Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi


Kulak şişmesi, kişinin kulağında sıcaklık, kızarıklık ve rahatsızlık hissi ile kendini gösteren bir durumdur. Genellikle iltihaplanma veya enfeksiyon belirtisi olarak ortaya çıkar. Birçok durumda, kulak şişmesine bağlı olarak östaki borusunda iltihaplanma gerçekleşir ve bu durum tıbbi literatürde efüzyonlu otitis media olarak adlandırılır. Kulak şişmesinin diğer yaygın nedenlerinden biri, "yüzücü kulağı" olarak bilinen ve dış kulağa su girmesi sonucu oluşan bir sorundur. Kulağa giren su, bakterilerin çoğalmasına sebep olarak kulakta şişme, yanma ve kaşıntı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, kulağa yabancı cisim kaçması veya tahrişten kaynaklanan otitis eksterna rahatsızlığı da kulak şişmesine yol açabilir. Kulakta kullanılan takılar, deri hastalıkları ve egzama gibi durumlar da kulak şişmesi belirtilerine neden olabilir. Egzama gibi deri hastalıkları ve alerjik reaksiyonlar da benzer belirtiler gösterebilir. Kulak şişmesi, kulağın farklı bölgelerine etki edebilir ve bu durumda ağrı ve kızarıklık da görülebilir. Kulak şişmesinin nedenini anlamak ve tedavi etmek için uzman bir doktora başvurmak en etkili yöntem olacaktır.

Kulak Şişmesi Neden Olur?

  • Kıkırdak İltihabı: Kulak şişmesinde kıkırdak iltihabı, kulağın görünen kısmında, özellikle kulak memesinin üst bölgesinde meydana gelir. Bu duruma genellikle kulak memesine değil de daha üst kısma takılan küpe ve piercing gibi delici takılar, kulakta meydana gelen kesikler ve yırtıklar, estetik veya cerrahi operasyonlar sonrası oluşan kontrol dışı gelişmeler neden olur.
  • Dış Kulak İltihabı: Kulak kanalının kulak zarına kadar uzanan kısmı iltihaplandığında, kulak kanalının derisi şişer veya bazen kulak dışında şişme ve kızarıklıklar oluşur. Dış kulak iltihabına neden olan faktörler arasında temiz olmayan suda yüzmek, egzama benzeri deri hastalıkları, kulak çubuklarının kullanımı, saç kurutucunun ve klorlu suyun özensiz kullanımı yer alır.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Vücut, herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde, kulakta alerjik tepkiye neden olursa, kulakta şişme meydana gelebilir. Kulak memesinde şişme genellikle alerjik reaksiyon nedeniyle olur.
  • Böcek Isırıkları: Kulak şişmesinin sık karşılaşılan nedenlerinden biri de böcek ısırıklarıdır. Özellikle uyandıktan sonra kulakta şişme fark ederseniz, böcek ısırmasından şüphelenebilirsiniz.

Kulak Şişmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şişkinliğe sebep olan iltihap, doktor tarafından boşaltılabilir. Kulak şişkinliği iltihap toplanmasından kaynaklanıyorsa, doktorunuz vakaya göre antibiyotik ilaç uygulayabilir veya fiziksel müdahale ile iltihabı boşaltabilir. Ciddi ve uzun süre tedavi edilmemiş vakalarda, kulak kıkırdak dokusunun bir kısmında doku ölümü gerçekleşebilir ve bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Şişkinlik nedeniyle kan toplanması varsa, doktorunuz kanı dışarı akıtmak için kulağa bir delik açabilir. Bu işlem sonrası enfeksiyon riskini azaltmak için antibiyotik kullanımı ve bandaj uygulaması gerekebilir. İşlem yapılan bölgeyi temiz tutmak önemlidir.

Dış kulak iltihabından kaynaklanan kulak şişmesi durumunda iki farklı türde kulak damlası kullanılması gerekebilir: bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotik damlalar, mantar kaynaklı enfeksiyonlar için antimikotik ilaçlar. Böcek ısırıklarından kaynaklanan kulak şişmesi durumunda, bögede böceğe ait bir parça varsa dikkatlice çıkarılmalı, bölge sabun ve suyla yıkanmalı ve buzla soğuk uygulama yapılmalıdır. Şişlik olan bölgeye kaşıntı olsa bile dokunmamak gerekir.

Bu tedavilerin dışında kulak şişmesi belirtilerinin azaltılması için:

  • Kulakta şişlik olan bölgeye buzla soğuk uygulama yapmak,
  • Ağrı kesici ilaçlar kullanmak,
  • Sodyum minerali miktarı düşük olan diyetler uygulamak kulakta şişliği azaltabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ağca

19 Nisan 2024 Cuma

Kulağımda hafif ağrı ve şişlik oluştu. Şişlik dışarıdan belli olmasa bile elimi sürdüğümde belli ediyor kendisini. Bu durum tam olarak neyin belirtisi olabilir. Kulak şişmesi daha öne hiç karşılaşmadığım durumlardan biri.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, kulağınızdaki ağrı ve şişlik, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında enfeksiyonlar (örneğin, otitis externa ya da otitis media), alerjik reaksiyonlar, travma veya kulakta bir kist ya da tümör bulunması yer alabilir. En doğru tanıyı ve tedaviyi alabilmek için bir doktora başvurmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Ağrısı Dişe Vururmu?

Kulak Ağrısı Dişe Vururmu?

Kulak Zarı Görevi ve Özellikleri

Kulak Zarı Görevi ve Özellikleri

Kulak İşitme Cihazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak İşitme Cihazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği İltihabı Belirtileri ve Tedavisi