Kulak Uğultusu Tedavisi
26 Haziran 2024

Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu

Kulak, başımızın iki yanında bulunan ve etrafımızdaki sesleri işitme ile denge organını içinde barındıran anatomik bir yapıdır. Kulak uğultusu, insanlarda sürekli veya belirli aralıklarla dış kaynağı olmayan sesler duyması durumudur. Bir ya da iki kulakta farklı yükseklikte kulak uğultusu olabilir. Bu olayda önemli olan, meydana gelen kulak uğultusunun ne kadar şiddetli algılandığıdır.

Kulak Uğultusunun Nedenleri

Kulak uğultusunun meydana gelmesi çeşitli hastalıklara bağlıdır. Çoğu zaman iç kulakta bulunan ve koklea olarak adlandırılan işitme organından kaynaklanır. Orta kulağın, boğaz ile birleştiği yerdeki östaki kanalının kapanması veya tıkalı olması kulak uğultusuna neden olabilir. Kulak uğultusu ilk başlarda önemsenmezse, devamlılık gösteren ve tedavisi kesin sonuç vermeyen bir hastalığa dönüşebilir. Kulak uğultusunu beş kişiden biri yaşar ve tedavi edilmediğinde yaşamlarını olumsuz yönde etkiler.

Kulak uğultusunun bazı yaygın nedenleri şunlardır:

  • Gürültülü alanlar
  • Ateş edilen silahların sesi
  • Yüksek ses çıkaran mekanik makineler
  • Patlamalardan kaynaklanan ani sesler
  • Sağlık durumları, alerjiler ve enfeksiyonlar
  • Anevrizma veya tümör gibi önemli hastalıklar

Uyku sırasında östaki kanalı daha az çalışır. Uyku sırasında yutkunma olmadığı için hava girişi olmaz. Bu durumda orta kulakta basınç oluşur ve kulak ağrısıyla uyanabilirsiniz. Tüplü dalış, uçak yolculuğu gibi atmosferik değişiklikler, çene ve diş ağrıları da kulak uğultusuna neden olabilir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kansızlık ve tiroit bezi gibi sistemik hastalıklar da kulak uğultusuna yol açabilir. Boyundaki damarların daralması, boyun düzleşmesi, boyun fıtığı, baş ve boyun kanserleri, kistler de kulak uğultusuna sebep olabilir.

Kulak Uğultusunun Tedavisi

Tedavi, sorunun kökenine bağlı olarak değişir. Erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Özellikle işitme kaybı görülen kulak uğultularının erken teşhisi, hastanın medikal tedaviden olumlu sonuçlar almasını sağlar. Kulak uğultusu ile birlikte işitme kaybı da düzelebilir. Endişe, gerginlik ve stresten uzak durmak önemlidir. Sakız çiğnemek, saç kurutma makinesini 10 santim uzaktan tutmak ve tuz alımını azaltmak kulak uğultusunun oluşumunu önleyebilir. Düzenli olarak spor yapmak ve yeteri kadar dinlenmek kulak uğultusu rahatsızlıklarını azaltır ve önler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Köpeklerde Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Kulak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısına Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Ağrısına Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?