Kulak Ağrısı Dişe Vururmu?
27 Haziran 2024

Kulak Ağrısı Dişe Vururmu?

Kulak Ağrısı Dişe Vurur mu?

Kulak ağrısı ve diş ağrısı arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır. Kulak ve dişleri birbirine bağlayan (N. Alveolaris) sinirleri ile (Mandibuler ve N. Auriculares) sinirlerinin verdiği tepki sonucunda, kulakta meydana gelen ağrı dişe vurabilir. Aynı şekilde, dişte oluşan ağrı da kulakta hissedilebilir.

Kulak enfeksiyonlarında, kulak kanalı tahriş olmuş veya iltihaplanmış olabilir. Bu durumlar, kulakta şişme, kaşıntı, kızarıklık, işitme kaybı, kulak akıntısı ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Zamanında tedavi edilmeyen kulak enfeksiyonları, sinüs, diş ve boğaz ağrılarına yol açabilir.

Çene Kemiğinin Etkisi

Çene kemiğinde meydana gelen rahatsızlıklar, nadir de olsa, kulak ve dişlerde ağrıya yol açabilmektedir. Kafatası ve çenenin birbirine bağlandığı noktada oluşan kireçlenme, kulak ve diş ağrısına neden olabilir. Bunun dışında, gece uyku esnasında dişleri sıkmak veya birbirine sürterek gıcırdatmak, yemek yerken tek taraflı dişlerle yemek yemek kulakta ağrılara yol açabilir. Kulak çınlaması, baş dönmesi ve halsizlik hissedilen durumlarda çene kemiği rahatsızlığına dikkat edilmelidir.

Diş Apsesi

Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan diş ve diş eti iltihaplanmaları, kulak ağrısına yol açabilir. Hem kulağa hem de dişe vuran ağrı genellikle çürük dişten veya gömülü olan 20'lik dişten kaynaklanabilir. Yirmi yaş dişi, kulakta ağrı hissettirebilir. Kulak tedavisi yapıldığı halde anlaşılamayan kulak ağrısı, bu dişten kaynaklanabilir.

Orta Kulak İltihabı

Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ortaya çıkan, nezle ve grip gibi hastalıklarla birlikte görülen bir vakadır. Hastada ateş, halsizlik, karın ağrısı, ishal, kulak ağrısı, işitme kaybı ve irinli kulak akıntısı gibi belirtiler görülür. Kulak ağrıları genellikle diş, çene eklemi ve boyunda oluşan hastalıklardan kaynaklanabilir. Nadiren de olsa bademcik iltihabı, ağız ve boğazdaki iltihaplar kulakta ağrıya sebebiyet verebilir.

Ekstra Bilgiler

Kulak ağrısının dişe vurmasının yanı sıra, aşağıdaki durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır:
  • Sinüzit: Sinüslerin iltihaplanması, kulak ve diş ağrısına yol açabilir.
  • Temporomandibular Eklem Bozuklukları (TME): Çene eklemi rahatsızlıkları, kulak ve diş ağrısına neden olabilir.
  • Yüz Sinirleri: Yüzdeki sinirlerin iltihaplanması veya tahriş olması, kulak ve diş ağrısına yol açabilir.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız. Erken teşhis ve tedavi, ağrının kaynağını belirlemek ve uygun tedavi yöntemlerini uygulamak açısından büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kepçe Kulak Nedenleri ve Ameliyatı

Kepçe Kulak Nedenleri ve Ameliyatı

Kulak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yıkama Nasıl Uygulanır?

Kulak Yıkama Nasıl Uygulanır?

Kulak Memesinde Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesinde Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Yanmasının Sebepleri

Sol Kulak Yanmasının Sebepleri