Ameliyatsız Kulak Estetiği ve Sonrası
27 Haziran 2024

Ameliyatsız Kulak Estetiği ve Sonrası

Ameliyatsız Kulak Estetiği

Ameliyatsız kulak estetiği, kepçe kulak sorunu olan kişilere uygulanabilen bir yöntemdir. Kulağın anatomik yapısına bağlı olarak kulak kepçesi öne doğru kıvrıldığında ve başla yaptığı açı arttığında kepçe kulak deformasyonu ortaya çıkar. Bu durum doğuştan gelen bir sorun olup, çocuklarda gelişme çağında duygusal, psikolojik ve davranışsal problemlere neden olabilir. Kepçe kulak deformasyonu, kulaklarda görülen deformasyonlar arasında en yaygın olanıdır. Günümüzde kepçe kulak ameliyatları başarıyla uygulanmaktadır; ancak ameliyatsız kulak estetiği yöntemi de bazı sebeplerden dolayı tercih edilebilir. Kulak kepçesi 5-6 yaşlarına kadar gelişimini tamamlar. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatlarının bu yaşlardan sonra yapılması uygun olur. Uzmanlar genellikle sorunların önlenmesi için okul öncesinde kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesini tavsiye eder. Ameliyatla ya da ameliyatsız kulak estetiği ile kepçe kulak sorunu giderilebilir.

Ameliyatsız Kulak Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Kepçe kulak deformitesi anne karnında oluşan bir sorundur. Eğer yeni doğan bebekte kepçe kulak hemen saptanırsa, 72 saat içinde yapılan müdahaleyle ameliyatsız olarak düzeltilebilir. Çünkü bu süreçte bebeğe annesinden geçen östrojen hormonu nedeniyle kulak kıkırdaklarının elastikiyeti fazladır. 72 saatin ardından bebekteki östrojen seviyesi düştüğü için kıkırdaklar sertleşmeye başlar ve kepçe kulak bu şekilde düzeltilemez. Yeni doğan bebeklerin kepçe kulakları özel bantlarla veya plastik kaplı teller kullanılarak arkaya doğru yatırılır. Bu uygulama bebekte 1-2 ay süreyle sürekli olarak yapılır. Bu sayede ameliyatsız kulak estetiği sağlanmış olur. Bu yöntem uygulanmadığı takdirde kulağın gelişimini tamamladığı 5-6 yaşlarına kadar beklenmesi gerekir. Bu yaşlardan sonra kulağın düzeltilmesi için iki tercih vardır: ameliyat yapılması veya iple kepçe kulak estetiği yani ameliyatsız kulak estetiği yapılması. Ameliyatın tercih edilmemesi durumunda, iple kepçe kulak estetiği uygulanabilir.

Ameliyatsız Kulak Estetiği (İple Kepçe Kulak Estetiği)

Bu yöntem, uygulamasının kolay olması, iyileşmenin hızlı olması, kesi yeri ve dikiş olmaması, kanamanın olmaması gibi etkenler nedeniyle tercih edilebilir. Günümüzde çocukluk döneminde kepçe kulak ameliyatı olmamış yetişkinlerin daha fazla tercih ettiği bu yöntemle kepçe kulak sorunundan 10-15 dakika içinde kurtulmak mümkündür. Kişinin özgüven kazanmasına ve yüzünün daha estetik hale gelmesine neden olan ameliyatsız kulak estetiği oldukça yaygın olarak uygulanmaya başlamıştır. Uygulama genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kepçe kulak ameliyatında yapılan kıkırdak törpüleme ve kesi işlemleri bu yöntemde uygulanmaz; sadece kulağın dışından müdahaleyle kepçe kulaklar düzeltilir.

Kulaklar ince medikal iplerle, iğnelerle kişinin kulakları kafasına doğru yaklaştırılır. Kulağa noktasal girişler yapıldığından, sonradan herhangi bir iz kalmaz. Uygulama özel medikal iplerle yapıldığından bu yöntem iple kepçe kulak estetiği veya iple asma estetiği gibi isimlerle de anılır. Kulakların kafatası ile yaptığı geniş açı bu sayede kolayca düzeltilir. Lokal anestezi etkisinde olan hasta yapılan işlemleri izler ve kulağının düzeltilmesine müdahale edebilir. Sonuçta istediği gibi görünen kulaklara sahip olabilir. Bu ameliyatsız kulak estetiği tamamlandığında, hastanın başına kulaklarına gelecek şekilde bir saç bandı takılır.

Ameliyatsız Kulak Estetiği Sonrası

Kulakların üzerine takılan saç bandı sonrasında hasta hemen normal yaşamına dönebilir. Kulaklarını birkaç gün herhangi bir darbeden koruması yeterli olur. Operasyonda kesi yapılmadığından hastanın ilaç kullanmasına da gerek kalmaz. Bu yöntemle kepçe kulak sorunu olan hastaların %90'ına müdahale etmek mümkündür. Bazı hastalarda kulaklarda daha fazla deformite olduğundan ameliyatsız kulak estetiği yapılamaz. Bu yöntemin tek dezavantajı kulağın tutturulduğu iplerin zamanla gevşeme yapabilmesidir. Ancak bu sorun küçük bir müdahaleyle düzeltilebilir. Üstelik hastalar kulaklarının şeklinden memnun olmazsa, hemen kulağa takılan ipler çıkarılarak kulak eski haline döndürülebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Atması Nedenleri

Kulak Atması Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Mumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Mumu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ani Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulaktan Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulaktan Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Kulağın Görevi İşitme ve Denge

Kulak İçi Kulağın Görevi İşitme ve Denge

Ameliyatsız Kulak Estetiği ve Sonrası

Ameliyatsız Kulak Estetiği ve Sonrası

Güncel

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Güncel

Kulak Kiri Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Kulak Kiri Nedir ve Nasıl Temizlenir?