Çocuklarda Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Çocuklarda Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Şişmesi

Çocuklarda kulak şişmesi, genellikle 4-8 yaşları arasında görülen önemli bir rahatsızlıktır. Kulakta meydana gelen şişlik, çocukta şiddetli kulak ağrısına neden olabilir ve bu problemin tedavi edilmesi gereklidir. Aksi takdirde sorun daha da büyüyebilir ve ağrı şiddetlenebilir. Özellikle kulak şişmesinin çocukta meydana gelmesi ve ağrıya yol açması, durumu daha da sorunlu hale getirir. Çocuklarda kulak şişmesi, birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple sorunun tedavi edilmesi önemlidir.

Çocuklarda Kulak Şişmesinin Nedenleri

Dış Kulak İltihabı: Kulak kanalında meydana gelen bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar dış kulak iltihabına neden olabilir. Bu durumlarda şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık ve akıntı ortaya çıkar. Acilen bir doktora başvurulması gerekir.

Kıkırdak İltihabı: Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklı iltihaplanma ve bakteriyel enfeksiyon durumları yaygın olarak görülmektedir. Bu sebeple kulakta bulunan kıkırdaklar üzerinde oluşan iltihaplanma problemleri çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla görülür. Bu yüzden kulaklarda şişme meydana gelebilir.

Alerjik Problemler: Vücudun herhangi bir yerinde oluşan alerjik reaksiyonlar, çocuklarda kulak şişmesine neden olabilir. Eğer çocuğun bazı maddelere karşı alerjisi varsa, doktor kontrolünde kesinlikle alerjen maddelerden korunmalıdır.

Kulağa Alınan Darbeler: Çocuklarda özellikle oyun sırasında kulak bölgesine alınan darbeler, doğrudan kulak şişmesine neden olabilir. Bu yüzden çocuklarda kulak şişmesi durumlarında darbe alınıp alınmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Kulak Hastalıkları: Çocuklarda görülen bazı kulak hastalıkları kulak şişmesine sebep olabilir. Özellikle kabakulak gibi çocuk rahatsızlıkları yaygın olarak kulak şişmesi rahatsızlığını ortaya çıkarır.

Böcek Isırması: Bazen çocuklar yeşil alanlarda oyun oynarken böcek ısırıklarına maruz kalabilirler. Bu gibi durumlarda da kulak şişmesi ortaya çıkabilir. Kulak bölgesinde böcek ısırığı varsa büyük olasılıkla kulak şişmesi böcek ısırığından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda Kulak Şişmesi Tedavisi

Çocuklarda kulak şişmesi tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle bu duruma neden olan etkenin belirlenmesi gereklidir. Eğer yapılan araştırmalar kulak şişmesine neden olan yabancı bir cisim olduğunu gösteriyorsa, bu cisim çıkarılarak problem çözülür. Ancak kulak şişmesi iltihap nedeniyle oluşmuşsa, doktor kontrolünde ilaç tedavisi yapılarak sorun giderilir. Bazı çocuklarda kulak şişmesi tedavi edilmediği zaman tüm kulağı sararak kulak bölgesindeki kıkırdak bölgesinde önemli derecede hasara neden olabilir. Bu durumlarda problem ortadan kalktığında kulak kıkırdağının hasarlı olduğu görülmektedir. Bu gibi hastalıkların önüne geçmek için erken tedavi çok önemlidir. Eğer kulak şişmesi bir böcek ısırığından kaynaklanıyorsa, bol bol soğuk kompres yapılmalıdır. Bunun yanında, eğer böcek ısırığına bağlı olarak kulak ağrısı da varsa, acilen doktora başvurulmalı ve tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Önleyici Tedbirler

Çocuklarda kulak şişmesi problemlerinin önüne geçmek için bazı önleyici tedbirler alınabilir:

  • Çocukların oyun sırasında kulak bölgesini koruyacak şekilde oynatılması.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerle beslenme.
  • Çocukların alerjen maddelerden uzak tutulması.
  • Düzenli olarak doktor kontrollerinin yapılması.
  • Yeşil alanlarda oyun oynarken böcek ısırıklarından korunması için uygun kıyafetler giydirilmesi.
Yukarıdaki tedbirler sayesinde çocuklarda kulak şişmesi problemlerinin sıklığı azaltılabilir ve oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kepçe Kulak Bandı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepçe Kulak Bandı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Akupunktur Noktaları

Kulak Akupunktur Noktaları

Güncel

Soğukta Kulak Ağrısı Yaşanması

Soğukta Kulak Ağrısı Yaşanması

Güncel

Kulak Neden Çınlar? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Neden Çınlar? Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi

Bebeklerde Kulak Zarı Delinmesi