Kulak Kapanmasına Ne İyi Gelir?
12 Temmuz 2024

Kulak Kapanmasına Ne İyi Gelir?


Kulak Kapanmasına Ne İyi Gelir

Kulak Kirinden Kurtulma

Kulak kanalında biriken fazla miktarda kulak kiri, kulak kapanmasına neden olabilir. Kulak kirinden kurtulmanın en etkili ve güvenli yolu, bir sağlık profesyonelinden yardım almaktır. Bununla birlikte, bu işlemi evde de uygulayabilirsiniz. Kulak kiri giderici damlalar bu konuda yardımcı olabilir. Damlaları kullanmak için, kapanmış olan kulak yukarı gelecek şekilde yatağa uzanın ve kulağınıza 2-3 damla damlatın. 10-15 dakika bekledikten sonra kulağınızı pamuklu bir çubuk yardımıyla nazikçe temizleyin. Pamuklu çubukta açık sarı renkte kir olduğunu göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez yaparak, kulak kapanması sorununu azaltabilirsiniz.

Nefes Tutma Tekniği

Bu teknik oldukça basittir ve her yerde uygulanabilir. Derin bir nefes alın, burun deliklerinizi parmaklarınızla kapatın ve bir süre iç nefesinizle kulağınıza hafif bir basınç uygulayın. 15 saniye geçtikten sonra ağzınızı açarak nefesi verin. Bu sırada kulağınızdan bir tıslama sesi duyabilirsiniz, bu ses kulak kapanmasının iyileştiğine işaret eder. Ayrıca sakız çiğnemek veya esnemek gibi basit hareketler de kulak tıkanıklığını hafifletebilir.

Ilık Hardal Yağı Kullanma

Küçük bir kaba 2-4 çay kaşığı hardal yağı koyun. Eğer hardal yağı yoksa zeytinyağı da kullanılabilir. Bu kabı 30 saniye boyunca yağ ılık hale gelene kadar kısık ateşte ısıtın. Daha sonra, kapanmış olan kulak yukarı gelecek şekilde yatarak bir çay kaşığı yardımıyla 3-4 damla ılık yağı kulağınıza damlatın. 15 dakika sonra aynı işlemi diğer kulağınız için de uygulayın. Bu uygulama sayesinde birkaç gün sonra kulak tıkanıklığının ciddi şekilde azaldığını göreceksiniz.

Sıcak Pirinç Torbası Kullanma

Temiz bir bez torba alın ve içerisine biraz pişmemiş pirinç koyun. Torbayı ısınana kadar ateşin üzerinde tutun. Isınan pirinç torbasını kulağınızın üzerine ve etrafına bastırarak bekletin. Bu işlem kan damarlarınızı genişleterek, kulakta birikmiş mukusun salınmasına yardımcı olur. Pirinç taneleri ısıyı tutmada etkilidir.

Sıcak Basınç Uygulama

Kapanmış kulağa sıcak baskı uygulamak genellikle kulak tıkanıklığını ortadan kaldırır. Sıcak baskı, östaki tüpündeki kan damarlarını genişleterek kapanmayı engeller. Sıcak basınç uygulaması için kalın bir pamuklu bez alın ve hafifçe nemlendirmek için temiz suda ıslatın. Daha sonra küçük bir tencerenin altını 2-3 dakika ısıtın ve bezi üzerine 10-15 saniye kadar bastırın. Isınan bezi kulağınızın üzerine koyarak 10 saniye kadar baskı uygulayın. Bu uygulamayı günde 3-4 kez yaparak kulak tıkanıklığının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

  • Bol su içmek, kulak kanalındaki sıvı dengeyi sağlar ve kulak tıkanıklığını azaltır.
  • Soğuk algınlığı veya alerji durumlarında burnunuzu sık sık temizlemek, kulak tıkanıklığını önleyebilir.
  • Burun spreyleri ve buhar inhalasyonları, östaki tüplerini açarak kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir.
  • Uçak yolculukları sırasında yutkunmak veya sakız çiğnemek, kulak basıncını dengelemeye yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özgür

12 Temmuz 2024 Cuma

Kulak kirini temizlemek için damla kullandığımda pamuklu çubukla kulaklarımı temizlerken canım acır mı? Bu yöntemi haftada kaç kez uygulamalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özgür,

Kulak kirini temizlemek için damla kullandığınızda pamuklu çubukla temizleme işlemi yaparken dikkatli olmalısınız. Pamuklu çubuklar kulak kanalını tahriş edebilir ve canınızı acıtabilir. Bu nedenle pamuklu çubuk kullanımını önermem. Damla kullandıktan sonra kulak kiri yumuşayabilir ve kendiliğinden dışarı atılabilir.

Haftada kaç kez uygulayacağınız konusunda ise, genellikle haftada bir veya iki kez yeterli olabilir. Ancak, en doğru bilgi için bir doktora danışmanızı tavsiye ederim. Kulak sağlığınız önemlidir ve yanlış uygulamalar zarar verebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Kesilmek

Kulak Kesilmek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Arkası Beze Şişmesi Kulak Arkası Beze Oluşum Şekli

Kulak Arkası Beze Şişmesi Kulak Arkası Beze Oluşum Şekli

Kulak Düşmesi

Kulak Düşmesi

Kronik Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Güncel

Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi