillidir. Çocuklarda bağışıklık sistemi yetişkinlere göre zayıf olduğu için kısa sürede kulakta sıvı birikmeleri meydana gelebilir.

Çocuklarda sıvı birikmesi, %40 olasılıkla 1 ay, %10 olasılıkla 3 ay kadar sürebilir. Yetişkinlerde ise kulak sıvısı birikmesi genellikle nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Bazen sadece tek kulakta sıvı birikmesi ve ağrısız olarak boyunda beliren kitle, kulakta sıvı birikmesinin habercisi olabilir. Kulak zarında sararmalar ve çökme de belirtiler arasındadır. Kulak zarının arkasında hava kabarcıkları görülebilir. Orta kulağa uygulanan basınç testi ve işitme testleri hastalığın oluşumunu doğrular ya da yalanlar.

Kulak sıvısının tedavisi öncelikle ilaçlar yardımı ile sağlanır. Kulak sıvısı iltihaplı bir sıvı olduğu için çoğunlukla hastaya 10-15 gün süre ile antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik tedavisinin yanı sıra sıvının emilmesi için belli başlı spreyler kullanılır. Bu ilaçlar çocuklarda şurup olarak kullanılır, alerjisi olan kişilerde ise kortizon spreyleri şeklinde kullanılır.

Tedavi süresince hasta takibe alınır. Hastada yapılan tahliller sonucu kulak zarında çökme olmamışsa ve işitme sorunları bulunmuyorsa takipler 3 ay kadar sürer. Eğer sıvılar kaybolmamışsa cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahalede, kulak zarına bir çizik atılarak orta kulağın hava almasını sağlayan tüp takılır.

Çocuklarda Kulakta Sıvı Birikmesi ve Cerrahi Müdahale

Çocuklarda kulakta sıvı birikmesine sebep olan diğer bir etken de geniz etidir. Çocuklarda cerrahi müdahale sırasında bu geniz eti de çıkarılır. Çocuklarda ameliyat genel anestezi ile yapılırken, yetişkinlerde lokal anestezi uygulanır. Hastaya takılan tüp dışarıdan belli olmaz. Tüpün orada ne kadar kalacağı kişiye göre değişir. Eğer hastaya ilk defa tüp takılıyorsa, tüp 5-6 ay kadar kalabilir. Çoğunlukla vücut tarafından atılan tüpler kullanılır.

Çoğu zaman 6-7 ay sonra yapılan doktor kontrolünde tüpün orta kulak tarafından dışarı atıldığı görülür. Ancak, çocuk hastalarda tüp 1 yıldan uzun süre kulakta kalmış ve atılmamışsa, küçük bir cerrahi operasyon ile doktor tarafından alınır. Eğer hastaya ikinci kez tüp takılacaksa, T-tüp adı verilen tüpler seçilir ve bu tüpler 1 yıldan fazla süre kulağında kalır. Bu tüpler kulak tarafından dışarı atılmaz, sadece doktorlar tarafından çıkarılabilir.

Ameliyattan sonra kulakta iltihap meydana gelir ve akmaya başlarsa, bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Çoğunlukla bazı damlalar ve antibiyotikler yardımı ile iltihaplar kontrol altına alınır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Güncel

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulaktan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası