Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde kulak ağrısı, sıkça karşılaşılan bir sorundur. Özellikle 6 ayı geçen bebeklerde ağlama ve tedirginlik gibi belirtiler görüldüğünde, ailelerin aklına ilk olarak kulak ağrısı gelmelidir. İlk aylarda bu tür tepkiler genellikle gaz sancısını işaret eder. Kulak burun boğaz bölgesinde birleşimi sağlayan östaki borusu bulunmaktadır. Bu hava boşluğu, bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere göre daha kısa olur. Bu nedenle bölgedeki herhangi bir enfeksiyon veya basınç gibi sorunlar, kulak burun boğaz bölgesinde daha hızlı yayılır. Bebeklerde kulak ağrısı genellikle kulakta oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanır. Mikroplar dış kulak yoluyla su veya havayla ulaşabilir, boğazdan girebilir veya kan yoluyla vücuttan başka bir yerden kulağa kadar ulaşabilir. Enfeksiyonun oluşmasıyla birlikte kulak ağrısı kendini göstermeye başlar.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

 • Orta kulak enfeksiyonu
 • Uçak kalkarken oluşan basınç gibi yükseklik ve alçaklık gibi etkenlerden oluşan hava basıncı
 • Kulaklara alınan darbe
 • Diş çıkarma dönemi
 • Ortam sıcaklığının aniden değişmesi
 • Bebeklerin kendi kulağına veya bir başkası tarafından kulaklarına yabancı cisim sokması

Bebeklerde Kulak Ağrısına Yol Açan Enfeksiyon Neden Olur?

Bebeklerde kulak ağrısına neden olan etkenlerin başında orta kulak iltihabı gelmektedir. Bu yüzden enfeksiyonun belirtilerini ve nedenlerini bilmek önemlidir.

Bağışıklığı henüz tam olarak gelişmemiş ve östaki borusu kısa olan bebeklerde sıkça boğaz enfeksiyonları gelişebilir. Bu enfeksiyonlar, kulaklarda enfeksiyon ve ağrı oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca yapılan çalışmalarda, bebeklerde emzik kullanımının kulaklarda enfeksiyon riskini artırdığı görülmüştür. Alerjik yapısı olan bebeklerde veya aile öyküsünde kulak enfeksiyonu olan bebeklerde de kulak ağrısına rastlanabilir.

Kulak iltihabının nedenleri arasında bakteriler virüslerden daha yaygın şekilde etkili olur. Bebeklik döneminde yapılan zatürre ve menenjit aşıları, bakterilere karşı koruyucu etki yapar. Bu nedenle bebeklerin aşı takvimine dikkat edilmelidir. Bunlar, kulak iltihabına karşı bir önlem olacaktır. Kulak enfeksiyonuna zamanında önlem alınır ve tedavi edilirse, 1-2 hafta içinde etkileri kaybolmaya başlar. Bu dönemde kulak ağrısı devam etse de bu, iyileşmenin işaretidir. Çünkü iltihaplanan kulak zarı şeklini ve esnekliğini kaybeder. İyileşme döneminde eski haline gelirken oluşan kulak ağrısı normal kabul edilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

 • Bebeklerde aniden başlayan ve giderek şiddetlenen ağlama nöbetleri
 • Ateş yükselmesi
 • Bebeklerin kulağını kaşımak istemesi, kulağını çekiştirmesi ve huzursuz olması
 • Kulakta akıntı olması
 • Bebeğin uyku düzeninde değişme, iştahının azalması
 • İşitme güçlüğü
 • Şiddetli zonklama tarzında ağrı

Şiddetli kulak ağrısında ve diğer belirtilerde bebeklerin bir kulak burun boğaz uzmanına götürülmesinde yarar vardır. Bebeklerde kulak ağrısına kendi başınıza müdahale etmemelisiniz. Bilinçsizce ilaç kullanmamalısınız. Özellikle kulağa gliserin koyma, kulak çubuğu ile kulağın temizlenmesi, sıcak su koyma gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısını Önlemek İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

Kulak enfeksiyonu, bebeklerde kulak ağrısı oluşmasına neden olan en önemli etkendir. Bu yüzden aileler enfeksiyon oluşumuna karşı bazı önlemleri almalıdır. Bu önlemlerin başında bebeğin beslenme pozisyonu gelir. Bebeklerin biberonla beslenirken anne sütü aldıkları zaman gibi oturur vaziyette olması, başının yukarıda olması enfeksiyon riskini azaltır. Bebeklerin her zaman mevsime uygun şekilde giydirilmesi gerekir. Bebeklerin ulaşabileceği yerde kulaklarına sokulabilecek küçüklükte materyallerin bulunmaması da önemlidir.

Bebeklerin vücut direncini düşüren etkenlerin başında sıkça üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi gelir. Bu enfeksiyonlar, kulak iltihabının oluşma riskini de artırır. Bu yüzden bebeklerin grip aşıları doktorun önerdiği gibi yaptırılmalıdır. Bebeklerin bulundukları ortamda sigara içilmemeli ve ortam nemlendirilmelidir. Bebeklerde burun tıkanıklığı olması kulak basıncını artıracaktır. Bu da bebeklerde kulak ağrısı ve enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden tıkalı burun serum fizyolojik ile açılmalıdır. Bebekleri soğuktan korumak için özellikle kulak bölgesini koruyacak aksesuarlar kullanılmalıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde kulak ağrısı tedavisi, nedenine dayanarak uygulanır. Eğer ağrı enfeksiyondan kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi uygulanarak enfeksiyon giderilmeye çalışılır. Enfeksiyon bu şekilde tedavi edilmezse kulağa tüp takılması yöntemi kullanılabilir. Kulak ağrısını azaltmak için de ağrı kesici ilaçlar kullanılır. İbuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesici şuruplar 6 saatte bir verilebilir. Burun tıkanıklığı varsa damla, alerji sorunu varsa antihistaminik şuruplar kullanılabilir. Virütik kulak enfeksiyonu nedeniyle kulak ağrısı varsa bunlar genellikle kendiliğinden düzelebilir. Bebeklerde kulak ağrısı için kullanılan burun damlalarının en fazla 3 gün kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulakta Kitle Neden Oluşur?

Kulakta Kitle Neden Oluşur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Böceği Nedir? ve Özellikleri

Kulak Böceği Nedir? ve Özellikleri

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

Kulağa Giren Böcek

Kulağa Giren Böcek

Kulağın İçinde Sivilce Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Kulağın İçinde Sivilce Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Orta Kulak Kristalleri Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Kristalleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Güncel

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Fil Kulağı İşlevleri

Fil Kulağı İşlevleri

Kulağa Ezan Okuma Okunuşu ve Anlamı

Kulağa Ezan Okuma Okunuşu ve Anlamı

Kulakta Dolgunluk Hissi

Kulakta Dolgunluk Hissi