Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkasında şişlik, birçok kişi tarafından yaşanan ancak genellikle önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Bu durum, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebileceği gibi, daha büyük sağlık sorunlarına da yol açabilir. Kulak arkasında oluşan şişlik ve ağrı, ciddi bir sorun olarak değerlendirilmeli ve bu durumda hemen bir doktora başvurulmalıdır. İnsan vücudunda bulunan boyundaki lenf bezleri, bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Kulak arkasında oluşan şişlik, bu lenf bezlerinin enfeksiyonlara karşı direnç sağlamak amacıyla hücre miktarını artırması sonucu meydana gelir. Boyundaki lenf bezleri, herhangi bir iltihap veya enfeksiyona karşı kulak arkasında şişlik ve bezelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kulak Arkasında Şişliğin Sebepleri Nelerdir?

  • Kulak arkasında oluşan en ciddi şişlikler, tükürük bezleri ile lenf düğümlerindeki çalışma bozukluklarından kaynaklanır. Eğer bu şişlikler tükürük bezlerinden ve lenf düğümlerinden kaynaklanmıyorsa, hemen bir doktora başvurulmalı ve gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır.
  • Kulak arkasında oluşan şişlikler, en çok da kulak iltihabı sebebiyle meydana gelir. Kulakta oluşan iltihap nedeniyle kulak arkasında şişlik, kulak arkasında bulunan kemiğin tam üstünde olur ve bu şişlik kızarıklık şeklinde kendini belli eder.
  • Kulak arkasında oluşan şişlik ve beraberinde hissedilen ağrı, basit yağ bezelerinin oluşmasından da kaynaklanabilir. Böyle bir durumda telaş edilecek ve korkulacak hiçbir durum yoktur. Yağ bezesi biçiminde oluşan kulak arkasındaki şişlikler, en fazla birkaç gün içinde geçmektedir.
  • Kulak arkasında oluşan şişlik, o bölgede ağrıya neden olabilir. Eğer bu şişlik zamanla büyüyorsa ve şiddetli ağrıya yol açıyorsa, bu durum ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kulak Arkasında Oluşan Şişliğin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak arkasında oluşan şişliğin tedavisi, rahatsızlığın ve beraberinde gelen diğer belirtilerin giderilmesini hedefler. Evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri genellikle yeterli rahatlama sağlar. Ancak evde tedavi olumlu bir etki göstermezse, doktora başvurulmalıdır.

Tıbbi Tedavi:

Oluşan enfeksiyon vücuttan atıldıktan sonra lenf düğümleri eski boyutuna döner. Eğer bu süreç uzuyorsa ve diğer belirtiler rahatsızlık veriyorsa, enfeksiyona karşı antibiyotik almak için doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz, ne tür bir enfeksiyon kaptığınızı belirlemek ve uygun tedavi yöntemini seçmek için bazı testler yapacaktır. Lenf düğümünde şişliğe neden olan tümör ya da diğer ciddi sorunların varlığını belirlemek için tomografi veya röntgen çekilmesi istenebilir. Kulak arkasında oluşan şişlik, özellikle de kanserli hücrelere karşı duyarlı olabilir. Eğer düzensiz bir şekilde büyüyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Evde Tedavi:

Çoğu kez evde uygulanan tedavi, kulak arkasında oluşan şişliği iyileştirmede yeterli olmaktadır. Şişlik oluşan bölgeye sıcak kompres uygulamak rahatlama sağlar. Ancak derinizi yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat edin. Eğer sinüslerde ya da boğazda enfeksiyon varsa, çay ve tavuk suyu gibi sıcak içecekler içmek faydalı olabilir. Vücudunuz enfeksiyonla savaşırken, lenf düğümlerinin birkaç gün şiş kalması normaldir; endişe etmeyin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Ameliyatı Sonrası

Popüler İçerikler

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Gliserin Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gliserin Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuğun Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Zonklamasının Nedenleri

Kulak Zonklamasının Nedenleri

Dış Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulaktan Ses Gelmesi Neden Olur?

Kulaktan Ses Gelmesi Neden Olur?