Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası?
12 Temmuz 2024

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası?

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak deformitesi, kulak kıvrımlarındaki sorunlardan kaynaklanır. Bu durumda, silik kulak kıvrımları bulunmakta ve kulaklar kafadan uzak olmaktadır. Toplumda cinsiyet ayrımı olmadan her 20 kişiden birini etkileyen bu sorun, işitme problemi yaratmasa da dış görünümde olumsuz etkiler yapmakta ve psikolojik açıdan kişinin rahatsız olmasına yol açmaktadır. Kalıcı olarak bu durumdan kurtulmak isteyenler, kepçe kulak ameliyatı olmalıdır. Bu ameliyat, kulak gelişiminin tamamlandığı 5-6 yaşından itibaren kişinin isteğine göre yapılabilir. Çocuklar için genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi altında uygulanabilen bir operasyondur. Kulak arkasından kesiyle girilerek, kıkırdak dokuda düzeltme yapılır. Kulağın birinde bile sorun varsa, asimetri sorunu olmaması açısından iki kulak birden ameliyat edilir. Ameliyattan sonra hastalar rahat bir iyileşme süreci geçirir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı konulara uyulması oldukça önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra

Ameliyatın sonunda kulağı kapsayan elastik bir bandajlama yapılır. Hastada anestezi kaynaklı bir sorun olmazsa, aynı gün içinde taburcu edilebilir. Bandajlar ameliyattan bir hafta sonra açılır. Hastanın kulakları kontrol edilerek, 2 hafta kadar tenisçi bandı denilen özel bir bandı kullanması önerilir. Ameliyatın başarısı için bu bandın geceleri bile takılması gerekir. Erkek hastalar çalışıyorlarsa, gündüz takmayı pek tercih etmeyebilir. Ancak geceleri mutlaka takmaları gerekmektedir. Ameliyattan sonra normal yaşama dönüş kısa sürer.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Kulaklara Yapılacak Bakım

Ameliyatın ardından hastaların 1 hafta kadar kulaklarının üstüne yatmaması gerekir. İkinci haftaya gelindiğinde, hastaların yumuşak bir yastıkta yatması sorun çıkarmaz. Operasyondan sonraki 3. günden itibaren kulaklardaki gerginlik ve baskı giderek azalır.

Kulağa konulan pansuman açılınca, ameliyat edilen alan yıkanabilir ve nemlendirici krem tatbik edilebilir. Hastalar 2 hafta tenisçi bandı takmalıdır. Bu, kulakların kıvrılmasını engeller ve kulağın yeni şekline adaptasyonunu sağlar. Bu nedenle hastaların buna mutlaka uyması gerekir.

İlk birkaç hafta süresince hastaların kulaklarını travma, darbe, direkt güneş ışığı gibi etkilerden koruması uygundur. Bu süreçte saunaya gitmemek ve solaryuma girmemek gerekir.

Ameliyatın ardından en az 3 ay kulakların herhangi bir darbeden ve kazalardan korunması gerekir. Bunun sebebi, ameliyatla yeni oluşturulan kulak kıvrımlarının bu sürede kaynamasındandır. Bundan sonra kulaklarla ilgili bir sorun olmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Olabilecek Komplikasyonlar

Ameliyatın erken döneminde meydana gelebilecek komplikasyonlar arasında kanama, cilt altında kan birikimi, enfeksiyon, yara bölgesinde kabarıklık, yaranın uyuşması ve ayrışması gibi sorunlar olabilir. Daha geç dönemde ise en önemli komplikasyon, ameliyattan istenen başarının elde edilememesidir. Bu açıdan, ameliyattan önce kulağın geriye yatırılma miktarı, kıvrımların görünümü gibi her türlü detay hasta ve doktor arasında görüşülmelidir. Hastanın ameliyattan beklentisi tam olarak bilinmeli ve doktorun belirttiği her bilgi dikkatle takip edilmelidir.

Ameliyattan kaynaklanan önemli bir sorun da kulaklarda asimetri meydana gelmesidir. Bazen kulaklar arasındaki duruş sorunu giderilemez. Özellikle ameliyattan önce var olan asimetri durumunda bu yaşanabilir. Ancak bu sorun zaten ameliyatla düzeltilemeyebilir; hastanın bunu bilmesi gerekir. Bazen de hastalar, kulakların içindeki iç dikişlerin belli olduğunu söylerler. Bu, ciltte küçük yaraların oluşmasına yol açabilir. Bu durumda hastalarda lokal anestezi altında küçük bir operasyon yapılarak sorun giderilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özekan

12 Temmuz 2024 Cuma

Kepçe kulak ameliyatından sonra kulaklarımın üstüne yatmamam gerektiğini okudum. Ancak, normal yatma pozisyonuma ne zaman dönebilirim? 2. haftadan sonra yumuşak bir yastık kullanmak yeterli mi? Ve bu bandajları çıkardığımda kulaklarımı yıkarken nelere dikkat etmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Özekan,

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genel olarak doktorlar genellikle ilk iki hafta boyunca kulakların üzerine yatmamanızı önerir. 2. haftadan sonra yumuşak bir yastık kullanarak yatmak daha rahat olabilir, ancak yine de doktorunuzun önerilerini dikkate almanız önemlidir.

Bandajları çıkardığınızda kulaklarınızı yıkarken nazik olmalısınız. Ilık su ve hafif bir sabun kullanarak kulaklarınızı temizleyebilirsiniz. Sert hareketlerden ve kulaklarınızı ovmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca, doktorunuzun size tavsiye ettiği herhangi bir krem ya da losyonu kullanmayı unutmayın.

Geçmiş olsun ve umarım en kısa sürede tamamen iyileşirsiniz!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Kesilmek

Kulak Kesilmek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kulak Kiri

Bebeklerde Kulak Kiri

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulağın İçinde Sivilce Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Kulağın İçinde Sivilce Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tüpü Ameliyatı

Kulak Tüpü Ameliyatı

Güncel

Kulağa Ezan Okuma Okunuşu ve Anlamı

Kulağa Ezan Okuma Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Kulak Sıvısı Oluşmasının Nedenleri

Kulak Sıvısı Oluşmasının Nedenleri

Güncel

Kulak Memesi Estetiği

Kulak Memesi Estetiği

Kulak Kızarması Nedenleri?

Kulak Kızarması Nedenleri?

Kulak Arkası Ağrısı Nedenleri?

Kulak Arkası Ağrısı Nedenleri?

Kulak Ağrısı Evde Çözüm

Kulak Ağrısı Evde Çözüm

Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi

Konuşurken Kulaktan Ses Gelmesi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Temizleme Yöntemleri

Kulak Temizleme Yöntemleri