Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması

Kulak kanaması, tıp dilinde "otoraji" olarak adlandırılır. Kulak kanaması genellikle kafaya alınan şiddetli darbeler sonucunda, yaralanma veya travma sonucu ortaya çıkan kafa kırıkları ile ilişkilendirilir. Ancak böyle bir durum yoksa, kulak kanaması kulağa su kaçmasından veya dış kulaktan kulak zarına sokulan sivri ve delici maddelerden kaynaklanabilir.

Kulak zarının delinmesi ve kafatası kırıkları genel olarak kulak kanamasına neden olan dış etkenler arasında yer alır. Kulak zarı zedelenmesi sonucunda kulak yolu enfeksiyonlarıyla da kulak kanaması gerçekleşebilir. Dış kulak yolu iltihapları kulak zarına zarar vermez. Ancak, kulak zarının travmatik bir şekilde etkilenmesi veya kulağa gelen darbeler ya da çok şiddetli sesler kulak kanamasına yol açabilir.

Kulak kanamasının tedavisi, nedenine yönelik olarak gerçekleştirilir. Kulak zarında meydana gelen delinmeler vücut tarafından hızla tamir edilmektedir. Ancak kulak zarının tek görevi işitme ile ilgili olmayıp, dış ortamdan kulağı koruyan, mikropların girmesini engelleyen, dış ortamdaki suyun ve tozun orta kulağa kadar girmesine engel olan bir bariyer görevi üstlenmektedir. Kulak zarından kulağın içerisine giren su nedeniyle orta kulakta mikropların çoğalması son derece kolay hale gelir.

Kulak Kanaması Belirtileri Nelerdir?

  • Kulak ağrısı oluşması,
  • Kısmi işitme kayıplarının oluşması,
  • Hafif olarak gerçekleşen kulak kanamaları ve kulak akıntısı.

Kulağa hiçbir zaman hiçbir şey sokulmamalıdır. Çünkü bu hareket kulak zarını parçalama riski oluşturur. Bazen kulak zarı, pamuk sarılı olan küçük bir kulak temizleme çubuğu veya küçük sivri cisimlerle temizlenirken ya da kaşınırken delinebilir. Diğer delinme sebepleri kulağa atılan bir tokat veya patlamalardan kaynaklanabilir. Her iki kulak içinde olan hava basıncında ani değişiklikler oluşturur.

Orta kulaktaki bir enfeksiyon kulak zarında iltihap oluşturabilir ve hatta kulak zarını kısmen tahrip edebilir. Kulak zarı delinmesinin en sık görülen nedeni budur. Ufak delikler kendiliğinden kapanabilir. Ancak büyük olan delikler kapanmaz ve mikropların orta kulağa girmesine neden olur.

Kulak Kanaması Neden Olur?

Kulak kanamasının nedenlerinden en önemlisi, kulak zarının çok hassas olup en ufak bir şiddete maruz kalmasıyla zedelenmesi, yırtılması veya iltihaplanmasıdır. Kulakta oluşan kanama kısa süre devam eder, ancak kulak kanamasına neden olan darbelere veya iltihap oluşumuna göre kulakta ağrı ve baskı hissi oluşturur. Bu baskı ya da ağrı hissi bazen çok can sıkıcı ve acı verici olabilir.

Genellikle çocuklarda orta kulak iltihabı çok fazla görülen durumlardır. Çocuklarda üst solunum yolunda bulunan östaki borusunun dar ve kısa olması nedeniyle akıntı, östaki borusuyla kulak zarı arasında birikip iltihaplanmaya yol açar. Kulak kanaması yerine bazen bu durum kulak çınlaması olarak da belirir. Kulak zarının yırtılması da kulakta kanamaya yol açabilir.

Kulak içerisine sokulan ve kulak zarını zedeleyen bir aletle kulağı kaşımak kulak zarının tahrişine sebep olur. Kulak kirlerinin kulak içerisinde birikmesi de kulak zarına baskı oluşturarak kulak kirini dışarı atmak için zarın kanamasına neden olabilir. Kulak kirinin temizlenmesi gereklidir, ancak bu işlemi yaparken dikkatli olunmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hasan

09 Mayıs 2024 Perşembe

Az kan geldi kulagimdan neden acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Hasan, kulaktan kan gelmesi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu durum bazen basit bir tahriş veya küçük bir yaralanma sonucu ortaya çıkabilirken, bazen de daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Örneğin, kulak enfeksiyonu, kulak zarında bir yırtılma veya kafa travması gibi durumlar da kanamaya neden olabilir. Hangi durumda olursa olsun, bir sağlık profesyoneline başvurman ve durumu detaylı bir şekilde açıklaman önemlidir. Sağlığın söz konusu olduğunda, ihmal etmemek en iyisidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Nazife

Merhaba Kulak kanaması nedenlerinden en önemli olanı kulak zarının çok hassas olup en ufak bir şiddete maruz kalmasıyla kulak zarının yırtılması, kulak zarının iltihaplanması gibi birçok nedenden kaynaklı olmaktadır. Kulakta oluşan kanama kısa süre devam etmektedir.Fakat kulak kanamasına sebep olan darbelere veya iltihap oluşumuna göre kulakta ağrı baskı hissi oluşturmaktadır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Soğan Suyu Kulak

Soğan Suyu Kulak

Haber Bülteni

Güncel

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Sağlığı

Kulak Sağlığı

Güncel

Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulakta Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Siyah Nokta Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Onadron Kulak Damlası

Onadron Kulak Damlası

Kulakta Basınç Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Kulakta Basınç Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Açma Yöntemleri?

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Tümörü Belirtileri ve Tedavisi