Kulak Estetiği Ameliyatı
13 Temmuz 2024

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak Estetiği

Kulak estetiği, tıpta otoplasti olarak bilinir ve genellikle kepçe kulakların düzeltilmesi, büyük kulakların küçültülmesi, eksik kıvrımların şekillendirilmesi gibi durumlarda uygulanır. Kulaklardaki şekil bozuklukları doğumla birlikte etkili olmaya başlar. Yüz görünümünde önemli bir yere sahip olan kulakların gelişimi 5-6 yaşlarına kadar tamamlanır. Estetik operasyonlar bu yaşlardan itibaren yapılabilir. Uzmanlar, bu operasyonların çocukların okul çağından önce yapılmasını tavsiye eder. Çünkü bu işlemler sadece dış görünümün düzeltilmesi için yapılmaz; ruhsal sorunlara bile neden olabilecek kadar etkili kulak problemlerinin düzeltilmesi gerekir.

Kulaklardaki deformite anne karnında başladığından, doğumla birlikte etkili olur. Yeni doğan bebeklerde kepçe kulak sorununa ilk 72 saat içinde müdahale edilirse, düzeltilmeleri mümkün olabilir. Çünkü anneden bebeğe geçen östrojen hormonu yüzünden henüz kulak kıkırdakları yumuşaktır. Bu sürede özel bantlar ve tellerle kepçe kulak sorunu kolayca düzeltilebilir.

Kulak Estetiği Hangi Şekil Bozukluklarını Düzeltebilir?

  • Öncelikle kepçe kulak sorununu
  • Lop ear denilen kulak üst kısmının öne veya aşağıya kıvrımlı olmasını
  • Cup ear denilen kulakların normalden küçük olmasını
  • Shell ear denilen kulaklardaki dış kenardaki kurvatur, doğal kıvrımlar ve çizgilerin yok olduğu sorunları
  • Kulak memesi sorunlarında, kazayla kulağın kaybedilmesi ya da doğuştan kulağın olmaması halinde yapılan işlemler

Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak deformasyonları için ameliyat kararının alınması için, deneyimli bir estetik cerrahla temasa geçilmelidir. Bu konuda aydınlatıcı bilgi alınabilir. Kişiler muayene edilerek, kulakların yapısı değerlendirilir ve estetik operasyonda neler yapılacağına karar verilir. Bazen tek kulakta deformasyon olsa da, operasyon iki kulağa birden yapılabilir. Çünkü iki kulak arasındaki simetri korunmalıdır. Bu aşamada ameliyatta kullanılacak anestezi, yapılacak cerrahi işlemler belirlenir ve hasta aydınlatılır.

Kulak estetiği ameliyatında kepçe kulak, kulaklardaki küçüklük ve büyüklük sorunları giderilir. İki kulağa ayrı olarak yapılan operasyonda, kulaklar ile baş bölgesinin açısı 30-35 dereceye göre ayarlanır. Operasyon çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anesteziyle yapılabilir. Kulakların arkasından açılan kesikten kıkırdağa ulaşılır. Burada kıkırdaklar törpülenir ve olması gereken büyüklüğe getirilir. En son açılan kesi, kendiliğinden eriyen dikişle kapatılır. Kulaklar başa özel dikişlerle sabitlenir ve baskılı sargı yapılır. Eğer başka bir sorun yoksa, hastanın hastaneden aynı gün taburcu edilmesi sağlanır. Ertesi gün pansumanlar kontrol edilir. 3-5 gün kadar kulaklardaki kızarıklık ve şişlik devam eder. Kesi kulak arkasından yapıldığından, görünürde ameliyat izi olmaz.

Kulak Estetiği Ameliyatından Sonra

Kulak estetiği ameliyatından sonra hastalarda hızlı bir iyileşme görülür. Bu nedenle normal yaşama dönüş kısa sürede gerçekleşir. Kulaklara konulan bandaj açılınca, hastaların bir süre tenisçi bandı denilen bantları takmaları gerekir. Kulak estetiği kalıcı sonuçları olan bir estetik uygulamadır. Yeniden kulaklarda şekil bozukluğu oluşmaz. Ancak her ameliyat gibi bu operasyonun da bazı riskleri olabilir. Enfeksiyon, kanama ya da anesteziden kaynaklanan riskler olabilir. Bazen daha önceden kulaklarda asimetri varsa, kulak estetiği sonrasında da bu devam edebilir. Bu komplikasyonlar hakkında hastalar daha önceden mutlaka aydınlatılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fahri

12 Temmuz 2024 Cuma

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında kulaklarımda uzun süreli bir ağrı ya da rahatsızlık hisseder miyim? Ameliyat izi kalmaması gerçekten mümkün mü?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fahri Bey,

Kulak estetiği ameliyatı sonrasında, genellikle ilk birkaç gün boyunca hafif ağrı ve rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Bu süreçte doktorunuzun önereceği ağrı kesicilerle bu rahatsızlıkları hafifletebilirsiniz. Ancak uzun süreli ve şiddetli bir ağrı yaşarsanız, mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Ameliyat izine gelince, modern cerrahi tekniklerle yapılan kulak estetiği ameliyatlarında izler çoğunlukla kulak arkalarında ve doğal kıvrımlar içerisinde gizlenir. Bu nedenle, ameliyat sonrasında izlerin belirgin olması çok nadir bir durumdur. Yine de her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için, iyileşme süreci de kişiden kişiye değişebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak Tüpü Ameliyatı

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Güncel

Kulak Kesilmek

Kulak Kesilmek