Kulak Kiri Nedir ve Nasıl Temizlenir?
27 Haziran 2024

Kulak Kiri Nedir ve Nasıl Temizlenir?

Kulak Kiri

Kulak kiri, kulağın kirli olduğunu göstermez. Bu, kulağın mikroplardan korunmasını sağlayan antibakteriyel bir salgıdır. Tıpta "buşon" olarak adlandırılan bu durum, halk arasında kulak kiri olarak bilinir. Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan oluşur. Kulak kepçesi, kulağın dışındaki bölümdür. Dış kulak yolu ise kulak kepçesi ile kulak zarının arasındaki tünele verilen isimdir. Kum saatine benzeyen dış kulak yolunun orta kısmı daha dardır ve kıkırdak ile kemik dokulardan oluşur. Dış kulak yolunun dışındaki deride, kulak salgısını üreten özel salgı bezleri bulunmaktadır.

Kulak Kirinin Fonksiyonları

Kulak salgısının kum ve toz parçacıklarını tuttuğu ve kulak zarına zarar gelmesini önlediği varsayılır. Kulak salgısı çoğu zaman kurur. İçeriğinde bulunan kum ve toz parçacıklarıyla beraber kulağın dışına atılır ya da silindiğinde kulak kepçesine kayar. Bu kuruyan birikime kulak kiri, yani buşon adı verilir. Tozlu alanlarda çalışanlarda ya da koyu renkte kulak salgısı olan kişilerde akıntı birikerek dış kulak yolunun tıkanmasına neden olabilir.

Kulak Kiri Hangi Şikayetlere Neden Olur?

Kulak salgısı, kulak yolunda geçici bir tabaka oluşturarak koruma görevi gördüğünden faydalıdır. Kulak salgısı olmazsa dış kulak yolunda kuruma ve bundan kaynaklı kaşıntı meydana gelir. Bazı kişilerde kulak kirinden dolayı herhangi bir yakınma meydana gelmez. Bu kişilerde kulak kiri olduğu rutin bir kulak burun boğaz muayenesi sırasında belirlenebilir. Kulağın birinde ya da ikisinde birden kulak kiri biriktiğinde geçici işitme kaybı, dolgunluk hissi, uğultu, kaşıntı, ağrı ve çınlama gibi etkiler meydana gelebilir. İşitme kaybının derecesi farklı seviyelerde olabilir. İşitme kaybının olması kişilerin sosyal yaşamdan uzaklaşmasına neden olabilir.

Kulak Kiri Nasıl Anlaşılır?

Kulak kiri yakınmalara neden olursa, kulak burun boğaz doktoru tarafından yapılacak otoskopik muayene sırasında teşhis edilebilir. Otoskopik muayene ile kulak kirine kesin tanı konulabilir.

Kulak Kiri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak kiri tedavisinde uygulanabilecek pek çok farklı seçenek vardır. Bunlar hasta ve doktorun tercihine göre, aynı zamanda sağlık kurumunun sahip olduğu özelliklere göre belirlenebilir. Bu seçenekler arasında:

 • Suyla kulak yıkama
 • Serumenolitik damla
 • Küret ile çıkarma
 • Aspirasyon
bulunmaktadır. Kulak kirinin hemen çıkarılamayacağı hallerde kiri yumuşatmak için damla verilir. Bir süre sonra aspirasyon yapılarak kulak kiri temizlenir. Kulak kiri yumuşadıktan sonra bunu temizlemesi kolay olur. İşlem herhangi bir komplikasyon oluşturmadan yapılabilir. Kulak lavajında ise serumenolitik damla ile ya da tek başına uygulanabilir. Bu işlem özenle yapılmalıdır. Ancak her kulakta bu işlem yapılamaz. Tek başına serumenolitik damla bazen kulak kirini tek başına da temizleyebilir. Bazı hastalarda ise kulak yıkama öncesinde kiri yumuşatmak için kullanılabilir.

Kulak Kirini Hastalar Kendileri Temizleyebilir mi?

Kulak kanalı genellikle kendi kendini temizleyebilir. Bu temizlik, kulak zarından kepçeye doğru birikintilerin ağır ağır dışarıya doğru doğal bir mekanizmayla itilerek yapılır. Eskiyen kulak kiri sürekli olarak kulağın dışına itilir ve burada kuruyarak dışarıya düşer.

Kulak salgısı, kulak yolunun sadece dış kısmında olur. İç kısmında olmaz. Ancak kişi yabancı bir cisimle kulağını temizlerse akıntı kulak zarına doğru itilir. Kulak çubuğu gibi yabancı cisimlerle aslında kulak temizlenmez. Bu yöntem sadece kulak kirini içe doğru itmeye yarar.

Dış kulak yolunun cildi ve kulak zarı oldukça hassastır. Kolay zedelenebileceği için hastalar kulak kirini temizlerken yabancı cisimle kulak zarına zarar verebilir, yırtılmasına neden olabilirler. Kulak kirini kendi temizleyecek olan hastalar öncelikle kulak zarında delik olup olmadığını öğrenmelidir. Delik kulak zarı olursa damlalar yüzünden kulak iltihabı meydana gelebilir. Delik kulak zarı varsa kulağı yıkamak da iltihaba neden olabilir. Bu sorunlar olursa hastalar kulak kirini temizletmek için mutlaka kulak burun boğaz doktoruna gitmelidir.

Kulaklar Ne Zaman Temizlenmelidir?

Kulak kanallarının normalde temizlenmesi gerekmez. Ancak dış kulak yolundaki ifrazatlar fazla olursa, bunlar rahatsız edici derecede kulakları tıkarsa ya da doktor kontrolü sırasında kulağın muayenesi yapılamazsa kişide bazı yakınmalar olabilir. Bunlar:

 • Kulak ağrısı
 • Tıkanıklık ve dolgunluk hissi
 • İşitme kaybı
 • Kulakta çınlama, gürültü ve ses duyulması
 • Öksürük
 • Koku
 • Kaşıntı
gibi yakınmalar. Bu belirtiler gelişirse kulakların temizlenmesi gerekir.

Kulak Yıkatmak Alışkanlığa Neden Olur mu?

Kulak yıkatmak alışkanlık yapmaz. Kulak kanalı kendi kendini temizlemeyen kişilerde, kulak salgısı koyu olanlarda, kulak salgısı fazla biriken kişilerde yılda 1-2 defa kulak yıkatma ihtiyacı doğar. Bu sorunlar kulak yıkansa da yıkanmasa da yaşanır. Kulak yıkandığında ise kulak kiri birikiminden dolayı işitme kaybı gibi sorunlar yaşanmaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Ameliyatı Sonrası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulakta Dolgunluk Hissi

Kulakta Dolgunluk Hissi