Sağ Kulak Yanması Tedavisi
21 Haziran 2024

Sağ Kulak Yanması Tedavisi

Sağ kulak yanması, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Özellikle dolaşan kanın yoğun ve hızlı bir şekilde kulakta bulunan damarlara ulaşması, sağ kulakta yanma ve bazen de yanma eşliğinde karıncalanmaya sebep olabilir. Bunun yanı sıra, kişinin aşırı acı tüketmesi veya sıcak besinler tercih etmesi de kulakta yanma oluşmasına neden olan faktörler arasındadır. Ayrıca, kişinin yaşadığı stresli durumlar, heyecan, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar da sağ kulakta yanma oluşmasına yol açabilir.

Sağ kulak yanmasını sürekli olarak hissediyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmalı ve nedeni doktor yardımı ile öğrenmelisiniz. Sağ kulakta aralıklarla var olan yanma hissi sürekli hale geliyorsa, bu durum kulakta sinir hasarı veya enfeksiyonel rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesi önemlidir.

Kişide travma nedenleri, sağ kulağa alınan darbeler veya hasarlar kulakta sinir hasarına neden olabilir. Ayrıca, kişinin alerjik sebepler ile kulağında yanma oluşabilir. Vücudun alerjiyi tetikleyecek maddeye karşı tepki vermesi durumunda oluşabilen sağ kulak yanması, kişinin alerji olduğu maddeden uzaklaşması sonucunda ortadan kalkar.

Sağ kulak yanması nedenleri arasında yer alan bir diğer faktör de dış kulak iltihabıdır. Kişide dış kulak iltihabı varsa, kulakta yanma ve yanma beraberinde karıncalanma gözlemlenir. Kulak zarı bölgesinde dış kulağı ayıran kısım olan dış kulak yolu, yüzme sporu ile ilgilenen kişilerde daha sık görülmektedir. Kulağa sürekli olarak su kaçması veya kulak yolunda kalan su, kulağın nemli kalmasına neden olur. Dış kulak yolunun nemli kalması, bakteri ve zararlı mikroorganizmaların var olmasına yol açar. Bu nedenle sağ kulak yanması, kişide oluşabilir.

Kulağın uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması da sağ kulakta yanma oluşmasına neden olabilir. Kişide sinüzit rahatsızlığı varsa, burun boşluğu etrafındaki boşluklar olarak bilinen sinüslerde enfeksiyon oluşması durumunda sağ kulakta yanma meydana gelir. Burun bölgesindeki iyi huylu tümör oluşumları, kişide bulunan soğuk algınlığı problemi ve alerjik nezle de enfeksiyonlara yol açarak kulakta yanmaya neden olabilir.

Sağ Kulak Yanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişide var olan sağ kulak yanmasının nedeni farklılık gösterdiği için tedavisi de kişiye ve problemin oluşma nedenine göre değişiklik göstermektedir. Kulak yanmasının nedeni enfeksiyona dayanıyorsa, doktor tavsiyesi ile antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Fakat sağ kulak yanması güneş ışınları nedeni ile oluşmuş ise, hastalığın derecesine ve boyutuna göre doktorun uygun gördüğü krem ve merhemler tercih edilmektedir. Sağ kulak yanması, doktor teşhisi sonucunda kulakta oluşan yanmanın derecesine ve durumuna göre tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Deldirme Riskleri

Kulak Deldirme Riskleri

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri

Haber Bülteni

Güncel

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Güncel

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi