Kulak Kıkırdağı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Kulak Kıkırdağı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kıkırdağı İltihabı

Kulak kıkırdağı iltihabı, dış kulak yapısını oluşturan kıkırdağın etrafını çevreleyen perikondrium adı verilen dokunun iltihaplanmasıdır. Bu tür iltihapların en yaygın nedeni travmalardır. Ancak, farklı sebepler de bu dokunun zarar görmesine yol açabilir:
  • Cerrahi müdahale sonrası travma
  • Egzersiz ve spor aktiviteleri sırasında yaralanma
  • Yanık oluşumu
  • Kulak kıkırdağını deldirip uygun olmayan küpelerin takılması

Günümüzde kıkırdağı deldirmek oldukça yaygın hale gelmiş ve bu durum perikondritin önemli bir nedeni olarak görülmektedir. Bu, çeşitli bakterilerden kaynaklanan bir hastalıktır. Kulak kıkırdağı iltihabı, bazı kişilerde çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler arasında şişlik, kızarıklık, kulakta sıvı akıntısı, yüksek ateş ve kulak yapısının zarar görmesi yer alır. Bu hastalığın teşhisi genellikle kolaydır; kulakta travmanın yaşanması ve enfeksiyon kapan yerin görünümü hemen fark edilebilir. Travma oluşumunda selülit görüntüsü alınır. Bu hastalık antibiyotik tedavisiyle iyileştirilebilir.

Bu İltihabın İyileşme Sürecinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

Hastalığın ilk ve son safhasına göre tedavi ağızdan ya da damar yoluyla uygulanabilir. Hastalığın ileriki safhalarında yara içerisinde sıvı ya da iltihap kaldığı zaman cerrahi müdahale gerekli görülebilir. Doktor, küçük bir kesik oluşturarak yaranın içindeki sıvıyı ve diğer kalıntıları titizlikle temizler. Bu işlem sonrasında ağızdan antibiyotik tedavisi uygulanarak hastanın normal duruma dönmesi sağlanır. Enfeksiyon, kulağın yapısını değiştirecek kadar etkili ise kulağın bazı parçalarının alınması gerekebilir. Kulağın eski haline dönmesi için plastik cerrahi uzmanına ihtiyaç vardır. Ani kazalarda bu hastalık engellenemez. Ancak, kulağı deldirmek gibi durumlarda enfeksiyon riski oldukça fazladır. Birden fazla küpe veya süs eşyası takmak, kulağın iltihaplanmasına yol açabilir.

Kulak kıkırdağı iltihabı, tedavisi oldukça kolay ve yüzde yüz başarılı olabilecek bir hastalıktır. Önemli olan iltihabı zamanında tespit etmek ve doğru tedavi uygulamaktır. Bu hastalık genellikle şekil yönüyle değişiklik oluşturduğu için belirtileri hemen görülebilecek tarzda olup, erken teşhis ve tedavi ile komplikasyonlar önlenebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?

Dış Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi