Kulak Çınlaması Neye İşarettir?
27 Haziran 2024

Kulak Çınlaması Neye İşarettir?


Kulak çınlaması, kişinin kulağında zaman zaman ya da sürekli olarak normalde olmayan bir sesin duyulması durumudur. Hastalar genellikle bu durumu zil sesi olarak tarif ederler. Bu ses çok kalın veya çok ince olabilir ve tek bir kulakta ya da her iki kulakta da hissedilebilir. Uzun süreli kulak çınlaması yaşayan bireylerin, bu durumun sebebini öğrenmek için mutlaka bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Kulak çınlaması, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir ve bu nedenle göz ardı edilmemelidir. İşte kulak çınlamasına yol açabilecek bazı durumlar:

Anevrizma

Damarlarda meydana gelen genişlemeler olarak tanımlanan anevrizma, özellikle baş ve boyun bölgesinde ise kişide kulak çınlamasına yol açabilir.

Tümörler

İşitme siniri, kulaktan alınan sesi beyne ileten sinirdir. İşitme sinirinde meydana gelen tümöral oluşumlar, özellikle tek taraflı çınlamaya neden olabilir. Sürekli olan, geçmek bilmeyen ve aniden ortaya çıkan tek taraflı bir çınlamanın tedavisi için muayene olunması gerekmektedir. Ayrıca, kişinin sadece tek kulağında çınlama oluşmasının yanı sıra işitme kaybı ve baş dönmesi de yaşanabilir.

Metabolik Hastalıklar

Kişide şeker hastalığı varsa, tansiyonunda ani yükselme veya düşme oluyorsa, kolesterol yüksekliği veya tiroit hastalığı varsa, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalıklar kişide kulak çınlamasına yol açabilir.

Kulak Zarında Delinme

Kulak zarında, bir kaza sonucunda, enfeksiyona bağlı veya yüksek sese maruz kalma sonucu delinme meydana gelebilir. Delinme varsa yine çınlama olabilmektedir. Akut bir zar delinmesi durumunda ve delik çok büyük değilse, erkenden teşhis edildiğinde enfeksiyona yol açması engellenip kulak zarının kendisini yenilemesi sağlanabilir.

Diğer Nedenler

Kulak çınlaması bazen belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Çınlamanın sebebini öğrenmek için KBB doktoruna danışılması gerekmektedir. Ayrıca, tuz tüketiminin azaltılması, sigara, kahve, kola ve alkolden uzak durulması da önerilmektedir.

Kulak Çınlaması İçin Öneriler

  • KBB uzmanına danışmak
  • Tuz tüketimini azaltmak
  • Sigara, kahve, kola ve alkolden uzak durmak

Sonuç olarak, kulak çınlaması birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve bu durumun ciddiyetini anlamak için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Zira kulak çınlaması, basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Kulak Kiri

Bebeklerde Kulak Kiri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kulak Ağrısı Soğan Suyu

Bebeklerde Kulak Ağrısı Soğan Suyu

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Basınç Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Kulakta Basınç Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Kulak Atması Nedenleri

Kulak Atması Nedenleri

Güncel

Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Güncel

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?