Kulak Mantarı Bitkisel Çözüm
22 Haziran 2024

Kulak Mantarı Bitkisel Çözüm

Kulak Mantarına Karşı Bitkisel Çözümler

Kulak mantarı, çeşitli mantarların sebep olduğu bir kulak enfeksiyonudur. Genellikle kulağın dış kısmını etkileyen bu enfeksiyon, Aspergillus veya Candida gibi mantarlar tarafından tetiklenir. Bu mantarlar çevremizde yaygın olarak bulunur ve kolayca insanlara temas edebilir. Ancak, herkes kulak mantarı enfeksiyonu yaşamaz; özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanlar, diyabet hastaları ve enfeksiyona karşı hassas kişiler bu enfeksiyona daha yatkındır.

Kulak Mantarının Nedenleri

Kulak mantarının yaygın nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kirli suya maruz kalma
 • Tropikal iklimde bulunma
 • Uzun süreli antibakteriyel maddeler kullanma
 • Kulak kanalında görülen sakatlanmalar
 • Kulak temizlemek için kulak içine sokulan maddeler
 • Fazla yüzme ve sık duş alma

Kulak Mantarının Belirtileri

Kulak mantarının belirtileri şunlardır:

 • Kulak ağrısı
 • Kulakta şişme
 • Kulakta kaşıntı
 • Kulak yolunun tıkanması
 • Kulaktan siyah, beyaz ya da sarı sıvı akışı
 • Dış kulak yolunun daralması ve kızarması

Temel Tedavi Yöntemleri

Kulak mantarının tedavisinde ilk yapılması gereken, kulağı temizlemektir. Bu işlem kulak temizleme çubuğu veya küçük bir bez parçası ile yapılabilir. Mantar enfeksiyonları sırasında kulak kuru tutulmalıdır; kulak kanalına su kaçırılmamalı ve yüzülmemelidir. Ayrıca saç spreyleri de kulağa gelme ihtimaline karşı kullanılmamalıdır. Tedavide doktorun verdiği asit içeren damlalar antibiyotik etkisi yaratır ve bu da kulak dışı bakteri ve mantar enfeksiyonları için oldukça etkilidir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sirke ve Alkol

Mantarlar genellikle nemli kulak kanalında çoğalırlar. Alkol uygulaması kulaktaki nemi alır, kulağı kurutur ve deriyi dezenfekte eder. Sirkede bulunan asit de mantarın büyümesini engeller. Alkol ve sirkeden eşit miktarda alınarak hazırlanan solüsyon, başlangıç aşamasında olan kulak mantarına fayda sağlamaktadır.

Sarımsak

Sarımsak, antifungal, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan etkili bir bitkidir. Kulak mantarında kullanmak için sarımsağı ezin ve üzerine birkaç damla lavanta yağı, karanfil yağı veya keklik otu yağı damlatın ve 2 saat bekleyin. Sonrasında bu yağı şırıngaya alarak birkaç damla kulağınıza damlatın. Bu işlemi günde 3-4 defa uygulayabilirsiniz. Bu işlem kulak mantarının ölmesine ve ağrının dinmesine yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

Sarımsakla yapılan uygulamayı çay ağacı yağı kullanarak da yapabilirsiniz. Sarımsakta bulunan antifungal ve antibakteriyel özellikler çay ağacı yağında da bulunmaktadır. Ancak, çay ağacı yağı bazı bileşenler nedeniyle alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Eğer alerjiniz varsa bu yağı kullanmaktan kaçınınız.

Ek Bilgiler ve Uyarılar

Kulak mantarı tedavisinde bitkisel çözümler, doktor tarafından önerilen tedaviye ek olarak kullanılmalıdır. Bitkisel tedavilere başlamadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışılmalıdır. Ayrıca, kulak mantarı belirtileri ciddiye alınmalı ve profesyonel yardım alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki, kulak sağlığı ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Kulak Sağlığı

Kulak Sağlığı

Haber Bülteni