Baş Dönmesi Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Baş Dönmesi Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi ve Kulak Çınlaması

Baş dönmesi ve kulak çınlaması (vertigo ve tinnitus) genellikle iç kulaktan kaynaklanmaktadır. Bu durumlar, çoğu zaman tam bir araştırma yapılmadan nedeni bulunamayan zararsız bir durum olarak değerlendirilse de yaşam boyu sürebilir ve özellikle kulak çınlaması oldukça rahatsız edici olabilir.

Kulak çınlaması, toplumun %10-15'inde rastlanan ve her yaş grubunda görülebilen bir durumdur. Bu rahatsızlık, insanlarda huzursuzluk, uykusuzluk ve hatta bazen klinik depresyona sebebiyet verebilir. Özellikle çocuklarda davranış bozukluğuna yol açabileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir. İç kulakta bulunan kalsiyum ve benzeri sıvıların kristalleşmesi sonucu oluşan çökeltilerden kaynaklanan baş dönmeleri de görülebilir. Bu tür baş dönmelerinde sersemlik ve bulantı ile birlikte kulaklarda çınlama hissedilir.

Baş Dönmesi ve Kulak Çınlamasının Nedenleri

Menieres Hastalığı

Menieres hastalığı, iç kulak sıvı dengesizliği olarak bilinir ve iç kulak içindeki sıvıya basınç yapar. Yapılan bu basınç, kulakta duymama hissi, bulantı, kusma, denge kaybı ve baş dönmesi ile kulak çınlamasına neden olur. İç kulaktaki bu sıvının normal duruma getirilmesiyle şikayetler ortadan kalkar.

Labirentit Hastalığı

Labirentit hastalığı, virüslerden kaynaklanan ve iç kulaktaki dengeyi sağlayan sinir uçlarının şişmesine sebebiyet veren enfeksiyonel bir oluşumdur. Bu durumda hastada ani baş dönmeleri, bulantı, denge kaybı ve sersemlik hissi yaratır.

Perilenf Fistülü

Perilenf fistülü, ani basınç değişikliklerinden kaynaklanır. Uçağın iniş ve kalkışlarında oluşacak basınç dengesizliği, denizlerde derine dalmalarda ve kafa travması gibi durumlarda orta kulak ile iç kulak arasındaki zarlarda basınçtan dolayı yırtılma meydana gelir. Bu yırtılmanın sonucu olarak kulak içi sıvılar akmaya başlar ve baş dönmesi, kulakta çınlama, işitme kaybı ve sersemlik hissi oluşur.

Akustik Nörinom

Akustik nörinom, kulak içi denge sinirlerinde oluşan ve çok yavaş büyüyen bir tümördür. Bu tümörün kulakta çok yavaş büyümesi dolayısıyla hasta şikayetleri pek olmaz. Tümör yavaş büyüdüğünden baş dönmesi genellikle görülmez. Ortaya çıkan ilk belirti kulak çınlamasıdır. Çınlama, tümör büyüdükçe sinirlere baskı yapması sonucu hissedilir. Cerrahi bir operasyonla tümör çıkarılır ve hasta tedavi edilir.

Ekstra Bilgiler

Baş dönmesi ve kulak çınlaması rahatsızlıklarının teşhisi ve tedavisi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Bu rahatsızlıkların altında yatan sebepler çok çeşitli olabilir ve her biri farklı tedavi yöntemleri gerektirir. Genel olarak, yaşam tarzı değişiklikleri, diyet düzenlemeleri ve stres yönetimi bu tür rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmede yardımcı olabilir.

Özellikle Menieres hastalığı gibi durumlarda tuz alımının azaltılması, kafein ve alkol tüketiminden kaçınılması önerilir. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak ve baş dönmesini tetikleyebilecek ani hareketlerden kaçınmak da önemlidir.

Sonuç olarak, baş dönmesi ve kulak çınlaması ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir ve zamanında müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bu tür şikayetleriniz varsa bir doktora danışmanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni