Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Dış Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı

Dış kulak ağrısı, bu hastalık çocukların en sık olarak karşılaştığı bir durum gibi görünse de pek çok yetişkin de bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Kulak ağrıları çoğunlukla sürekli devam eden bir ağrı, yanma veya zonklama şeklinde olması ile beraber, keskin bir şekilde saplanmış bir ağrı şeklinde de kendini göstermektedir. Kulak ağrısının en sık yaşanan nedeni, orta kulağın boğaz ile birleşmesine bağlı olarak östaki kanalının tıkanması durumunda yaşanmaktadır. Çocuklarda veya yetişkinlerde meydana gelen kulak ağrısı özellikle grip hastalıklarında, alerjik durumlarda ya da sinüzit rahatsızlığında kendini göstermektedir. Kulak ağrıları gün içinde çok fazla ortaya çıkmasa da özellikle geceleri dayanılmaz zonklama şeklinde ağrılara yol açabilmektedir.

Dış Kulak Ağrısı Neden Olur?

Dış kulak ağrısı bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklı olabilir. Enfeksiyon nedenleri arasında çocuğun veya kişinin uçak yolculuğu yapması, tıraş sonrası saç kıllarının dış kulağın içine düşmesi, dil, çene ve dişin kulak ile ilişkisi olmayan nedenlere bağlı olarak da dış kulak ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir. Dış kulaktaki meydana gelen ağrının neden olduğu sebeplerin anlaşılabilmesi için mutlaka bir kulak burun boğaz uzman doktoruna başvurulması gerekmektedir. Dış kulak kaynaklı ağrılardan bazılarını sıralayacak olursak;
 • Kıl kökünün iltihaplanması
 • Dış kulak yolunda oluşan enfeksiyon, iltihabi bir durum
 • Dış kulak yolunda mantar enfeksiyonu
 • Dış kulak yolunda yabancı bir cisim kaçması
 • Dış kulak yolunun kaşınması, egzama
 • Kirin çok fazla olması
 • Mikrobik rahatsızlıklar
 • Dış kulakta bulunan bazı tümörler
 • Kulak kepçesinin donması
 • Kulak zarının en dış tabakasının iltihaplanması
 • Kulak zarına ve dış kulak yoluna alınan çarpmalar ve darbeler

Dış Kulak Ağrısını Geçirebilecek Bazı Önlemler Nelerdir?

Dış kulak ağrısını geçirmek için evde bazı önlemler alabilirsiniz. İlk önce olarak dik oturmak gerekir, sakız çiğnemek de ağrının geçmesi için yardımcı olmaktadır. Bir başka yöntem ise kulak kepçesine hafifçe bastırarak hareket ettirebilirsiniz, aynı zamanda esnemek de oldukça faydalıdır. Burnunuzu iki parmağınız ile sıkıştırarak derin bir nefes aldıktan sonra havayı genzinize doğru çekin. Bu hareket ile kulaklarınızda bir basınç sesi ile açılma duygusu hissedebilirsiniz, bu da kulaklarınızda basıncın eşitlendiğini gösterir. Dış kulak ağrısı olduğunda bol bol sıvı tüketmelisiniz ve bulunduğunuz odayı sürekli havalandırmanız gerekir. Özellikle rüzgarlı ve soğuk havalarda kulaklarınızı kapatarak, soğuğa ve rüzgara karşı korumalısınız. Banyo sonrası kulaklarınızı temizlemek için kulak çubuğu veya farklı cisimler kullanmamalısınız. Banyo yaparken bu aşamada su kaçmaması için bir tıkaç kullanmanız faydalı olacaktır. Sigara içilen ortamlarda bulunmamanız ve ağır işler yapmaktan kaçınmalısınız. Bu önlemleri almanız, kulak ağrısının hafiflemesi için oldukça faydalı olacaktır.

Dış Kulak Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle dış kulak ağrısının nedenini tespit etmek çok önemlidir. Bunun için uzman bir doktor tarafından detaylı bir muayene, testler ve laboratuvar incelemeleri gerekir. Ağrının nedeni tespit edildikten sonra doktorunuz uygun bir tedavi yöntemi uygulayacaktır. Tedavi yöntemleri şunları içerebilir:
 • Antibiyotik tedavisi: Bakteriyel enfeksiyonlar için genellikle antibiyotikler reçete edilir.
 • Antifungal ilaçlar: Mantar enfeksiyonları için bu tür ilaçlar kullanılır.
 • Analjezikler: Ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler önerilebilir.
 • Topikal tedaviler: Lokal olarak uygulanacak damlalar veya kremler kullanılabilir.
 • Cerrahi müdahale: Yabancı cisimlerin çıkarılması veya tümörlerin alınması gerekebilir.
Bu tedavi yöntemleri, doktorunuzun yapacağı detaylı bir değerlendirme sonucunda belirlenir ve uygulanır. Dış kulak ağrısının tedavisi genellikle başarılıdır, ancak altta yatan nedenin doğru bir şekilde tespit edilmesi ve uygun tedavinin uygulanması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Temizleme Yöntemleri

Kulak Temizleme Yöntemleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçinden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçinden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Sert Şişlik

Kulak Arkasında Sert Şişlik

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?