Kulak Emarı Neden Çekilir?
11 Temmuz 2024

Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulak Emarı

Kulak emarı, kişilerin kulaklarındaki problemlerin kısa sürede anlaşılması için yapılan teknolojik bir yöntemdir. Bu yöntem, tamamen hastalığın teşhisine yönelik olarak gerçekleştirilir. Radyasyon içermeyen ve zararsız bir görüntüleme tekniğidir. Teknolojinin gelişmesi ile modern cihazlar yardımı ile kısa sürede çekilmektedir. Çekim süresi kullanılan cihaza göre değişiklik gösterebilir ve yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Kulak emarı, uzman radyologlar tarafından çekilmektedir.


Kulak ile ilgili tüm şikayetlerin nedenlerinin belirlenmesi için kulak emarı çekilmektedir. Kulak tümörü, kulak iltihabı, işitme kaybı, orta kulak rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarının teşhisi için kulak emarı tercih edilmektedir. Doktorlar, tedavi şekline ve sürecine çekilen MR sonucuna göre karar vermektedir. Daha çok iç kulak şikayetlerinden dolayı kulak emarı çekilmektedir. Kulak çınlamasından dolayı da kulak emarı çektirenler olabilmektedir. En ufak kulak problemlerinde sürekli MR çektirmek yerine doktorların tavsiyelerini uygulamak sağlık açısından daha önemlidir. Kulak ağrıları ve iltihapların anlaşılmasının yanında kulak tümörlerinin teşhisi için de kulak emarı çekilmektedir. Sonuçlar genellikle bir hafta içinde belli olmaktadır. Doktorlar, MR sonucuna göre uygun tedaviye başlamaktadır.

Kulak Emarı Nasıl Çekilir?

Kulak emarı, genellikle ilaçlı uygulama ile çekilir. Öncelikle hastanın kolundan veya elinden kateter adı verilen tüp takılır. Emar çekimi sırasında bu tüpten kontrast madde adı verilen ilaç verilecektir. Daha sonra varsa hastanın üzerindeki metal takılar (yüzük, saat, bileklik, kolye vb.) çıkarılır. Hastanın giysilerinin çıkarılmasına gerek yoktur; üzerinde metal olmaması yeterlidir. Hasta sırt üstü yatırılır ve baş bölgesi MR makinasının içine sokulur. Önce ilaçsız çekim yapılır, ardından hastanın kolunda takılı olan tüpten ilaç verilir. Bu uygulama, daha önce de belirtildiği gibi, 10-15 dakika sürer. Hastaya verilen ilacın hiçbir yan etkisi yoktur.

Kulak Emarı Sonuçları ve Tedavi Süreci

Kulak emarı sonuçları kısa sürede çıkmaktadır. Gelen sonuca göre doktor, ilaçla tedaviye veya gerekiyorsa hastanın ameliyat olmasına karar verir. Doktorun onayı ile tedavi süreci bu şekilde başlar. Hastalar, kulak ağrısında veya kulak çınlamasında bile kulak emarını tercih edebilmektedirler. Radyasyon riski olmamasına ve kulak emarı çekim sürecinde herhangi bir sorun yaşanmamasına rağmen, yine de en son çarelerden birisi kulak emarı çektirmek olmalıdır. Her kulak şikayetinde sürekli olarak kulak emarı çektirmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Doktorunuzun yönlendirmesini dikkate almanız ve ona göre hareket etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mevdut

11 Temmuz 2024 Perşembe

Kulak çınlamasından dolayı MR çektirenler var mı? Bu süreçte kontrast madde verilen ilaç gerçekten yan etkisiz mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mevdut,

Kulak çınlaması nedeniyle MR çektiren birçok kişi var. MR sırasında kullanılan kontrast maddeler genellikle güvenli olarak kabul edilir, ancak her tıbbi işlemde olduğu gibi bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir, örneğin baş ağrısı, mide bulantısı veya alerjik reaksiyonlar. Ancak, bazı kişilerde daha ciddi yan etkiler de ortaya çıkabilir. Bu yüzden, doktorunla bu konuda detaylı konuşman ve sağlık geçmişini paylaşman en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulaktan Ses Gelmesi Neden Olur?

Kulaktan Ses Gelmesi Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Kemikleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Kesilmek

Kulak Kesilmek

Biyonik Kulak Ameliyatı ve Özellikleri

Biyonik Kulak Ameliyatı ve Özellikleri

Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kulak Yanması Tedavisi

Sağ Kulak Yanması Tedavisi

Güncel

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?