Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?
12 Temmuz 2024

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir

Başımızda ağız, burun delikleri, gözler ve kulaklar gibi yedi açık bölge bulunmaktadır. Çevresel koşullar nedeniyle tozlar bu bölgelere kolayca ulaşabilir. Ancak bedenimizin koruyucu özellikleri sayesinde aşırı toz birikimini önleyebiliriz. Örneğin, kirpikler, burun kılları ve tükürük bu koruyucu özelliklere sahiptir. Kulaklara gelen toz ve davetsiz misafirlerin (örneğin sinek, karınca) kulak içindeki asidik sıvı tarafından etkisiz hale getirilmesi mümkündür. Vücudumuzun denge kaynağı olan kulaklar, yanlış bakım nedeniyle ciddi zararlar görebilir. Yaygın olarak kullanılan kulak çubuklarını artık kullanmamakta fayda var. Kulak temizliği için kullanılan çubuklar, temizlikten ziyade kirlerin zara kadar ulaşmasını ve orada birikmesini sağlar. Bu durum işitme sorunları, kulak ağrıları ve nadiren de kanamalara yol açabilir. Asıl tavsiye edilen kulak temizliği yöntemi, banyo sonrası yumuşayan kiri pamuk ile temizlemektir. Alternatif olarak, banyo sırasında küçük parmaklarla kulak içi temizlenebilir. Kulak çubuğu esas olarak kulak kepçesini temizlemek amacıyla kullanılmalıdır. Yılda iki kez kişinin isteğiyle doktora uygun şartlar altında temizletmek de önerilmektedir.

Kulak Kiri Temizlemenin Doğal Yöntemleri Nelerdir?

Kulak kirleri için birçok doğal çözüm yolu bulunmaktadır. Bu yöntemler yaygın olmayabilir, ancak istenmeyen durumları ortadan kaldırmak için doğanın bize sunduğu en iyi sırları ve metotları sunalım.

Antiseptik Bitki Çayı

En iyi çeşidi papatya çayıdır. Bir çorba kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğini bir bardak kaynar suya koyduktan sonra çayı on beş dakika beklemeye bırakın. Bunu yaparken bitkinin gerekli olan yağlarını kaybetmemek için kapağını kapatın. Daha sonra çayı süzün ve kalan sıvı ile kulaklarınızı yıkayın.

Munver Ağacı Dutu ve Lopelya Çayı

Bu yöntem özellikle üşütmeye bağlı durumlar için şiddetle tavsiye edilmektedir. Çayı yapmadan önce iki çiçeği hava ve ışık geçirmeyen bir kapta tutun. Sonra bitkileri kaynar suya koyun ve on yedi dakika beklemeye bırakın. Bu çaydan günde dört bardak içmeye dikkat edin (tok karnına).

Zeytinyağı

Basit bir metottur. Zeytinyağını ılık hale gelene kadar ısıtın. Daha sonra, kulak kirini yumuşatmak için damla damla kulağa dökün. Bu tedavi iki üç gün sürebilir. Kulak kirleri doğal bir şekilde kulak kanalından atılacaktır.

Kirpi Otu Çayı

Eğer bir iltihaplanma görünüyorsa bu yöntemi uygulamak faydalı olacaktır çünkü kirpi otu doğal antibiyotik özelliklere sahip bir bitkidir. Çayı hazırlama işlemi yukarıda anlatılanlarla aynıdır. Günde üç ila dört bardak arasında içilmelidir.

Sonuç olarak, kulak kirinin vücudumuzda doğal olarak oluştuğunu ve kulağımızın savunma mekanizmasının bir parçası olduğunu bilmeliyiz. Ancak kulak kanalında oluşabilecek sorunları engellemek için ayda bir kez kulaklarımızı temizletmemiz önerilmektedir. Kulak kanalınıza kulak temizleyici çubuklar sokmamaya özen göstermeliyiz çünkü bu çubuklar kulak kirlerini kulağın içine doğru iterek kulak zarınızı tehlikeye sokabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bejan

12 Temmuz 2024 Cuma

Kulak temizliği konusunda özellikle kulak çubuğu kullanmamamız gerektiği söyleniyor. Bunu uygulamayan biri olarak kulak çubuğunun zararlarını yaşayan var mı? Peki, zeytinyağı yöntemi gerçekten etkili mi, deneyen oldu mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Bejan,

Kulak temizliği konusunda kulak çubuğu kullanmamanın önerilmesi oldukça yaygın bir tavsiye. Çünkü kulak çubukları kulağın iç kısmına iterek kirin daha da derine kaçmasına veya kulak zarına zarar verilmesine neden olabilir. Bu durum enfeksiyonlara ve işitme problemlerine yol açabilir.

Zeytinyağı yöntemi ise bazı kişiler tarafından tercih ediliyor ve etkili olduğunu söyleyenler var. Zeytinyağı kulak kirini yumuşatarak daha kolay dışarı atılmasını sağlayabilir. Ancak bu yöntemi denemeden önce bir doktora danışmanızda fayda var çünkü her yöntem herkeste aynı sonucu vermeyebilir.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur. Kendinize iyi bakın!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası?

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası?

Hamilelikte Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kulak Çınlaması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak iltihabı ve Akıntısı

Orta Kulak iltihabı ve Akıntısı

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Kulak Acıması Oluşma Sebepleri

Güncel

İç Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Ameliyatı Sonrası

Kulak Mantarı Bitkisel Çözüm

Kulak Mantarı Bitkisel Çözüm

Kulak İçi Kulağın Görevi İşitme ve Denge

Kulak İçi Kulağın Görevi İşitme ve Denge