Kulak Kesilmek
12 Temmuz 2024

Kulak Kesilmek


Kulak kesilmek, Türkçede sıkça kullanılan deyimlerden biridir. Bu deyim, kişinin bir olay veya durum karşısında tüm dikkatini vererek dinlemesi anlamına gelir. Aynı zamanda, kişinin dikkatini toplayarak duymaya çalışmak olarak da kullanılmaktadır. Örneğin: "Onların arasına girerek ne konuştuklarını öğrenmek istedim. Yanlarına yaklaştığımda ise iyice kulak kesildim." Bu deyim, genellikle 'kulak kabartmak' veya 'kulak misafiri olmak' deyimleri ile karıştırılmaktadır. Ancak, bu iki deyim çok farklı anlamlara gelir. 'Kulak kesilmek' deyimi, konuşulan bir konuya veya dinlenilen bir müziğe kişinin ilgisinin artması ve bu hususa daha dikkatli bir şekilde yönelmesi anlamında kullanılır.

Deyimin Anlamı ve Kullanımı

Halk arasında sıkça kullanılan bu deyim, kişinin dikkatini bahsedilen duruma veya olaya verdiğini gösterir. Yani, kişi kulak kesildiği duruma karşı daha dikkatli hareket eder. Bu durum hakkında daha detaylı bilgi almak amacıyla 'kulak kesilmek' denilen odaklanma olayına yönelir. Böylelikle, 'kulak kesilmek' deyiminin doğru bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkündür. Diğer durumlarda ise 'kulak kesilmek' yanış olarak kullanılabilir.

Deyimin Kökeni ve İşlevi

'Kulak kesilmek' durumu, kişinin kendi isteği doğrultusunda yapılan bir eylem olup, doğrudan kulakların işlevleri ile ilgilidir. Yani, kulak kesilmesi durumu, bir kişinin kulağını o yöne doğru vermesi neticesinde gerçekleşir. Burada kullanılan 'kesilme' durumundan kasıt, kişinin kendisini o konuya vermesi anlamında kullanılır. Kulak organı dışarıdan gelen birçok sesi algılar. Ancak, bazı seslere karşı özel ilgi gösterebilir. Bu durumda da diğer işitilen sesler arka planda kalır. Yani diğer sesler süzgeçten geçer. Bu yüzden de 'kulak kesilmek' deyimi ortaya çıkmıştır. Bu durum, sevilen bir kimsenin sesi tarafından da kişilere yönelmesine sebep olabilir. Örneğin, bir kimse aşık olduğu kişinin sesine daha çok kulak kesilir.

Kulak Kesilmesi Deyimine Örnekler

Son olarak, 'kulak kesilmek' deyimi ile ilgili olarak birtakım örnekler verelim:

  • Derste anlatılan bilgiler o kadar önemli olmasına rağmen sınıf bir türlü kulak kesilmiyordu söylenenlere karşı.
  • Arka sırada oturan grubun konuşmalarına kulak kesilmemek mümkün değildi.
  • Aşırı derecede sinirli olduğumu görünce ister istemez söylediklerime kulak kesildi.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Erşan

12 Temmuz 2024 Cuma

Arka sırada oturan grubun konuşmalarına kulak kesilmemek mümkün değildi derken tam olarak neyi kastettiniz? Bu durumu ben de yaşadım ve merak ettim. Birileri sürekli bir şeyler konuştuğunda dikkatinizi nasıl topluyorsunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Erşan,

Söz konusu durumu anlatırken, arka sırada oturan grubun konuşmaları o kadar dikkat çekici ve yoğun ki, istemeden de olsa onlara kulak vermek zorunda kaldığımı ifade etmek istedim. Benzer bir deneyim yaşamış olmanız beni anladığınızı gösteriyor. Dikkatimi toplamak için genelde kulaklık takıp müzik dinlerim veya kendimi tamamen işime veya dersime vermeye çalışırım. Ancak bazen ne yaparsam yapayım, bu gibi dikkat dağıtıcı durumlarla başa çıkmak gerçekten zor olabiliyor.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

Büyük Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Büyük Kulak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sol Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Yıkama Nasıl Uygulanır?

Kulak Yıkama Nasıl Uygulanır?

Güncel

Bebeklerde Kulak Ağrısına Anne Sütü

Bebeklerde Kulak Ağrısına Anne Sütü

Güncel

Kulak İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deniz Kulağı Türleri ve Özellikleri

Deniz Kulağı Türleri ve Özellikleri