Kulak Arkası Ağrısı Nedenleri?
27 Haziran 2024

Kulak Arkası Ağrısı Nedenleri?

Kulak Arkası Ağrısı

Kulak arkası ağrısı, hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bir sorundur. Genellikle ilerleyerek kişinin günlük yaşamını etkileyen bu durum, en çok orta yaş grubunda ve gençlerde görülmektedir. Kulak arkasında meydana gelen ağrılar bazen oldukça şiddetli olabilir ve kişinin yerinde duramamasına neden olabilir. Kulak arkasında hissedilen ağrı, genellikle kulağın iç kısımlarında da hissedildiği için kişi bu bölgeye erişemez ve masaj gibi rahatlatıcı uygulamalardan fayda sağlayamaz. Bu durumda kişinin yapabileceği tek şey sabretmek olabilir.

Kulak Arkası Ağrısının Nedenleri

Kulak arkası ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sorunun birden çok nedeni bulunduğu için tüm nedenlerini ele almak mümkün olmasa da, en sık karşılaşılan nedenlere göz atacağız:

  • Enfeksiyonlar
  • Sinüzit
  • Lenf bezlerinde şişme
  • Yağ bezeleri
  • Boğaz enfeksiyonları

Kulak Arkası Ağrısının Etkileri

Kulak arkası ağrısı, kişinin eğitim hayatında, sosyal hayatında ve iş hayatında büyük etkilere neden olabilir. Ağrılar şiddetlendiğinde, kişi elindeki işi yapamaz veya derslere yoğunlaşamaz hale gelebilir. Bu durum, kişinin yaşamında olumsuz etkilere neden olabilir. Ancak, gelişen tıp sayesinde kulak ağrılarının nedeni bulunmasa bile geçici olarak azaltılabilir. Bu nedenle, kulak arkası ağrısı durumlarında en yakın sağlık kuruluşunda küçük müdahalelerle bu ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Kulak Arkasında Lenf Bezleri ve Yağ Bezeleri

Kulak arkası ağrıları genellikle kulak arkasında bulunan lenf bezleri bölgesinde meydana gelir. Bu bölgede meydana gelen kulak ağrıları bazen kişide şişliklere neden olabilir. Bu durumda kişinin kulağa kesinlikle müdahale etmemesi gerekir. Çünkü bu problem, kişinin müdahaleleri ile çok daha büyük bir probleme neden olabilir. Kulak arkasında meydana gelen yağ bezeleri de şiddetli ağrılara yol açabilir. Bu durumda, kişinin eline gelen yağ bezesi zamanla büyüyerek kulak ağrılarını artırabilir. Bu durumda da en önemli şey, bu yağ bezesinin kişi tarafından rahatsız edilmemesidir. Çünkü kulak arkasında meydana gelen yağ bezeleri bazen kötü huylu olarak kişiye zarar verebilir.

Diğer Organlardan Etkilenen Kulak Arkası Ağrısı

Kulak arkası ağrısı bazen diğer organlarda meydana gelen sorunlardan etkilenerek ortaya çıkabilir. Bu durum özellikle boğaz enfeksiyonlarında ortaya çıkarak kişide sorun yaratabilir. Boğazda görülen enfeksiyonlara müdahale edilmediğinde bu problem büyüyerek kulağı da etkileyebilir. Gerekli müdahalelerin yapılması çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında, kulak tıkanmalarının da kulak arkası ağrılarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Sorun her ne olursa olsun, kişinin bu tür durumlarda bir doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

şevval

11 Mayıs 2024 Cumartesi

kulağım çok ağrıyor ve akıntı hissi var ama temiz içi yanıyor bu ağrı sol gözüme vuruyor gözümü açamıyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Kaya

Merhabalar Şevval hanım, kuşağımız enfeksiyon kapmış olabilir. Enfeksiyon duş alırken, havuzda ve denizde yüzerken bulaşmış olabilir. Eğer kulak ağrınız gözünüze kadar vuruyorsa zaman kaybetmeden kulak, burun, boğaz uzmanına muayene olup şikayetlerinizi anlattıktan sine yapılacak tetkiklerle sonucunda uygulanması gereken tedavi şekli seçilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Refig

Merhaba kulakta oluşan akıntı, kaşınmalar, kulak çınlamaları, kulak içi yanma sorunları ve en son da duyma rahatsızlıkları tam olarak kulak enfeksiyonlarından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum eğer göze vuracak kadar ilerlemiş ise iltihaplanma da olabilmektedir. Bunun için en kısa zamanda uzman bir doktora görünmelisiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulağa Giren Böcek

Kulağa Giren Böcek

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulakta Sıvı Birikmesi Tedavisi

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fil Kulağı İşlevleri

Fil Kulağı İşlevleri

Güncel

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi