İç Kulak Kristalleri Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

İç Kulak Kristalleri Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Kristalleri ve Vertigo

İç kulak, bilindiği gibi denge sağlamak için hayati bir organdır. İç kulakta yer alan ve "otolit" olarak bilinen minik kristaller, denge sisteminin doğru çalışmasını sağlar. Bu kristaller, iç kulaktaki özel bir jelimsi maddeye tutunmuş haldedir. Ancak, bu kristalleri tutundukları yerden oynatan bazı sebepler denge sistemine alarm verirler. Bu sebepler arasında:

  • Kulağa alınan ağır bir darbe
  • Daha önceden yaşanan üst solunum yolları enfeksiyonu
  • Uzun süreli yapılan yolculuklar
bulunur. Hasta kişi, bazen kafaya yönelik bazı hareketlerle kristallerin yer değiştirmesi sonucunda baş dönmesi yaşayabilir. Bu baş dönmesi, vertigo olarak bilinen bir rahatsızlığa yol açar. Bu rahatsızlık, iç kulağa yerleşmiş olan keseciklerin iç kısmındaki minik organların üzerindeki kristallerin kopması ve yarım daire şeklindeki kanalların içine düşmesi ile meydana gelir.

Bu kanalların içindeki sıvıda yüzen minik kristaller, algılama organında sürekli hareket ederek etkili bir sinyal yükselişine yol açarlar. Bu durum, kişide baş dönmesi şeklinde belirir. Vertigo, kafayı belirli bir yöne çevirerek, yukarıya, aşağıya ve öne eğerek meydana gelen birkaç dakikalık bir zaman diliminde şiddetli baş dönmesi, kusma ve bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkar.

İnsan vücudunun çok önemli bir organı olan kulağın, şiddetli gelişen baş dönmesi, kusma ve midede oluşan bulantılar gibi belirtilerle vertigo rahatsızlığı olarak tanımlanır. Kulak sıvısının içinde yer alan ve beyne yatay ve dikey sinyaller vererek vücut dengesini sağlayan kristaller, genellikle bir yanıp bir sönen lamba gibi görev yaparlar. Bu kristaller, kulak sıvısının içinde boştayken veya kristallerin yoğun bir şekilde kristalize olması sebebiyle görevlerini eksik veya yanlış yaparak hastada düşecekmiş hissi verir. Ayrıca vertigo belirtisi kulak çınlaması ve tansiyon düşüklüğü gibi algılanabilir.

İç Kulak Kristalleri Nedeni ile Gelişen Olumsuzluklar

Baş Dönmesinin Nedenleri:

İç kulakta oluşan iltihap, olumsuzluklara yol açabilir. Bakteri çoğalması halinde, hasta genel olarak iç kulak yerel olarak gözden geçirilerek iç kulakta iltihap oluşup oluşmadığı anlaşılır. Bu durum, baş dönmesi, aşırı denge bozuklukları, kusma ve mide bulantısı şeklinde seyreder.

Meniere Hastalığı:

Baş dönmesinin sık rastlanan nedenlerindendir ve belirtileri arasında aşırı ilerleyen işitme kaybı ve kulak çınlaması bulunur.

Psikolojik Vertigo:

Depresyon nedeniyle aşırı derecede artan duygusal hisler, çoğunlukla stres kaynaklı sinirsel belirtilerle meydana gelen baş dönmesidir.

Vestibüler Nörinit:

Özellikle sinüzit veya soğuk algınlığı rahatsızlıkları üst solunum sistemine bağlı olarak kulakta gelişen denge kaybı ve işitme kaybından dolayı meydana gelen baş ağrısıdır.

İç kulak kristallerinin yer değiştirmesi ve bu durumun yol açtığı vertigo rahatsızlığı, tedavi edilebilir bir durumdur. Eğer bu belirtilerle karşılaşırsanız, bir uzmana başvurarak gerekli tedavi yöntemlerini uygulamanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Neden Çınlar? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Neden Çınlar? Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kiri Temizleme

Kulak Kiri Temizleme

Çocuklarda Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Akması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulağın Kısımları Türleri ve Özellikleri

Kulağın Kısımları Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kulak Deldirme Riskleri

Kulak Deldirme Riskleri

Güncel

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri