Kulak Altı Beze Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Kulak Altı Beze Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Beze Şişmesi

Kulak altı beze şişmesi, boyun bölgesinin üst kısmında, kulağın alt veya arka bölümünde meydana gelen ve birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bu durum genellikle yağ bezesi ile karıştırılır ve dikkate alınmaz. Ancak kulak altı beze şişmesi genellikle ağrılarla birlikte ortaya çıkar. Bu ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli olabilir. Kulak altı beze şişmesi, birçok ciddi rahatsızlığın belirtisi olabilir. Çünkü boyunda bulunan lenf bezleri, bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biridir. Bu lenf bezleri sadece boyunda değil, çene ve koltuk altında da bulunur. Enfeksiyon durumunda bu bezeler şişerek sinyal verirler. Aslında bu, bağışıklık hücrelerinin mikroplarla savaşmak için arttığının bir göstergesidir.

Kulak Altı Beze Şişmesi Neden Olur?

Kulak altı beze şişmesinin çeşitli nedenleri olabilir:

  • Yağ Bezesi: Aşırı kilo artışından dolayı olabilir. Bu yağ bezeleri basit ve önemsiz şişliklere neden olur. Kişi zayıfladığında kendiliğinden geçer.
  • Kulak İltihabı: Kulak bölgesinde bakterilerin artması sonucunda iltihap ve enfeksiyon durumları ile kulak altı beze şişmesi görülebilir. Bu durum şiddetli ağrılara yol açar ve uzman doktorun tedavisi ile düzelir.
  • Lenf Düğümü veya Tükürük Bezleri: Kulak altı beze şişmesinin önemli nedenlerindendir. Lenf düğümü ve tükürük bezleri ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardır. Şiddetli ağrıya neden olabilirler ve uzman bir KBB doktoruna danışılması gerekir.
  • Kanser: Kulak altı beze şişmesinde genellikle zararsız sebepler düşünülmelidir. Kanser nadiren de olsa bir neden olabilir. Lenf bezlerinde oluşan tümörler, şişlik olarak kendini belli edebilir. Bu tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Yapılacak tetkik ve tahliller sonucunda kesin tanı konur.

Kulak Altı Beze Şişmesi Tedavisi

Eğer lenf bezlerinin şişme nedeni enfeksiyon ise, doktor muayenesi sonrasında reçetelendirdiği antibiyotiklerle tedavi süreci belirlenir. Ağrı için ağrı kesiciler tavsiye edilir. Destek olarak istirahat, bol su tüketimi, dengeli ve düzenli beslenme ile vitamin takviyeleri önerilir. Kötü huylu lenfoma, kanser veya tümör gibi durumlarda tedavi şekli genellikle operasyonla o bölgenin alınması şeklinde olur ve süreç buna göre işler. Kulak altı beze şişmesinin nedenini öğrenmek ve tedavisini yaptırmak için ihmal etmeyin. Erken teşhisin hayat kurtardığını düşünerek zaman kaybetmeden doktora başvurmanız önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Güncel

Kulak Arkası Ağrısı Nedenleri?

Kulak Arkası Ağrısı Nedenleri?

Güncel

Kulak Ağrısı Evde Çözüm

Kulak Ağrısı Evde Çözüm