Kulak Kepçesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Kulak Kepçesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kepçesi İltihabı

Kulak kepçesi iltihabı, tıbbi literatürde "perikondrit" olarak adlandırılmaktadır. Perikondrit, kulak kıkırdağını çevreleyen perikondrium dokusunun enfeksiyonu anlamına gelir. Bu enfeksiyon, kırmızı ve şiş bir görünümle karakterizedir ve hastalarda ciddi acıya yol açabilir. İleri vakalarda irin ve diğer sıvılar birikebilir ve boşaltılması gerekebilir. Perikondritin en yaygın nedeni travmadır.

Kulak Kepçesi İltihabının Nedenleri

Kulak kepçesi iltihabı, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir:
 • Kulak deldirme işlemleri
 • Spor veya diğer aktiviteler sırasında yaralanmalar
 • Cerrahi travmalar
 • Yanıklar
Özellikle dış kulak kıkırdağının deldirilmesi, bu enfeksiyonun yaygın bir sebebidir. Perikondrit genellikle Pseudomonas aeruginosa bakterisi nedeniyle oluşur.

Kulak Kepçesi İltihabı Belirtileri

Kulak kepçesi iltihabı çeşitli belirtilerle kendini gösterebilir:
 • Şişlik
 • Kızarıklık
 • Ağrı hissi
 • Şiddetli vakalarda ateş
 • Kulak yapısında deformasyon
 • İltihap veya sıvı akıntısı
Tanı koymak genellikle kolaydır ve kulak kepçesinde travma öyküsü ile enfekte görünüm dikkate alınır. Perikondrit, başlangıç aşamasında selülite benzer.

Kulak Kepçesi İltihabı Tedavisi

Kulak kepçesi iltihabı genellikle antibiyotik tedavisi gerektirir. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak antibiyotikler ağız yoluyla veya damar yoluyla alınabilir. Ciddi vakalarda ameliyat gerekebilir. Özellikle yara içinde irin ve diğer sıvılar birikmişse, küçük bir kesi yapılarak bu sıvılar temizlenir. Bu işlemden sonra antibiyotik tedavisi etkili olacaktır. Enfeksiyon, kulağın deforme olmasına neden olabilecek kadar ciddi durumdaysa, kulaktan bazı parçaların alınması gerekebilir. Bu durumda, kulağın yeniden eski haline dönebilmesi için plastik cerrahi uzmanına ihtiyaç duyulabilir.

Kulak Kepçesi İltihabı Önleme

Kaza sonucu yaralanmalarda perikondritin önlenmesi zordur. Ancak, kulak kıkırdağını deldirmek bu enfeksiyonun gelişme riskini artırır. Çok sayıda piercing ve kıkırdak deliği de riski artırır. Kulak kepçesi iltihabının hastalık seyri genellikle iyidir. Enfeksiyon teşhis ve tedavi edildiği sürece tam anlamıyla iyileşme beklenir.

Kulak Kepçesi İltihabı Nasıl Geçirilir?

 • Elma Sirkesi: Kulak iltihabının nedeni mantar ise elma sirkesi çözüm olabilir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı tuz karıştırılır ve bu karışım pamuk yardımıyla kulağa uygulanır. Ardından 5 dakika sonra pamuk çıkarılır ve kulak üzerine yatılır.
 • Fesleğen: Antibiyotik etkiye sahip doğal bir üründür. 5 adet fesleğen yaprağı sıkılarak elde edilen su kulağa uygulanır.
 • Zeytinyağı: Hafif ısıtılarak kulağa birkaç damla damlatılır ve bu şekilde enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olur.
 • Sarımsak: Kulak iltihabı için de sarımsaktan yararlanılabilir. Yarım kaşık hardal yağının içine 2 diş sarımsak ilave edilip ısıtılır. Ardından soğuduktan sonra sarımsak çıkarılır ve iltihap bulunan kulağa suyu sıkılır. Bu işlem, iltihaplı kulak için oldukça faydalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Görkem Baki

07 Mayıs 2024 Salı

Merhaba. Yakın zamanda futbol oynarken sert bir şekilde faule maruz kaldım ve başım yere çarptı. Başımın üzerinde düşerken kulak memesi acayip ağrı oluştu. Bu ağrı bir hafta sürdü. Doktora gittiğimde ise kulak kulak kepçesi iltihabının farklı nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Bende bu duruma şaşırıp kaldım. Bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Görkem Baki Bey,

Öncelikle geçmiş olsun. Spor sırasında yaşadığınız düşme ve ardından gelen ağrı oldukça sıkıntılı bir durum gibi görünüyor. Kulak kepçesi iltihabı, travma dışında farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Örneğin, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, cilt hastalıkları (egzama gibi) ya da kulak kepçesine yönelik sürekli basınç ve tahriş iltihaba neden olabilir. Doktorunuzun bu durumu dikkate alarak size uygun bir tedavi planı önermesi en doğrusu olacaktır. Eğer ağrınız ve rahatsızlığınız devam ederse, tekrar doktora başvurmanızda fayda var.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Topay

Merhabalar geçmiş olsun diierim öncelikle. Yaşadığınız sıkıntı hakkında çok iyi bir bilgim yok ancak yazdıklarınızı okuduğum zaman aklıma ilk gelen şey, oyun sırasında düşmeniz sonrasında kulağınızdaki sorunun ağrı oluşturması. Şunu demeye çalışıyorum, daha öncesinde kulağınızda sıkıntı başlamış ancak başınızı çarpmanız üzerine ağrı tetiklenmiş olabilir. Rahat değilseniz farklı bir doktora başvurabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kulak Memesi Estetiği

Kulak Memesi Estetiği

Soğan Suyu Kulak

Soğan Suyu Kulak

İlginizi Çekebilir

Kulak Düşmesi

Kulak Düşmesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulakta Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyatsız Kulak Estetiği ve Sonrası

Ameliyatsız Kulak Estetiği ve Sonrası

Güncel

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Kulak Uğultusu

Hamilelikte Kulak Uğultusu

Kulak Çınlaması Neye İşarettir?

Kulak Çınlaması Neye İşarettir?

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?