Kulak Arkasında Sert Şişlik
22 Haziran 2024

Kulak Arkasında Sert Şişlik


Kulak arkasındaki sert şişlik, birçok insanın yaşadığı yaygın bir sağlık sorunudur. Ancak bu durum genellikle yeterince önemsenmemekte ve ihmal edilmektedir. Kulak arkasında oluşan sert şişlikler, bazen ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, kulak arkasında sert şişlik fark edildiğinde, detaylı bir inceleme için bir doktora başvurmak önemlidir. Doktora gidildiğinde ciddi bir sorun tespit edilmezse, bu şişlikler kendiliğinden geçebilir. Ancak, ciddi bir durum söz konusuysa, hemen tedaviye başlanmalıdır. İnsan boynundaki lenf bezleri, vücudun her bölgesinde bulunan bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Çoğu insanın kulak arkasında oluşan sert şişlikler, genellikle lenf bezleri kaynaklıdır. Bu şişlikler genellikle mikroplardan kaynaklanır. Vücut, bu mikropları yok etmek için savaşçı hücreleri o bölgeye toplar ve sert şişlikler oluşur. Kulak arkasındaki sert şişlikler bir santimetreden büyük hale gelirse, mutlaka doktora gidilmelidir.

Kulak Arkasında Sert Şişlik Neden Olur?

Kulak İltihabı

Kulak arkasında sert şişliğin en yaygın nedenlerinden biri kulak iltihabıdır. Bu durumda, kulak arkasında sert şişlik genellikle kulak arkasındaki kemiğin üzerinde görülür ve şişliğin üzerinde kızarıklık da olabilir.

Yağ Bezesi

Kulak arkasındaki sert şişlik, basit bir yağ bezesinden de kaynaklanabilir. Eğer bu şişlik yağ bezesinden kaynaklanıyorsa, birkaç gün içinde kendiliğinden geçebilir. Yağ bezesinin sebep olduğu şişlikler genellikle endişe verici değildir.

Lenf Düğümü veya Tükürük Bezleri

Lenf düğümü veya tükürük bezleri kaynaklı kulak arkasındaki sert şişlikler tehlikeli olabilir. Bu tür şişliklerin arkasında başka sağlık sorunlarının olabileceği unutulmamalıdır. Hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Yaralanma

Boyun ve kulak bölgesine alınan darbeler de iyileşme aşamasında kulak arkasında sert şişliklere neden olabilir.

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bağışıklık sistemi hastalıkları da kulak arkasında sert şişliğe neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zarar görmesi halinde şişlikler oluşabilir.

Kulak arkasında sert şişlik olan insanlar, kızarıklık, şiddetli ağrı ve normalden büyük bir şişlik fark ederlerse, mutlaka bir doktora gitmelidirler. Bu tür şişlikler ciddiye alınmadığında ve doktora gidilmediğinde, kulak arkasındaki sert şişlikler ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri

Sağ Kulak Tıkanması Nedenleri

Fil Kulağı İşlevleri

Fil Kulağı İşlevleri

Haber Bülteni