Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?
27 Haziran 2024

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir

Kulak iltihabı, sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve genellikle antibiyotik kulak damlaları veya ağızdan alınan antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak, iltihaba sebep olan farklı bakteri türleri, yalnızca o bakteriye özel antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden, kendi kendinize antibiyotik kullanmak yerine mutlaka bir doktora danışmalısınız. İlaç tedavisine ek olarak, iltihaplı kulağa sıcak kompres uygulamak ve zeytinyağı damlatmak gibi evde uygulanabilecek yöntemlerle ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Kulak İltihabına İyi Gelen Yöntemler

İltihap zamanında tedavi edilmediğinde, kulak iltihaplanması kronik bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle, 4-5 günden uzun süren iltihaplanmalarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Orta kulak iltihaplanmaları baş dönmesine neden olabilir ve kulağın diğer bölgelerine yayılma eğilimi gösterdiği için işitme kaybına sebep olabilir. Burada yazılı yöntemler, iltihabın başlangıç aşamasında ağrıyı hafifletmek için uygulanabilir.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres, iltihaplı kulaktaki ağrıyı azaltmak için sıkça uygulanan yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz ve pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutun veya sıcak suya daldırıp iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine yerleştirin. Başka bir yöntem ise sıcak su doldurulan bir cam şişeye havlu sararak iltihaplı kulağın üzerine koymaktır.

Ilık Zeytinyağı

Kulaktaki ağrıyı hafifletmek amacıyla cam bir kase içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup, kase dışının yarısına gelen su doldurduğunuz bir tencere içinde zeytinyağını ısıtın. Ilık zeytinyağından birkaç damlayı iltihaplı kulağa damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmadığından emin olun. Ancak bu yöntemi uygulamadan önce kulak zarının delik olmadığından emin olun.

Zeytinyağı dışında lavanta yağı, çay ağacı yağı ve papatya yağını eşit ölçülerde karıştırarak kendinize bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yağları karıştırıp, ılıtarak kulağınıza birkaç damla damlatabilirsiniz.

Sarımsak Suyu

Evde hazırlanacak diğer bir damla ise sarımsak suyudur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, kulaktaki iltihabın kurumasına yardımcı olabilir. 1-2 diş sarımsağı ezerek suyunu alın ve ağrıyan kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça, iltihaba bağlı olan ağrı da hafifleyecektir. Antibakteriyel özelliği olan sarımsak, ağrıyan kulağınızda rahatlama sağlar.

Ayrıca sarımsak yağını orta kulak iltihabında kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, sarımsak yağını biraz ısıtmak (yakacak kadar ısıtmamaya dikkat edin), ardından küçük bir damlalık yardımıyla birkaç damla ağrıyan kulağa damlatmak. 15 dakika bekleyip, başı diğer yana çevirerek yağın dışarı çıkmasını sağlayın.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Önlenmelidir

  • Enfeksiyon eğiliminiz varsa banyo yaparken veya yüzerken kulak için tıkaç kullanın.
  • Kulaklarınızı kaşımayın, kulağa bir şey sokmayın ve kulak temizleme çubuğu kullanmayın.
  • Kulaklarınızda kir oluşmamasına özen gösterin. Eğer doktor gerekli görürse kulaklarınızı temizletin.
  • Kulağın derinindeki kulak kirini herhangi bir gereç kullanarak çıkarmaya çalışmayın.
  • Kulaklarınızda hali hazırda enfeksiyon, kulak zarında delik varsa ve daha önce kulak ameliyatı geçirdiyseniz yüzmeden veya kulak damlası kullanmadan önce doktora danışın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak İçi Kulağın Görevi İşitme ve Denge

Kulak İçi Kulağın Görevi İşitme ve Denge

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Deniz Kulağı Türleri ve Özellikleri

Deniz Kulağı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kulak Arkası Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi