Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi

Lenf bezleri, vücudun her yerinde bulunan küçük, yuvarlak ve fasulye şeklindeki yapılardır. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bu bezler, vücudun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasında önemli bir rol oynar. Vücudun çeşitli bölgelerinde yaygın bir şekilde bulunan lenf bezleri, kulak altı bölgesinde de yer alır. Kulak altı lenf bezleri, tıpkı diğer lenf bezleri gibi vücuda girmek isteyen enfeksiyonlara karşı bir savunma mekanizması görevi görür.

Lenf bezleri, besin ve sıvıların depolanması ile kan dolaşımında ve vücut dokusunda bulunan atık maddelerin filtrelenmesinde önemli bir rol oynar. Vücuda girmeye çalışan bakteri, virüs ve mikropların girişine lenf bezleri engel olur. Kulak bölgesinde bulunan lenf bezleri, kulağın arka tarafında ve hafif altında yer alır. Kulak altı lenf bezleri çeşitli nedenlerle şişebilir.

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesinin Nedenleri

Kulak altı lenf bezleri, özellikle enfeksiyon sonrası şişebilir. Şişlik genellikle ceviz büyüklüğünde olup, üzerinde kızarıklık görülebilir. İçinde ise çoğu zaman iltihap bulunur. Kulak altına yakın yerlerde var olan açık yaralar veya kulak, burun, boğaz ve bademcik gibi yakın yerlerde oluşan iltihaplanma ve enfeksiyon sonucunda kulak altı lenf bezi şişmesi gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü kulak altı lenf bezi şişmesi, önemli bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle, kişinin zaman kaybetmeden doktora gidip şişkinliğin nedenini öğrenmesi önemlidir. Şişkinlik enfeksiyondan kaynaklanıyorsa tedavisi genellikle basittir. Doktorun uygun gördüğü ilaçlarla kişi rahatlıkla tedavi edilebilir.

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi Enfeksiyondan Kaynaklanıyorsa Belirtiler Nelerdir?

 • Kulak altındaki şişlik yaygın değilse
 • Şişkinlik üzerinde kızarıklık varsa
 • Kızarıklık içerisinde iltihap varsa
 • Şişkinlik yumuşak bir kıvamdaysa
 • Belli bir süreden sonra iyileşme gösteriyorsa
 • Dokunduğunuzda ağrı veya acı hissediyorsanız
 • Şişkinlik 1 cm çapından daha küçükse
Bu belirtiler enfeksiyondan kaynaklı kulak altı lenf bezi şişmesi olarak düşünülebilir. Yine de doktora gitmekte fayda vardır.

Kulak Altı Lenf Bezi Şişmesi Ciddi Hastalıklardan Kaynaklanıyorsa Belirtiler Nelerdir?

 • Kulak altındaki şişlik giderek yayılıyor ve büyüyorsa
 • Şişkinlik üzerinde kızarıklık yoksa
 • İltihaplanma oluşmamışsa
 • Şişkinlik sert ve lastik kıvamında ise
 • Uzun süredir şişlik varsa ve iyileşme gözlemlenmiyorsa
 • Dokunduğunuzda ağrı veya acı hissedilmiyorsa
 • Şişkinlik 1 cm çapından daha büyük bir hal almışsa
Bu belirtiler, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir ve zaman kaybetmeden doktora gitmekte fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Saygı

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Daha önce kulağımın altında böyle bir şişlik yoktu. Yaklaşık olarak 3 aydır kulağımın altında burada tarif edildiği gibi kulak altı lenf bezi şişmesi var. Şu an için benim için hiç bir rahatsızlık teşkil etmiyor. Acaba yine de doktora gitmeli miyim? Bunun ileride bana bir zararı olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Saygı,

Bu durum bazen ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Herhangi bir rahatsızlık hissetmeseniz bile, bir doktora görünmenizde fayda var. Erken teşhis ve tedavi önemlidir. Sağlık ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Cerib

İleride sagliksal acidan bir rahatsizlik yapma riski olabilir. Ozellikle kulak alti lenf bezi olmasindan oturu ciddi bir saglik sorununun habercisi olabilir. Cunku insan vucudunda bu tur yag bezeleri koruma mekanizmasidir. Herhangi bir rahatsizligin ortadan kalkmasi icin vucudun olusturdugu koruma mekanizmasidir. Bu tur bezeler cerrahi islemle kolaylikla alinabilir. Hastanede yatmayi gerektirmez.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni