Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Şişlik

Kulak alt bölgesinde veya arka kısmında ortaya çıkan şişlikler, birçok insanın yaşamış olduğu bir rahatsızlıktır. Bu şişlikler genellikle yağ bezesi sanılarak çok önemsenmez. Kulak altındaki bu şişlikler genellikle ağrılarla birlikte görülebilir. Kimi zaman bu ağrılar hafif sancılar şeklinde hissedilirken, kimi zaman da çok şiddetli ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir.

Kulak altının şişmesi, birçok ciddi rahatsızlığın habercisi olabilir. Boyun bölgesinde yer alan lenf bezleri, vücuttaki lenfatik sistem olarak tabir edilen bağışıklık sisteminin önemli parçalarından biridir. Bu lenf bezleri kulak altında, kulak arkasında, çene, boyun ve koltuk altı bölgelerinde yer almaktadır. Lenf bezleri, vücutta enfeksiyon olması halinde şişlikler oluşturur ve kendilerini belli ederler. Aslında bu bezlerin şişmesi, mikroplarla savaşacak hücrelerin sayısının yükselmesi ile ilgilidir.

Kulak Altındaki Şişlik Neden Olur?

Kulak İltihabı: Kulak bölgesinde yer alan bakterilerin artması sebebiyle enfeksiyon ve iltihap meydana gelebilir. Kulak iltihabı sonucu kulak altında şişlikler meydana gelir. Kulak iltihabı sonucu oluşan şişliklerde uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Yağ Bezesi: İltihaplanmadan başka kulak arkasında fark edilen şişlikler, yağ bezelerinden kaynaklanıyor olabilir. Yağ bezeleri basit ve önemsiz şişliklere neden olur.

Lenf Düğümü ve Tükürük Bezleri: En fazla ciddiye alınması gereken şey, kulak arkası şişlikleri tükürük bezlerinden ya da lenf düğümünden kaynaklananlardır. Bu şişlikler şiddetli ağrılara sebep olabilir. Kulak altında şişlikle birlikte şiddetli ağrılar ve kızarıklıklar görülürse bir an önce Kulak Burun Boğaz (KBB) hastalıkları doktoruna başvurulması gerekir.

Kulak Altı Şişmesine Evde Tedavi Nasıl Yapılır?

Pek çok zaman, evde tedavi kulak arkasındaki bezeyi iyileştirmeye yeterli olur. Sıcak kompres uygulamak kişiyi rahatlatabilir, fakat deriyi yakmamak için aşırı derecede sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer boğazda bulunan enfeksiyon veya sinüslerde iltihaplanma olduysa, tavuk suyu veya çay gibi sıcak içecekler kişinin rahatlamasına yardımcı olabilir. Vücut enfeksiyon ile savaşırken lenf düğümlerinin birkaç gün şiş kalması normaldir.

Kulak Altında Şişlik İçin Tıbbi Tedavi Nasıl Yapılır?

Enfeksiyon vücuttan uzaklaşınca lenf düğümleri eski boyutuna tekrar döner. Eğer çok uzun bir zaman alıyor ve diğer belirtiler rahatsızlık veriyorsa, enfeksiyona karşı antibiyotik tedavisi için doktora başvurulması gerekir. Doktorunuz hangi tip enfeksiyon kaptığınızı ve ona uygun bir tedaviyi belirlemek için birtakım testler yapacaktır. Lenf düğümlerinde şişliğe neden olan tümör veya başka ciddi problemlerin varlığının belirlenmesi için de X-ray ya da tomografi çektirilmesi gerekmektedir. Kulak arkasında bulunan lenf düğümleri özellikle kanserli olan hücrelere duyarlıdır; eğer düzensiz bir eğilimde iseler acil tıbbi müdahale gereklidir.

Ekstra Bilgiler: Lenf Bezlerinin Önemi

Lenf bezleri, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Vücudun çeşitli bölgelerinde dağılan bu bezler, enfeksiyonlara karşı savaşan beyaz kan hücrelerini içerir. Lenf bezlerinin şişmesi, vücudun enfeksiyonla mücadele ettiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle, kulak altında veya başka bir bölgede şişlik fark edildiğinde, bu durum ciddiye alınmalı ve bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Muhsine

11 Temmuz 2024 Perşembe

Kulak altında şişlik fark ettim ve bu durum beni endişelendirdi. Acaba bu şişlik yağ bezesi mi yoksa daha ciddi bir şey mi? ޞişlik ağrı yapıyor ve kızarıklık da var. Evde sıcak kompres uygulamaya başladım, ama ne kadar beklemeliyim? Doktora gitmeli miyim, yoksa birkaç gün daha bekleyip durumu izlemeli miyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Muhsine Hanım,

Kulak altındaki şişlik ve ağrı, bazen basit bir yağ bezesi olabilirken, bazen de daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Özellikle şişlik ağrı yapıyor ve kızarıklık varsa, enfeksiyon olasılığı da göz önünde bulundurulmalı. Sıcak kompres uygulamak, ilk etapta rahatlatıcı olabilir, ancak bu belirtiler devam ediyorsa veya daha da kötüleşiyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız en iyisi olacaktır. Şişlik ve ağrının nedenini kesin olarak öğrenmek için bir sağlık profesyonelinin değerlendirmesi önemlidir. Sağlığınızı riske atmamak adına doktora gitmekte geç kalmamanız iyi olur. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulak Ağrısı ve Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı ve Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Güncel

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Kurdu Neden Oluşur?

Kulak Kurdu Neden Oluşur?