Siprogut Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
21 Temmuz 2024

Siprogut Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siprogut Kulak Damlası

Siprogut kulak damlası, 5 ml'lik plastik şişede sunulmaktadır. Kendinden damlalıklı, şeffaf, berrak ve renksiz bir çözeltidir. Siprogut kulak damlasının etkin maddesi siprofloksasin olup, florokinolonlar olarak bilinen bir antibiyotik grubuna aittir. Bu ilaç, bakterilere bağlı olarak gelişen dış kulak yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak Siprogut kulak damlası, bir yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Siprogut Kulak Damlası Kullanım Şekli

Kronik otitis medianın akut fazında ve kronik pürülan otitis mediada, günde 3-4 damla olacak şekilde 10 gün boyunca kullanılmalıdır. Akut bakteriyel otitis eksternada ise günde iki kez üç damla yedi gün süreyle uygulanmalıdır. Kullanım sırasında baş dönmesini engellemek için, Siprogut kulak damlası damlatılmadan önce plastik şişe avuç içinde bir süre ısıtılmalıdır. Damlatılacak kulak yukarıda olacak şekilde baş aşağı doğru eğilmeli ve damlatıldıktan sonra, ilacın kulağa nüfuz etmesi için 30-60 saniye süreyle aynı konumda kalınmalıdır.

Endikasyonlar

Siprogut kulak damlası, etki spektrumuna giren mikroorganizmaların yol açtığı kronik otitis medianın akut fazında, kronik pürülan otitis media ve akut bakteriyel otitis eksterna tedavisinde topikal olarak endikedir.

Kontrendikasyonlar

Siprofloksasine veya bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı hassasiyeti olan kişilerde kullanımı kontrendikedir. Ayrıca, diğer kinolonlara karşı hipersensitivite gösteren kişilerde de kullanılmamalıdır.

Uyarılar

Sistemik kinolon kullanıldıktan sonra nadir olarak ilk dozdan sonra fatal hipersensitivite reaksiyonları bildirilmiştir. Ancak, lokal uygulamada sistemik emilim çok düşük olduğundan bu tür bir reaksiyonun oluşması genellikle beklenmez. Antibiyotiklerin tümünde olduğu gibi, uzun süreli kullanım mantarlar gibi duyarlı olmayan mikroorganizmaların aşırı çoğalmasına neden olabilir. Süper enfeksiyon gelişmesi halinde gerekli tedaviye başlanmalıdır. Ciltte döküntü veya diğer yan etkiler olan hipersensitivite görüldüğünde siprofloksasin tedavisi kesilmelidir. Hamilelerde kullanımı konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ancak beklenen yarar, olası zarardan daha fazla ise hamilelerde kullanılabilir. Anne sütüne geçip geçmediği konusunda da bilgi bulunmamaktadır. Ancak sistemik olarak kullanılan siprofloksasinin anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Gerektiğinde takip edilerek süt verenlerde kullanılabilir. Bir yaş altındaki çocuklarda kullanımla ilgili henüz güvenilirliği ve etkinliği tespit edilmemiştir.

İlaç Etkileşimleri

Diğer kinolonların sistemik yoldan kullanımı teofilinin plazma konsantrasyonunu yükseltir, kafein metabolizması ile etkileşir, oral antikoagülanların ve varfarinin etkisini artırır, siklosporin alan hastalarda geçici olarak serum kreatinin yükselmesine sebep olabilir.

Kullanım Şekli ve Dozu

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde;
  • 2 damla, 15 dakika ara ile ilk 6 saat
  • 2 damla, 30 dakika ara ile ilk gün 6 saatten sonra
  • 2 damla, 30 dakika ara ile iki gün
  • 2 damla, 4 saat ara ile üç günden 14. güne kadar devam edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ebed

21 Temmuz 2024 Pazar

Sürekli kulak enfeksiyonları yaşayan biri olarak, Siprogut kulak damlası kullanmak istiyorum. Ancak baş dönmesi yaşamamak için şişeyi nasıl önceden ısıtmalıyım ve bu tedaviye ne kadar süre devam etmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ebed,

Siprogut kulak damlasını kullanmadan önce, baş dönmesini önlemek için şişeyi avucunuzun içinde birkaç dakika tutarak vücut ısısına getirebilirsiniz. Bu, damlaları ılıtarak uygulama esnasında rahatsızlık yaşamanızı engeller. Tedavi süresi konusunda ise, doktorunuzun önerdiği süreyi ve talimatları dikkate almanız en doğrusudur. Genellikle, belirtiler geçse bile enfeksiyonun tamamen temizlendiğinden emin olmak için tedaviye birkaç gün daha devam edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Onadron Kulak Damlası

Onadron Kulak Damlası

Haber Bülteni