Sol Kulak Altında Şişlik
09 Temmuz 2024

Sol Kulak Altında Şişlik


Günlük yaşamda çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Bu sorunlardan biri de kulağımızda meydana gelen şişliklerdir. Özellikle dış çevreden alınan darbeler bu şişlik ve morlukların oluşmasına neden olabilir. Kişi farkında olmadan dışarıdan bir darbe almış olabilir. Bunun yanı sıra bazı özel sebepler de kulağın altında şişliklerin oluşmasına yol açabilir. Örneğin, psikolojik bir sorundan dolayı sol kulak altında şişlik meydana gelme ihtimali bulunmaktadır. Bu durum, bedenin herhangi bir yapısının bozulmasının diğer yapıları da olumsuz etkilemesinden kaynaklanmaktadır. Burada üzerinde durmamız gereken husus, yaşanan kulak altı şişliklerinin sebeplerinin iyi tespit edilmesidir.

Sol Kulak Altında Şişlik Oluşumunun Erken Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle sol ya da sağ kulağın hemen alt bölgesinde meydana gelen şişliklerin nasıl ve hangi durumlarda oluştuğunun iyi araştırılması gerekir. Yaşanan bu şişlik durumunun dış çevreden alınan bir darbe sonucu mu yoksa psikolojik etkenlere bağlı olarak mı meydana geldiğini bilmek önemlidir. Bu hususu bilmek, sol kulak altında şişlik oluşumunun erken tanısının yapılmasında oldukça önemlidir. Ayrıca sol kulak altında şişlik oluşmasının, kişinin aldığı bir ilacın yan etkisi sonucu da meydana gelebileceğini unutmamak gerekir. Tüm bu durumlara karşı erken önlem almak sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu sayede kişi, kulağında oluşabilecek ileri düzeyde sorunların da önüne geçmiş olacaktır.

Sol Kulak Altında Şişlik Neden Olur?

Sol kulak altında şişlik oluşmasının en temel nedeni, kişinin kulağının altına herhangi bir darbe alması sonucu meydana gelir. Aynı durum sağ kulak için de geçerlidir. Bu durum şişlikler ve morluklar ortaya çıkarır. Bu durum, akla gelebilecek en temel nedendir. Bunun yanı sıra kişinin psikolojik problemleri olması, beraberinde bedenine yansıyabilir. Yani psikolojik sebepler, fizyolojik yapının hasar görmesine neden olabilir. Tüm bu sebeplerin yanı sıra, sol kulak altında şişlik oluşmasının bir diğer sebebi de kişinin aldığı ilaçların yan etkisi nedeniyle olabilir. Tüm bu nedenler göz önüne alınarak gerekli tedbirlerin alınması, kişinin sağlığını koruyacaktır.

Sol Kulak Altında Şişlik Oluşmasına Karşı Yapılması Gerekenler

Bir kimse sol kulak altında şişlik oluştuğunu gördüğünde nasıl hareket etmesi gerektiğini iyi bilmelidir. Şişlik oluşan bölgeye buz tedavisi uygulaması gerekmektedir. Ardından doktora danışarak yaşanabilecek kulak işitme sorunlarının da araştırılması gerekir. Tüm bu durumlar etkili olmaması halinde ise ameliyat yoluna gidilmesi gerekebilir.

Ekstra Bilgiler

Sol kulak altında şişlik oluşumuna karşı alınabilecek önlemler:

  • Ağrı kesici ve anti-enflamatuar ilaçlar kullanmak.
  • Şişlik olan bölgeyi temiz tutmak ve enfeksiyon riskini azaltmak.
  • Bol su tüketmek ve sağlıklı beslenmek.
  • Stresten uzak durmak ve psikolojik destek almak.

Bu önlemlerle birlikte, herhangi bir şişlik durumunda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Incik

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol kulağımın arkasın da her hangi bir darbe almama rağmen bir şişkinlik meydana geldi. Bu şişkinlik zamanla daha da büyüdü ve beni çok rahatsız etmeye başladı. Bu şişkinlik ciddi bir hastalığın habercisi olabilir mi ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Incik,

Sol kulağının arkasında meydana gelen şişkinlik rahatsızlık verici olabilir ve bunun birçok farklı nedeni olabilir. Bu şişlik bazen basit bir enfeksiyon ya da lenf nodu büyümesi gibi önemsiz bir durumdan kaynaklanabileceği gibi bazen de daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Bu konuda en doğru ve kesin bilgiye ulaşabilmek için bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Doktor gerekli muayeneleri yaparak şişkinliğin nedenini belirleyecek ve gerekli tedaviyi önerecektir. Geçmiş olsun!

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Umut

Sol kulak arkadasın da oluşan şişkinlik bir darbe, enfeksiyon, kullanılan ilaçların yan etkisi veya psikolojik sebepler dolayı ortaya çıkabilir. Öncelikle şişkinliğin üzerine buz konulur ve doktora gidilerek önce bu durumun sebebi öğrenilmelidir. Ortaya çıkma sebebine göre uygun olan tedavi uygulanmalıdır

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulağa Kaçan Böceği

Kulağa Kaçan Böceği

Kulak Altı Beze Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Beze Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Siprogut Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Siprogut Kulak Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bademcik Şişmesi Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişmesi Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şekilleri Türleri ve Özellikleri

Kulak Şekilleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kulağa su kaçması hangi sorunlara neden olur?

Kulağa su kaçması hangi sorunlara neden olur?

Güncel

Kulak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi