Dış Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Dış Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Şişmesi

Dış kulak şişmesi, kulağın görünen bölümü ile kulak zarı arasındaki iltihaplanmadan kaynaklanan bir durumdur. Bu rahatsızlık, genellikle çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülmektedir. Dış kulak yolu, sıcak, nemli ve karanlık bir ortam olduğundan, bakteri ve mantarların kolayca çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle, iltihabın neden olduğu şişliğin kronik bir duruma gelmemesi için dış kulak şişmesi mutlaka zamanında tedavi edilmelidir.

Dış Kulak Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Hafif derecedeki dış kulak şişmesi ve rahatsızlığın ilk aşamalarındaki belirtiler oldukça azdır. Fakat ileri derecedeki dış kulak şişmesi ciddi belirtilerle ortaya çıkar. Dış kulak şişliği ilk olarak, kulakta kaşıntı, kızarıklık, rahatsızlık hissi ve kulak akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Daha sonra kaşıntının artması, kulak ağrısı, kızarıklığın kulak kanalının dışına taşması, akıntının şiddetinin artması, kulakta tıkanıklık, dolgunluk ve şişkinlik hissi, işitme zorluğu gibi belirtilerle devam eder. İleri seviyedeki dış kulak şişliği ise yüz, boyun ve baş kısmında hissedilen ağrılar, kulak kanalının tıkanması, kulağın dışına yayılan şişlik, yüksek ateş ve lenf bezlerinde şişme gibi durumlara yol açar.

Dış Kulak Şişliğinin Nedenleri

Her yaş grubunda görülen dış kulak şişmesi, hijyenik olmayan kirli havuz suyunun kulağa kaçması sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca duş esnasında kulağa su kaçması, işitme cihazı kullanımı, kemik büyümesi, egzama ve sedef gibi cilt problemleri nedeniyle kulak kanalının tıkanması ve şampuan ile sabun gibi kimyasalların alerjik tepkiye neden olması da dış kulak şişmesi nedenleri arasındadır.

Dış Kulak Şişmesi Tanı ve Tedavisi

Bu rahatsızlığın tanısı, muayene esnasında otoskop adı verilen ucu ışıklı bir alet kullanılarak kolaylıkla konur. Otoskop ile kulak kanalında şişme, döküntü ve kızarma gibi durumlar gözlemlenir. Dış kulak şişmesi tedavisindeki amaç, kulak kanalının iyileşmesini sağlamak ve enfeksiyondan kaynaklanan şişliği ortadan kaldırmaktır. Bunun için damla ve ilaç tedavisi ile hastaya yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması önerilir. Doktorun reçete edeceği kulak damlaları, içerdiği antibiyotikler sayesinde kulağın temizlenmesine, mikrop kapmasına ve yara söz konusu ise iyileşmesine yardımcı olur. Dış kulak şişmesini engellemek ve tedavi etmek amacıyla hastaya genellikle asidik özellikli ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar, kulağın içindeki bakteri ortamını düzenleyerek şişliğe neden olan iltihaplanmaların azalmasını sağlar.

Ekstra Bilgiler

Bu tedavilerle birlikte şu önlemler de tedaviye destek olabilir:
  • Kulağa sıcak havlu uygulanması
  • Kulağın kuru tutulması
  • İyileşene kadar yüzme sporunun ertelenmesi
  • Kulak çöpünün kulağı tahriş etmemesi için kulak temizlenirken kulak çöpü yerine bir parça pamuk kullanılması

Dış kulak şişmesi, erken tanı ve uygun tedavi ile tamamen iyileşebilir. Bu nedenle, belirtiler fark edildiğinde zaman kaybetmeden bir sağlık profesyoneline başvurulması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak Kristallerinin Kayma Teşhisi

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Arkası Beze Şişmesi Kulak Arkası Beze Oluşum Şekli

Kulak Arkası Beze Şişmesi Kulak Arkası Beze Oluşum Şekli

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Mantarı Bitkisel Çözüm

Kulak Mantarı Bitkisel Çözüm

Güncel

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulak Emarı Neden Çekilir?