Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı

Kulak ağrısı, bazen doğrudan kulaktan kaynaklanan nedenlerden, bazen ise diğer organlarla ilişkili olarak gelişen sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen ciddi bir ağrı türüdür. Kulaktan kaynaklı ağrılara birincil (primer otalji), başka organlardan kaynaklı ağrılara ise ikincil kulak ağrısı (sekonder otalji) adı verilir. Çocuklarla daha fazla özdeşleştirilen kulak ağrısına, çocuklar kadar yetişkinler de maruz kalabilir. Ağrı aniden ortaya çıkabileceği gibi sürekli bir şekilde de hissedilebilir. Kulak ağrısı, önlem alınmadığında ciddi komplikasyonlara sebep olabilecek bir ağrı türüdür.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Enfeksiyonlar: İç ya da orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar, kulak ağrısına neden olan en önemli etkenler arasındadır. Östaki borusunun tıkanması nedeniyle oluşan orta kulak iltihabında ciddi anlamda kulak ağrısı yaşanabilir. Östaki borusu, sigara dumanı, soğuk algınlığı, alerjenler, sinüzit gibi pek çok nedenle tıkanabilir.

Alerjenler: Bağışıklık sistemi alerjenlere karşı tepki verdiğinde, sinüs boşluğunda mukus salgısı aşırı şekilde artabilir. Aşırı salgılanan mukus, kulak zarına baskı yaparak kulakta ağrıya yol açabilir. Polen, hayvan tüyleri, toz, saman nezlesi gibi alerjenler, kulak ağrısına neden olabilir.

Basınç Travması: Özellikle uçak yolculuklarında ani basınç değişiklikleri kulakta tıkanmaya ve beraberinde ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı kendiliğinden geçebilecek bir ağrı türü olsa da bazı durumlarda kulak zarının zarar görmesine sebep olabilir.

Kulak Kiri: Kulak içinde biriken kir, kulak ağrısının diğer bir nedenidir. Kulak kirinin, uzman bir doktor tarafından temizlenmesi gerekir. Kulak çubuğu ya da farklı bir cisimle kulak kirini temizlemeye çalışmak, kirin daha ileriye gitmesine ve kulak zarının zarar görmesine sebep olabilir.

Kulak Zarı Hasarı: Kulak zarının delinmesi, kulak ağrısı için önemli bir nedendir. Kulak kirini temizlemek için kulağı kulak çubuğu ya da farklı cisimlerle temizlemeye çalışmak, cisimlerle kulağı kaşımak, kulağa darbe almak, enfeksiyonlar kulak zarının zedelenmesine ya da delinmesine sebep olabilir.

Diş Apsesi: Dişte ya da ağız içinde gelişen bir apse, kulak ağrısına yol açabilir. Eğer kulak ağrısı dişte oluşan bir apseden kaynaklanıyorsa, mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekir.

Çene Kemiği Problemleri: Çene kemiğinde gelişen problemler, nadir de olsa kulak ağrısına sebep olabilir. Bazı durumlarda diş gıcırdatma bile kulağa baskı uygulayarak ağrıya yol açabilir.

Kulak Ağrısına Eşlik Eden Diğer Belirtiler Nelerdir?

Kulak ağrısı yaşandığında, beraberinde farklı şikayetler de görülebilir. Dış kulak iltihabından kaynaklanan kulak ağrısında, kulakta kaşıntı, boyun ve göze kadar ulaşabilen zonklayıcı tarzda ağrı, çiğneme ya da kulağa hafif bir temasla oluşan ağrı, kulak tıkanması ve kulak akıntısı görülebilir. Orta kulak iltihabından kaynaklanan kulak ağrısında, ağrı ile birlikte ateş, işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, bebeklerde ve çocuklarda beslenme bozukluğu ve huzursuzluk görülebilir.

Kulak Ağrısı İçin Hangi Bölüme/Doktora Başvurulur?

Kulak ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilse de gidilmesi gereken bölüm Kulak Burun Boğaz (KBB) polikliniğidir. KBB uzmanı gerekli incelemeler ve tetkikleri yaparak tanı koyar ve uygun tedaviye başlar.

Kulak Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Kulak ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için ayrıntılı bir KBB muayenesi yapılmalı ve ağrının nedeni tespit edilmelidir. Kulak ağrısının nedenini teşhis etmek için bademcik, çene, diş gibi bölgeler de ayrıntılı şekilde kontrol edilmelidir. Tanı için mikroskop, endoskop gibi yöntemlerin kullanılması gerekebilir.

Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak ağrısı tedavisi, nedene yönelik yapılır. Neden tespit edildikten sonra uygun tedavi başlatılır. Ağrıyı geçirmek ve hastayı bir an önce rahatlatmak için analjezik ilaçlar reçete edilir. Eğer ağrı enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik tedavisine başlanır. Diş kaynaklıysa problemli dişin tedavi edilmesi gerekir. Dış kulakta birikmiş bir iltihap söz konusuysa iltihabın alınması gerekebilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı için yapılması gereken ilk işlem, uzman bir doktora başvurmaktır. Eğer doktora gitmek ertelenmek zorunda kalınmışsa, evde ağrıyı geçici olarak dindirmek ve rahatlama sağlamak, ayrıca tıbbi tedaviye destek olmak için bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler:

  • Soğan: Kulak ağrısına karşı uygulanabilecek ev reçetelerinden biridir. Soğan rendelendikten sonra suyu sıkılıp ısıtılır ve yakmayacak kıvama geldikten sonra kulağa 1-2 damla damlatılır. İşlem gün içinde iki ya da üç defa uygulanabilir.
  • Sarımsak: Kulakta gelişen enfeksiyonlara karşı oldukça faydalıdır. Sarımsak yağı, ısıtılmış susam yağı ile karıştırılıp kulağa damlatılabilir.
  • Zeytinyağı: Kulak ağrısına karşı yaygın şekilde kullanılan ev reçetelerinden biridir. Zeytinyağı, kulağa damlatılarak veya hafif masaj yaparak kullanılabilir.
  • Zencefil: Güçlü bir anti-inflamatuar olan zencefil, doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Zencefil suyu, kulağa iki damla olacak şekilde günde bir iki defa uygulanabilir.
  • Neem: Enfeksiyona bağlı gelişen ağrılar için etkili bir yöntemdir. Neem yaprağının suyu alınıp kulağa iki damla olacak şekilde damlatılabilir.
  • Fesleğen: Kulak ağrısı için uygulanabilecek etkili tedavi yöntemlerindendir. Fesleğen yapraklarının suyu çıkarılıp kulağa günde 2 defa iki damla olarak damlatılabilir.
  • Nane: Nane yapraklarından elde edilen su ya da nane yağı, kulağa damlatılarak kulak ağrısı geçici olarak önlenebilir.
  • Sıcak Su Şişesi: Ağrıyan kulağa sıcak su doldurulmuş bir şişe uygulanabilir. Şişe bir kat havluya sarıldıktan sonra kulağa uygulanırsa ağrıya karşı rahatlama sağlar.

Kulak ağrısını gidermek ve rahatlama sağlamak için ağır aktivitelerden uzak durmak, sigara içmekten ve dumanını solumaktan kaçınmak gerekir. Kulağın mutlaka rüzgardan korunması önemlidir. Bol su tüketmek, banyo yaparken kulağı bir pamukla kapatmak ağrıyı hafifletmek için faydalı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçinden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçinden Ses Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kuzu Kulağı Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu Kulağı Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi