Dış Kulak İltihabı Belirtileri
21 Temmuz 2024

Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Dış Kulak

Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolu olmak üzere iki ayrı bölümde incelenmektedir. Dış kulak yolu, orta kulakta son bulur ve dış kulağın görevi, dışarıdan gelen ses dalgalarını merkezi sinir sisteminin algılayabileceği sinirsel uyarılara çevirmektir.

Kulak Kepçesi

Kulak kepçesi, elastik bir yapıya sahip olup kıkırdaktan oluşmaktadır. Bu kıkırdak, deri dokusu ile örtülmüş ve ses dalgalarının yakalanması için geniş bir yüzeye sahiptir. Aynı zamanda kulak kepçesinin iç yüzeyi de deri dokusu ile örtülmüştür. Bu derinin kıkırdak bölümünde sebase ve seruminöz adı verilen kıl ve bezler bulunur.

Dış Kulak Hastalıkları

Dış kulak hastalıkları da ikiye ayrılmaktadır:
 • Kulak kepçesi hastalıkları; başta şekil bozuklukları olmak üzere, ağrılı şişlikler oluşması ve sayvan tümörlerinden meydana gelir.
 • Dış kulak yolu hastalıkları; başta dış kulak yolu iltihabı meydana gelmektedir. Dış kulak yolu egzaması, dış kulak yolu kiri, dış kulak yoluna yabancı bir cisim kaçması, kulak mantarı oluşması ve dış kulak yolu tümörlerinden oluşmaktadır.


 • Dış kulak yolunda aşırı kaşıntı, sarı, sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu akıntı, zonklama şeklinde ağrı, kızarıklık, iltihaplı ve kötü kokulu ağrı, kişide tıkanıklık hissi oluşması.
 • Kulak ve dış kulak yolunda kızarıklık ve şiş görüntüsü.
 • Kulak derisi pullu ve deri döküntüleri görülebilir.
 • Dış kulak yoluna dokunmak veya kulağı hareket ettirmek ağrıyı daha fazla artırmaktadır.
Bu tür belirtileri gördüğünüzde hemen uzman bir doktora başvurmalısınız. Doktor rahatsızlığı teşhis ederken, dış kulak yolundaki şişlikten dolayı kulak zarının görülmesi zorlaşabilir. Doktor, dış kulak yolundaki akıntıdan test amaçlı bir parça alarak herhangi bir bakteri veya mantarı tanımlamak için laboratuvara test için gönderebilir.

Dış Kulak İltihabından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

 • İlk önce kulakları kaşımamak, kulak temizleme çubuğunu veya yabancı cisimleri kulağa sokmamak gerekir.
 • Kulakları daima temiz tutmak çok önemlidir.
 • Kulakları yıkadıktan sonra yumuşak bir pamukla güzelce kurulamalısınız.
 • Yüzerken havuzda veya denizde kulak tıkaçları kullanmak.
 • Kulaklar ıslandıktan sonra bakteri üremesini engellemek amacıyla bir damla alkol ve bir damla beyaz sirkeyi karıştırıp bu karışımı kulağa damlatmak dış kulak iltihabını engelleyecektir.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi

Dış kulak yolu iltihabının tedavisi için ilk önce kulak yolundaki akıntı iyice temizlenmelidir. Temizliğin iyi yapılması ilaçların etkili olmasını kolaylaştırır. Zonklama şeklinde bir ağrı var ise doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler kullanılabilir. Kulağa sıcak kompres uygulaması da ağrıyı hafifletecektir. Antibiyotik içerikli kulak damlaları kullanılabilir. Giderek kulak ağrısı çoğalırsa, kızarıklık ve şişme daha çok artarsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nurser

21 Temmuz 2024 Pazar

Dış kulak yolunda sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu akıntı ile birlikte zonklama şeklinde ağrı hissediyorum, bu belirtiler dış kulak iltihabına işaret olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nurser,

Anlattığın belirtiler dış kulak iltihabı (otitis externa) ile uyumlu olabilir. Sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu akıntı, enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilebilir. Zonklama şeklinde ağrı da genellikle iltihaplanmaya işaret eder. Ancak, kesin bir tanı koymak için bir doktora başvurman ve muayene olman önemlidir. Doktorun önereceği tedavi ile rahatlık bulabilirsin. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri

Haber Bülteni