Uçakta Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Uçakta Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Uçakta kulak ağrısı, yaşanan basınç değişikliklerinden kaynaklanır. Uçak yolculuklarının artmasıyla birlikte, bu türden sağlık sorunları da artmaya başlamıştır. Özellikle uçak yolculuğunda kulakla ilgili sorunlar daha sık yaşanmaktadır. Uçağın inişi sırasında orta kulakta basıncın azalması sonucu oluşan sıkışma, kişilerde kulak ağrısından işitme kaybına kadar çeşitli sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar, uçak yolculuğu yapan çocuklardan üçte ikisinin ve yetişkinler arasında ise en az yarısının hafif ile şiddetli derecelere kadar kulak sorunları yaşadığını belirlemiştir.

Uçak İnişi Sırasında Basınç Değişiklikleri

Uçağın inişi sırasında fiziksel kanunlar gereği orta kulaktaki basınç hızla düşer. Bu esnada kulak zarı içe doğru çekilir. Orta kulağa dönük iç kulak zarları da basıncın etkisiyle orta kulağa çekilir. Kişilerde oluşan bu basınç, östaki borusu yardımıyla dengelenemediğinde, basıncın düşmesiyle birlikte orta kulakta sıvı kan birikimi ya da kulak zarlarında yırtık, delik gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Bu tür etkenler uçakta kulak ağrısı, baş dönmesi, işitme kaybı gibi sonuçlara neden olur. Bu yüzden orta kulaktaki basıncı dengelemek yani östaki borusunun açılmasını sağlamak için bazı hamleler yapılmalıdır. Bu hamleler arasında esneme, sakız çiğneme gibi eylemler bulunur. Ancak kişinin nezle olması, grip geçiriyor olması gibi hallerde enfeksiyondan dolayı şişlik, ödem olacağı için bu eylemler başarılı olmaz. Burun tıkanıklığı olan kişilerde, dış kulak yolunda kulak kiri olanlarda, sıkı kulaklık kullananlarda da uçakta kulak ağrısı sıkça görülebilir.

Uçakta Yaşanabilen Kulak Sorunları

Orta kulakta basıncın azalması sonucunda, kulakta önce tıkanma hissi olur. Bununla birlikte kulakta hafif ağrı hissedilir, kulakta doygunluk, çınlama, baş dönmesi, kulakta tam sağırlık hissi ve kulaktan kan gelme sorunu yaşanabilir. İlk başta kulak zarının işlevini yeterince getirememesi nedeniyle hafif şikayetler oluşmaya başlar, ardından kulak zarında delinme, iç kulak sıvısının orta kulağa doğru akması gibi oldukça ciddi sorunlar yaşanabilir. Uçakta kulak ağrısı gibi yakınmaları olanlar alacakları önlemler ve tedavi ile bundan fazla zarar görmeden kurtulabilir. Uçaktan indikten sonra da kulak yakınmalarının devam etmesi durumunda ise kişilerin kulak burun boğaz uzmanına gitmeleri önerilir.

Uçak Yolculuğu İçin Alınacak Önlemler

Uçak yolculuğu burun ve kulak açısından sağlıklı şekilde, östaki borusu da işlevini görecek şekilde yapılmalıdır. Eğer kronik burun tıkanıklığı, kulak hastalığı gibi sorunlar bulunuyorsa, mutlaka önceden tedavi edilmelidir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarının olması, burun alerjisi olması gibi durumlarda uçakta kulak ağrısı sorunu yaşanmasına neden olabilir. Alınacak tedbirler için hamile olanların daha özenli olması da gerekir. Bebekler ve çocuklar daha fazla risk taşırlar. Bu yaşlarda yaygın olan orta kulak iltihabında ise orta kulaktaki sıvı nedeniyle uçaktaki basınçtan koruyucu bir etki yaratır.

Uçakta Kulak Ağrısı Sorunundan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Üst solunum enfeksiyonu bulunuyorsa, uçak yolculuğu yapılmamalıdır
  • Uçağa binişten önce ve inmeden yarım saat kadar önce doktorun önerisiyle burun açıcı spreyler kullanılabilir
  • Alerjik nezle sorunu olanlar tedavisini ihmal etmemelidir
  • Uçakta sakız çiğneyerek, esneyerek östaki borusu açılmaya çalışılmalıdır. Bunlara ne kadar erken başlanırsa, uçakta kulak ağrısı sorununun kötüleşmesine engel olunur. Uçakta olunduğu sürece 2 dakikada bir bu eylemler yapılmalıdır.
  • Kulak temizliğine dikkat edilmelidir
  • Östaki borusunu açmak için Valsalva hareketi yapılabilir. Parmaklarınızla burnunuzu kapatarak, ağzınızdan hafif nefes almalı, ardından ağzınız kapalıyken, genizden havayı kulağınıza gönderebilirsiniz. Bu Valsalva manevrası olarak tanımlanır.
  • Uçağın inişi sırasında uyumamaya dikkat edin. Bu uçakta kulak ağrısı ile başlayan sorunları hemen fark etmenize yardımcı olur.
  • Uçağın inişi sırasında varsa kulaklıklarınızı gevşetin ya da çıkarın. Kulak tıpası ise kullanmamalısınız.
  • Uçuşta bol sıvı almalısınız, alkol ve kafeinden uzak durmalısınız.
  • Eğer kulak ameliyatı geçirdiyseniz, uçmadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hulki

19 Temmuz 2024 Cuma

Uçak inişi sırasında kulak ağrısı yaşıyorum, bu basınç değişikliklerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Özellikle inme sırasında kulakta tıkanma ve hafif ağrı hissetmem normal mi? Esneme ve sakız çiğneme gibi yöntemler deniyorum ama yine de ağrıyı tam olarak engelleyemiyorum, başka hangi yöntemleri deneyebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hulki, uçak inişi sırasında yaşadığınız kulak ağrısı ve tıkanma, basınç değişikliklerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum, özellikle iniş ve kalkış sırasında sıkça karşılaşılan bir sorundur. Esneme ve sakız çiğneme gibi yöntemler genellikle bu tür rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olsa da, her zaman etkili olmayabilirler. Başka yöntemler denemek isterseniz, burun deliklerinizi kapatıp nazikçe nefes verme (Valsalva manevrası) gibi teknikler deneyebilirsiniz. Ayrıca, su yutma veya şeker emme de kulaklarınızın basınç dengelenmesine yardımcı olabilir. Eğer bu yöntemler de işe yaramazsa, uçuş öncesinde veya sırasında burun spreyi kullanmak ya da uçak iniş ve kalkışında özel kulak tıkaçları kullanmayı düşünebilirsiniz. Önemli olan, bu rahatsızlığın devam etmesi durumunda bir kulak burun boğaz uzmanına danışmanızdır. Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulağa Tüp Takılması Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

Kulağa Tüp Takılması Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

Kuzu Kulağı Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuzu Kulağı Mantarı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi

Kulağa Kaçan Böceği

Kulağa Kaçan Böceği

Güncel

Boyun ve Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun ve Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi