Çocuklarda Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Çocuklarda Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Tıkanıklığı

Çocuklarda kulak tıkanıklığı, genellikle östaki borusunun tıkanmasıyla ortaya çıkar. Östaki tüpü, orta kulağı boğazın arkasına bağlayan küçük bir kanaldır ve çeşitli nedenlerle tıkanabilir. Kulak tıkanıklığı, kulakta dolgunluk ve tıkanıklık hissi yaratır, ancak genellikle ağrıya neden olmaz. Hışırtı sesleri ya da sesleri boğuk duyma şeklinde kendini gösterir.

Östaki Tüpünün İşlevi

Östaki borusunun ana işlevleri arasında şunlar bulunur:

 • Orta kulağın havalandırılması
 • Kulak içi basıncın düzenlenmesi
 • Orta kulakta biriken sıvı ve atıkların boşaltılması

Çocuklarda Kulak Tıkanıklığının Nedenleri

Çocuklarda kulak tıkanıklığının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Östaki borusunun dar ve yatay yapısı
 • Sinüzit
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Kulak kiri birikimi
 • Kulak enfeksiyonları
 • Migren
 • Grip
 • Ani basınç değişiklikleri
 • Kulak kanalını tıkayacak objeler

Orta Kulak Enfeksiyonları

Bakteri ya da virüs yoluyla bulaşan hastalıklar sebebiyle orta kulak enfeksiyon kapabilir, sıvı birikimi ve şişlik oluşabilir. Kulakta işitme kaybı meydana gelir ve kulak zarının hareketi kısıtlanır. Akut otitis genelde ağrıyla birlikte görülür. Bebekler ve küçük çocuklarda en sık görülen enfeksiyon durumu soğuk algınlığı sonrası ortaya çıkar.

Östaki Borusu Tıkanıklığı ve Alerjiler

Östaki borusunun tıkanması sebebiyle orta kulakta aşırı sıvı birikebilir. Kulakta dolgunluk hissi ve boğuk işitmenin yanında, orta kulakta iltihaplanma veya otitis media enfeksiyonun oluşumuna neden olabilir. Çocuklarda enfeksiyon varsa, dolgunluk hissi ile kulak ağrısı ve şişlik de yaşanabilir. Hatta çocuklardaki alerji ve saman nezlesi de zaman zaman kulak tıkanıklığına sebep olabilir.

Barotravma ve Diğer Nedenler

Hava basıncında meydana gelen değişiklik fazla ise kulak zarları yırtılabilir; bu durum tıp literatüründe barotravma olarak adlandırılır. Bazen atık kulak sıvısı kulak içinde birikir ve dolgunluk, tıkanıklık hissine sebep olabilir. Östaki borusunun tıkanmasının yanında, büyümüş adenoid, mastoidit, Meniere rahatsızlığı ve yüzücü kulağı bu durum ile ilişkilidir.

Tedavi Yöntemleri

Kulak tıkanıklığının nedeni alerjiler ise antihistaminikler bu hastalığın tedavisi için gerekli olabilir. Tıkanıklık durumu, sertleşmiş kulak kiri sebebiyle oluşmuşsa, kulak kirini yumuşatmak için bebek yağı veya hekim tarafından reçeteyle alınmış kulak damlaları kullanılabilir. Çocuklarda kulak ağrısı, ağrılı şişme, kulaktan akan iltihap, kulak çevresinde kızarıklık ve sıcaklık artışı, ateş, baş ağrısı, kulak çınlaması gibi başka sorunlar yaşarlarsa kesinlikle tıbbi yardım alınması gerekmektedir. İlgili hekime danışılması ve tavsiye alınması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak Anatomisi Türleri ve Özellikleri

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Dolgunluk Hissi

Kulakta Dolgunluk Hissi